Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2018.01.09. 14:51

Köszönöm a sok ötletet, de nekem már megvan a fejemben egy egyszerűen kivitelezhető megoldás aminél nem kell sem lazíteni a gyürűn sem gyorszárat hajlítani. Ha kész van rakom fel a képeket és várom a kritikákat :)
allen99
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2017.03.21. 14:20

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: allen99 » 2018.01.09. 20:14

[quote="Imre"Rugólemezből, (lágyított fűrészlap formázás után visszaedzve) megoldható a gyorszárás és oldás. Üdv. Imre[/quote]

Ez a gyors-zár remek ötlet!
Meg is fogom csinálni!
allen99
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2017.03.21. 14:20

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: allen99 » 2018.01.09. 20:39

Zsolti82 írta:Köszönöm a sok ötletet, de nekem már megvan a fejemben egy egyszerűen kivitelezhető megoldás aminél nem kell sem lazíteni a gyürűn sem gyorszárat hajlítani. Ha kész van rakom fel a képeket és várom a kritikákat :)


Kíváncsian várom!
DavidE
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2013.10.16. 23:36

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: DavidE » 2018.01.16. 19:48

Üdv!
tudna valaki ajánlani helyet, ahonnan lehet emberi (magánszemélyi áron és nem nagykereskedelmi, ipari min. mennyiségben) teflonlemezt/inkább öntapadós de legalább fél mm-es teflonszalagot venni?
valakinek tapasztalata ebben?

köszönöm
dávid
hodorgabor
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2015.11.30. 14:56

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: hodorgabor » 2018.01.16. 19:59

Szia Dávid.
Mennyi kellene? Ha nem sok akkor, írj rám Facebookon és adok.
Ha sok kell akkor adok telefonszámot, akitől tudsz venni Szegedtől nem messze.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2018.01.24. 19:06

Elkészültem a forgatható tubussal, az ígért leírás és fotók. 16X4X5 ös csapágyat használtam, menetfúrás után M4 csavarokkal rögzítettem a gyűrűhöz sima alátét távtartóval. A csapágy alá 15X1-es réz lemezt ragasztottam több helyen kétoldalas ragasztóval, a végei pontosan illesztve.
b.jpg


Hát lehet számolgatni rugalmas alakváltozással meg miegyebek, de itt ment külön utakra az elmélet meg a gyakorlat. A cső hosszanti illesztésénél olyat ugrott a csapágy hogy muszáj voltam egy kis műgyantát alákenni a réz csíknak hogy egyenletesen, ugrás nélkül lehessen forgatni. Igazából ez volt az elsődleges oka a rézcsíknak, csak így tudtam kört varázsolni a tojásból. A tubus védelme csak másodlagos szempont volt.
g.jpg


Az axiális megtámasztás már könnyű eset volt, 14X2 mm-es Alu csíkot hajlítottam a tubus köré, a végeit visszahajlítottam és egy 6-os csavarral összehúzattam. Tettem alá gumicsíkot is, ebben eltűnik a csavar feje, némi rugalmasságot ad a külső csapágyaknak, ráadásul nem is csúszik arrébb.
k.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2018.01.24. 19:13

És végül a rögzítés: eszembe jutott hogy van nekem itthon egy mágneses mérőóra talpam, amit nem is tudom hogy mikor is használtam utoljára. Hát majd most fogom!
r.jpg


Ezzel a megoldással sikerült használhatóvá tenni a forgatás-funkciót. Stabilan áll a gyűrűben, nem kotyog és könnyen forgatható. A mágneses rögzítés elég jól bevált, talán még egy DSLR-t is elbír. Bár aki fotózni akar az nem fog foglalkozni azzal hogy forgatgassa össze-vissza a csövet :) Vizuális használatnál biztos hogy a legnagyobb oklit is elbírja.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.24. 20:38

Szép elegáns és egyszerű megoldás, ha nem akarsz vele fényképezni. Arra is jó, de a gép ellensúlyát is rá kell tenned a csőre, pl. egy másik mágnest. Ha a nyomaték a forgástengelyre nulla, akkor tökéletesen megfogja egy mágnes is. Egy apróbb dolog, hogy nem a gyűrű legvastagabb pontjába került a csapágy tengelye. Gondolom, hogy nem jött ki pontosan 120 fokra, és azért van kicsit eltólva! Gratulálok az ötletes megoldáshoz! Remélem a kétoldalas ragasztót ritkán kell cserélni! A csapágy ugye teljesen zárt?
Aki fotózik, az is szokta forgatni a tubust, hiszen nem mindegy, hogy merre áll a csillagok tüskéje, ugyanis néha nagyon zavaró tud lenni! Utána, ha már eldöntötte a kompozíciót, akkor beállítja a gép forgatásával a megfelelő képkivágást is. Az egyik forgatással a tüske, a másikkal a kép fog változni! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2018.01.24. 21:06

Na ebből is látszik hogy én nem szoktam fotózni, nem gondoltam bele hogy ott is hasznos lehet.
A csapágy zárt, 2Z. Nem volt 2 RS csapágy ebben a méretben, de szerintem ez is megteszi. Valóban nem jött ki a 120 fok, nem tudtam a teli anyagba fúrni a tengelyt. A tengelyként szolgáló csavar így a gyűrű legvastagabb részébe van fúrva, a fotón látszik is hogy a gyűrű felső részében van egy tálca szerű könnyítés vagy merevítés. Ha a gyűrű keresztmetszetének pontosan a közepébe fúrtam volna, akkor gyengítettem volna meg. Így viszont a legvastagabb rész közepébe került a furat. A kétoldalast szerintem nem nagyon kell majd cserélni a rézcsík alatt, a cső toldásánál lévő műgyanta is fogja és az átmérőt is kisebbre hajlítottam mint a tubus, így szinte rászorul. Nem hiszem hogy el fog mozdulni. Aztán lehet hogy majd itt is elválik az elmélet a gyakorlattól :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.25. 00:06

Nagyon jól és szépen megcsináltad, gratulálok.
Csak azt nem értem, hogy a karbon-kompozit anyagot hogyan fogja meg a mágnes...

Vagy csak egyszerűen nekifeszül, frikciós fékként?

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”