Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.07. 20:28

Van valahol forgatható okulárkihuzat topik. Jó régi, szerintem régen is írtak már bele. Nézz szét abban.
Egyébként nagyon hálás egy ilyen fejlesztés, csak ehhez nagyon "összerakott" távcső kell, mert a szokásos tükörfoglalatokban nem tudom meddig marad beállítottnak mondható az optika.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.01.07. 20:34

Zsolt! A bilincsek forgatásnál nem karcolják a tubusgyűrűket?
allen99
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2017.03.21. 14:20

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: allen99 » 2018.01.07. 20:39

Vizi Péter írta:Zsolt! A bilincsek forgatásnál nem karcolják a tubusgyűrűket?


Nem, mert a légtechnikai bilincs gumírozott oldalt is, így gumi találkozik fémmel. Meg egy kis zsír....
allen99
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2017.03.21. 14:20

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: allen99 » 2018.01.07. 20:42

Sidius írta:Van valahol forgatható okulárkihuzat topik. Jó régi, szerintem régen is írtak már bele. Nézz szét abban.
Egyébként nagyon hálás egy ilyen fejlesztés, csak ehhez nagyon "összerakott" távcső kell, mert a szokásos tükörfoglalatokban nem tudom meddig marad beállítottnak mondható az optika.


Köszi. Megpróbálom megkeresni.
Egyébként nem mozdulhat el a tükör ettől! Elég szomorú volna ha egy tubusforgatástól elengedének a körmök. Nem kell ehhez annyira összerakott távcső. Az enyém egy SW (ami azért nem prémium), és ki-be hurcolom minden észlelésnél. Az erőteljesebb behatás, de amiatt sem kell jusztírozni állandóan. Ha meg kell, hát most mennyi idő? Egy perc?
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.07. 20:49

allen99 írta:Egyébként nem mozdulhat el a tükör ettől! Elég szomorú volna ha egy tubusforgatástól elengedének a körmök.

Elhiszem. Nekem pl. nincs Skywatcherem, csak sokan állandóan jusztírozási problémákkal küzdenek. De arra azért ügyelj, hogy körmök ne nagyon fogják azt a korongot! :)
allen99 írta:Ha meg kell, hát most mennyi idő? Egy perc?

Kinek mennyi. Egy perc is lehet, meg van akinek egy óra, aztán persze egyre rövidebb. :)
allen99
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2017.03.21. 14:20

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: allen99 » 2018.01.07. 20:59

Sidius írta:Elhiszem. Nekem pl. nincs Skywatcherem, csak sokan állandóan jusztírozási problémákkal küzdenek. De arra azért ügyelj, hogy körmök ne nagyon fogják azt a korongot! :)


Pont kellemesen "kotyogós" a főtükör. Lézeres kollimátorom van (nem forog a lézer benne, mert frankón megcsináltam), úgyhogy azzal akár menet közben is gyorsan megoldható minden. Szoktam is ellenőrízni kezdés előtt, már csak játszásiból is.

Érdekes a kollimátoros topicod, bár én nem vágnék bele, mert túl nagy falatnak tűnik! :)
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Okulárkihuzat kényelmes pozícionálása a tubus forgatásával.

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2018.01.08. 07:38

allen99 írta:Nem tudom miként kell új topicot nyitni, ezért ide írom, mert ez áll hozzá a legközelebb.

Egy olyan fejlesztésről van szó, mely jelentősen megkönnyíti a viszonylag nagyméretű, vagy legalábbis hosszú távcsővel dolgozó vizuális észlelő életét.

Nem másról van szó, mint a tubus forgatásáról annak érdekében, hogy az okulár mindig úgy álljon, hogy az a legkényelmesebb betekintést engedje nézzünk akár keletre, akár nyugatra, akár délre. Tehát ne kelljen se létra, se sámli, se pipiskedés.

Mindezt egyszerűen, mindenféle komoly szaktudás nélkül, bárki által könnyedén kivitelezhető módon úgy, hogy sem a tubust, sem a tubusgyűrűt nem kell farigcsálni. Tényleg hasznos, és kipróbált, hasznos dolog.

Ha már volt ilyenről szó a fórumon, akkor elnézést az ismétlésért, ha nem, akkor nézzétek meg a videót.
Sajnos a hang és képminőség nem a legjobb, de azért érthető minden (csavarjátok fel a hangszórót).

https://www.youtube.com/watch?v=Nsw2_IwaEkI


Nekem évek óta így van megoldva a tubus forgatása, azzal a különbséggel hogy nem a két tubusgyürű között, hanem alatta és felette van az a tubusra rászorított gyürű. Végül is használható, de az a baj hogy sem a tubus, sem a tubusgyürű belseje sem kör, ezért nem tud csapágyként viselkedni. Vagy lazábbra szorítom a tubusgyürűt és akkor a forgatáskor kimegy a látómezőből a beállított objektum, ha szorosabbra húzom akkor viszont nem tudom forgatni mert szorul. Pedig a gyürű belsejébe öntapadós filcet, a tubus külsejére pedig kemény és vékony műanyag csíkot ragasztottam hogy csökkentsem a surlódást, de így sem az igazi. Működő megoldás, szigorúan vizuális használatra és erős kompromisszumokkal. Viszont a kollimációt egyáltalán nem bántja a tubus forgatása.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Okulárkihuzat kényelmes pozícionálása a tubus forgatásával.

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.08. 08:57

Zsolti82 írta:... az a baj hogy sem a tubus, sem a tubusgyürű belseje sem kör, ezért nem tud csapágyként viselkedni. Vagy lazábbra szorítom a tubusgyürűt és akkor a forgatáskor kimegy a látómezőből a beállított objektum, ha szorosabbra húzom akkor viszont nem tudom forgatni mert szorul. ...


Ha esetleg javasolhatok egy megoldást, akkor az alábbi lenne.

Vegyél egy számmal nagyobb tubusgyűrű párt, és építs mindkettőbe, egymáshoz képest kölcsönösen 120-120°-ban elhelyezett 3-3 kicsi csapágyat. Kettőt a fix gyűrűrészbe, szimmetrikusan, a harmadikat a felnyitható félbe, szemben az előző kettővel úgy, hogy vágsz a csapágyak méretének megfelelő nyílásokat a tubusgyűrűkbe, a csapágyak tengelyét pedig a tubusgyűrű külső oldalához rögzíted. Olyan átmérőjűeket válassz, amelyek éppen megszorítják a tubust, amikor közepesen össze vannak húzva a tubusgyűrűk.

Így a tubusgyűrűk szorításával be tudod állítani, hogy a tubus ne is lötyögjön, de ne is szoruljon túlságosan. (Az axiális elcsúszást megakadályozó fix gyűrűkre természetesen továbbra is szükség van a tubuson.) A tubus szelvényének körhagyósága nem probléma, mert a csapágyak közötti részben semmi sem szorítja a tubus csövét, így tud "lélegezni", azaz torzulni. A cső festését egy idő után le fogják koptatni a csapágyak, de valamit valamiért... :D (Esetleg körbetekerheted pl. valamilyen öntapadós műanyag szalaggal a csapágyak futófelülete alatti részen. A szigetelőszalag is megfelel, bár nem túl elegáns...)

Mivel a csapágyak nagyon könnyű forgathatóságot fognak biztosítani, ezért célszerű lehet valamilyen, pl. rugó-feszítéses féknyelvvel megtámasztani, fékezni a tubus szabad forgását, hogy a pozíció-függő okulárkihuzat súlya ne fordítsa el a tubust a beállított pozícióból.

Ettől kezdve természetesen nagyon fontos, hogy az optikai elemek ne csak kölcsönösen egymással legyenek jól kollimáltak, hanem a tubus középvonalával is, azaz a póklábakat is tökéletesen centrális helyzetbe kell állítani.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2018.01.08. 09:59

Köszi az ötletet, nekem ez a megoldás nem jutott eszembe. Ki fogom próbálni, talán tényleg fog annyit rugalmasan torzulni a tubus hogy akadásmentesen forgatható legyen. Annyival könnyebb lesz a dolgom annál mint ahogy írtad, hogy nekem GSO csövem van egy SW tubusgyürűben. Ha jól emlékszem akkor a GSO csövek külső átmérője néhány mm-rel kissebb mint az SW, így talán a meglévő gyürű meglazított állapotában elegendő helyet biztosít a forgó tubusnak és elegendő lesz 3 db 10-12 mm külső átmérőjű csapágy, nem kell nagyobb gyürűt vegyek.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.08. 10:34

Pontosan.
Csak kérlek, számolj majd be itt az eredményről! :D

Üdv,
MDA

Ja, még valami: arra vigyázz, hogy a csapágyak pontosan azonos síkban fussanak az adott tubusgyűrűben, különben axiálisan el akarják majd tolni a tubust.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2018.01.08. 10:38-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”