Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.07.23. 18:59

Janos

Nem irrital , elnezest kerek ,nem volt szandekomban ,roszul erteted a dolgot.
Ilyen tavcso tesztelesre en inkab ara lenek kivancsi hogyan latszik a Veil Nebula vagyis Sharpless 130 , California Nebula vagyis NGC 1499, M8 vagyis Lagoon Nebula, M16 vagyis Eagle Nebula,M20 vagyis Trifid Nebula,a Cocoon IC 5146 vagy a kozelben levo sotet kod B168.
Csak ezt javasoltam.

A te tavcsoved ,arra hasznalod mirre akarod.
Az itteni forumon is vasarolnak 120mm F /5 kinai refraktorokat es azt vitatjak milyen jo -vagy nem - a Saturnusz es a Jupiter kep.

Szereztem vegre fekete mat festeket es sikerult ragasztani a tukroket.
Jovo heten osze szerelem a 125mm F/4.496 RFT reflektoromat.
A jobboldali a 35mm sik tukor.

2017-07-21 16.23.14.jpg


Itt latszik jobb oldalon a 125mm TV ernyo F/4.496 fo tukor.

2017-07-21 16.21.34 - kiss.jpg


Mely Eg targyakra fogom probalni,mire volt tervezve.

Bal oldalon ,mind ket fenkepben ,a 200mm F/ 6.16 es a 45mm sik Antares tukrok latszanak.

Nem akartalak bantani , nagyon sajnalom , szeretem volna osze hasonlitani az eszleleseket kulonbozo tavcsovekben.
De abba hagyom.

Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.23. 20:24

Nem vettem bántásnak hidd el! Csak a tévhitek... Néha akkor is felfedezem őket, ha esetleg nincs is valakiben. :)
Rátérnék a mélyég látványára, ha lenne normális derült ég, de az csak tegnap volt, fél óra. M57, M13, aztán fátyolfelhők.
Az M57 határozottan zöldes, gyakorlatilag teljes terjedelmében látszanak az intenzitásbéli különbségek. Ez azért lepett meg, mert ilyen 60x-os nagyítással néztem már sokszor húsz centissel, de mégis fényesebbnek látszik ezzel. Ez elvileg lehetetlen, úgyhogy biztos pszichikai oka van.
Az M13 rengeteg tűszúrásnyi csillagból áll, szerintem az egész halmaz területén, de nem volt már időm tovább nézni. Egyáltalán nem volt időm a Súlyzó ködre, és az M51-re sem. Tudni kell, hogy nagyon gyér a tudásom mélyég fronton, sosem foglalkoztam vele sokat. Lehet elővenni a térképeket...
Mircea! Jól értettem? Nálad a tükrök a tartóra ragasztva vannak?

"Mely Eg targyakra fogom probalni,mire volt tervezve."

Nem hangulatkeltés, vagy kötekedés, vagy okoskodás, de hidd el, ugyanolyan átmérőjű paraboloid tükör nyílásviszonytól függetlenül ugyanolyan részletességű képet kell hogy szolgáltasson, csak nagyon rövid fókusznál egyre inkább nem mindegy az okulár és a csiszolás minősége.

Jó nézni ezeket a szép tükröket a képen, amit felraktál. :D
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.07.24. 12:55

Janos

Koszonom a hozaszolast es a reszleteket.
Egyet ertek veled , a nyilas viszonyrol.
De nagyon rovid tukroknel tortenik valami - a nagyon nagy mezo miat ,gondolom en.
Nagyon meglepo volt szamomra mikor olvastam hogyan Mel Bartels fel fedezet uj ,adig nem lattot kodoket az M45 mellet.
Millio es millio amcsi figyeli azt a halmazt megis csak Bartels ,es csak F/3 tavcsovel latta azt a kodot.
Bartels tobb mint 50 edig nem lattot IFN kodoket fedezet fel .
Nem a 75 centis tavcsovel ,nem a 60 centis hanem a rovid F/3 tavcsovekel.
A hires Albireo kettos korul van veve fenyes es sotet kodokel , ezek is csak ileyn F/3 tavcsovekben latszanak.
Persze ,nem varosbol !

http://www.bbastrodesigns.com/rft.html

Mircea
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.24. 16:37

Én nem igazán értem, hogy ennyire széles körben elterjedt fotós technikák mellett hogyan lehetséges, hogy ilyesmi észrevétlen marad.
A fényes csillagok közvetlen közelében még jobban meg tudom érteni, merthogy a szem "dinamikája" jobb mindegyik kameránál, adott esetben az erős pontszerű fényözön mellett is észrevehet a másik véglethez tartozó halvány dolgokat.
Nekem fel kell újítanom a mélyeges térképeket a fejemben, mert húsz éve jószerével egyáltalán nem foglalkozom vele. Valaha vagy 100 objektumot találtam meg térkép nélkül, ez ma legfeljebb 20. Most majd néhanapján azért megpróbálkozok először közismertebb, utána kuriózumabb ködökkel, meg közben próbálkozom a korrektor elkészítésével. Nagy vágyam pl. a Lófej-köd megpillantása.
De ahogy most a felhőzetet nézem, a súlyzó köd se sokkal esélyesebb ma este, mint a Lófej-köd. :lol:
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.07.24. 23:28

Meg van a ''Sky&Telescope'' cikk ahol Mel Bartels le irja es megvitatja ezt a temat.
Legalis le toltes ,hangsulyozom !

Mircea
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.25. 06:36

Én szeretném elolvasni, de szerintem nemcsak én. Hol érhető el?
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.07.25. 10:33

Gondolom Mircea erre a fentebb jelzett leirásra gondolt, google forditóval is böngésztem : http://www.bbastrodesigns.com/rft.html nagyon meglepö. (https://translate.google.hu/ ) sz.:............colos tükör, változatosságnak: (kép). Töröm a fejem, ilyen kis tükröt nehéz csiszolni? Meg aztán hol kezdődik az értelmes méret. Evvel vajon mit látni? Mi lehet a legrövidebb kivitelezhető gyujtótávolság. Szóval, hol kezdődhet egy zsebtükör.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2017.08.06. 09:38-kor.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.07.27. 12:59

El nezest , nem voltam az internetem par napja.
Mel Bartels fel toltote a folyoiratot ,meg mentetem valahol a linket ,meg keresem es ide teszem.

Nagy oromel ki jelentem , osze raktam a 200mm F/6.16 Dobson tavcsovemet ,tegnap ejjel fejeztem be ugy 11 ora korul.
Minden rendben van , csak ket problema van : a fokusz sik magasab mint vartam kb. 15 mm-el ,de ez igy marad.
A vizszintes tengelyek durvaban mozognak mint ahogyan szeretem ,ezt modositani foggom.
Most szet foggom szedni es be fejezem a ''kozmetikai'' reszt.

Ez egy ''cirkusz agyu'' fele Dobson tavcso , feltem hogy nem lesz egyensulyban foleg a nagy ,nehez 2 '' LV 30mm okularal.
De jol sikerult.

Udv ,Mircea
Sirius
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2017.08.03. 17:19

20170627_094830g.jpg
Üdv! :)

Hát nem mostanság voltam itt már én se...

Nemrég összeraktam még két "papírtávcsövet" (régebben készítettem egy 4x30-as Keplert, egy Ts-akromátból és egy saját gyártású Ramsden-okulárból, hibátlan képminőség eredménnyel), most bemutatom nektek a két újabbat, egy 16x30-as Keplert és egy 4x35-ös Galilei-t. A 16-os Kepler a hosszabb tubusú, egytagú objektívvel és egy kameraalkatrészből kiszerelt okulárféleséggel; a Galilei-féle pedig egy szimpla, egytagú lencsékből összerakott kis cső, amit lakótársamnak ajándékoztam :)

Pár kis infó: a tubusok legvastagabbjai varrodai papírcsövek, a vékonyak celofános csövek, a kettő közti rést meg rétegelt kartonlemezekből készült gyűrűkkel hidaltam át. Ezután még kaptak egy fekete akrilfestést, amitől vízhatlanok is lettek.

Plusz lenne egy olyan kérdésem, hogy van-e valaki, aki debreceni vagy jön az MTT-re és vannak felesleges lencséi? Ha esetleg van valaki, aki fel tud ajánlani számomra számára felesleges optikákat, azt nagyon megköszönném! :)

U.I.: a képen a távcsövek balról jobbra: 4x35-ös Galilei, 4x30-as Kepler, 16x30-as Kepler.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.08.03. 22:22

Én tudok adni pár negatív lencsét, Galilei okulárnak megteszik. Lehet, hogy van gyűjtő is amit oda tudok adni, de majd megdúrom a kazlat. Van egy hosszabb fókuszú 40-es körüli lencsém is. Nem tudom milyen, sose próbáltam, de a szemüveglencsés idők emlékére neked adom. Csak el ne felejtsem elvinni... De akkor majd elpostázom.
Én meg Helios és Praktica objektíveket keresek. Hiába, a gyűjtőszenvedély... :)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”