Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.01.04. 19:16

Most jöttem rá, hogy pár éve durva csiszolást is tettem Youtube-ra, csak itt még tudtam kommentálni, meg a felhasználónevem is jó.
Akit mélyebben érdekel, annak ebből, meg az előző videóból már egészen egyszerűen világos lesz a gép működése.
https://www.youtube.com/watch?v=2ew_KIvPU3c
Nem az a kérdés, hogy tükrös vagy lencsés, hanem az, hogy jó tükrös, vagy jó lencsés.
Dorcsi

Hozzászólás Szerző: Dorcsi » 2017.01.14. 17:18

Üdv !
Az lenne a kérdésem, hogy van-e valakinek felesleges prizmasínje? vagy tud-e nekem vágni egyet?
Ugyanis a 20x60-as binokuláromat valahogy felakarom rakni a fotóállványomra. Sajnos nem adapteres a binoklim.
géza

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.01.15. 20:14

Dora, nem tudom minek oda sin. http://leitz-hungaria.hu/termekek/1031/ ... z?catid=55 Ez az Eschenbach fejrész ami fa és edényfogo gumival van fedve, igen jol tart minden binot. Talán valami őtletet ad. Mart sint a boltban olcsobban kapni...
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2017.01.15. 20:27-kor.
Dorcsi

Hozzászólás Szerző: Dorcsi » 2017.01.15. 20:23

Géza! Földvári István Zoltán javasolta ezt a prizmasínt. Ez is jó ötletnek tartom.

géza írta:Dora, nem tudom minek oda sin. Ez az Eschenbach fejrész ami fa és edényfogo gumival van fedve, igen jol tart minden binot. Talán valami őtletet ad. Mart sint a boltban olcsobban kapni...
Csillagos Pisti

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2017.01.15. 20:26

géza írta:Dora, nem tudom minek oda sin. Ez az Eschenbach fejrész ami fa és edényfogo gumival van fedve, igen jol tart minden binot. Talán valami ötletet ad. Mert sint a boltban olcsobban kapni...

Hehe, Dorcsinak hasonlót ajánlottam magam is mint ez az Berlebach fej! Viszont láttam képről a fotóállványát, egyszerű, cseretalp nélküli aluállvány, rövid ¼ inch-es Whitworth menettel... én ajánlottam neki a prizmasínt, hátha abból tovább tudna építkezni, pl csőbilincses felfogatással. Állítása szerint nagyon könnyű a binoklija.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
Frigyes

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2017.01.16. 09:11

Sziasztok!
(Bár lassan inkább a binó rovatban a helye) Alternatíva lehet egy clamp adapter http://www.kaiser-fototechnik.de/en/produkte/2_1_produktanzeige.asp?nr=6032. Sajnos árat nem találtam hozzá.
Anno a ruszki binómhoz kerestem ilyen adaptert http://www.allbinos.com/68-ZOMZ_Zagorsk_BPC_20x60_KRONOS-binoculars_specifications.html de nem találtam (a zagorszki gyár meg sz..t válaszolni a levelemre).
Nemes egyszerűséggel úgy oldottam meg, hogy kerestem olyan műanyag csőbilincset (ami a Bergmann csövet rögzíti a falra), ez a középső tengelyre pattan. Nekem passzentos, nem fordul el rajta a binó, de ha nagyobb, lehet tenni bele vékony gumicsíkot. Ezt fogattam az állványtalpra. Szemtávolság állítható, bekerülési költség ~100Ft. :lol:
Csak ötletként.
Üdv: Frigyes
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Frigyes 2017.01.16. 15:53-kor.
géza

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.01.16. 11:57

A Frigyes ajánlott fali kábeltartot akkoriban megprobáltam, nem tartottam jonak. Igen kemény, merev anyaga (fehér volt) nagyon kényelmetlenné tette a bino kicibálását az ilyen kábeltartobol. Kinyujtogatva meg nem lett stabil. Egy 2D (le-fel és jobbra-balra) fotofejre mindenkép szőkség lesz. A 3D fotofej a teljes billenése miatt nekűnk kényelmetlen. (drágább is..).
TZ

Hozzászólás Szerző: TZ » 2017.01.16. 12:23

Sziasztok!

Lassan, de alakul a monitorüveghez készülő távcső.
Készen van végre a főtükörtartó, elég sokszor ki-be szereltem, mire minden, feleslegesen kiálló részt lemunkáltam róla. A közbülső állapotokról is teszek fel néhány képet, hátha más is tudja hasznosítani. A tükörtartó alapja régi irodai szék alu lábaiból van :). A köralakú rész egy lekopott köszörűkorong alu alaptestje, a vékony tükröt leszorító /és a rossz peremet kitakaró/ rész is alumínium.

Már az első fotonokat is begyűjtöttem vele, jó felhős égen, de csak annyi derült ki, hogy /minimum/ a főtükör meg van feszítve...:)

A Dobson-zsámoly még sehol sem tart, de meglesz az is :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
rgeri

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2017.01.16. 13:06

Sziasztok!

Dorcsi binokli rögzítésének megoldása lehet a csatolt képen látható csőbilincs. Épületgépészeti, vasáru boltokban különböző méretekben kapható pár száz forintértért. Érdemes a binoklit elvinni mintának és hozzápróbálni. A bilincsen a képen felül metrikus menet van, ez bilincs átmérőtől függően M8, M10.
Ja és gumis csőbilincsnek hívják.

Gergő
Üdv:
Gergő (RKM)
Frigyes

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2017.01.16. 13:29

rgeri írta:Sziasztok!
Dorcsi binokli rögzítésének megoldása lehet a csatolt képen látható csőbilincs.
Gergő

Ezzel anno én is szemeztem, de kiesett, mert a két csavar nem fért el a tengely és a binó csövei között (bocsánat a pongyola fogalmazásért).
@Géza, nekem a fehér műanyag bilincs nem tágult ki, mert nem vettem le azt a binóról. Leoldottam az állvány talpról, kézben tartva egyáltalán nem zavart, hogy rajta van a binón. Ettől függetlenül valami csavaros megoldás lenne valóban a jó megoldás.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”