Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2015.05.15. 08:55

A Polarisban az ország egyetlen Zeiss 150/2250 mm-es klasszikus(!) Cassegrain távcsöve van!

Gabi, felkotrom a számítógépem mély bugyrait, talán van egy Zeiss prizmasín rajzom!
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2015.05.15. 09:29

Prismenschiene-Zeiss.gif

prizmasin.jpg

Prismenschiene-Zeiss-original.gif




Zeiss prizmasínek és egy fotó!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2015.05.15. 09:31

Valószínűleg a fotón lévőre gondolsz, erről semmit sem találtam!

"zeiss meniscas 150 prismenschiene" ahány fotó, annyiféle megoldás!
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.05.16. 08:23

Sziasztok!

Köszönöm Mindenkinek az eddigi segítségét a prizmasín kapcsán! Igen Bandi bácsi, a fotón szereplő prizmasínnek a méretei érdekelnek és ezt keresem továbbra is. A gyulai műszeren is ilyen sín van, ha jól emlékszem vissza.

Tudomásom szerint nem csak Kecskeméten, de Gyulán is (van?) volt 150/2250 mm-es műszer. Ez utóbbiról, igaz a szomszédságunkban van (kb. 20 km-re), de nem tudok róla semmit. Annak idején a TIT Békés megyei Szervezetének keretén belől működött, látogatható volt. Aztán átkerült az egész egy alapítványhoz és innen kezdve megszűnt az információm a műszerről...

Próbálom felvenni a kapcsolatot a Kecskemétiekkel, remélem sikerrel.

üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.06.17. 07:47

Sziasztok!

Véleményeteket szeretném kérni, 90°távcsőprizma vásárlása kapcsán. Keresnék lehetőleg olyan prizmát, aminek az átfogója 21-22 mm nagyságú. Ez 15-16 mm szélességet és kb. ugyan ilyen magasságot jelentene. Néztem az Ebayon is. Találtam kettő kis prizmát. A prizmák leírása itt található:

http://www.ebay.de/itm/90-PRISMA-22-0-M ... 540ec63343

illetve a:

http://www.ebay.de/itm/90-PRISMA-22-0-M ... 3ce68f3b08

Megtudnátok nekem mondani, hogy a két prizma közt mi a különbség, ill használhatnám ezt az egyiket kisméretű távcsőtükörhöz? Prizmában kellene gondolkoznom, mert nem igazán szándékozok átépítést eszközölni a tubuson. De ha mégis találnánk ennél jobb minőségű, kisméretű síktükör, akkor lehet, hogy gondolkozóba esnék az átépítésén. A főtükör mérete: 56/600-as, a cső belső átmérője: 72 mm, falvastagsága 2 mm. A fókusz a csövön kívül 40 mm-re található.

üdvözlettel,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Rafeee
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2015.01.14. 11:26

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Rafeee » 2015.06.18. 08:05

Sziasztok!

Az alábbi "problémával" szembesültem. Van egy AZ-EQ6 25mm-es ellensúlytengellyel és vannak az 5 kilós korongok. Illetve van egy Canon EOS1100D egy 70-200 f4L objektívvel.

Az ellensúlyt kappoanásig felhúzva is kiegyensúlyozatlan a rendszer. Túl sok az ellensúly. De ha leveszem az ellensúlyt, akkor szintén kiegyensúlyozatlan lesz az egész. Tehát kellene egy 2,5 kilós korong. Nade AZ-EQ6-ra csak 5 kilós korongok vannak.

Kérdésem a következő.
Hogyan ellensúlyozzam ki a mechanikát?
- rakjak az ellensúlytengelyre szigetelőszalaggal ragasztott franciakulcsot?
- vegyek a BTC-nél egy 2,5kilós EQ3-as korongot és esztergáltassam ki a közepét?
- készítsek egy fakorongot, fúrjam ki a közepét, rakjak bele csavarokat körös-körül és használjam az 5 kilós korong szorítóját?

Bármi ötletet szív4esen veszek. Én az EQ3-as korong felfuratásán gondolkodtam.

Előre is köszönöm!

Üdvözlettel:
Rafael
Derült eget!

Techinfo: Skywatcher 150/750 nwt + AZ-EQ6 GT + Canon EOS1100D
Amatőr asztrofotós blogom: http://rafeeen1.tumblr.com/
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.18. 08:58

Éppen a napokban volt hasonló gondom. Ezt csináltam amit látsz, egy papírcsődarab kétoldalt befenekelve és megrakva súllyal. Itt éppen vashulladék, nyakonöntve gipsszel, hogy ne zörögjön. Ez 2,20kg. Felszorító csavar helyett a megfelelő helyen két cső, papir összecsavarva. Használom. A következőt valami üres konzervdobozból fogom. Korábban a kis satumat használtam ide, szépen működött csak a kabátujjam folyton beleakadt. Különben ma is az lenne.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2015.06.18. 09:24-kor.
dienes58
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2014.01.26. 13:08

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: dienes58 » 2015.06.18. 09:16

Én esztergáltatnék egy pont akkora ellensúlyt amire szükségem van és még esztétikus is lesz ha lefújod a többi súly színére ami gondolom fehér a franciakulcs helyett./ Bár tudom hogy csak viccből írtad. / Különben én hasonlóan jártam el a saját kevés/2db 5 kilós/ ellensúlyom kiegészítésére.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.21. 11:56

Meguntam a RA tekergetést a 3.2mm okulár óta. A BRESSER 3 (?) fejen lévő fogaskerék 141 fog. Nézem a kínálatot meghajtókban az egyenáramúak közt (legolcsóbb). Ezek is változóak, tengely - fogaskerék illeszkedésűek. Nem találok műszaki adatot ezekről, (fogmodul, sebességhatárok fesz. stb). Az biztos, a jelenlegi RA kimenőtengely 5,7-et fordulna óránként megfelelően. A tengelyes csatlakozás nem szimpatikus, de ha másképp nem megy... és 6V vagy 12V lenne jó.Látok olyant, csigaáttételt jelez 1:144 1:120 1:60, de nem csigát látok a képen. Nagyon jól jönne a segítség valakitől, a választék melyik tagja lenne jó nekem.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2015.06.21. 16:24-kor.
Avatar
V. István
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.12.27. 13:45

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: V. István » 2015.06.21. 15:39

IMG_0984.JPG
[quote="Rafeee"]Sziasztok!

Az alábbi "problémával" szembesültem. Van egy AZ-EQ6 25mm-es ellensúlytengellyel és vannak az 5 kilós korongok. Illetve van egy Canon EOS1100D egy 70-200 f4L objektívvel.

Az ellensúlyt kappoanásig felhúzva is kiegyensúlyozatlan a rendszer. Túl sok az ellensúly. De ha leveszem az ellensúlyt, akkor szintén kiegyensúlyozatlan lesz az egész. Tehát kellene egy 2,5 kilós korong. Nade AZ-EQ6-ra csak 5 kilós korongok vannak.

Kérdésem a következő.
Hogyan ellensúlyozzam ki a mechanikát?
- rakjak az ellensúlytengelyre szigetelőszalaggal ragasztott franciakulcsot?
- vegyek a BTC-nél egy 2,5kilós EQ3-as korongot és esztergáltassam ki a közepét?
- készítsek egy fakorongot, fúrjam ki a közepét, rakjak bele csavarokat körös-körül és használjam az 5 kilós korong szorítóját?


Szia!
Kapásból azt tudnám javasolni, hogy a meglevő korongot könnyítsed.
A sík felületén be lehet fúrkálni tengelyirányban több furatot, lehetőleg egy sugáron és egyenletesen elosztva a körön, hogy esztétikus is legyen. 4-8-12 furat. Először lehet vékonyabb fúróval pld. 5-ös, aztán tágítani egyre nagyobbal, amíg a kívánt súlycsökkenés megvalósul.
Más tippet is adhatok - ahogyan magamnak oldottam meg. Egy kiselejtezett villanymotor álló- és forgórészét fűztem fel. Tömör vas és réz. Hátravan még a lefestés.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”