Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: TZ » 2015.03.30. 09:09

"fémipar "

Jani, ez gyönyörű!!! :)
Hogyan olvasztod meg?
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.03.30. 11:28

Kukac írta:Hány kiló volt a nyers öntvény, és mennyi lesz a végén (ergo, mennyit kell belőle lemunkálni)?
Mennyi ideig hült?

Látványra impozáns, kíváncsi lennék ennek az ötvözetnek milyen tulajdonságai vannak. Inkább merev vagy rugalmasabb? Sok benne a magnézium? Milyen felületkezelést tervezel? Sima festést, vagy valami bevonat lesz rajta?

Hogy fogod tartani az egytengelyűséget a két szemközti villaág fúrásánál vagy marásánál?


Most kb. 13 kg tömegű, ami nagyjából 9 kg-ra fog csökkenni a fölösleg eltávolításával, valamint utólagos csiszolással. Az öntést követően kb. 1,5 órával szedtem ki a homokból. Kb. 1,5% Mg van benne, a három fő szempont a jó önthetőség, a jó forgácsolhatóság és a viszonylag magas szilárdság volt. Nincs lehetőségem méréseket végezni, nem is sok értelme lenne, de biztos, hogy 250 MPa megvan szakítószilárdságban. Ha megütöm, akkor kicsivel tompábban cseng, mint egy üllő, törete finom, egyenletes. Összességében rideg, rugalmatlan anyag, pár százalék alakulóképességgel.

Nem tervezek bevonatot, szerintem szálracsiszolt marad, de fene tudja mit gondolok még később. :) A villa végén a két síklap egy befogásból lesz lemunkálva és erre ül föl két siklócsapágy-ház.

TZ írta:Jani, ez gyönyörű!!! :)
Hogyan olvasztod meg?


Örülök, hogy tetszik. :)
PB-vel olvasztom, egy épített, samottal bélelt "házi kohóban".
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.04.02. 22:21

A felujitott 76mm F/9 Newton reflektorom a sajat epitesu haromlabon.

DSCN0830-400.jpg


Apro de sok dolgokat modositotam.A fokuszer viszintes volt ,most Herschel ajanlata szerint ''45 fokra'' van modositva.

DSCN0831-400.jpg


A fotukor bealito csavarokat ki csereltem ''Bob knob'' fele csavarokal.
Nincs szuksegem csavarhuzora amikor kolimalok.

DSCN0833-400.jpg


Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.04.04. 19:03

Jól néz ki ez a kis távcső azon az állványon!
Ha jól emlékszem, hasonló méretben az Uránia műhelyében sorozatban készültek az ilyen apró tükrös jószágok. Mikor először láttam az egyiket (1993. áprilisi osztálykirándulás), álmaim netovábbja lett egy ilyen távcső.
Szép, és egy sereg kellemes emlék jut eszembe róla. :)
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.04.04. 22:13

Szia Jani

Koszonom szeppen a hozaszolast es batoritast.

Egy rokontol kaptam ajadekban a tavcsovet ,bolha piacon vasarolta Nagy Varadon, nagyon olcso volt.
Ez egy regi ''Optus'' lidlis tavcso volt.
Azert hiszem hogy ''regi'' mert csak a kereso tarto muanyag, a tobbi reszek fembol vannak gyartva.
A fokuszer normalis meretu de eredetileg egy toldatja volt amelyik csak 0.965'' okularokat fogadot.
Ki csereltem egy aluminiumbol esztergalt 1.25'' meretu toldatal .
(A kepen lathato okular egy hadi 40mm Kellner ,a sargarez okular test le van esztergalva 1.25'' meretre.
A nagyitas 17.5x ,a Pleiadok teljesen bele fernek a kepben , a csillagok nagyon szep pontszeruknek latszanak.)

DSCN0838-400.jpg



A fokuszer tubus bele vagot a feny utban.
Le vagtam a fogaslec vegenel a femfureszel.

DSC00315.JPG


Feltoltok egy reszlet kepet a haromlabrol.
Radialis iranyban telejesen be lehet zarni a harom labot.
A merevito tagokat fabol gyartotam es normalis csavarokal, hurok csavarokal es egy szem-csavar fejel szereletem osze.A szem csavar fejet le vagtam es oszefogo gyurunek szerepel.

DSCN0840-400.jpg


Udv, Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.04.06. 20:51

Amikor gesztenye szinre lakkoztam a 76mm-es Newton haromlabot,lakkoztam a binokular kart , vagyis a u.n. ''Bino Lever ''-t is.
Es apro de hasznos modositasokat is vegre hajtotam.
A feher szinu alatetet egy kihasznalt tejes koscogbol vagtam ki olloval.
(Aki jartas a Cloudy Nights forumokban ,ezel az alatet fajtaval ''milk jug washer'' elenevezes alat talalkoztak.
A szorito csavar valla ala is szereltem egy ilyen alatetet es bekentem vazelinnel mindketot. )

DSCN0850-400.jpg


Az osze szerelt binokular kar ,az objektiv oldalrol latva.
A bino kar a 1.5'' huvelyekes Penelopa ''pipe mounting'' sajat keszitesu alvanyon mukodik.

DSCN0875-400.jpg


A Bino Lever ,az okularok oldalrol latva.


DSCN0865-400.jpg


Az alvany meg engedi az egboltot akar melyik iranyban eszlelni,alva vagy ulve.
Minden ugy mukodik mint binokular optikai parameterek megduplazodott.

Udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
ezrrl
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2013.03.13. 00:43

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: ezrrl » 2015.04.06. 22:28

Mindig örömmel látom az ilyen(fentebb) remekbe szabott otthoni alkotásokat!

Találtam 1 oldalt,otthon készült műszerekről,van közöttük 1-2 óriás is.Nem beszélve arról,hogy Cseh Viktor saját készítésű Newton-ja is közöttük van(gondolom mindenki kiszúrja)!A lap alján található egy pár how to make,how to build videó,leírás.

http://infinigeek.com/40-epic-homemade- ... ke-guides/
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.04.06. 23:01

Mircea írta:Amikor gesztenye szinre lakkoztam a 76mm-es Newton haromlabot, ...


A fa gyönyörű és nagyon hálás anyag.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.04.13. 20:17

Sziasztok

Hasznalta valaki ezt a kiss softvert ?

http://www.bbastrodesigns.com/baffle.html

Ki szamitja a fokuszer blendet , a seged tukor blendet es a fo tukor blendet.
Szamitasokat vegeztem a 203mm F/6 zart tubusnak es a 125mm F/4.5 Newton reflektoromnak.
Mivel mindket tubus zart fem tubus , elso sorban a fokuszer blende erdekelt es a seged tukor blendenek a fele.
Ez mutatja milyen hoszu legyen a tubus a seged tukortol a tubus vegere.
A softver nem volt vilagos ,leveleztem egy kicsit a Mel Bartels ATM felistenel es modositota.

Itt van az eredmeny a Csatlos 125mm F/4.5 reflektoromnak.
A meretek huvelykben vannak.

Csaltlos.125.v.4.jpg


Hogyan ertem a dolgot: a sajat keszitesu fokuszer tubus 20mm -re kozeledik a tubushoz.
A seged tukor 38mm.
A tubusban egy 36 mm-es furatot kell csinalni.
Az optikai tengelytol a tubusnak kb. 190mm-rel kell hoszab lenni= 15.22'' /2.
A meretek jol meg egyeznek a ''Newt for the WEB'' eredmenyekel.

NEWT.4.1.jpg


Szivesen fogadok velemenyeket es javaslatokat.
Miellot vagni,furni kezdek...

Es nem feledkezhetunk meg arrol aki most a tavcso epitok őrangyala :

John Dobson santo subito.jpg


Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
papsszi
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2012.07.09. 11:44

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: papsszi » 2015.04.17. 14:15

Üdvözlet mindenkinek.
Az elmúlt héten készítettem a 130/650 es tubusomnak egy dobson állványt. Mindig is tetszett a Heritage változat állványa. így legyártottam 18mm es pozdorjából egyet.
3mm es teflon csúszókat is kapott. Horizontális tengely M10 csavar önzáró anyával a vertikális M8 as marokcsavar, beütős körmös anyával.
Önbeállós lábakat is kapott.
Mély égre nagyon jó, bolygón Jupiteren teszteltem 130x nagyítással. Ha a látómező szélére helyezem a Jupitert, hogy a látómezőn keresztül haladjon, akkor pár másodperc kell míg beáll a kép stabilan, de utána szépen rezzenésmentesen halad keresztül a látómezőn.
A teflon csúszóknak köszönhetően, jol be lehet szabályozni az állványt, és ugrás mentessen lehet vezetni.
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”