Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.01.03. 10:09

tojape írta:... Lehet, hogy most csak kettőt húz a gyerkőc a fűrészen a pvc cső darabolásakor, de a saját alkotásának fogja érezni. ...


Ez nagyon szimpatikus hozzáállás!
Reméljük, hogy a befektetett munka és az - esetleg - kevésbé tökéletes eredmény tovább lelkesíti majd, és nem pedig letöri...

Bármilyen gyűjtőlencse fókuszát viszonylag pontosan meg tudod mérni a Nap kivetítésével valamilyen nem gyúlékony síklapra - bár az F=140mm itt 99.99%-os valószínűséggel ezt jelenti :D . Ugyanakkor, ha a két általad leírt lencse közös foglalatban volt, akkor ez egy többtagú légréses optika lehet, amire a foglalaton található számok a szétszedés előtti állapotra vonatkoztak... :oops:

Néhány optikai alapismerettel és alap-összefüggéssel azért jó tisztában lenni; nem írtad, hogy ezzel - "nagyon járatlanként" - hogy állsz.
Pl. a lencsés távcső két fő optikai elemből áll: az objektív lencséből (ami a távcső elején van, ez a nagyobb átmérőjű), és az okulár lencséből, a cső végén, amibe bele kell kukucskálni.
Pl. létezik Kepler-típusú (gyűjtő lencse az objektív és gyűjtő lencse az okulár is - bár fordított képet ad, de a csillagászatban ez az előnyösebb) és Galilei-féle lencsés távcső (ahol az objektív ugyanaz, mint a Kepler esetében, de az okulár szóró lencse; egyenes állású képe van, de nagyon szűk a látómezeje).
A nagyítást az objektív és az okulár fókuszának hányadosa adja, stb.

Érdemes a neten bóklászni egy kicsit; mindenre találhatsz ismertetést, leírást - talán még magyarul is.
(Pl. a makszutov.hu weboldalon is sok segítő cikk található.)


Sok sikert,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.01.03. 10:36

sovanyvigasz írta:... Kezdő létemre távcsőépítésbe fogtam, és sikerült is készítenem egy 250/1250 Newton-t Dobson állványon. Mivel csillagászati tudásom meglehetősen csekély, nem tudom felmérni mennyire sikerült, vagy nem sikerült a munkám végeredménye. ...


Gyönyörű lett a cuccod, gratulálok!!!
Szerintem sok, már "menőbb" amatőr is megirigyelhetné ezt a szép munkát.
(A kínai "ipari" kivitelű távcsövek sem néznek ki sokkal jobban... :mrgreen: )

A képek alapján úgy gondolom, optikailag sem lehet túl rossz. (Bár pl. a cső belső felületét érdemes volna fekete öntapadós bársony-tapétával kibélelni, mert így túl fényes; jelentősen ronthatja a kontrasztot.)
A tükröt is Te csiszoltad?

Az optika teszteléséhez ugyanakkor a Hold nem ideális célpont; a Hold képén egy középszerű optika sem nyújt élvezhetetlen látványt. (Bár nyilván, vezetés nélkül mást nem nagyon tudtál "tükörvégre" kapni.) Ha valóban a képalkotás minőségét akarod "mérni", akkor az ún. "csillagtesztet" kell megismerned. A csillagok ténylegesen pontszerű fényforrásnak tekinthetők, és ezért a csillagok képe a legkritikusabb a leképezéssel szemben.

A rossz hírem viszont az, hogy a csillagteszt megbízható értelmezéséhez nagy gyakorlat szükséges, de - mint tudjuk - első lépés nélkül nincs második...

Pl. itt egy összefoglaló leírás magyarul:
http://www.teleskop-austria.at/contents/autokoll-gyak.php

Angolul pl. ez:
http://www.telescope-optics.net/star_testing_telescope.htm

Végül egy nagyon részletes és nagyon jó szakirodalom, angolul:
http://www.willbell.com/tm/tm5.htm
(Ennek az előző kiadása van meg nekem is.)

De a csillagtesztnek létezik egy kezdetlegesebb, "összehasonlító" módszere is: ugyanazzal az okulárral nézz bele a sajátodhoz minél inkább hasonlító (távcsőtípus, átmérő és fókusz szempontjából) másik távcsőbe, amiről tudott, hogy "mennyire jó". Itt nem kell "profi csillagtesztesnek lenni", hogy meglásd az eltéréseket, hibákat a látott képben. Arra kell csak vigyázni, hogy a kollimálatlanságból eredő hibákat kiszűrd, de ez minimális rutinnal menni fog.

Sok sikert!

Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
hg
Hozzászólások: 157
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: hg » 2015.01.03. 13:00

tojape írta:... hajdani orosz mozigép objektívjében található lencsék esetleg alapot adhatnak egy Kepler távcső építéshez. Darabonként két gyűjtőlencse van az objektívekben. A fókusztávolságuk általam nem ismert, viszont magán az objektíven a következő felirat látszik:
K0-140M 1:1,18 F=140MM N613263
A nagyobbik lencse átmérője 80mm, a kisebbiké 60mm.
Mindkettő többrétegű, ragasztott lencsének látszik. Valami bevonat lehet rajtuk, mert a fényforrások halvány ciklámen színű fénnyel tükrözödnek a felületükön.
A két nagyobb lencséből álló összeállításba egy szkennerből kinyert, kb. 8mm átmérőjű lencsével néznénk bele, ami ugyan vélhetően kicsi fényerőt, de 10x nagyítást jelentene, ha jól értelmeztem a wikipédiás Kepler távcső leírást.

Kedves TJP!

Bármilyen guberált optikával elkezdhetitek az optikai kísérletezést és távcsőépítést. Nincs az a rossz, vagy alkalmatlan lencse, aminek használatából ne gyűjthetnétek érdekes tapasztalatokat. Ha a barkácsolás élményén túl megértitek a siker, vagy kudarc okait, fizikai alapjait, a kedv és lelkesedés is megmarad és tovább tudtok lépni.
De maradjunk a konkrétumoknál. A birtokodban lévő KO-140M (belarusz gyártmányú) vetítőobjektív elég jól sikerült darab, bár csillagászati távcsőhöz nem kifejezetten alkalmas. Többen Petzval objektívnek tartják, de a gyári adatai szerint nem az. Ebben -- ahogy írod -- két kéttagú, ragasztott akromatikus lencse van, míg a Petzval objektívben a "hátsó", eltérő görbületű lencséket légrésnek kellene elválasztani és a flintüveg tagoknak belül lenni. A KO-140M tehát így néz ki:
KO-140M_objektiv.jpg

Többen fotózásra használják ezt az objektívet, a leképezéséről benyomást szerezhetsz, ha megnézed a vele készült fotókat.
A részletesebb műszaki adatai a következők:
KO-140M_adatok.jpg

Először próbáljátok "egészben" használni, 8-14x-es nagyítású kis távcsövet nem bonyolult első lépésként összebarkácsolni belőle. A fenti adatokból a számításokhoz legszükségesebbek az optikai átmérő (78mm) és a komplett objektív fókusztávolsága (kb. 140mm). Ha a szétszedett optika kéttagú lencséivel külön kísérleteztek, a fókusztávolságaik megméréséhez használjátok az MDA által is ajánlott kivetítéses módszert (borús időben lámpával, vagy gyertyával :)). Ugyanígy mérjétek meg az okulárnak (szemlencsének) szánt kis lencse gyújtótávolságát is. Ezekből az adatokból számolható az adott távcső-összeállítás nagyítása. Az elméletnek utánaolvashattok pl. ebben az alapműben (5-23. oldal). Itt olvashattok arról is, hogy miként lehet jobb okulárt készíteni két kis lencséből; érdemes kipróbálni.

Apró felületi egyenetlenségként már ezzel az egyszerű eszközzel is megpillanthatjátok a Holdon a krátereket, a derült téli égbolton keressétek meg vele a Fiastyúkot, vagy az Orion-ködöt (ebben a "derült ég" lesz a legnehezebb ;)).

Jó kísérletezést!
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.01.03. 21:18

sovanyvigasz írta:Üdv mindenkinek.
Előre is elnézést, ha rossz helyre írok! Kezdő létemre távcsőépítésbe fogtam, és sikerült is készítenem egy 250/1250 Newton-t Dobson állványon. Mivel csillagászati tudásom meglehetősen csekély, nem tudom felmérni mennyire sikerült, vagy nem sikerült a munkám végeredménye.


Szia!
Ez nagyon jól néz ki! Gratulálok!
Én a tükörtartón hátul nagyobb nyílást hagytam volna az üveg gyorsabb lehűlése és a belső turbulencia zavaró hatása miatt. Ekkora csőnél a ventilátoros átszellőztetés már nem hátrány.
sovanyvigasz
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2012.11.05. 23:43

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: sovanyvigasz » 2015.01.03. 23:20

Attila írta:
sovanyvigasz írta:... Kezdő létemre távcsőépítésbe fogtam, és sikerült is készítenem egy 250/1250 Newton-t Dobson állványon. Mivel csillagászati tudásom meglehetősen csekély, nem tudom felmérni mennyire sikerült, vagy nem sikerült a munkám végeredménye. ...


Gyönyörű lett a cuccod, gratulálok!!!
Szerintem sok, már "menőbb" amatőr is megirigyelhetné ezt a szép munkát.
(A kínai "ipari" kivitelű távcsövek sem néznek ki sokkal jobban... :mrgreen: )

A képek alapján úgy gondolom, optikailag sem lehet túl rossz. (Bár pl. a cső belső felületét érdemes volna fekete öntapadós bársony-tapétával kibélelni, mert így túl fényes; jelentősen ronthatja a kontrasztot.)
A tükröt is Te csiszoltad?

Az optika teszteléséhez ugyanakkor a Hold nem ideális célpont; a Hold képén egy középszerű optika sem nyújt élvezhetetlen látványt. (Bár nyilván, vezetés nélkül mást nem nagyon tudtál "tükörvégre" kapni.) Ha valóban a képalkotás minőségét akarod "mérni", akkor az ún. "csillagtesztet" kell megismerned. A csillagok ténylegesen pontszerű fényforrásnak tekinthetők, és ezért a csillagok képe a legkritikusabb a leképezéssel szemben.

A rossz hírem viszont az, hogy a csillagteszt megbízható értelmezéséhez nagy gyakorlat szükséges, de - mint tudjuk - első lépés nélkül nincs második...

Pl. itt egy összefoglaló leírás magyarul:
http://www.teleskop-austria.at/contents/autokoll-gyak.php

Angolul pl. ez:
http://www.telescope-optics.net/star_testing_telescope.htm

Végül egy nagyon részletes és nagyon jó szakirodalom, angolul:
http://www.willbell.com/tm/tm5.htm
(Ennek az előző kiadása van meg nekem is.)

De a csillagtesztnek létezik egy kezdetlegesebb, "összehasonlító" módszere is: ugyanazzal az okulárral nézz bele a sajátodhoz minél inkább hasonlító (távcsőtípus, átmérő és fókusz szempontjából) másik távcsőbe, amiről tudott, hogy "mennyire jó". Itt nem kell "profi csillagtesztesnek lenni", hogy meglásd az eltéréseket, hibákat a látott képben. Arra kell csak vigyázni, hogy a kollimálatlanságból eredő hibákat kiszűrd, de ez minimális rutinnal menni fog.

Sok sikert!

Üdv,
MDA


Köszönöm a gratulációt. Jó , hogy ilyen gyorsan kapok segítséget :) . Holnap megyek is a Baumax-ba meg az OBI-ba öntapadós tapétáért. Ennek velúr tapéta a neve és csak egy fajta van belőle, vagy van fényes meg matt ? A tükröt nem én csiszoltam, használtan vettem, de ha ez a távcső jól sikerül biztosan belefogok egynek a csiszolásába. A csillagtesztnél gondolom a műcsillagot el kell vinni messzire, mert ha közel van nem tudok ráfókuszálni és a segédtükör is kitakarja.Műcsillagnak megfelel egy kartondobozba rakott lámpa a doboz oldalán egy kb 2-3 mm-es lukkal? A segédtükör eltolását elmulasztottam elvégezni mennyire probléma ez ?
Pár nappal ezelőtt a Marsot próbáltam vele de nem tudtam élesre fókuszálni ( olyan volt mintha egy homályos korongból lángok csaptak volna ki) , akkor csináltam a Holdról a képeket az élesen látszott. Ugyanazon az estén a Jupiter szintén élesen látszott. Lehet, hogy még nem hűlt le eléggé a távcső mikor a Marsot néztem?
Bocs hogy ennyit kérdezek, de úgy tanul a gyerek, ha kérdez.
sovanyvigasz
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2012.11.05. 23:43

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: sovanyvigasz » 2015.01.03. 23:35

mizar írta:
sovanyvigasz írta:Üdv mindenkinek.
Előre is elnézést, ha rossz helyre írok! Kezdő létemre távcsőépítésbe fogtam, és sikerült is készítenem egy 250/1250 Newton-t Dobson állványon. Mivel csillagászati tudásom meglehetősen csekély, nem tudom felmérni mennyire sikerült, vagy nem sikerült a munkám végeredménye.


Szia!
Ez nagyon jól néz ki! Gratulálok!
Én a tükörtartón hátul nagyobb nyílást hagytam volna az üveg gyorsabb lehűlése és a belső turbulencia zavaró hatása miatt. Ekkora csőnél a ventilátoros átszellőztetés már nem hátrány.



Szia !
Köszönöm a gratulát.
Azért olyan kicsi a lyuk mert oda szeretnék tenni egy ventillátort. Egy számítógépből szereltem ki, processzor hűtő volt. Csak azt nem tudom, a csőből szívja ki, vagy oda fújja be a levegőt. Na meg azt sem tudom jó helyen lenne-e ott.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.01.04. 07:39

Sziasztok!

Van egy kis 111,5/815 mm fókuszú főtükör. Ezt szeretnénk megépíteni vizuális észlelséshez elsőnek most január hó folyamán. Mekkora belső átmérőjű aluminium csövet, milyen falvastagsággal szerezzünk? Továbbá a főtükörhöz mekkora kis segédtükröt kellene beszerezni? Mit javasoltok?

üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.01.04. 09:29

A tubus átmérője legyen 30-40 mm-rel nagyobb a tükörénél, azaz 140-150 mm kellene, a jó légáramlás biztosítása miatt.
A segédtükör mérete 20, legfeljebb 25 mm. Sőt, ha kis kitakarású, csak vizuálisan használt bolygászt szeretnél, elég a 15 mm is, de azt beszerelni már elég macera.

Itt egy nagyon hasznos és egyszerű excel a newton méretezéséhez:

http://www.oldhamoptical.com/#!design/c1w2w
Avatar
hg
Hozzászólások: 157
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: hg » 2015.01.04. 10:50

sovanyvigasz írta:Holnap megyek is a Baumax-ba meg az OBI-ba öntapadós tapétáért. Ennek velúr tapéta a neve és csak egy fajta van belőle, vagy van fényes meg matt ?

Szia!

Valószínűtlen, hogy ezekben az áruházakban kapnál effélét. Inkább dekorációs boltok, vagy nagyobb választékú tapétás szakboltok tartják készleten. 5, vagy 10 méteres tekercsekben lehet kapni (kisebb, pl. A4-es darabokat is árulnak, de az jóval drágább, meg nem is mozaikot szeretnél vele kirakni :)). Velúr tapétaként kell kérni, nem olcsó, az 5 m-es tekercs 7000-8000 Ft. A felületet tekintve nagyon hasonlók az egyes gyártmányok: nincs fényes (ezt akarjuk épp elkerülni vele) belőle, a nevének megfelelően szőrös/bársonyos felülete van. Ragaszkodj a fekete színhez :)!

Néhány hely, ahol kapni lehet (sajnos egyik sem lakóhelyedhez közeli):
http://www.tapetahaz.hu/?q=termek/2250
http://www.ontapados-tapeta.com/420-vel ... petak.html
http://www.dekorhon.hu/ontapados_tapeta ... folia_1929

Esetleg velük egyezkedhetsz, hogy szerezzék be számodra: http://www.vimacolor.hu/

sovanyvigasz írta:A csillagtesztnél gondolom a műcsillagot el kell vinni messzire, mert ha közel van nem tudok ráfókuszálni és a segédtükör is kitakarja.

Ne nehezítsd a dolgodat műcsillaggal. Csillagtesztre igazi csillagot használj, legalább addig, míg megtanulod értelmezni a látott képet.

Üdv:
Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2015.01.04. 11:20

Holnap megyek is a Baumax-ba meg az OBI-ba öntapadós tapétáért. Ennek velúr tapéta a neve és csak egy fajta van belőle, vagy van fényes meg matt ?


Én legutóbb kaptam az OBI-ban.
Vigyázz a velúrral mert szöszöl, kb 2.5 én után sem győzöm a főtükör mosását, sokadszori fal átkefézés ellenére sem. És valamennyi plusz súlya is van.
Szóval kell neki a törődés, használattól függ hogy megéri-e.
Ha első távcsőkészítés vizuális használatra, a jó leképezés lenne elsőnek ami fontos, kerülném addig a szöszölést, utólag is be lehet tenni a velúrt.

Péter
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”