Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2013.03.04. 16:10

Re: Általános kérdések
Szerző: Budjács Márton (Bogáncs) » Ma, 16:01

Mindenkit üdvözlök és előre megköszönöm mindazok szekmai segitségét,
akik valamilyen útbaigazítást tudnak adni.

Amint azt az elmúlt napokban leírtam, könyvmániás vagyok az antikváriumokban kutakodom.
Az elmúlt héten, Kassán a bolhapiacon tubusban ezt a lencsét vásároltam meg:
ALDIS Anastigmat 35 cm f/4.

A könyveim egy része 056.jpg



Az optikán nagyító lencsével sem látni karcolást.
Mint laikus, azért vásároltam meg, mert csábított 87,5 mm átmérő és a
reletíve nagy fényerő f/4! És! , amint azt ítram,jön a nagy üstökös az év végén!
Kilehet ebből silibizálni egy üstökös kukkert? Állványom van egy AZ-2-es.
A barátaimnak rendelkezésükre áll mindenféle fémmegmunkáló eszköz...
Még abba is belemegyek, hogy megveszek egy okulárkihúzatot..., ha megéri.
Ne haragudjatok, hogy ezt beteszem még egy topikba is,
mivel szeretném megtuni, hogy érdemes-e foglalkozni ezzel az optikával, vagy sem.
Kösz mindent : Bogáncs.

Budjács Márton (Bogáncs)

Hozzászólások: 168
Csatlakozott: 2011. november 4., péntek 12:02
Köszönetnyilvánítás másoknak: 88
Köszönetnyilvánítás másoktól: 12
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.04. 21:04

Nekem egyszer volt egy hasonló készségem, valami vetítőgépé vagy nagyítógépé lehetett. A frontlencse síkdomború akromát volt, mögötte egy másik, kisebb méretű, szintén ragasztott tag. A fókusza is hasonló volt. Csináltam belőle egy távcsövet, de a vastag lencse piszok érzékeny volt a jusztírra. Különben egészen tűrhető képe volt, főleg a szemüveglencsés dióverő után belepillantva.
Próbáltam olyat is, ahol egytagú bikonvex frontlencse, bikonkáv középső tag, majd szintén bikonvex harmadik tag volt pár centire egymás mögött. Ez is működött, de mindig volt egy halo a csillagok körül. Sokat játszottam és tanultam is vele.
Szerintem próbáld ki, már csak az izgalom miatt is! Az biztos, hogy nem lesz nemzetközi szintű minőség, de nem lepődnék meg, ha mondjuk az optikai tengelyen leverne pár áruházi csodát.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.05. 18:57

Elkészült a 200/4200-as Cassegrain tubusa festés híjával. A tubus hamarosan egy csillagvizsgálóban lép szolgálatba:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Atis » 2013.03.06. 17:48

A FókuszMester! :) Mely egy 40 mm-es okulárral is 105x nagyítást ad.
Kíváncsi lennék a bolygóképére vagy egy felbontott M13-ra. Gratula hozzá!
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.06. 19:14

Köszi! A Jupiter topik 63.oldalán az utolsó hozzászólásban van egy kép, amit fatubusba szerelve csináltam az ehhez a tubushoz tartozó tükrökkel.
Perseus84
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2012.07.19. 22:26

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Perseus84 » 2013.03.06. 22:40

Sidius írta:Elkészült a 200/4200-as Cassegrain tubusa festés híjával. A tubus hamarosan egy csillagvizsgálóban lép szolgálatba


Üdvözletem!

Szép, derék munka!
Sajnos nem sok Cassegrain csövet láttam eddig (történetesen egyet sem :( )
Lenne pár kérdésem főleg a fókuszírozóval kapcsolatban! Érdekelne, hogy jól látom, maga a fókuszírozó palástja két külön szelvényből áll? Miért is került két szelvényből megépítésre? Jobban jusztírozható vagy csak pontosabban, vagy egyszerűbben lehetett kivitelezni mint bármilyen más csőből kivágva/esztergáltatva? Én tartanék tőle, hogy hőtágulás miatt elvesztené precizitását (persze nem tudom milyen vastag acél lemezen csücsül). Remélem aggodalmam alaptalan és kiválóan teljesít majd az ég alatt!
Jut eszembe még így utólag, kérhetnék a póklábakról is egy képet? Newton póklábról és segédtükörtartóról már láttam jópár képet, de Cassegrainról még nem. Válaszodat előre is köszönöm!

Tisztelettel: Sz.A.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.07. 09:43

Kedves András!
A két szelvényes fókuszírozó elkészítése jóval egyszerűbb, mint csőből kialakítani.
A hőtágulási témát nagyon el szokták túlozni távcsöves körökben. Valami miatt ez a jelenség, mely fémtubusnál kb. 10. helyen áll jelentőségében a tubusra ható problémák között, manapság az első helyen szerepel. Ebben a fókuszírozóban egy poliamid betét is van, mely 150 fok körülig biztosan megtartja tulajdonságait, így a szerkezet kb. -30 és 150 fok között használható érdemben. A következő fókuszírozók már mind ilyen rendszerűek lesznek.
Az igazsághoz tartozik, hogy az optika tervezésénél vétettem egy hibát, mely miatt minden mm-t meg kellett spórolnom a fényútból és valójában ez vezetett ehhez a megoldáshoz. (A kép a főtükör mögött 100 mm-re keletkezik, a görbületek meg olyan pontosak, hogy tényleg 100 lett a száz.) Egy sor más jó is származott még a kényszerű rövidítésből, pl. a főtükör-foglalat rögzítését és jusztírozását összesen három csavar biztosítja. Ezután már a foglalatokat sem fogom másként csinálni. :)

A mechanikai stabilitás a hőtágulásnál összehasonlíthatatlanul fontosabb, de neves gyári termékek sem mindig elég stabilak. Egy távcső építésénél két módon kaphatunk stabil szerkezetet. Ez egyik, hogy extrém vastagságokkal dolgozunk, a másik, hogy igyekszünk minimális anyagfelvétel mellett a szerkezet !!! összeszerelt állapotú !!! stabilitását megadni. Ez minél ideálisabb alkatrész elhelyezésekkel lehetséges.
Eddig összesen kb. húsz, mindenféle rendszerű fókuszírozót és tubust építettem, mindegyik jobb mint az előző és általában egyszerűbb is annál.
A pókláb semmiben nem más mint egy Newtoné, de majd teszek fel képet róla.

Üdvözlettel
K.Jani
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.07. 18:05

Íme a pókláb, a kitakrás 49 mm:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2013.03.10. 19:08

Sidius
Gratulalok,gyonyoru tavcsovet epitetel.
Derult eget es sok szep es erdekes eszleleseket kivanok!

Perseus84
A vekony fem tubus nagyon jo ha a lemez vekony.
Van egy mini-Newton tavcsovem PVC csoben es egy masik aluminium csoben.
Ezeken kivul en csak 0,5 mm-es horganyzot acel lemezbol csinaltatom a tubusokat.
Nem csak az sajat velemenyem,ezt az anyagot ajanlota Robert ,,Bob'' Cox aki sok eveken att irta a tavcsoepites rovatot a ,,Sky&Telescope'' folyoiratban.
Az hogy a fem nem alkalmas tavcso tubusokhoz csak egy mitosz.
A lemeznek vekonynak kell lennie.Ez meg engedi elerni a homerseklet egyensulyt eppen azert mert a fem nem ho szigetelo.A hoszigetelo anyagok nem engedik ezt az egyensulyt elerni.
En szoros kettos csilagok eszlelesel szeretek foglalkozni es a tavcsovejm kepesek az elmeleti felbontast elerni (ha a seeing megengedi),fem tubusban vannak epitve es semmi fele ventilator nelkul.
Egy par pelda:


Untitled-Scanned-17.1.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Perseus84
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2012.07.19. 22:26

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Perseus84 » 2013.03.10. 20:33

Mircea írta:Perseus84
A vekony fem tubus nagyon jo ha a lemez vekony.
Van egy mini-Newton tavcsovem PVC csoben es egy masik aluminium csoben.
Ezeken kivul en csak 0,5 mm-es horganyzot acel lemezbol csinaltatom a tubusokat.
Nem csak az sajat velemenyem,ezt az anyagot ajanlota Robert ,,Bob'' Cox aki sok eveken att irta a tavcsoepites rovatot a ,,Sky&Telescope'' folyoiratban.
Az hogy a fem nem alkalmas tavcso tubusokhoz csak egy mitosz.


Köszönöm az útbaigazítást, jelenleg egy kis lencsés csövet szándékozom építeni abból a célból hogy kiváltsam keresztlányom karácsonyra kapott kis gagyi távcsövét ami annyira gyenge minőség hogy gyakorlatilag fókuszt sem találni (sajnos sógorom nem kérdezett meg, hogy érdemes-e megvenni és teljesen használhatatlan). Azóta porfogóként működik.

Az objektív lencse már meg van hozzá és a tubust hulladék papírcsőből szándékozom megépíteni. (régebben olvastam ha kellőképpen le van a felület kezelve a papír is jó lehet távcső tubushoz). Szóval a papírcső falvastagsága sem csekély: 1 cm vastag ragasztott teljesen henger alakú. Még az Objektív foglalata is bele illik. Viszont ami a nagyobb gondom a fókuszírozó megépítése. Nem akarok túl gyengét építeni, de túlbonyolítani sem. Jelenleg az anyagot keresem hozzá (minél kevesebb munkaráfordítással, mert gyenge felszereltségű műhely áll csak a rendelkezésemre).

Tisztelettel: Sz.A.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”