Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
robzon
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2011.03.26. 13:39

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: robzon » 2012.06.30. 09:55

Sziasztok! Úgy vettem észre sok embernek síktükör segédtükör hiánya van. Már többször is fel akartam hozni a témát, gondoltam most felhozom. Szóval csiszolunk gömböt parabolát hiperbolát torroidot meg istentudja milyen formát, de még sehol nem olvastam hogy síkot hogy lehetne amatőr eszközökkel megoldani.
Biztos nem könnyű, már csak az optikai ellenőrzés se! De azért mégis lenne esélyünk kicsiszolni valami síkszerű
felületet? Ha igen hogy? A nagyok hogy csinálják? Mi lehet a minőségi követelmény amatőr szinten?
Az ötleteket türelmetlenül várom! :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.06.30. 13:03

robzon írta:Sziasztok! Úgy vettem észre sok embernek síktükör segédtükör hiánya van. Már többször is fel akartam hozni a témát, gondoltam most felhozom. Szóval csiszolunk gömböt parabolát hiperbolát torroidot meg istentudja milyen formát, de még sehol nem olvastam hogy síkot hogy lehetne amatőr eszközökkel megoldani.
Biztos nem könnyű, már csak az optikai ellenőrzés se! De azért mégis lenne esélyünk kicsiszolni valami síkszerű
felületet? Ha igen hogy? A nagyok hogy csinálják? Mi lehet a minőségi követelmény amatőr szinten?
Az ötleteket türelmetlenül várom! :)


Cak türelem, Robzon! :) Főleg, ha sík csiszolásról van szó.
Ha már csiszoltál gömböt, parabolát, hyperbolát, esetleg domború gömböt!! akkor tudni fogod, miért nagy kihívás a sík csiszolása. Minden síküveg síkszerű, de attól még használhatatlan. Amatőr szinten is lehet kiváló l/10 síküveget csiszolni, a mérés függvénye és a csiszoló tapasztalata a döntő. Már a parabolánál is sokat számít (mindent meghatároz) a szurok keménységének eltérése, hőmérséklet, stb, a sík csiszolásakor fokozottan érvényesülnek ezek a hatások, pl. Twyman effektus.
Szerintem 60-70 mm kistengelyig nem szabad belefogni a síktükörbe.
Egyébként a tükörcsiszoló rovatban sokszor beszélgettünk a témáról, szép számmal fellelhető szakirodalom, fórum a neten is, ha érdekel.
lubi1966
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.09.25. 22:56

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: lubi1966 » 2012.07.20. 21:34

Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni Tőletek. Folyamatban van az f4-es 200/800-as tubusom házi átalakítása karboncsőre. Ez okból egy pár méretezős programmal (Newt for the Web) le szeretném ellenőrizni a geometriai és optikai viszonyokat, nehogy eldurrantsak valami. Először a gyári állapotokat ellenőrizném és belebotlottam egy problémába. Kell-e valamit kezdeni a kamera szenzormélység + adapter = 55 mm-rel? Ha kell, akkor az "Additional height for Camera" szólna erről. A bajom az, hogy erről nem találtam semmit.
A másik kérdésem, hogy ilyen fényerős rendszernél mekkora átmérőjűnek kell lennie a szenzorra eső 100%-os megvilágított mezőnek. APS-C szenzoroknál ez elvileg 28 mm körüli. A baj az, hogy nem könnyű ezt előállítani. A meglevő tubusom geometriájának alkalmazásával a program teljesen zöldségeket ad ki. Tök vignettáltnak kéne lennie a képeknek, pedig nem azok. Az igaz, hogy flatkorrekciót is alkalmazok.
Valamit nem jól értelmezek, csak azt nem tudom, hogy mit. :?
Használt már Valamelykötök ilyen programokat?

Csaba.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.07.21. 11:21

Mai terv, a 20 centis tükrömet ki kellene próbálni egy kis csőbe betéve, az is valami PVC 20cm, okulár helyét kifúrni, aztán belenézni, egyelőre ezüst nincs ... arany se . :) Aztán ámuldozás, mi az a homály a csillag helyett. :)

Még a fókuszt kellene bemérni pontosan, ha a drága napocska kisütne rendesen.
lubi1966
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.09.25. 22:56

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: lubi1966 » 2012.07.21. 22:58

Sziasztok, Még mindig érdekelne, hogy mi a hiba a méretezésemben, ha van. Felrakok egy eredményt is, amit a program kreált. Ez a mostani tubusom geometriáját tükrözi. Nem is kéne működnie, pedig de. Hát ez a gondom.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.07.22. 00:35

Ennyit sikerült összehozni ma:

PICT1367.JPG


PICT1369.JPG


Mivel az ég felhős volt, sőt esett is, nem tudtam belenézni a sötétben, hátha holnap sikerül, vagy a napot akár .

Ha azt nézem, hogy a bevonat nélküli üveg 5% fényt ver vissza, akkor ez a 20 centis egy 5 centisnek felel meg fényesség tekintetében, így akár az ANDROMEDA galaxist is lehetne vele látni lehet.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.07.22. 01:00

lubi1966 írta:Sziasztok, Még mindig érdekelne, hogy mi a hiba a méretezésemben, ha van. Felrakok egy eredményt is, amit a program kreált. Ez a mostani tubusom geometriáját tükrözi. Nem is kéne működnie, pedig de. Hát ez a gondom.


Az "Additional Height for Camera" túl sok, annak csak annyinak kell lenni, amennyivel bentebb van a szenzor, tehát ha felhelyezed a kamerát, akkor a kihuzat és a szenzor közötti távolság. Ha több kell, akkor viszont ellensúlyozni kell a kihuzat magasságának csökkentésével, valami extra low profile kihuzattal. Ha jól gondolom.
Tehát elvileg magas a kihuzat, vagy sok a szenzor mélység. Mindazonáltal a gyakorlatban működhet, a program a teljesen optimális beállításokat írja, azoktól némileg eltérve is működhet a dolog. Ezért érdemes próbatubusba összerakni. Ha ott működik, akkor nincs miről beszélni.
lubi1966
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.09.25. 22:56

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: lubi1966 » 2012.07.22. 13:46

Az "Additional Height for Camera" túl sok, annak csak annyinak kell lenni, amennyivel bentebb van a szenzor, tehát ha felhelyezed a kamerát, akkor a kihuzat és a szenzor közötti távolság. Ha több kell, akkor viszont ellensúlyozni kell a kihuzat magasságának csökkentésével, valami extra low profile kihuzattal. Ha jól gondolom.
Tehát elvileg magas a kihuzat, vagy sok a szenzor mélység. Mindazonáltal a gyakorlatban működhet, a program a teljesen optimális beállításokat írja, azoktól némileg eltérve is működhet a dolog. Ezért érdemes próbatubusba összerakni. Ha ott működik, akkor nincs miről beszélni.
[/quote]


Köszi Zoli.
A gond az, hogy a szenzormélység az fix. Ezzel nem tudsz variálni. Ez Canonnál 45 mm. Erre jön még az adapter 10 mm-e.
Jelenleg ez a felállás, amit beadtam a programnak a mostani tubusomnál. Tökéletes képeket lehet a valóságban csinálni, de nem úgy a program szerint.
Persze lehet, hogy nem kell ekkora feneket keríteni a dolognak. A tesztek úgy is többet mondanak. Csak érdekes számomra a dolog.
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.07.31. 21:16

Valahogy megkedveltem az AZ állványt, amit a Celesztron Travel 70/400-hoz használok.
Ezért az az eretneki ötletem támadt, hogy az álványomat ami eredetileg EQ, egy ki
átalakítással AZ-ként is használni fogom, ha a zenit közelében nézelődök majd.
Ráhegesztettem még egy lemezt, ahová a rekta tengelyt függőlegesen tudom rögzíteni.
Csupán a tengelyt rögzitő bilincseket kell átrakni. Van egy kis " szépséghidája " is :
nem lehet teljesen körbeforgatni a távcsövet, úgy mint a Dobson állványon.
P310712_16.44.jpg

Üdv Bogáncs.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.08.02. 13:30

Kollégák!

Dobson állványt építek, ehhez keresek teflon darabokat, amiken a tubus - illetve a rászerelt két pvc-tárcsa - vertikálisan elfordul.
Tudom, hol lehet vásárolni, de ha van valakinek maradék, felesleg, stb., inkább azt venném meg.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”