Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.05.01. 00:06

Vizi Péter írta:http://stellafane.org/tm/newt-web/newt-web.html

Itt mindent pontosan méretezhetsz, de alapvetően azt gondold végig, hogy a főtükör fókuszpontját kell annyira a tubus falán kívülre kitenned, hogy minden okulároddal elérd.
Tehát pl. 170 mm tubus átmérő, 1400 mm fókusztávolság. Akkor a segédtükör közepétől a tubus faláig egy féltubus átmérő, azaz 85 mm, plusz kb. 50, de minimum 30 mm a tubusfalon kívülre, hogy az okulárok elérjék a fókuszpontot, a Barlowról nem is szólva (nézd meg, a legtöbb okli fókuszpontja egy 10-15mm-es sávon belül van, de vannak kivételek), ez már 85+50=135mm. 1400-135=1265mm a segédtükör távolsága a főtükörtől.

Erre gondoltál?


Igen, én is ezzel a programmal számolgattam, persze azt a "spare in focuser travel"-t nem tudtam megfejteni, hogy mit takar.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.05.01. 00:27

Bogáncs írta:
zozee írta:Hát ez az. Kell-e nekem a 9cm-es kihuzat.

Szia Zozee!

Nem kell a 9 cm-es kihuzat!
Légy szíves írd meg, hogy 1. milyem a főtükör fókusztávolsága?
2. Milyen a segédtükör kisebbik átmérője és 3. milyen a tubus külső átmérője.
Milyen okulárokat használsz majd a távcsövedhez?
Ezekből az adatokból kitudom számolni, hogy hová fúrd a lyukat az
okulárkihuzatnak. Az okulárkihuzat milyen méretre rövidithető le?
Üdv Bogáncs.


Köszönöm, de nekem nem kiszámolni kell, hanem meg akarom érteni. Ha csak az a lényeg, hogy minden oksival fókuszálni tudjak, akkor minden tiszta, nem is kell rövidebb kihuzat. De pont erre irányult a kérdésem, hogy ennyi elég? Ott van még a teljesen megvilágított látómező, szóval nem tiszta.
Egyébként a tükör 170/1300. A segédtükör 45-ös. Mindez egy 200-as PVC csőben.
A távcső már össze van rakva, de a főtükröt még tudom mozgatni, minden más fix.

http://univerzumperemere.blogspot.com/p/tavcsokeszites-fokuszirozo.html
Itt a fókuszírozó átalakítása, így lett 9cm, de ha nagyon muszály, még a felső részt le tudom venni, és helyette egy másik szűkítőt tenni.

A távcső egyébként nagyon jól működik, jelenleg egy 20mm Barium és egy 4mm Barium oksival használom, mindkettővel fókuszálható.
Jövő héten tervezek rendelni egy 6mm GoldLine-t és egy 12,5mm Plössl-t.
Viszont a 3x Barlow-t nem tudom fókuszálni, de nem is szoktam használni.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.05.01. 21:44

Na, már elkezdtem a festést, de közben még próbálgatom ég alatt a csövet.
Nagyon jól muzsikál, és annyi munkám van benne, hogy hihetetlenül a szívemhez nőtt.
Kiváncsiságból még a lencsés 60-ast is a hátára tettem.
Folyamatosan javítgatom a próba közben felmerülő problémákat.
A lábat már átalakítottam, de a merevítés még nincs meg. Az egyensúly nagyon jó.
A problémám, pontosabban aggályom még mindig a segédtükör, látómező, kitakarás kérdéskörrel kapcsolatban a legnagyobb.
De alakul.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.05.02. 08:48

Szia Zozee!

A tangens szögfűggvénnyel kiszámolva a 170/1300-as tükör fénykúpjának nyílásszöge 7,48 fok.
A segédtükör legkisebb távolsága a főtükörtől 960 mm. Ebben az esetben a fénykúp átmérője
megegyezik a segédtükör 45 mm-es ármérőjével.
Itt a segédtükör középpontjától 340 mm-re van a fókuszpont.
A tubusátmérő felát levonva kapod, hogy a tubus felületétől 240 mm-re van a fókuszpont!
Ezt úgy tudod csökkenteni, hogy a segédtükrüt távolabb teszed a főtükörtől.
Nekem, a fókuszpont a távcsőtubus falától 65 mm-re van.
Minden probléma nélkül tudom hasznélni a Super 25 mm, Celesrton 20 mm, GoldLine 15 mm és a
Celestron 10 mm-es okulárokat. A Barlow 2x is minden probléma nélkül használható,
vagyis élesre tudom állítani a képet.
A kitakaráson nem tudsz változtatni, mivel a segédtükör átmérője adott : 45 mm.
A GoldLine okulár nekem nagyon jól bevált, főleg a nagy 66 fokos látőmező miatt!!
Okvetlen vásárolok én is egy GoldLine 6 mm-est. A 10800 Ft nagyon jó ár!
Ha akarod elüldhetem a számításokat is, ha lesz rá több időm.
Üdv Bogáncs.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.05.02. 12:33

Kedves Bogáncs!

Köszönöm a választ, nem szükséges elküldeni, én is ezekre a számított adatokra jutottam.
Most hagyom így a beállításokat, mert a 2cm magas szűkítőt laposabbra cserélhetem adott esetben (Barlow), és ha kissebbre tudom cserélni a segédtükröt, akkor is jó a méretezés, csak a kitakarás lesz kissebb.
Az okulároknál pedig úgy döntöttem, hogy most egy 15mm GoldLine-t a látómező miatt, és egy 4mm GSO Plössl-t bolygóra (ez megközelíti a max nagyításomat) rendelek.
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: pisza » 2012.05.02. 20:41

Üdv Zoltán, örömmel látom, hogy a segédtükörtartó pont beleillett a tubusba. A kihuzat miatt ne aggódj, sok gyári tubuson a kihuzat sokkal magasabb. (Gondolom a gyártók felkészültek a legszélesebb skálán mozgó okulároldali eszközökre is) A teljesen megvilágított látómező miatt ne legyenek álmatlan éjszakáid, sokan túl misztifikálják, véleményem szerint csak az extrém kis nagyításoknál, és primer fókuszban készült asztrofotóknál okozhat egy kevés fejtörést, illetve számítást.
Viszont ami miatt írok Neked, hogy valószínűleg én is segédtükör problémával/vásárlással küzdök, így összehozhatnánk a kettőnk ügyét, azaz ha külföldről rendelnénk, egy postaköltség alatt meglenne a két rendelés.
Nekem egy 50 mm-esre lenne szükségem. Nagyon jó híre van az ANTARES tükröknek, csak fogalmam sincs honnan lehet beszerezni. ITT KÉREK SEGÍTSÉGET, HÁTHA VALAKI TUD CÍMET HOZZÁ!
A "B" terv az Orion Optics, ott sem drága, csak riogatnak a határidővel...
Úgyhogy, ha még nincs meg az ideális segédtükröd, keress!


Egyébként gratulálok a csövedhez, és még jobban a kitartásodhoz!!!

Még egy megjegyzést engedj meg, ha ajánlhatok egy 1X-es nagyítású úgynevezett átnézeti keresőt, starpointert, mert amit a tubusodon látok azzal csak bosszúságod lesz... Tudom van még mire költened, de egy jó kereső nélkül csak izzadni fogsz. Mondjuk egy ilyen sem rossz:

http://makszutov.hu/termek/misc_sp

Igaz mifelénk a KGST-piacon egyharmadáért megveszed, de ez kicsivel komolyabb termék.

Ha már üzlet, akkor megkérdezném, valamilyen barlowod van már? Történetesen nekem feleslegesség vált egy Meade 2X, (http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=30-114-115-183), olcsón megszámítanám...mondjuk néhány doboz borsodi :D :D :D

Üdv: Tisza Csaba
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: pisza » 2012.05.02. 20:41

Üdv Zoltán, örömmel látom, hogy a segédtükörtartó pont beleillett a tubusba. A kihuzat miatt ne aggódj, sok gyári tubuson a kihuzat sokkal magasabb. (Gondolom a gyártók felkészültek a legszélesebb skálán mozgó okulároldali eszközökre is) A teljesen megvilágított látómező miatt ne legyenek álmatlan éjszakáid, sokan túl misztifikálják, véleményem szerint csak az extrém kis nagyításoknál, és primer fókuszban készült asztrofotóknál okozhat egy kevés fejtörést, illetve számítást.
Viszont ami miatt írok Neked, hogy valószínűleg én is segédtükör problémával/vásárlással küzdök, így összehozhatnánk a kettőnk ügyét, azaz ha külföldről rendelnénk, egy postaköltség alatt meglenne a két rendelés.
Nekem egy 50 mm-esre lenne szükségem. Nagyon jó híre van az ANTARES tükröknek, csak fogalmam sincs honnan lehet beszerezni. ITT KÉREK SEGÍTSÉGET, HÁTHA VALAKI TUD CÍMET HOZZÁ!
A "B" terv az Orion Optics, ott sem drága, csak riogatnak a határidővel...
Úgyhogy, ha még nincs meg az ideális segédtükröd, keress!


Egyébként gratulálok a csövedhez, és még jobban a kitartásodhoz!!!

Még egy megjegyzést engedj meg, ha ajánlhatok egy 1X-es nagyítású úgynevezett átnézeti keresőt, starpointert, mert amit a tubusodon látok azzal csak bosszúságod lesz... Tudom van még mire költened, de egy jó kereső nélkül csak izzadni fogsz. Mondjuk egy ilyen sem rossz:

http://makszutov.hu/termek/misc_sp

Igaz mifelénk a KGST-piacon egyharmadáért megveszed, de ez kicsivel komolyabb termék.

Ha már üzlet, akkor megkérdezném, valamilyen barlowod van már? Történetesen nekem feleslegesség vált egy Meade 2X, (http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=30-114-115-183), olcsón megszámítanám...mondjuk néhány doboz borsodi :D :D :D

Üdv: Tisza Csaba
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.05.02. 20:59

Szia Csaba!

Igen a pók nagyon jó. A segédtükörrel kapcsolatban az a gond, hogy most sok minden másra kellene költenem, szerintem most rögtön nem jön össze, pedig szívesen segítenék.
A keresővel valóban sokat küzdök, majd beszerzek egy jobbat.
Van egy Barlow 3x-em, de nagyon rossz képet ad, nem nagyon használom emiatt. Vevő vagyok rá, majd megütjük a tranzakciót, ha máskor nem, a legközelebbi összejövetelen. De szólhatsz, ha legközelebb erre jársz. Szeretnék már egy normális Barlowt.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.05.02. 21:11

pisza írta: Nekem egy 50 mm-esre lenne szükségem. Nagyon jó híre van az ANTARES tükröknek, csak fogalmam sincs honnan lehet beszerezni. ITT KÉREK SEGÍTSÉGET, HÁTHA VALAKI TUD CÍMET HOZZÁ!


http://www.antaresoptics.com/SecEM.php

Nem olcsó, de jó. Azért az Orion Optics-ot kérdezd meg, nem mindig vészes az a határidő...
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: pisza » 2012.05.02. 21:24

Köszönöm Péter!

T.CS.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”