A segédtükör méretének csökkentése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

A segédtükör méretének csökkentése

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2010.11.23. 10:28

Nemrég akadtam rá erre a honlapra:

Ernie Pfannenschmidt: A segédtükör méretének csökkentése Newton-távcsövekben
http://www.freeweb.hu/gyroscope/article ... y_lens.htm

Kipróbálta már valaki ezt a módszert? Vannak esetleg tapasztalatok?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: A segédtükör méretének csökkentése

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.11.23. 10:39

Szerintem egy távcsőnek legtöbb esetben nem a központi kitakarás mértéke a legnagyobb baja. Egy tökéletes optikát is leront a gyenge nyugodtság, de sok esetben egy nagyon pontosan megmunkált fő- és segédtükör jobb képet ad mint egy gyengébb mnőségű, de kisebb kitakarású kombináció. (Pláne fotografikusan...)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: A segédtükör méretének csökkentése

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2010.11.23. 12:55

A tükrök minőségétől (pl. eleve adott összeállítás esetén) és a légköri nyugodtságtól függetlenül a nagyobb kitakarás kontrasztcsökkenést okoz, főleg a fényerősebb műszereknél.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: A segédtükör méretének csökkentése

Hozzászólás Szerző: András » 2010.11.23. 13:59

kulizoli írta:A tükrök minőségétől (pl. eleve adott összeállítás esetén) és a légköri nyugodtságtól függetlenül a nagyobb kitakarás kontrasztcsökkenést okoz, főleg a fényerősebb műszereknél.


Viszont bekerül a rendszerbe 4 extra üveg-levegő felület az új optikai elemekkel, extra jusztírozási probléma, az lehet, hogy vignettálni fog, az fényt fog szórni, elnyelni, megtörni, stb... A lencsék paramétere is nyilván adott lesz, nem a tükörhöz lesz tervezve. A tubus is hosszabb lesz.

Ki kell próbálni! Mondjuk nem tudom, hogy lehet ezt a megoldást tesztelni. Esteleg venni 2 db nagyjából egyforma mindőségű, paraméterű tubust, az egyiket átépíteni, aztán jöhet a precíz összehasonlítás.. Pl. a Levente fölajánlhatna kettő 150/750-est erre a célra: ))

Valamiért nem terjedt el ez az egyébként közismert rendszer. Ha nekem ilyen gondom lenne, inkább a segédtükröt készíteném cserélhetőre, egy kisebb kitakarást bolygózni, egy nagyobbat mély-egezni, cserélgetni macerás, de még mindig könnyebb, mint ezzel a lencsés dologgal bajlódni.

Vegyél pl. egy 32mm-es GSO plössl-t, az nagyjából fel is használható. Vagy a GSO SWA 30 mm-esében is van két egyforma akromát, egymással szembefordítva. (+egy egytagú, ami nem fog kelleni) Ez utóbbi kellően nagy átmérőjű ráadásul, és többrétegű bevonatos.
eke
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2009.12.19. 12:03

Re: A segédtükör méretének csökkentése

Hozzászólás Szerző: eke » 2010.11.24. 08:42

Anno, a Dán Andris szerelt be nyújtótagot a 250-es Newton fényútjába, tőle kellene tanácsot kérni...
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: A segédtükör méretének csökkentése

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2010.11.24. 11:17

Hah, kösz az infót, majd megkérdezem tőle. Lehet, hogy pont annak az alu csövét próbálom most összerakni egy 25 centis f/3-as Newtonná. Tőle kaptam még pár éve.
Longi
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011.04.18. 10:20

Re: A segédtükör méretének csökkentése

Hozzászólás Szerző: Longi » 2011.04.28. 19:04

Sziasztok.Végigolvastam fórumot.Nekem olyan gondolatom támadt annó,hogy kis átmérőjű csövet rögzíteni a főtükör elé az optikai síkba.A főtükör felüli oldalra Barlow-lencse a másik oldalon a segédtükör.Hosszabb tubusra kell számolni de ha amúgy is nyújtanánk a fókuszt így két legyet ütünk egy csapásra.Ha valaki így nem érti,és érdekli a dolog lerajzolom és beszkennelem.
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: A segédtükör méretének csökkentése

Hozzászólás Szerző: janwar » 2011.04.28. 19:33

Longi írta:Sziasztok.Végigolvastam fórumot.Nekem olyan gondolatom támadt annó,hogy kis átmérőjű csövet rögzíteni a főtükör elé az optikai síkba.A főtükör felüli oldalra Barlow-lencse a másik oldalon a segédtükör.Hosszabb tubusra kell számolni de ha amúgy is nyújtanánk a fókuszt így két legyet ütünk egy csapásra.Ha valaki így nem érti,és érdekli a dolog lerajzolom és beszkennelem.

Nem teljesen áll össze bennem az elképzelés, mert amennyiben beszerezhető méretű barlowot akarunk használni, akkor nagyon a fókuszhoz közel kell elhelyezni, és attól a ponttól nem biztos, hogy képes akkorát nyújtani amivel kilehet hozni kellő távolságra a csőből, mert a nyújtás inkább effektív, és csak egy kisebb mértékben valós. Persze ha valaki vágja az elméletet és jó matekból, simán kiszámolhatja egy még használható nyílásviszonyhoz ezt az elképzelést, hogy egyáltalán megvalósítható-e. Akkor inkább egy alapból kis fényerejű tükör, minimálisra méretezett segédtükörrel szebb eredményt ad, még ha hosszabb cső is kell hozzá.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Longi
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011.04.18. 10:20

Re: A segédtükör méretének csökkentése

Hozzászólás Szerző: Longi » 2011.04.28. 19:57

Úgy gondoltam ha megvan a főtükör,nagy fényerejű és ennek a kitakarását akarjuk csökkenteni.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: A segédtükör méretének csökkentése

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.04.28. 20:08

Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”