A házi tükörtől a kész távcsőig

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: Bence » 2011.06.24. 09:31

Köszönöm a gyors választ.Még annyit, hogy hogyan lehet feszítőre megoldani a tartót.Nekem az volt a tervem hogy vékony menetes szárakkal fogatom meg és akkor azt meg lehet feszíteni.Ezzel az a probléma, hogy így hogy nem lemez hanem hengeres, így a tartásához képest nagy a kitakarása.Úgyhogy szerintem a lemezes megoldáshoz pártolok de azt hogy lehet megfeszíteni?
Üdv,
Bence
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.06.24. 09:49

kifúrod a lemez végét és egy pici dróttal fogatod hozzá az "menetes részhez". Majd kell egy olyan anya csavar ami átmegy a tubus falán és ott kívül meg is akad hogy tudd feszíteni. A lemez végére azért nem tudod fixre rakni a csavaros részt mert akkor nem fér be a tubusba!

P1220210.jpg

P1220212.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: Bence » 2011.06.24. 16:30

Húúúú, köszönöm, ez tényleg nagyon jó megoldás, így feszítve van de mégis lemez.Na megvan a háttér már tényleg csak meg kell csinálni.Majd jelentkezek ha kész lesz. :D
Bence
Sidius

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.01.30. 20:50

Hajdu Róbertnek a "Hogyan készül házilag egy főtükör" topik 151. oldalán feltett kérdéseire:

Hogy a Szaturnuszt élesen és szépen láthassuk, ahhoz nem kell nagy távcső. Semmiképpen nem kell legalábbis 200-as átmérő, ennek fele is szép élményt tud nyújtani.
Az, hogy nem jobb minőség kell, hanem nagyobb átmérő, enyhén szólva is elnagyoltan alkotott vélemény, főleg bolygózás terén. Igaz ugyan, hogy a webkamerázásnál kicsit árnyaltabb a helyzet, de igenis kell a minél jobb optika. Sokan összekeverik a jó képet a nagy képpel, ez lehet a dolog hátterében. Valójában a csupán átmérőnövelésre és nem minőségre tett kritérium inkább a nagy kép készítését támogatja és nem a jó képét.
Több fronton is meggondolandó az átmérő megválasztása, mindjárt vehetjük az átmérővel növekvő légköri zavarérzékenységet, meg Magyarország nagy jóindulattal is közepesnek mondható légköri adottságait, és egy sereg más tényezőt.
A kép annál halványabb minél inkább nagyítjuk és valóban egyre életlenebb is. Csakhogy egy kitűnő optika nagyítástűrése kétszer is nagyobb lehet, mint egy nagy, de éppencsak elfogadható társáé.

Nézz szét a bolygós topikokban, meg fogsz lepődni, mit tud egy mindössze 15 cm körüli, de kitűnő optika.
Perseus84
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2012.07.19. 22:26

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: Perseus84 » 2013.01.30. 21:19

Sidius írta:Hajdu Róbertnek a "Hogyan készül házilag egy főtükör" topik 151. oldalán feltett kérdéseire:


Üdv!
Szintén az ő kérdésére válaszolnék:

Róbert kérdése:
"Tudom bagatell kérdésnek tűnik, de hol lehet ( és mennyiért ) megfelelő átmérőjű, vastagságú és minőségű üveget venni?"

PL:
http://www.willbell.com/ATMSupplies/ATM_Supplies.htm

Ez az egyik lehetőséged itt mindent megtalálsz ha jól tudom (de javítsanak ki ha tévedem nagyon nagyon csekély az angol tudásom :( ). Hazai forgalmazóról nem tudok, de remélem valaki tud és megosztja velünk mindenféle reklám érték nélkül! :)
Csiszoló és polírozó anyagokat tuti találsz ezen az oldalon! Az üveg kérdése pedig itt a fórum oldalain is fölmerült, hogy Tv / Monitor képcső front üvegből kivágható az üveg. Viszont a tapasztalt tükörcsiszolók kezdőknek nem ajánlják! Viszont Ócccó! :)
Ami még nagyon fontos a tükör tesztelése! Ajánlom hogy szerezz be egy példányt A Távcső Világa c. könyvből (én tavaly kb 2000-ft ért leltem rá egy aukciós oldalon az 1980-as kiadásra).

További infók:
Angolul:
http://stellafane.org/misc/links.html
Magyarul:
http://www.optika.hu/schnee/cikk/teszt/ ... szt%20.htm
és
http://www.optika.hu/magazin/tavcso.htm

Remélem tudtam segíteni.

Tisztelettel: Sz.A.
Hajdu Róbert
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2013.01.30. 18:43

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: Hajdu Róbert » 2013.02.03. 10:15

Sziasztok!

Köszönöm szépen a válaszokat! Most volt időm átnézni! Tudom, hogy nagyon kezdő vagyok a témában, azért is jöttem ide kérdezni.
Ha valami butaságot írok, akkor légyszíves ne haragudjatok, próbálok informálódni!

Jelen pill nincs 100+ ezer forintom teleszkópra és egyébként is szeretek barkácsolgatni, magamnak összeállítani dolgokat - ezért szeretnék magamnak csinálni 1 'olcsó', de használható teleszkópot! - persze azért számítok arra, hogy így se lesz olcsó.

Ez a tv képcső ígéretesnek hangzik olcsóság szempontjából viszont a fent linkelt angol weblapon, én egyszeri átfutás alkalmával nem láttam megfelelő méretű üveget.
Illetve amerikai weboldalakon láttam eladó üvegeket, de csak nem hozatok Amerikából ilyet....

Robi
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.02.03. 11:54

Hajdu Róbert írta:Sziasztok!

Köszönöm szépen a válaszokat! Most volt időm átnézni! Tudom, hogy nagyon kezdő vagyok a témában, azért is jöttem ide kérdezni.
Ha valami butaságot írok, akkor légyszíves ne haragudjatok, próbálok informálódni!

Jelen pill nincs 100+ ezer forintom teleszkópra és egyébként is szeretek barkácsolgatni, magamnak összeállítani dolgokat - ezért szeretnék magamnak csinálni 1 'olcsó', de használható teleszkópot! - persze azért számítok arra, hogy így se lesz olcsó.

Ez a tv képcső ígéretesnek hangzik olcsóság szempontjából viszont a fent linkelt angol weblapon, én egyszeri átfutás alkalmával nem láttam megfelelő méretű üveget.
Illetve amerikai weboldalakon láttam eladó üvegeket, de csak nem hozatok Amerikából ilyet....

Robi


Üdv!
Gyere el nyáron Tarjánba a nyári nagy összejövetelre, csiszold meg ott az első tükrödet olcsón, segítséggel.
Hajdu Róbert
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2013.01.30. 18:43

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: Hajdu Róbert » 2013.02.03. 13:56

Sziasztok!

Én még mindig az első kérdésemnél vagyok leragadva. Honnan szerezhetek én megfelelő vastagságú üveget csiszoláshoz?
Nem hiszem el, hogy az USA-ból való rendelés az egyetlen megoldás.
Érdekelne még ez a tv képcsöves módszer is, - kerestem hozzá anyagot a neten, de nem találtam semmit... :(
ill. az 1:6 -os arányt kell tartani? vastagság:átmérő

Robi

ui: Ha tudok elmegyek a táborba!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.02.03. 14:20

Molnár Péter (Mpt) innen a fórumról szerintem tud hazai beszerzést. Írj neki!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.02.03. 14:57

Hajdu Róbert írta:Sziasztok!

Én még mindig az első kérdésemnél vagyok leragadva. Honnan szerezhetek én megfelelő vastagságú üveget csiszoláshoz?
Nem hiszem el, hogy az USA-ból való rendelés az egyetlen megoldás.
Érdekelne még ez a tv képcsöves módszer is, - kerestem hozzá anyagot a neten, de nem találtam semmit... :(
ill. az 1:6 -os arányt kell tartani? vastagság:átmérő

Robi

ui: Ha tudok elmegyek a táborba!


19mm-es üveg általában beszerezhető, abból egy 150-160-as tükör simán kihozható.
Lapozd vissza rendesen a tükörcsiszoló rovatot, ott vannak címek.
Általában 90 ezer körül van a m2 ára. Csiszolóporok, szurok, gyanta, postaköltségek, aluzás, megint postaköltség , segédtükör, (újra postaköltség) cső, fókuszírozó, okulár, mechanika. Ha mindent (de tényleg mindent, a tükörtartóktól a fókuszírozóig, festésig, dobson állvány stb) magad csinálsz, vagy használtan olcsón megveszed, akkor is legalább 35-40 ezer minimum. De az a távcső sokkal többet fog jelenteni neked, mintha vennél, az optika olyan lesz, mint amit készítettél. Mielőtt belevágsz, mérlegeld a lehetőségeidet.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”