Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.06.01. 21:34

Tudom, talán kicsit korai témát nyitnom, de borzasztóan érdekel a rádióasztronómia.
Nagyon szeretnék egy nagyobb tányérral rendelkező műszert összeállítani.

Ha bárki tudna segíteni, vagy volna kedve részt venni egy ilyen projektben, szeretettel várom a jelentkezőket.
Nagyjábóli elképzelésem van arról, hogy miből áll egy ilyen szerkezet, illetve nagyon sok angol nyelvű szakkönyvem van rádiócsillagászatról PDF-ben. De még nagyon sok minden ködös.

Pl. az, hogy egyáltalán érdemes-e ilyesmivel próbálkozni házilag, vagy a VLA is kicsi? :lol:
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
orhazoli
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2009.09.16. 17:44

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: orhazoli » 2010.06.02. 08:11

Én is beleszerettem a rádiócsillagászatba. Csillagászként abba az irányba mozdultam. De azután kiderült, hogy a környékünkön nincs esély komolyabb munka végzésére. A szupernóva-maradványok érdekeltek, elsősorban a rádió tartományban végzett megfigyelések izgattak.
Három évvel ezelőtt még a Matáv tulajdonában volt a Taliándörögdi Állomás. Ott három, profi módon megépített parabola van. A hozzájuk kapcsolt elektronika is használható volt. Kiszámítottam -- ismerve a technikai adatokat -- , az M31, M33, M51-es extragalaxisok felől érkező rádiósugárzást már észlelni lehetne.
Azután mindent el kellett felejteni, mert a cég bagóért eladta az egészet. Nem tudom, hogy jelenleg mi van ott.
Később néhány kollégának felvetettem, hogy milyen jó lenne egy magyar rádiótávcsövet építeni, mert bizonyos cégeknek van olyan műszaki felszerelése, hogy ezt meg lehet valósítani. Mindenki örült.....
Erről ennyit tudok írni.
Saját rádió távcső? Sok évvel ezelőtt a Sky and Telescope folyóiratban több részes cikkben írták le, hogy miként lehet rádióhullámokat felfogó eszközt (szándékosan nem használom a távcső kifejezést) készíteni. Nem egyszerű feladat.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.06.02. 09:14

Létezik egy ilyen: http://hrao.tvn.hu/csillagaszat/index.php
Régebben talán a Csillán is ment egy kis diszkusszió, aztán nem tudom, mi lett a dologból.

--mpt
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.06.02. 18:59

Igen, találkoztam én is hasonló cikkekkel a neten, bár ott nem tűnt bonyolultnak, sőt az egyesül államokban vannak erre szakosodott boltok. Kifejezetten szatelit, műholdas kommunikáció, -kapcsolat, és rádióasztronómia.

Nem olcsók a kütyük hozzájuk, de gondolom, ha otthon bütyköli az ember házilag, sokkal jobb.

Péter nagyon jó a link, amit küldtél. Ők tagjai a csillagvárosnak? :)

Volna kedve valakinek ilyesmit építeni? Már ilyen kollektív dologra gondoltam természetesen, nem úgy, h építse meg valaki, mi meg megyünk észlelni :)

Volt a neten egy PDF, amiben egy kisebb antennának az összeállítását írta le az ember, de 25 USD-ért akarta adni a PDF-et. Én pedig úgy vagyok vele, hogy ha én hasonlót kitalálnék, ingyen közzétenném, ergo nem fogok érte fizetni, ráadásul ha pl. nem is tartalmazza azokat az infókat, amikre vár az ember, akkor meg bukta a pénzt. Oké, tudom, nem nagy összeg, de inkább eltankolom, hogy kimehessek észlelni vizuálisan sötét égbolton.
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2010.06.02. 22:38

Nekem megvan az Orha Zoli által említett S&T sorozat, majd előkaparom!
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2010.06.02. 22:42

Nekem megvan az Orha Zoli által említett S&T sorozat, majd előkaparom!
Egyébként az egy rádióinterferométer.
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.06.03. 01:28

Jó lenne, szívesen átnézném :)
Köszönöm :)
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2010.06.03. 13:24

Sziasztok!

Azt szeretném megkérdezni,hogy melyik frekvenciatartományra akartok berendezést építeni?

Üdv: Zoli
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.06.03. 13:45

lESI FOTÓS írta:Sziasztok!

Azt szeretném megkérdezni,hogy melyik frekvenciatartományra akartok berendezést építeni?

Üdv: Zoli


A hidrogénemissziós sávra kellene, de gondolom, ez csak tuner kérdése, nem?
Az a 21Hz, ugye? A legjobb lenne egy több sávot venni képes eszköz...

Ha az túl drága, akkor fenti. Azt hallottam, ott látványos dolgokat lehet látni/hallani.
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.06.03. 13:51

A radiotechnikahoz nem ertek, de szerintem itt a 21cm-es hullamhosszu sugarzasra gondoltal, ami kb 1420 MHz (azaz ha jol tippelek, UHF-sav)

--mpt
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”