Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.09.30. 18:40

Szia!
A síktükörre van ötletem, mégpedig a régi lézernyomtatók nagyjából 200mm hosszú, kb. 1-2 cm széles síktükre. Nem állítom, hogy megfelelne, nem tudom, hogy mennyire sík a sík, mert sosem ellenőriztem. Kérdés, hogy mennyire kell jónak lennie? -Gondolom nagyon-
Nekem van itthon belőle egy pár, ebből lehetne levágni darabokat. (Gondolom feszültségmentesek)
Minden esetre, ha derült ég lesz, egy csillagtesztet legalább majd kipróbálok rajtuk 10 centis lencséssel, utána referálok.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.09.30. 20:50

Üdv!

Nekem régi szkennerből van bontva csík síktükör, kb 1 cm széles és 25 cm hosszú.
Nézegettem már, szerintem nem sík, de tudok belőle küldeni, hátha neked az lesz. :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.09.30. 20:57

Pontosítok, mert megmértem: 9mmX200mm
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.10.01. 02:21

Ezt a tükör csíkot én is gyűjtöm, bár még nem próbáltam betenni valami távcsőbe, de megvannak.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.10.01. 11:41

Kösz az infókat.

Mondjuk nem kell, csak diffrakcióhatárolt minőség, hát nem tudom tudja e a szkenner tükör.... Valami régi mérleg, vagy műszert kellene szétbombázni, a toroiddal vagyok kicsit bajba, mert ilyen picit házilag, bajosan lehet elkészíteni.
Thomas
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2010.03.30. 09:53

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Thomas » 2013.10.01. 18:30

Nemrégen bontottam egy régi fénymutatós teljesítménymérő műszert.Abban volt két kerek síktükör foglalatban meg egy téglalap alakú. Megkeresem és elküldöm.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.10.01. 20:16

Thomas írta:Nemrégen bontottam egy régi fénymutatós teljesítménymérő műszert.Abban volt két kerek síktükör foglalatban meg egy téglalap alakú. Megkeresem és elküldöm.


Köszönöm szépen, ez ígéretesen hangzik!

A címem fenn van a honlapomon. A részleteket, beszéljük meg privátban.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.01.07. 15:53

Sziasztok!

Először is BÚÉK Mindenkinek!!! :)

Mivel a polírozáson/újracsiszoláson egyelőre még gondolkodom, elkezdtem interferométerekkel kísérletezni.

1, Elsőnek egy PDI tesztverziót építettem egy nagyon hasznos német nyelvű leírás alapján./Sanyi, köszi!/
Maga a rés egy bekormozott mikrószkóp fedőlemez, amire kompresszorral ráfújtam. Ezután fény felé tartva szépen látszanak is a pici lukak. Persze el kell találni, mennyi ideig és mekkorát fújjunk.
A dolog végül is működik, de ahogy írják, a beállítása roppant macerás. Egy-egy alkalommal negyed-fél órát biztos feküdtem a szerkenytű mögött. Ugyanis az a helyzet, hogy nemhogy azt meg kell találni, hogy egy résre rá kell fókuszálni a tükörrel, hanem /és erre nem készültem/ mivel nincs tökéletesen egy tengelyben a fényképező és a tükör, így ahogy próbáltam a fókusz közeli helyzetet az if tologatásával megkeresni, közben a fényképezőt is erre-arra állítgatnom kellett, mert elmászott a kép…
Szóval a fényképezőt is érdemes lett volna ellátni egy finommozgatással.
Ettől függetlenül láttam sávokat, de amikor a középre állított luk már nagyon a fókusz közelében volt és eltoltam a szerkezetet az optikai tengelyre merőlegesen, hogy a luk kikerüljön a képből és csak a sávok maradjanak, akkor hihetetlenül fényszegény lett az eredmény.
A képen még talán túl sok a sáv az értékeléshez, de ettől függetlenül az Openfringe adott rá valami képet, amin a fő vonulat látszik .

2, Egy nagyon rendes embertől kaptam kölcsön egy nyalábosztó prizmát, aminek sajnos az egyik oldala le van festve. Ettől függetlenül beépítettem, hátha sikerül mégis valahogy képet kapnom, de persze nem így volt :) Egy Bath-if-be építettem bele, aztán mivel nem sikerült a kísérlet, egy mikroszkóp tárgylemezt tettem helyette ferdén. A felesleges tükröződéseket nem tudtam kitakarni, így a kép kettőzött is rendesen, de igaziból arra voltam csak kíváncsi, hogy működik-e a dolog, meg tudom-e építeni. Némi gyakorlás után már elég hamar a megfelelő helyekre irányítottam a sugárnyalábokat.

A rutinos emberektől szeretném kérdezni a következőket:

- A lézersugár /eredeti optikát meghagytam előtte/ egy relatíve széles sáv. Le szoktátok blendézni, hogy pontszerűbb legyen, vagy nincs jelentősége, esetleg még hasznos is a beállításkor, hogy nagyobb ?
/egy papírlapot szoktam odatenni felfogó ernyőként a fényképezés előtt és azon szépen látszik, ahogy a teljes tükörfelület által visszavert fénykorongot fedésbe hozom a másik, széles sávval/
- A fényképezőbe /a tükör sziluettjén kívül/nézve látok egy nagyobb, halványabb, sávokat tartalmazó piros korongot /ill. én kettőt… :) / és ebben egy sokkal kisebb és élesebb sárgát, amiben nagyon szépen látszanak a sávok. Ugye jól gondolom, hogy a kicsit a cél lefényképezni, az az interferencia kép? Ha igen, akkor érdekes, hogy az a kis kép tartalmazza az összes hasznos információt a tükörről! A nagyot is lefényképeztem már, azt is ki lehetett értékelni, de kevésbé kontrasztos.
- Egy közepesen komoly kompakt fényképezőm van, rázoomolok. Schné Attila írta már, hogy 100-as telével fényképez bele az if-be – lehet, hogy ezért kicsi az én képem?
- Hogyan tudom a képen lévő sávok számát állítani? Tologattam már előre-hátra, de nagy változást nem tapasztaltam. Úgy állítom be, ahogy egy képen láttam, hogy a tükörről visszatérősugarak fókuszálódnak a ferdére állított síktükör előtt.

Veszek egy rendes prizmát, de persze amit korábban a fórumon linkeltetek és jól is működik, az már nincs raktáron…


Köszi szépen előre is!

Zoli
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.01.07. 16:04

Ilyen beállítást használok, de csak 3 képet tudtam feltölteni az előbb.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.01.07. 21:07

TZ írta:1, Elsőnek egy PDI tesztverziót építettem egy nagyon hasznos német nyelvű leírás alapján./Sanyi, köszi!/
Maga a rés egy bekormozott mikrószkóp fedőlemez, amire kompresszorral ráfújtam.


Azért kompresszorral elég durva :D

Az első próbálkozások nekem így sikerültek. A felvétel egy webkamerával készült.
Ami igaz, hogy nagyon macerás jól beállítani.

u7.jpg
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”