Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
sw2janos
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2013.02.20. 18:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: sw2janos » 2013.02.22. 12:22

Kedves Mátis András (plamatis)
Ha csak kölcsönbe kapom is, boldogan kipróbálnám.
Én helyileg budapesten és siófokon fordulok elő leggyakrabban.
Az ország melyik részén élsz, merre jársz, ha kimozdulsz?
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2013.02.22. 12:26

Vecsésen lakom, jövőhét csütörtökön a planetáriumban előfordulok! Telefonom az adatlapomon megtalálható!
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.02.22. 13:04

sw2janos írta:Kedves Gábor
A fókuszált nap erejét nem akartam szilicium lapra irányítani.


Tudom, hogy nem Te vetetted fel, az idézetnél ez látszik is. Nekem egyébként az a véleményem, hogy a hatásfok javításának erőltetetése a felhasználási területek 99%-ában felesleges, más szempontok figyelembevétele (azaz kutatása) sokkal fontosabb lenne, mint például könnyű és olcsó gyárthatóság, gyakorlatilag végtelen mennyiségben rendelkezésre álló alapanyagok használata, alacsony tömeg, környezeti hatásoknak való ellenállás növelése, energiatárolás fejlesztése, ilyesmik. Mert ugye mit érünk el, ha mondjuk 20-ről 40 %-ra emeljük a hatásfokát, miközben az ára az ötszöröse lesz? Semmit. Néhány speciális esetet leszámítva (űrkutatás pl.) nem a felhasználható felület kicsinysége áll a napenergia felhasználásának útjában...

Persze a jól dokumentált mérési eredményeket kiváncsian várom.
sw2janos
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2013.02.20. 18:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: sw2janos » 2013.02.22. 13:44

Kedves Gábor!
Elvileg egyet értek veled de:
-az un. alap kutatásokat a világ minden pontján végzik és közbe sok jót feltalálnak
-a találmányok agy része talán publikálva van, de ami komoly: eltűnik
-a találmányok után jön a fejlesztés, ami sok pénzbe kerül
-az oktatásból kihagyják a gondolkozást
-az oktatásból kihagyják a rendszerbe nem passzoló dolgokat, így nem tudnak sokan gondolkozni róla
-a hatásfok "hajhászás" szerintem sem jó irány
-én boldogabb lennék, ha pl. a Bell laboratórium ős napelemét elő tudnám állítani, ugyan csak 6%-os hatásfokú, de ha az egész tetőt be tudnám borítani saját készítésű napelemmel, sk. kivitelezéssel.
-adott esetben, pl. a napelem 16-17%-os hatásfokának 20-30%-ra emelése biztosítani tudná, pl. nekem, hogy a beruházás kisebb lenne, de csak magamnak lenne megoldott az energia termelés, ezt nem lehet sem sorozatban gyártani, sem eladni.
-beszélik, hogy Kecskemét környékén 4 fiatal vegyész össze állt és egy nagyon jó akkumulátort rakott össze.
Elkövették azt a bakit, hogy feltették a netre. Jött is pár nagyon jól öltözött külföldi úr és egy szemérmetlenül nagy összeg hatására elfelejtették a fiatalemberek, hogy mit csináltak......
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.02.23. 01:31

Akárhogy is van, a hatásfoknak fizikai korlátja van. Túllépni lehetetlen! A közelítése viszont előnyös, de ha többe kerül a leves, mint a hús, akkor felesleges. Terjednek ilyen-olyan hírek, hogy valaki hallott már olyan valakiről, akinek mondták, hogy valahol valaki kitalált egy örökmozgót, és csak azért szedte le az internetről a leírását, mert hatalmas pénzt kínált neki két fekete öltönyös menedzeszer, ha elfelejti az egészet azonnal.

Én is tudok ilyen esetet, teljesen megbízható forrásból, sőt interneten is megjelent már a 120%-os hatásfokú hőtárolós villanykályha leírása és reklámja is! Annyi baromság olvasható, áltudományos leírások, hamisított kisérletek, vídeók stb., hogy Dunát lehet velük rekeszteni. Ma már ahhoz is egyfajta képzettség kell, hogy valaki el tudja választani a sarlatánságot a valódi tudománytól! Nem itt lehet ezt megtanulni, de alapvetően ismerni kellene a fizikát és az elméleti határokat. Először megfelelő alapképzettség kell, utána megfelelő gyakorlat, és ha még képessége is van rá valakinek, akkor nagy valószínűséggel meg tudja mondani, hogy egy bizonyos leírás, vagy elmélet hol lépi át a fizikai határokat, és miért elképzelhetetlen a működése, avagy van benne valami ráció, érdemes kísérleezni vele, esetleg érdemes továbbfeljeszteni.

Nos itt ezt a szóró lencsés dolgot eleve hatástalannak ítélem, és sajnálnám rá az időt is, és a pénzt is! Már korábban írtam, hogy a szórólencse felületarányosan kisebb energiasűrűséget eredményez! Ezzel sem hatásfokot, sem energiát növelni nem lehet!!! Tegyél az energiaátalakító elé egy árnyékoló lapot, amely csillapítja a forrás jelét, és ha nől a kivehető energia, akkor feltaláltad az örökmozgót!

Én úgy látom, hogy a lelkesedésből nincs hiány, de az alapvető ismetereteknek még nem vagy birtokában!

Nem értem a többieket sem, hogy miért nem mondják el, hogy ez a szórólencsés elképzelés alapjában hibás, helytelen! Semmi érdekem nem fűződik hozzá, csupán sajnálom, hogy erre sok felesleges energiát elpazarolsz, helytte sokkal többet érne, ha a fizikai alaptörvényekkel foglalkoznál! Lehet az fénytan, hőtan, villamosság, bármi! Nos ez az én tanácsom, és vagy megfogadod, vagy nem. Hidd el, hogy nem akarok rosszat, és nem akarlak eltéríteni semmi hasznos dologtól, kísérlettől! Szedjél elő szakkönyveket! Olvassad! Tankönyveket pl. fizikát, optikát, fénytant, maghasadást, stb. ismertetőket, az alapképleteket tanuljad meg, és akkor már látod, hogy az, amit most elképzeltél, nem adhat jó eredményt!

Valaki már itt a fórumon tanácsolt hasonlót, igaz sokkal finomabban, talán kissé köntörfalazva, nehogy megsértse érzékenységedet! Igazat mondott! Tényleg tanulni kellene, mielött nekifogsz egy ilyen kísérletnek! Ez így eleve kudarcra van ítélve! Hidd el, hogy ha utánaszámolsz a várható eredménynek, akkor az nem nyerséget, hanem veszteséget mutat egy szórólencse alkalmazásakor! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.02.23. 02:26

Imre írta:... Valaki már itt a fórumon tanácsolt hasonlót, ...


Én voltam az a valaki, de a sok hülyeség megártott a gyomromnak, ezért kiszálltam a diskurzusból. Pláne, a srácnak annál a mondatánál, hogy "Amíg a házasságomban éltem, nem tudtam és nem is gondoltam, hogy van ennél jobb párkapcsolat is" én ledobtam a láncot. Kész; itt a pózna vége.

Magam is csodálom a többiek türelmét...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: András » 2013.02.23. 11:06

sw2janos írta:-beszélik, hogy Kecskemét környékén 4 fiatal vegyész össze állt és egy nagyon jó akkumulátort rakott össze.
Elkövették azt a bakit, hogy feltették a netre. Jött is pár nagyon jól öltözött külföldi úr és egy szemérmetlenül nagy összeg hatására elfelejtették a fiatalemberek, hogy mit csináltak......


Én is láttam azt, aki hallotta, amikor valakik mondták, de aztán később csak ennyit hagyott hátra üzenetként az illető:

men-in-black.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.02.23. 19:54

András írta:Én is láttam azt, aki hallotta, amikor valakik mondták, de aztán később csak ennyit hagyott hátra üzenetként az illető:

men-in-black.jpg


Nagyon jó :lol:
Avatar
hg
Hozzászólások: 157
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: hg » 2013.02.24. 01:19

Elviccelitek itt a dolgot ;), pedig szegény János frissen regisztrálva nem tudja, hogy egy nemkívánatosnak minősített jelenség részévé kezd válni itt a fórumon, ő csak a kérdésére szeretne választ kapni. Még akkor is, ha nem a megfelelő kérdést tette fel.

Az eredeti rajzból kiindulva tisztáztuk, hogy egy szórólencsét szeretne. Ez lehet pl. egy negatív meniszkusz, így a többször emlegetett és megoldhatatlannak nevezett probléma is megoldódik: tudniillik hogy fordulhat kifelé a lencse domború oldala is. De lehet más típusú lencse is.
lencse_szoro.JPG

Ha minden igaz, előkerült egy elegendően nagy lencse, amivel János az elméletét tesztelheti maga is, bár, ahogy többen is rámutattatok, némi józan átgondolással belátható, hogy nem sok a remény a sikerre. A többi badarsággal, mint mondjuk a napállandóból adódónál nagyobb teljesítmény/energia kinyerése adott felületű eszközből, most ne foglalkozzunk.

A topic témájához kapcsolódóan talán még azt érdemes elmondani, hogy az eredeti rajzból sejthető logikával mi nem stimmel. A rajz számomra azt sugallja, hogy az ötlet a következő: ne csak egy irányból jövő fény essen a célterületre, hanem a más irányokból érkező fényt is fokuszáljuk oda. Így nyilván több sugárzás éri a panelt, tehát a kinyerhető kevés energia is több lesz.
A kérdező maga is bevallotta: híján van az alapvető optikai ismereteknek. Erre ne csak bólogassunk, hanem adjunk valami útmutatást. A feltételezett gondolatmenet kifelejti a számításból azt a tényt, hogy a napsugárzás energiatermelésre igazán használható része közvetlenül a Napból érkezik, csaknem párhuzamosan.
sugarmenetek.png

1. Ez a helyzet optika nélkül. Jönnek a napsugarak, némelyik eléri az eszköz felületét, a többi meg nem.
2. Ez a hibásan elképzelt helyzet, amikor a Napból érkező sugárzáshoz hozzáadódik a más irányokból érkező sugárzás is. Elsősorban azért hibás, mert nem alkalmazza mindegyik fénysugárra a lencse törési szabályait.
3. A valódi helyzet: a szórólencse (mint azt már többen kiemelték) természetéből adódóan csak ront a dolgon, még abban az ideális esetben is, ha maga nem nyel el és szór szét sugárzást. A kékkel jelölt beeső sugárzás pedig nagyságrendekkel gyengébb, mint a közvetlen napsugárzás.
4. Több hasznosítható sugárzást tehát nem szóró-, hanem egy (nagyobb méretű) gyűjtőlencsével, vagy tütörrel lehet ugyanazon felületre koncentrálni (összegyűjteni).

Ha János így gondolkodott, talán megérti a problémát. Ha nem, akkor meg kipróbálja. Sokkal jobb, ha saját kísérletei vezetik rá a törvényszerűségekre, mintha vakon hisz a ki tudja hol olvasott állításoknak (ide értve ezt a fórumot is -- kívülállónak mért lenne hitelesebb, mint bármelyik másik fórum, vagy weboldal).
Üdv:
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára hg 2013.02.24. 08:59-kor.
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.02.24. 01:24

Én mondjuk olyat láttam, hogy valaki kifejlesztett egy klassz kerékagy motort hajtáselektronikával, felrakta a weboldalára full részletesen, robbnatott rajzzal, mindennel, majd egy kis idő után törölte, mert megvette tőle a Volvó. Ott meg csak felszínes infók vannak a dologról, mert valószínűleg levédik a szabadalmat.

Aki meg érdekeset akar olvasni, egy konkrétan megtörtént, jól dokumentált eset a Gemenar Motors EV1-ese.
http://en.wikipedia.org/wiki/General_Motors_EV1

Conteo gyanús film a témáról:
http://www.youtube.com/watch?v=qNEKJKkoXSI
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”