Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.01.08. 12:42

A tiéd sokkal jobb, mint az enyém, ami nagyon halvány és emiatt a széle nincs is meg.
A kompresszort írták, én csak követtem a használati utasításokat:) Milyen rést-lyukat használtál?
Még teszek egy képet a PDI-ről, meg egy interferencia képet a Bath-kísérletről.
Te most a Newtont használod?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.01.08. 19:39

TZ írta:Te most a Newtont használod?

Ezt nem nagyon értem. Ha a Newton interferométerre gondolsz, akkor azt csak kontakt interferencia vizsgálatnál szokták használni általában sík és gömbfelületekhez.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.01.09. 08:48

Igen, interferométerre gondoltam, mivel valamikor írtad, hogy csináltál.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.01.31. 09:32

Sziasztok!
Tegnap kísérletezgettem, de még csak ott tartottam, hogy lézerrel rávilágítottam a 3-4mm-es élhosszú osztóprizmára.
A prizmán átmenő és az osztásnak megfelelő irányban meg is jelent két, nagyjából egyenlő intenzitású nyaláb.
Amin viszont meglepődtem, hogy abban az irányban is megjelent egy halványabb sugár, amerre majd az interferencia képnek kell megjelennie, ha majd mérésre be lesz állítva az egész.
Nyilván a prizma falairól verődik vissza oda, talán valami féligáteresztő bevonat van a prizmán, az ver vissza oda sokat./a képen "lefelé" irányba/ Olvastam, hogy a nyalábosztókat is el szokták látni tükröződésgátló bevonattal, talán pont ezért.
Szerintetek gond ez, vagy lehet ettől még használni? Vagy esetleg ez az a pötty, ami néha látszik az interferencia képeken és ki is kell venni a képből?
Köszi:
Zoli
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.01.31. 10:01

Emiatt a teljesen normális jelenség miatt az osztóprizmát pár fokkal el kell fordítani végleges szereléskor, így az interferenciakép nem esik egybe vele és nem zavaró.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.01.31. 10:40

Szia Jani!
Köszönöm, szuper! :)
Zoli
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2014.01.31. 11:37

Nekem balra egy, jobbra kettő pötty jelenik meg. Ez is természetes dolog?
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Sidius

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.01.31. 12:28

Elvileg minden közeghatáron és az osztósíkon is van visszaverődés. Használat közben a visszatérő sugaraknál úgyszintén van különböző mértékű visszaverődés, meg még ott vannak a közeli lencse felületei is. Szép kis "forgalom" van a prizmában. Hogy ezek milyen mértékűek, az a prizma anyagától, a bevonat típusától és a ragasztás anyagától is függ. Szerintem minden gyártmányon ugyanolyan lesz a visszaverődési kép, csak nem egyforma intenzitású. Én még sosem számoltam össze a kóbor sugarakat, de van egy pár belőlük. :)
Mindamellett nem hiszem, hogy a használhatóságot ez lényegileg befolyásolja.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2014.01.31. 12:39

Szia János!

Köszönöm a segítségedet, megnyugtattál!
üdv.Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.02.04. 10:06

Sziasztok!

Alakulgat a mini interferométer :) Persze sok még a kérdés, meg kell majd egy normális méretű prizma, mert erre elég nehéz célozni, sokat szórakoztam vele, mire képet kaptam végre. /összehasonlításul: a lézert fixáló csavar M3-as/
Ettől függetlenül nagyon örülök neki! :)
Nagy élmény volt, amikor egy papírlapra kivetítve megláttam a sávokat! A szétszedett pdi vázára raktam a szerkentyűt, mert itt a könyvkupacon tologatásos módszerem nem jött be, mint finomállítási lehetőség...:)
A kép irányában kivetülő lézersugár tényleg nem zavaró, de néha benne van a képben. Arra is rájöttem már, hogy bizony erősen a fókusz közelében kell keresni azt az állapotot, hogy 17-30 sáv legyen. Megpróbáltam olyanokat fényképezni, hogy a két szélső sáv egyenes legyen, de kissé zavar, hogy még mindig elég sokfélék a képek...Ahogy a fényképezőt kicsit másképp tartom, már más vonalgörbületeket és sűrűségeket látok, zavarba ejtően sokfélét...azaz felvetődik a kérdés, hogy ha mindenfélét lefényképezhetek, akkor melyik az igaz belőle...?
De meg kell tanulnom, mert csak ha hihetően mérek, onnantól van értelme a monitorüveggel tovább szórakozni.
A tarjáni /közvetlenül befejezés előtt álló, parabolizált/ tükrömet fogom legközelebb mérni, ott nincs peremkopás, ami még plusszban zavarna, meg eleve tudom valamihez hasonlítani, mert már van valami értelmes strehl értéke.

TZ
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”