Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.03.25. 20:18

Szia Marci,

masik topikban erdeklodtel tukorcsiszolasilag. Porokrol es polirporrol kerdezd Zsamba Istvant, biztosan tud segiteni. A tavalyi tarjani taborban szerveztek tukorcsiszolast, mindennel egyutt (uvegkorongok, por, stb) <10e volt a koltseg. A korongok forrasa a Borbely-tukor kft volt (gugli).
Segedtukrot szerintem inkabb vegyel keszen, ahogy olvastam, pontosan sik feluletet nagyon nehez kesziteni, sokkal nehezebb, mint a homoru, megfeleloen pontos fotukor feluletet.

--mpt
hmarci92
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.12.10. 18:40

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: hmarci92 » 2010.03.25. 21:06

Köszönöm a válaszokat! A Távcső világa már többször volt a kezemben, sajnos itthon nincs meg. Biztos nem néztem eléggé utána, de a segédtükör méretezése résznél érdekes hogy megadja a méreteket ellipszis, illetve téglalap alakú segédtükrökre is. Azt még megkérdezhetném hogy segédtükörhöz hol lehetne olcsón hozzájutni?
Üdvözlettel,
HM
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.03.25. 21:23

tamasflex írta:Kovács Gergő , egyre komolyabb munkakkal alsz elo!
GRATULALOK !
A kép meglepően jó, bár nem tökéletes, mert kicsit homályos, kicsit ködös (de az enyém).

1 - A belepo nyilast egy kicsit szukisd le
2 - A csoveket belul fesd le matt feketere

(de az enyém) - na latodd errol van itt szo!


Köszi a szép szavakat! :)
1 - megpróbálom leblendézni az objektív nyílását, bár csak úgy tudom, ha elé beillesztek egy kis papírgyűrűt, mert az objektívtartó hihetetlenül erős lett, hála a faragasztónak (ami olyan erősen ragaszt, hogy ha szét akarjuk szedni, nem a ragasztás válik el, hanem a ragasztott anyagok adják meg magukat).
2 - sajna ez elég necces, nem valószínű, hogy kivitelezhető számomra, mert hosszú és keskeny a cső és nincs hozzá kellő szerszámom - de főleg az előbbi.
...talán az okulárkihuzat a hibás, mert lehet, hogy nem esik tökéletesen egybe az objektív és az okulár, de sajna az objektív is csak béta-kategóriás, egy furcsa széles sáv van rajta, amit nem tudok, hogy micsoda.

Tegnap este kivittem az ég alá, az eredmény egy Galilei-korabeli képalkotású távcső (ha más nem is, sikerült részesednem a Galilei-élményben), a Hold szellemképes, a csillagok körül udvar van, de ahogy mondtam, kicsit ködös, kisit homályos, de az enyém! :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.03.26. 08:30

Halló Péter! Belülről úgy is befeketítheted, hogy szerzel fekete fotokartont (nem fénylő hanem matt papírt) Akkora csíkot vágsz belőle, hogy éppen olyan vastag csövet tekerhess össze belőle, mint a csö belsje, és szépen betólod a csőbe. Lehet, hogy akkor a fénylés, szellemkép is eltűnik. Viszont a Nap felé ne fordítsd, mert meggyullad a papír.
Érdekes kísérlet, ha az ember összeveti, hogy egy ilyen kis ketyerével mit látni egy mai akromatikushoz (vagy tókröshéz) képest. Akkor lehet csodálni, hogy ezek a 300-400 évvel ezelőtti észlelők mi mindent tudtak felfedezni ilyen csővel!
Szép eget: BQ
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.03.26. 09:59

Ööö, Gergő, ha ezt nekem címezted! :)
Megpróbálkozhatok a fekete kartonnal is, de nem lesz egyszerű kerítenem olyat a környezetemben. De azt hiszem, az okulárkihuzaton kell javítani és akkor meg fog oldódni a probléma.
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.03.28. 10:42

Üdv.

Újból jelentkezem, sikerült szinte (a körülményekhez képest) tökéletesre csiszolni az új távcsövem képalkotását. Az objektív nyílását leblendéztem 34-ről 26 mm-re, valamint csináltam egy normális okulárkihuzatot (természetesen ez is papír), ami a most készülő, harmadik távcsövemhez is passzolni fog. A mostani objektívje egy akromát lesz, a tubust már kialakítottam, az okulár már adott, így csak az objektívnek kell egy tartót készítenem, amit csak becsúsztatok a csőbe és kész is a harmadik. Ha hazajövök Krétáról, le fogom őket tesztelni a holdtalan ég alatt.
És azt hiszem, egy blogbejegyzésben bőve(bbe)n leírom ezeknek a távcsöveknek a készültét.
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2010.03.29. 19:33

Sirius írta:Üdv.

Újból jelentkezem, sikerült szinte (a körülményekhez képest) tökéletesre csiszolni az új távcsövem képalkotását. Az objektív nyílását leblendéztem 34-ről 26 mm-re....


Geroke (!) minden elismeresem a kitartasod miatt.
Itt a forumon sokan megeltuk az altalad rapasztalt erzest!
Soval, egy kis rekeszeles, a belso feluletek matt feketere festese csodakat muvel egy egyszeru tavcso eseteben.
A munkaid eszembe juttatjak, hogy regebben en is mennyit ugyeskedtem (ugyeskedtunk- a tisztelt forum tasakat is beleertve) amig ossze hoztam (hoztunk) egy tavcsovet.
Termeszetesen varjuk a fejlemenyeket kepekben nemi beszamoloval egybekotve.

Alabb a csillagaszatban alkalmazott hires okularok tajzait lathatod - nagyjabol sorrendbe rakva:

Kép
Megjegyzem, hogy a "Galilean" okular nem a Galileo Galilei talalmanya !
A koztudatban beidegzodott elnevezes mert o volt aki eloszor csillagaszati megfigyeleseket vegzett a hollandiai Hans Lippershey altal felfedezett tavcsovel.
Ezert nevezik az egyszeru pozitiv + negativ lencsebol kialakitott tavcsovet "Hollandi tavcsonek".
Itt bovebben olvashatsz a hollandi tavcsorol:
http://href.hu/x/bx5l
(a szovegeket nem en irtam !- sak egy reszet)
Az alabbi linken sok erdekes dolgot talasz:
http://href.hu/x/bx5o
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.03.29. 21:35

Kösz Tamasflex, ha hazajövök Krétáról az első az lesz, hogy előállok egy harmadik távcsővel, aminek objektívje egy akromát lesz! Ami azt illeti, nem lesz több napos munka, mert csak az objektívnek kell egy tartót készítenem, amit aztán becsúsztatok a már kész tubusba, beleillesztem a mostani "nagy" távcsövem okulárkihuzatát, az okulárt és már kész is lesz! (Tubusból több ugyanolyanom is van, az okulárkihuzat pedig univerzális.) Szerintem ennek lesz a három közül a legjobb képalkotása, tubus nélkül, kézzel az okulár elé tartva már kipróbáltam az objektívet.
Ami azt illeti, a tubus belülről lefestése/kibélelése fekete kartonnal nem lenne egyszerű, nem biztos, hogy a közelben találnék ilyet, ahogy az sem biztos, hogy szükséges.
A második "intézkedésem" Kréta után pedig egy blogbejegyzés lesz, valamint megpróbálok digitális fényképezővel képet készíteni a távcsövek képalkotásáról (is).
Igen, ezeket az okulárokat szinte kivétel nélkül ismerem, megvan a Távcső világa, ebből lestem el például a Ramsden-okulár készítésének módját is. Ahogy ebből rajzoltam át az okulárok sematikáját is saját készítésű csillagászati könyvecskémbe, de az egy másik történet...
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2010.04.10. 16:07

Üdv!
Egy barátomnál otthon porosodik egy Zeiss mikroszkóp. Semmire nem használja, nem használta, csak áll a lomosban. A gond az, hogy fogalmunk sincs, hogy milyen területre készült, mert nem az általános tárgylemezes változat. Ráadásul az egyik okulárja szálkeresztes, a másik meg több mérőskálával rendelkezik. Illetve nem is az okulárba van építve, hanem egy külön tárcsa része lehet, mert a tárgy foglalatának tekerésekor az is elmozdul. A tárgyasztal helyén több, folyadék cirkuláltatásához alkalmas csőcsonk található, illetve lenyitva prizmák is látszanak.Teszek fel pár képet, ha valaki tudja mire használták eredeti mivoltában kérem ossza meg velünk.
1.JPG

2.JPG

3.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Zs. Istvan 2010.04.10. 16:16-kor.
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2010.04.10. 16:07

Ez lemaradt:
4.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”