Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Gépirtó
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.04.10. 20:42

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Gépirtó » 2016.03.27. 22:53

Egy kicsit még pörgök ezeken a blendéken.Van megoldás a gyorsabb hőcserére,ha nem is olyan gyorsan menne végbe mint a gyűrűk nélküli tubusban.Miért ne lehetne szellőzőréseket vágni a blendék szélébe?Amiket takarnának a szögbevágott végű felfogató darabok,vagy ezen elemekre kis takarólemezeket csavarozva fényt nem,de a főtükörtől áramló melegebb levegőt átengednék.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.03.28. 11:27

Gépirtó írta:Egy kicsit még pörgök ezeken a blendéken.Van megoldás a gyorsabb hőcserére,ha nem is olyan gyorsan menne végbe mint a gyűrűk nélküli tubusban.Miért ne lehetne szellőzőréseket vágni a blendék szélébe?Amiket takarnának a szögbevágott végű felfogató darabok,vagy ezen elemekre kis takarólemezeket csavarozva fényt nem,de a főtükörtől áramló melegebb levegőt átengednék.


Szia Dezső!

Van egy gyári SW 200/800-as csövem. Csak a cső, optika nélkül. A képeken jól láthatóak a gyűrűk, és az, hogy gyárilag hogyan oldották meg a kivitelezést. A cső maga 230 mm átmérőjű, a gyűrűk 12 mm szélesek, egymástól való távolságuk 50 mm. Nagyon masszívan van beleragasztva a csőbe, egyértelmű, hogy a maga nemében tetszetős de borzasztóan silány lemezcsövet csupán merevítik. Egyébként ez a megoldás ma már piacképtelen, azonnal lecserélik karbon csőre.
Valószínűnek tartom, hogy mivel a te csöved jó hosszú lesz, így a belső gyűrűk szintén megfelelő merevítést jelenthetnek majd a kókadás ellen.
Jó próbálgatást és eredményes távcsőépítést kívánok.
(1-2 kép, fények a cső két vége felől, 3. kép a gyűrűk)
IMG_1511.JPG

IMG_1512.JPG

IMG_1518.JPG
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.03.28. 12:18

mizar írta:... A képeken jól láthatóak a gyűrűk, és az, hogy gyárilag hogyan oldották meg a kivitelezést. ...


Sándor!

Ha már trükközöl az expozícióval, akkor legalább maszkold ki a cső végében látható képet, mert így nagyon beég, ha felhúzod a denzitás-görbét, és túl nyilvánvalóvá válik a dolog...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.03.28. 12:23

Gépirtó írta:... Van megoldás a gyorsabb hőcserére,ha nem is olyan gyorsan menne végbe mint a gyűrűk nélküli tubusban. ...


Szia Dezső!

Egy már korábban becsatolt link épp egy ilyen megoldást mutat, ami engedi a meleg levegőt áramolni a csőfal mentén (ha már nem engedték hamarabb távozni a tükör fölött...).

http://www.intes.su/imag/im_mn76_baffleling.jpg


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.03.28. 12:29

Ez a blendegyűrűzés nagyot drágíthat a dolgon? A gyáriakat értem. Az élek sötétített felülete az egész csőhöz viszonyítva igen csekély. Ez számíthat ? Ugyanaz a sötét felület mint a csőfal.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2016.03.28. 12:40-kor.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.03.28. 12:36

Attila írta:
mizar írta:... A képeken jól láthatóak a gyűrűk, és az, hogy gyárilag hogyan oldották meg a kivitelezést. ...


Sándor!

Ha már trükközöl az expozícióval, akkor legalább maszkold ki a cső végében látható képet, mert így nagyon beég, ha felhúzod a denzitás-görbét, és túl nyilvánvalóvá válik a dolog...


MDA


Szia Attila!

Félreérted a dolgot! Nem akartam trükközni, így sikerült. Nem akarom bizonygatni sem az egyik dolgot, sem a másikat. Mindenki úgy építi a távcsövét, ahogy akarja! Csupán véletlenül sikerült szereznem egy ilyen csövet nyáron Tarjánban, sajnos nem a hosszabbat. A tábor végén ott voltak kidobálva, senkinek sem kellett már. Sajnáltam otthagyni, gondoltam jó lesz valamire. Most jó alkalom volt Dezsőnek megmutatni a belső részt.
És valóban, minden hátsó szándék nélkül. Egyébként neked volt igazad, megmondtad a tutit. :D (utólag belegondolva) A kéménycső példával. Az lenne a tökéletes megoldás! A korom már nanorészecskékből áll, szinte nulla a fényvisszaverő képessége. (A jó festőkoromnak) De sajnos nem tudjuk megoldani, hogy a cső falán maradjon. Léteznek még szolárfestékek, melyek 90%-körül nyelik el a fényt, nem tudom, ezekkel próbálkozott-e valaki. Nem is nagyon drága.

Üdv, és további jó pihenést!
-sch-
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.03.28. 12:39

mizar írta:
Attila írta:
mizar írta:... A képeken jól láthatóak a gyűrűk, és az, hogy gyárilag hogyan oldották meg a kivitelezést. ...


Sándor!

Ha már trükközöl az expozícióval, akkor legalább maszkold ki a cső végében látható képet, mert így nagyon beég, ha felhúzod a denzitás-görbét, és túl nyilvánvalóvá válik a dolog...


MDA


Szia Attila!

Félreérted a dolgot! Nem akartam trükközni, így sikerült. Nem akarom bizonygatni sem az egyiket, sem a másikat. Mindenki úgy építi a távcsövét, ahogy akarja! Csupán véletlenül sikerült szereznem egy ilyen csövet nyáron Tarjánban, sajnos nem a hosszabbat. A tábor végén ott voltak kidobálva, senkinek sem kellett már. Sajnáltam otthagyni, gondoltam jó lesz valamire. Most jó alkalom volt Dezsőnek megmutatni a belső részt.
És valóban, minden hátsó szándék nélkül. Egyébként neked volt igazad, megmondtad a tutit. :D (utólag belegondolva) A kéménycső példával. Az lenne a tökéletes megoldás! A korom már nanorészecskékből áll, szinte nulla a fényvisszaverő képessége. (A jó festőkoromnak) De sajnos nem tudjuk megoldani, hogy a cső falán maradjon. Léteznek még szolárfestékek, melyek 90%-körül nyelik el a fényt, nem tudom, ezekkel próbálkozott-e valaki. Nem is nagyon drága.

Üdv, és további jó pihenést!
-sch-
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.03.28. 12:49

géza írta:Ez a blendegyűrűzés nagyot drágíthat a dolgon? A gyáriakat értem. Az élek sötétített felülete az egész csőhöz viszonyítva igen csekély. Ez számíthat ? Ugyanaz a sötét felület mint a csőfal.


Szia Géza!

A gyári blendézés árát nem tudom, de saját zsebből nem drága. Én "totálisan" matt fekete dekor kartonlapokból vágattam ki lézeres kivágóasztalon; filléres tétel volt.

A refraktorokat célszerű végig blendézni, de a Newton-nak én csak a felső harmadába, max. felső felébe tennék, és pontosan kell méretezni, hogy ne maszkolja le a LM-t. Továbbá legalább ilyen fontos, ha nem fontosabb az okulárkihuzat belső peremére - szintén méretezett - apertúrát tenni, hogy ne a cső belső falát nézegesd...

A peremét érdemes minél élesebbé tenni, hogy onnan is kiküszöböld a "fénygyűrűk" kialakulását, ezért a dekor kartont (ami kb. 1-1,5mm vastag) 5mm-rel nagyobb méretűre vágattam, és arra ragasztottam a névleges (számolt) átmérőjű foto-karton gyűrűt (merthogy az csak 2-3 tizedmilliméter vastagságú).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.03.28. 13:28

Attila és bejött jól az a vékonyított gyűrűzés? Gondolkodtam, ha olyan jó mint az elképzelés, miért nem lett általános. Soha nem volt tükrösöm de izgat. Azt hiszem lesz. Még újra: az élek felületével számítható-e a fókuszhoz képest csökkent "faltükrözés"?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.03.28. 14:23

géza írta:... bejött jól az a vékonyított gyűrűzés? ...


Nekem kifogástalanul. Majd készítek róla képet, és felteszem ide.


géza írta:... ha olyan jó mint az elképzelés, miért nem lett általános. ...


Ez általános: a blendék belső peremét szinte késélszerűen el kell vékonyítani.


géza írta:... az élek felületével számítható-e a fókuszhoz képest csökkent "faltükrözés"?


Ezt a kérdést nem pontosan értem.
De szerintem nemigen számolják sehol kvantitatív módon a blende hatását; ezért is akarom kimérni.
Egyébiránt úgy gondolom (és úgy tapasztaltam), hogy egy "rossz optika ⇒ jó optika" váltás, vagy "nem/rosszul kollimált ⇒ jól kollimált rendszer" jóval nagyobb előrelépést jelent, mint hogy van-e blendézve vagy nincs blendézve a kukker (kivéve, ha tök kezeletlen, fényes a cső belseje...). Ráadásul a blendézéskor észnél kell lenni, mert egy rosszul számított/behelyezett blendesor többet árthat, mint használ...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”