Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.01.04. 19:08

A polarizált fényben történő vizsgálat hogyan is zajlik? Leírnátok ezt részletesen, mert szerintem sokan nem vagyunk ezzel kellően tisztában?

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.01.04. 19:18

Gábor1967 írta:A polarizált fényben történő vizsgálat hogyan is zajlik? Leírnátok ezt részletesen, mert szerintem sokan nem vagyunk ezzel kellően tisztában?

üdv.,
Gábor


Én egy régebbi LCD monitor fényével világítom át az üveget, és UV szűrős napszemüvegen át nézem. Nagyon jól működik.
Sidius

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.01.04. 19:20

Úgy emlékeztem ez már szerepelt itt, de nem vagyok benne biztos.

Egy lefektetett üveglap (akármilyen "üvegcserép" is lehet) a nappali ég alatt, amiben kb. 45 fokban nézzük az égboltról érkező fényt (polarizált fényt állítunk elő). Jobb kézben egy polárszűrő, amit szemünk elé emelve addig forgatjuk, míg a fény elsötétülni látszik. Megkeressük a legjobban kioltott pozíciót helyváltoztatással is, majd a másik kézzel az üvegkorongot is szemünk elé emeljük. Ha feszültség van benne, akkor a korongban színes foltokat, gyűrűket, szélsőséges esetben színes kereszteket látni. A feszültségmentes üvegen áthaladó fény továbbra is kioltott lesz, semmi változást nem látni.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.01.04. 19:48

Kedves Sándor és János,

Köszönöm mindegyikőtöknek a gyors választ!

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
hg
Hozzászólások: 157
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: hg » 2016.01.05. 22:07

Gábor1967 írta:A polarizált fényben történő vizsgálat hogyan is zajlik?

Sziasztok!

Bár Sidius mester már leírta, hogy miként kell csinálni, lássuk egy kicsit részletesebben, hogy hogyan is működik az eljárás. A dologban az az igazán szép, hogy valóban meg lehet valósítani néhány (sík) üvegcseréppel, vagy akár nyugodt vízfelülettel is (egyéb lehetőségek alább).
A fény törési és visszaverődési törvényeivel itt mindenki tisztában van:
Brewster_szog.jpg

A sík felületről visszaverődő fény a visszaverő felület síkjában kisebb-nagyobb mértékben polarizálódik. Brewster törvénye szerint a polarizáció mértéke akkor maximális, ha a visszavert és megtört fénysugár épp derékszöget zár be egymással. Ekkor a visszavert fény lineárisan polarizált lesz.
Az átlagos üvegek levegőre vonatkoztatott törésmutatói (n) 1,5-1,7 körül vannak, ebből a keresett beesési szög 56-59 fok közöttinek adódik (az n=sin(fi)/sin(90-fi)=sin(fi)/cos(fi)=tg(fi) összefüggésből). Víz esetén ez 53 fok, egy rendes szilvapálinkánál meg 50 fok ;). Ezzel elkészült a polarizátor.
Az analizátor (amit a szemünk elé teszünk és létrehozza a látott képet) már valóban kényelmesebb, ha polárszűrő (polarizációs napszemüveg megfelel, hogy UV szűrős, vagy sem, az teljesen mindegy), de azt is össze lehet ügyeskedni egy darab üvegből, ha rögzítjük a megfelelő szögben:
polarizator-analizator.jpg

Persze van rövidebb út is, az erdőn át. Ahogy Mizar is írta, tökéletes polarizált fényt állít elő bármelyik LCD monitor mindenféle szögek beállítása nélkül. Egyszerűen valami fehér dolgot kell nézni rajta (pl. üres szövegszerkesztő oldal a számítógépen, teljes méretre kinyitva). Analizátornak a legjobb otthoni eszköz egy passzív 3D szemüveg, ami még jelentősen olcsóbb is, mint egy nem teljesen gagyi napszemüveg. 3D mozikban általában még ennél is olcsóbban beszerezhető.
A következő képet most fotóztam az említett elrendezéssel. A polarizált fényt a notebook képernyője szolgáltatja (lásd: háttér), amin a hozzászólást írom, az analizátor egy Cinema City megvásárolható, újrahasználható szemüveg (ára: 230 Ft), addig elforgatva (kb. 45 fok, lásd a szemüvegkeret dőlését a monitor jobb oldalon látható függőleges éléhez képest), hogy kioltsa a képernyő fényét (lásd: a szemüvegkereten belüli részt a szűrőn át), a vizsgálat tárgya pedig a klasszikus példa szerinti műanyag vonalzó, a képernyő és a szemüveg közé helyezve. Az automata élesség kicsit elcsúszott, de így is jól látszik, aminek látszania kell :):

polarizacios_minta.jpg

Sokkal gyengébb megoldás, de analizátorként alkalmazható akár egy kikapcsolt LCD képernyő is, tükörként használva. Vagyis az épp nem "világító" okostelefon képernyőjében tükröződő, fehéren világító LCD monitort nézve szintén megjelenik a polarizációs minta, ha a két képernyő közé tesszük a vizsgálandó tárgyat.
Jó kísérletezést!

Üdv:
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
Vingler Béla
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Vingler Béla » 2016.02.09. 20:55

Szervusztok.
Az előző feltöltésem már elég régen volt. Sajnos a mechanikára való felfogatás akadozik. Nem az én hibám, de most másik megoldás felé hajlok. Ha magam készítem gyorsabban el készül. Nos, az átépítéssel a korábbi távcsőhöz képest 30 kg megtakarítást sikerült elérnem. Nem gondoltam az elején. A kompozit tubus és az alumínium meghozta a gyümölcsét. Remélem kipróbáláskor is hozza az elvárásokat a gyakorlatilag új távcső.
Pár fotó. Javítottam a főtükör alátámasztását is. (Köszi a noszogatásért Mizarnak)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.02.21. 21:25

Sziasztok!

Optikai vizsgáló készülékhez keresek sík-domború (plán-konvex) lencsét.
Fókusztáv: min. 100mm max.140 mm
Átmérő: 35-50mm között lehet.
Ha van valakinek nélkülözhető darab, (akár több is), és szeretne megszabadulni tőle, akkor ne habozzon. :D
Biztosan megegyezünk!
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2016.02.22. 06:53

mizar írta:Sziasztok!

Optikai vizsgáló készülékhez keresek sík-domború (plán-konvex) lencsét.
Fókusztáv: min. 100mm max.140 mm
Átmérő: 35-50mm között lehet.
Ha van valakinek nélkülözhető darab, (akár több is), és szeretne megszabadulni tőle, akkor ne habozzon. :D
Biztosan megegyezünk!


Szia

Ha nem sikerül itthon találnod, akkor szívesen rendelek neked innen, mert itt van mind féle-fajta:
lencse.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: TZ » 2016.02.22. 10:49

Sanyi, ha rendelsz, szólj!
Engem is érdekelne a dolog, mert biztos van jobb lencse, mint a levágott szélű, azonosítatlan példányom.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.02.22. 16:37

Stefi írta:

Szia

Ha nem sikerül itthon találnod, akkor szívesen rendelek neked innen, mert itt van mind féle-fajta:
lencse.jpg


Rendben, köszönöm, még várok egy kicsit, azután megbeszéljük.
Üdv!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”