Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.12.13. 22:37

Vingler Béla írta:Sziasztok. Elkészült a tükörfoglalat. Még a festés van és ez pipálva.
A következő héten a tubus festése lesz és a segédtükör tartó összerakása. Képek:


Üdv!

Ennyire zárt tükörtartót ma már nem nagyon csinál senki.
Szerinted ez jobb lesz mint a nyitott?
Vingler Béla
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Vingler Béla » 2015.12.14. 21:02

Szia. Nem tudom, jobb lesz-e, nálam a távcső állandóan az udvaron a csillagvizsgálóban van. Szerintem ha a zárt tartóban kibírt 22 évet, akkor bízom benne hogy még kibír ennyit. Kevésbé porosodik, és a pára sem lesz ellenség.
Az új tubus is alakul már.
Persze szerintem.
Üdv:Béla
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.12.14. 23:13

Vingler Béla írta:Szia. Nem tudom, jobb lesz-e, nálam a távcső állandóan az udvaron a csillagvizsgálóban van. Szerintem ha a zárt tartóban kibírt 22 évet, akkor bízom benne hogy még kibír ennyit. Kevésbé porosodik, és a pára sem lesz ellenség.
Az új tubus is alakul már.
Persze szerintem.
Üdv:Béla


Akkor biztosan jó lesz. Sok sikert az építéshez!
Vingler Béla
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Vingler Béla » 2015.12.30. 20:21

Sziasztok. A multkori jelenkezésemkor, még csak az esztergálás volt meg a tükör foglalatból. Azóta már haladtam előre, megint keveset. Az alátámasztás 9 ponton lesz. Szerintetek jó lehet így? A kiszámolt 65 mm helyett 70 mm a körív. A tubust festése folyamatban van, talán jövő héten az is meg lehet.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.12.30. 22:31

Vingler Béla írta:Sziasztok. A multkori jelenkezésemkor, még csak az esztergálás volt meg a tükör foglalatból. Azóta már haladtam előre, megint keveset. Az alátámasztás 9 ponton lesz. Szerintetek jó lehet így? A kiszámolt 65 mm helyett 70 mm a körív. A tubust festése folyamatban van, talán jövő héten az is meg lehet.


Szia!

Tényleg nem akarok beleokoskodni, a múltkor sem azért írtam.
Szerintem nem jó. Elég lenne megnézned "A távcső világa" c. könyvben lévő ábrát. (706. o) Ma is hasonlóan készíti mindenki az alátámasztást. Nem véletlenül.
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2015.12.31. 02:09

Nagyon sajnálom, hogy az egyetemi 30 centis tükör behelyezése előtt elfelejtettük lefényképezni a 9 pontosra alakított tartót.
Ugyanez a Távcső Világából épített fazék stílusú tartó, mint a tiéd, csak nekünk jóval távolabb adta ki a program a támasztási pontokat. 22mm vékony üveg volt. A tartóba 3 db rugós golyóban végződő csavart tettünk (erőkorlátozás, és egyértelműen meghatározott érintkezési pont), ezekre ültettük a 3 mm vastag lemezből kivágott háromszögeket. A számolt helyre a csúcsokra parafa lapocskákat ragasztottunk.
Hátha másnak is érdekes lehet.
plopmodell.jpg

A modell szerint P-V 14nm deformációt szenved el a tükör saját súlyánál fogva, a gyakorlatban csillagteszten ebből semmit se vettünk észre. Egyszóval sikeres volt a beavatkozás, főleg mert régebben ide-oda csúszkált az optika, most ezt is megszüntettük.
Láttam, hogy a támasztási pontok kisebb osztókörön való elhelyezésével egész egyenletes eredményt lehet elérni, de az alátámasztó anyag rugalmasságából fakadó billegésnek is picit nagyobb a lehetősége.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.12.31. 08:57

Tibor! Megnéznéd nekem ezzel a programmal, hogy egy 111 mm átmérőjű tükörhöz milyen alátámasztást volna jó készíteni?

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
UBI
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2011.09.07. 18:53

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: UBI » 2015.12.31. 10:19

Szevasz Gábor!
Azért ennél több adat kellene, hogy a program ki tudja számolni a paramétereket.
A netten megtalálható, és ingyenesen letőlthet ez a program. Gui Plop néven lelhető fel.
https://www.google.hu/search?q=Gui+Plop ... LoUrPNg6AK
Itt lehet válogatni közülük. Regisztrációt kér, de anélkül is letőlthető.
Boldog Újévet Kivánok!
Szevasz!
150x1800MC+Celestron CG5 GT, Omni XLT120x1000+EQ5, 200x1000N+Dobson 20x80 Levenhuk/BRUNO PLUS/
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.12.31. 15:30

Szia Gabor

Texereau szerint : hogy ha a tukor vastagsag legalab 10 mm , a 111 mm tukor rugalmasaga 949 negyzet centi.
1000 negyzet centimeterig nagyon jol megfelel a harom pont ala tamasztas.

Ajanlatos a harom pontot nem a perem kozeleben , sem 0,7 az atmerobol hanem 0,404 a sugarbol
vagyis 22,4 mmre a kozpontrol.Ez mar Plop szerint.

A kilenc pont alatamsztasrol el mondtam a velemenyemet.
Ezen a teruleten a minden napi jozanesz nem segit.
Itt keveseb jelenthet tobbet.

Peldaul nezuk meg hogyan egy 21 pont alatasztas job mint egy 27 pont:

http://www.cloudynights.com/topic/51641 ... %20%20cell

Boldog Uj Evet Kivanok ,Mircea
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.12.31. 15:50

Szia Mircea!

Köszönöm a válaszodat! Elő veszem a tükröt és lemérem a vastagságát és megírom. Sajnos nem emlékszem fejből pontosan a vastagságára.

Un an nou fericit, ha jól tudom Mircea, akkor így írjátok ;)
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”