Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.12. 17:50

Nincs szivem darabolni a 40mm-es három szürke szűrőmet. A prizmaház (a) betolóját meghosszabítva rá tudok húzni egy szűrő foglalatot két 40es szűrőnek. Ezt is papírból, szokott módon (b, c) rögzítve papír gyűrűvel (d). Ez az egész két mozdulattal passzítható az 1,25ös adapterrel (e). Kényelmes lett a megfigyelés. Ám félórás nézelődés után a két szűrőüveg határozottan meleg lett. A zárt csőben ez nem valami jó, füstölő papír jajj. Megkönnyebbülésemre azért még nem volt olyan meleg. Ide fém kell (?). Lehetséges, hogy ezek a szürke (nem az a lila) üvegeim hegesztőszemüveg betétdarabjai?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.13. 11:51

Nap nézésére való üveg. Mintha darázsfészekbe nyúltam volna. Országos Tisztiorvos, Csillagászati fórumaink, blogok, próbáltam körülnézni ebben az ügyben ami könnyűnek látszott, a nem régi napfogyatkozás ürügyén. A net, google a nagy professzor, hová is mentem volna tanácsért? Kaptam is bőven, de mégis teljesen zavaros maradt nekem a dolog. A csillagászati kereskedelem fólia, spec.szűrők (méregdrága), napprizmákat ajánl, kizárólagos érvénnyel. Az O.Tisztiorvos ugyan óv a kormozott üveg, szürke fotószűrők stb. használatától, nem említve ezek közt a hegesztőüveget. Amatőrök aztán használnak síma szürke fotószűrőket, polárszűrőket , amik nem hullámhosszra korrigáltak gyakran hegesztőüveget és nem vakultak még meg (vagy csak fognak?). Most nem tudom, nem hiba-e ennek a napnéző szerkezetemnek a közlése, ennek a háttérnek pontos ismerete nélkül. Ma is nézegettem a napfoltokat, tíz- tizenötperces szakaszokban a tegnap tapasztalt üvegmelegedés miatt. A neten nézett hegesztő üvegkorongok ötvenmillis átmérőüek, amit használok -gondolom- mégis csak közönséges fotószürkék. Ha nem speciálisak (hullámszűrés) akkor nekem és hasonlókat használók szeme ettől romlik? A polárszűrőkben bízókra is gondolok. Ezt azért írtam le, ne csak én, hanem a többi mezei napnéző se tudjon nyugodtan aludni. Talán itt a fórumon tiszta képet nyerhetek. Marhaságot csinálok?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.05.14. 10:57

géza írta: Marhaságot csinálok?


Nem akarom túlokoskodni, de arra figyelj, hogy az üveged csak a látható fény tartományait szűri. Lehet, hogy azt lecsökkenti annyira, hogy már nem fáj belenézni, de se infra, se UV-B és -C tartományban nem szűr (vagy alig), és az a teljes energia a szemedben landol. Attól is meg lehet vakulni, elég rendesen.
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2015.05.14. 12:36

[quote="géza"]Nap nézésére való üveg.

Szia!

Azt elfelejtette leírni,hogy "szabad szemes" vagy távcsöves (azt se árt tudni,milyen átmérővel,mekkora nagyítással) megfigyeléshez kell.

Egy kis adalék:
http://mszcsr.blogspot.hu/2014/11/nap-20141027.html

Üdv: Zoli
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.14. 20:10

Kukac, Lesi fotós, figyelek arra amit mondtok. Ezzel a prizma játékkal kapcsolatban lettek ezek a problémáim. Nekem a Nap, vadidegen terület. A cső 80/600, okulárjaim 8-24mm zoom, 3,4 - 5 - 9 - 12mm, és 2x barlow. Van fóliaszűrőm rá a vizuál fajta. Meg ez a prizma. Ezzel máris jobbnak tűnő a látvány mint a fóliával. Még egy maréknyi fotó színszűrő, amit itt tudok is használni, tapasztalom. De a félsz bennem van, látjátok. Rám fér a segítség, köszönöm. A csillagászathoz nem értek, szeretem.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2015.05.15. 08:57

Szia Géza!

Igen,figyelek arra,amit mondok (írok)!
És Te megnézted azt a linket,amit adtam?
Mert ott elég részletesen le van írva,hogy :

"Az észlelés érdekessége maga a távcső. Egy 120/1000 Newton távcső optikájáról lett - sósavfürdővel - eltávolítva az alumínium bevonat. A fókuszpont előtt nem sokkal egy 5 DIN-es "mezei" , zöld színű gázhegesztő szűrő üveg van. Ezt követi keskeny sávú szűrőként egy OIII mélyégszűrő.. Eredmény megfelel egy két Herschel prizmás optikai rendszernek. Az OIII szűrő majdnem a Baader Coontinum szűrő hullámhosszán dolgozik. A zöld szűrő és az OIII szűrő eredője, egy az OIII -nál keskenyebb sávszélességű szűrő, kellemes zöldes kék színnel.
A személyes tapasztalatom, soha eddig nem látott felszíni részletek és kontrasztok!!"

Elég meggyőző?

Ha elég nagy a pupilla távolsága az okulárodnak (és nem félted a Nap melegétől!),akkor az okli mögé is teheted a pajzs üveget.

Pajzs üveg biztonsága: ha napi 8 órán keresztül,éveken át,nem vakul meg senki az ívfénybe bámulva,Te sem fogsz!
Üveg minőség:az okli mögött,vagy a fényútban (közel a fókuszhoz,de lehetőleg nem benne!),ember nem lesz,aki megmondja,hogy nem lambda/10 a minősége! (ugyanis:olyan rövid lesz a fényút,hogy azon nem lesz észrevehető kép torzítása! ). :-)
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.15. 09:19

Nem, még nem néztem meg (most fogom majd) de nagyon kedves Tőled, a gyors segítő válasz. Az okulárjaimat természetesen nagyon féltem mint minden optikámat... Eddig nem nagy értékű orosz fotóoptikákkal kisérleteztem fóliásan, a 12mm-es nem féltett és a barlowval (2x) triplet. Trimmelgetek egy webkamera panelt, azt fogom majd mögé tenni. Erre lenne valami tanácsod?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.15. 09:34

A gáz és lánghegesztő szűrők miben különbözhetnek áteresztésileg? Csillagászati értelemben. Az írt hegesztőüveg az OIIIal alkalmi összeállítás. Más üveghez esetleg más szűrő lenne alkalmas?
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2015.05.15. 09:47

géza írta:A gáz és lánghegesztő szűrők miben különbözhetnek áteresztésileg? Csillagászati értelemben. Az írt hegesztőüveg az OIIIal alkalmi összeállítás. Más üveghez esetleg más szűrő lenne alkalmas?


A lánghegesztőnek nagyobb a fényáteresztése (DIN száma kisebb).
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2015.05.15. 09:49

géza írta:Nem, még nem néztem meg (most fogom majd) de nagyon kedves Tőled, a gyors segítő válasz. Az okulárjaimat természetesen nagyon féltem mint minden optikámat... Eddig nem nagy értékű orosz fotóoptikákkal kisérleteztem fóliásan, a 12mm-es nem féltett és a barlowval (2x) triplet. Trimmelgetek egy webkamera panelt, azt fogom majd mögé tenni. Erre lenne valami tanácsod?


A kamerával is a Nap a célpont?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”