Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: zozee » 2015.05.01. 21:23

géza írta:Zozee, tennél fel egy skiccet hogy lett ez ott Nálad? A prizmán vettél észre melegedést? Arra gondolok, hosszabb ideig birja-e. Itt rakosgatok évek óta egy ilyen bontási prizmát, az ötletedtől felvillanyozódtam. Mióta itt olvastalak, nem szeretem a baader fóliámat.


Fig18.gif


Igazából semmi őrdöngős nincsen benne. Az ábrán sötétített oldalakat feketére festettem. A bejövő fény legnagyobb része keresztül megy a prizmán, és a túloldalon távozik. A maradék, ami még így is elég sok, visszaverődve eléri az alsó reflexiós felületet, amit azért festettem feketére, mert így egészen nagy mennyiség elnyelődik. Ezáltal onnan visszaverődve, már csak egészen kis mennyiségű fény hagyja el a prizmát felfele, az okulár irányába. Így szinte szűrő nélkül is megfelelő a fényerőssége a Napnak, de én azért szoktam még használni neutrál szűrőt. A prizma egyáltalán nem melegszik, legalábbis nem vettem észre, hosszú tízpercekig szoktam használni. Viszont mint írtam, az a bajom, hogy a látott képben a Nap körül nem fekete az ég, hanem világos a sok szórt fénytől. Zavaró, noha a kontraszt egyáltalán nem rossz, a legtöbbször teljes korongos nagyítást használok, és relatíve szépen látszanak a foltok, fáklyák, granulációk.

A derékszögű prizmát még nem próbáltam, mert ott jobban meg kell oldani a fénycsökkentést további szűrőkkel, és még nem raktam össze egy próba házat nekik.
Jelen állapotban jobban lehet boldogulni a fóliával, de nem adom fel. :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.01. 21:43

Kedves Tőled, hogy fáradtál, az én darabom valami orosz gépből való. Mindíg izgatott mit lehetne vele csinálni, mikor előkerült. Szóval ez a helyzet. Nekem éppen gond a fémház. Játéknak talán jó lesz a bevált karton, azokra a tízpercekre. Holnap nekiállok megkeresni. Ha szerencsém van, talán derékszögű is lesz, remény. Mindenesetre Te kapartad ki a gesztenyét a tűzből, elismerendő...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.05.02. 00:02

zozee írta:... A maradék, ami még így is elég sok, visszaverődve eléri az alsó reflexiós felületet, amit azért festettem feketére, mert így egészen nagy mennyiség elnyelődik. ...


Bocsi, ezt nem értem.

Eddig úgy tudtam, hogy az üvegben haladó fény az üveg határfelületén részben kilép, részben visszaverődik (akkor is, ha festett). Ezen fénymennyiségek aránya a közegek anyagától és a sugárnak a felülettel bezárt szögétől függ.
Ami kilép, annak mindegy, hogy rögtön a kilépést követően elnyeleted a felületre felhordott fekete festékkel (ami így melegszik, és melegíti az üveget is), vagy hagyod távozni.

Szerintem az optikák nem használt felületeit nem azért festik feketére, hogy ne menjen ki a fény az üvegből, hanem hogy ne menjen bele. (Pl. okulárok esetén).

Vagy mit tudok rosszul?


Kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.02. 08:26

Zozee, egyenlőre a fólia javára döntesz olvasom, ezt részletesebben is elmondanád segítség lenne nekem. Kontraszt - élességlátvány ilyesmikre gondolok. Attila is segít, bár homokvár építőt statikai törvényszerűségekkel nem érdemes megzavarni. Nem tartom elképzelhetetlennek ennél a pentaprizma dolognál, a kidolgozások, különféle üveganyagok, a fizikai törvényeket betartva (!) okozhatnak meglepetéseket. A kutatásra hajazó dolog. Eszemben jár, a csillagásznak dolga az ég , még a verejték szagot is elképzelem. Ellenben ha amatőrként nézem az eget akkor és azt amit akarok, gyönyörű elégedettség. Örülök, hogy Zozee becsalt ebbe a pentás homokozóba. Hátha kisül valami.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: zozee » 2015.05.02. 10:59

Attila írta:
zozee írta:... A maradék, ami még így is elég sok, visszaverődve eléri az alsó reflexiós felületet, amit azért festettem feketére, mert így egészen nagy mennyiség elnyelődik. ...


Bocsi, ezt nem értem.

Eddig úgy tudtam, hogy az üvegben haladó fény az üveg határfelületén részben kilép, részben visszaverődik (akkor is, ha festett). Ezen fénymennyiségek aránya a közegek anyagától és a sugárnak a felülettel bezárt szögétől függ.
Ami kilép, annak mindegy, hogy rögtön a kilépést követően elnyeleted a felületre felhordott fekete festékkel (ami így melegszik, és melegíti az üveget is), vagy hagyod távozni.

Szerintem az optikák nem használt felületeit nem azért festik feketére, hogy ne menjen ki a fény az üvegből, hanem hogy ne menjen bele. (Pl. okulárok esetén).

Vagy mit tudok rosszul?


Kösz,
MDA


Igen, igazad van, én sem értem. Egy biztos, a gyakorlatban, ha nem festettem le a felületet, akkor sokkal nagyobb volt a visszavert fénymennyiség, sőt amikor a szemközti felületet, -ahol először kilép a fénysugár- is lefestettem, akkor alig maradt fénymennyiség ami az okulárba jutott. Melegedést nem vettem észre.
Sidius

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.05.02. 12:45

Ahogy azt fentebb már le vagyon írva, a felületek anyaga egy döntő tényező. A festék lakk anyaga biztos, hogy közelebb áll az üveg törésmutatójához, mint a levegőé, vagyis több fény jut át a közeghatáron. Szerintem ez a magyarázat. Ha ugyanez a lakk fekete pigment nélkül lenne felhordva a a felületre, ugyanolyan fénycsökkenés lenne tapasztalható -elméletileg-. Gyakorlatilag meg nem ilyen egyszerű, jobb a fekete pigment, mert a levegő-lakk rétegről megintcsak visszamenne egy kis fény. Így viszont el sem jut addig.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.02. 12:56

Akkor ez a festés ebben az esetben hasznos?
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.02. 18:32

Nagy kotorászás ellenére sincs még meg a pentaprizmám. Ellenben találtam két kilencvenfokost (?),ez vígasztal. A binokulár egyik fordítóprizmája és különlegesség is, spektrumanalizátor prizmák. Legalább is ezt írták mellé fél évszázada. Átnézve, erősen bont. Talán jobb is ha nem találnám a pentaprizmát? Belenéztem a fizikába. De nem adom fel, hátha... mindenesetre rám fér egy kis agytorna.
névtelen.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.05.02. 19:54

A binó prizma tökéletes a célra, csak kell hozzá egy Scopium polarizációs szűrőpár meg a biztonság kedvéért egy nd3 vagy nd1,8 szürő is mert polarizációs szűrőpár teljesen lesötétítve csökkenti használható mennyiségre a fényt de ott valamiért lilás lesz a képe.
Kép
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.02. 21:57

Rám férnek ezek a tanácsok, de pld. polárszűrőt nem szeretnék venni az már bolti napszűrő. Szürke szűrőim vannak, a régi fotós időkből. De ettől most még messze tartok. Bennem is az van, a kilencvenfokos prizmákkal kéne valamit kezdeni. Ha elakadok majd kajabálok, itt mindenki segít. Nekem. Egymásközt aztán a Ti dolgotok. Nem vagyok valami ügyes. Ez a házi napprizma viszont nagyon kezd érdekelni. Valaki már foglalkozott ezzel itt? Zozeebe bízhatok mert már van tapasztalata. A rossz is adat. Másról itt nem tudok.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”