Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Gépirtó
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.04.10. 20:42

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Gépirtó » 2015.01.26. 11:39

Jó fotó,de tükörkép?
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2015.01.26. 11:54

Gépirtó írta:Jó fotó,de tükörkép?


Szó szerint az: domború tükör képe. :-)
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: zozee » 2015.03.29. 13:08

Sziasztok!

A minap egy penta-prizmából készítettem herschel prizmát. Egészen jól sikerült, szép, kontrasztos képet ad a napfelszínről és a foltokról.
Viszont a napkorong körül látszik a nagy mennyiségű szórt fény, ami valószínűleg a granulációkat is elnyomja.
Az lenne a kérdésem, hogy szerintetek ez a bevonat nélküli prizma miatt van, és nem lehet vele mit kezdeni, vagy ha minden egyes felületet, amit csak lehet feketére festek, akkor még orvosolható?
Már házba van szerelve az egész, ezért csak akkor szedném szét megint, ha azt mondjátok, hogy érdemes.
De ha a tükröződést csökkentő bevonat nélküli prizmán áthaladó fény mindenképpen nagy szóródást szenved, akkor hagyom így. Esetleg polarizációs szűrővel lehetne eredményt elérni?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.03.29. 13:31

zozee írta:... A minap egy penta-prizmából készítettem herschel prizmát. ...


Bocsika, de ez fából vaskarika.

A Herschel-prizma egy 10°-os szögű prizma (wedge-nek, azaz éknek is mondják), itt megnézheted:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Herschel_prizma

vagy itt:
http://en.wikipedia.org/wiki/Herschel_wedge

Már eszközzel is lehet a Nap fényét különböző mértékben csökkenteni, így pl. más törőszögű prizmákkal is. De attól egy 45°-os prizma, vagy tetőél-prizma, vagy a penta-prizma nem válik Herschel-prizmává.
Pl.: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e8/SolarEyepieces_2.png

Bár nem vagyok benne biztos, de lehet, hogy épp azért használják a legelterjedettebbként a 10°-os prizmát erre a célra pl. a penta-prizma helyett, mert annak a legjobbak a kontraszt-viszonyai.

A felületek festése nyilvánvalóan csak a "nem dolgozó" felületeken használható, azaz ahol nem lép hasznos fénynyaláb ki vagy be (a fősugár kilépése is hasznos, különben maga prizma melegedne fel túlságosan!).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: zozee » 2015.03.29. 13:50

Szia!
Igen, ezeket körüljártam, igazából csak a káros reflexiók csökkentésének lehetőségére kérdeztem rá.
Oké, rosszul fogalmaztam, hogy herschel prizma, csak arra akartam utalni, hogy a penta-prizmát napmegfigyelésre készítettem. Külföldi oldalakon sok helyen találkoztam ilyen, vagy derékszögű megoldással.
Azért nem fából vaskarika, mert a célnak teljesen megfelel, szinte ugyan olyan kontrasztos a napkorong és a napfolt, mint fóliával.
Az ék alakú prizmánál az a jó, hogy ott az okulárba tükröződő fény nem járja keresztül a prizmát, hanem már az első üveg-levegő felületről az okulár felé tükröződik. A pentánál viszont többszörös tükröződés után, a prizma belsején keresztül jut az okulárba.
Nyilván csak egy használaton kívüli prizma hasznos felhasználásáról van szó, és arra tökéletesen megfelel.
Ezért került ebbe a topicba. Ha annyira szükségem lenne rá, megvehetném a ~30 ezres bolti prizmát, de akkor nincs meg az alkotás öröme.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.03.29. 15:45

zozee írta:... Oké, rosszul fogalmaztam, hogy herschel prizma, csak arra akartam utalni, hogy a penta-prizmát napmegfigyelésre készítettem. Külföldi oldalakon sok helyen találkoztam ilyen, vagy derékszögű megoldással.


Igen, több hasonló megoldás is létezik; vedd meg pl. ezt a könyvet, ha közelebbről érdekel a téma:
http://www.willbell.com/HANDBOOK/hand6.htm
Egyebek mellett nagyon sok érdekes Nap-megfigyelő eszköz leírása is megtalálható benne (nekem megvan; szerintem Nap-megfigyeléshez alapmű).

zozee írta:... Azért nem fából vaskarika, mert a célnak teljesen megfelel, szinte ugyan olyan kontrasztos a napkorong és a napfolt, mint fóliával.


A "fából vaskarikát" a definícióra értettem.
Azt azonban nem hiszem (vagy legalábbis erősen furcsállnám), hogy a fóliás szűrő képminősége összemérhető lenne egy akármilyen prizmás szűrőével - pláne a Herschel-wedge-ével. Ha így van, akkor ott valóban valami gond lehet a prizmával... (Vagy pl. erős belső reflexiók lehetnek a tubusban.)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.03.29. 15:54

Próbáld máshogy fordítani a prizmát hogy nem menjen bele a fény, hanem csak verődjön vissza az egyik oldalról. (lényegtelen hogy az eredetileg nem is használt)
http://www.rudolf-reiser.de/astro_atm_sonnenprisma.html

Itt is a jobb oldaliban egy 45fokos prizma hosszabbik oldala van használva. (bontott binóban találsz ilyet)
Kép

Milyen szűrőt és távcsövet használsz hozzá?
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.04.30. 19:00

Zozee, tennél fel egy skiccet hogy lett ez ott Nálad? A prizmán vettél észre melegedést? Arra gondolok, hosszabb ideig birja-e. Itt rakosgatok évek óta egy ilyen bontási prizmát, az ötletedtől felvillanyozódtam. Mióta itt olvastalak, nem szeretem a baader fóliámat.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.04.30. 19:16

Nekem van egy Sun feliratú 0,96"-os szűrőm, ami okulárba csavarható és elvileg a nap megfigyelésére lenne.
Egy Japán kis 60-as lencséshez adták.
Találkozott már valaki ilyennel, mennyire biztonságos?
Kép
Kép
Kép
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.04.30. 22:37

Stefi

En nagyon szeretem es tisztelem a japan gyartmanyokat.
De ezt veszelyes hasznalni.
Ne hasznald Nap tavcsoves eszleleseknel.

Esetleg szabad szemes eszlelesekhez alkalmas.
Vagyis csak ez a filter legyen a szemed es a Nap kozt es semi fele tavcso!

Mircea
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”