Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.04.03. 19:25

Én egy webkamerát használok optika nélkül, azaz az élességnek talán itt nincs jelentősége. Arra gondoltam, hogyha egy papírlapra ki tudom szépen vetíteni, akkor a kamera érzékelője is jó lesz. Lehet, hogy a szomszéd pixelek is gerjedelembe jönnek, attól van ez a nem éles tükörperem?
A másik lehetőségem egy kompakt gép, ott az élesség automatikus, nem egy egyszerű eset interferogrammnál...
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2014.04.09. 22:11

Sziasztok,

Az iránt érdeklődöm, hogy épített-e már valaki Lyot-tesztert? Olvasgatom a leírásokat (azt a nagyon keveset sajnos) és néhány dolgot nem értek még tisztán. Talán valaki tud segíteni az alábbi kérdések tisztázásában:


A "phase plate" (lényegében a csík) optikai sűrűségének beállítását hogyan kell csinálni?
Az optikai résnek elvileg párhuzamosnak kell lennie a phase plate-el? Utóbbi széle nem feltétlenül egyenes mikroszkopikus szinten.
A fényforrásnak mennyire kell homogénnek lennie? Elég egy 100 W-os izzó az 50 mikrométeres rés mögé, vagy valahogy homogénebbé kellene tenni?

Misi
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.04.29. 09:35

Sziasztok!

Hosszas küzdelem után végre elértem valamit az interferométeres mérésben. :)
A tarjáni /155-ös/ tükrön kísérleteztem és végre tudok közel egyforma mérési eredményeket produkálni. (átm.: 154.5; Roc 2292, de sajnos nem sikerül feltölteni a képet egyelőre) Mégiscsak a kompakt géppel sikerült, de külön állványt csináltam fából, hogy a fényképezőt megfelelő helyzetbe tudjam hozni - komoly attrakció úgy beállítani, hogy megfelelően álljon, ebben a betükröződő mindenféle képek segítenek a középre állításban...:) Elég egy picit megdönteni a gépet és máris rosszul áll minden...De ha nem így készítem a képet, akkor kiértékelésnél az astig és coma kapcsolgatásakor jelez, hogy gond van.
Még az interferométer hangolásakor is olyanokat csináltam, hogy a lencse által kialakított fényplecsninek kimértem a közepét és ezt próbáltam a másik lézerpöttyhöz képest olyan távolságra állítani, mint a lézersugarak távolsága a kiindulásnál. Így már nem jelzett asztigmatizmust :)

Persze a monitorüveg-tükörnél nem tudok a kompakt géppel fényképezni, túl közel kellene menni a prizmához, nem férek oda, így meg a teljes kép nem fér az érzékelőre...
Az optika nélküli webkamerámra átmenetileg ráragasztottam egy régi /talán/ fényképező objektívet és ezzel fényképezgetek. A perem így sem tökéletes, ezért egyszerűen a még fényes részt vettem úgy, mint a tükör széle. Így már erről is tudok szinte egyforma végeredményt adó interferogrammokat készíteni, ráadásul ráismerek a tükörre a brutálisan lekopott peremről :).
Még egy ellenőrzés hátra van, hogy a 155-öset is le akarom fényképezni ezzel a módszerrel is és ha olyan, mint a kompakt géppel készített, akkor tényleg használható a ragasztott objektív...:) Utána teszek fel erről is képet. Elöljáróban annyit, hogy egyelőre elég viccesen néz ki a monitorüveg felszíne...:) Látszik a menthetetlenül lekopott perem és 4, szimmetrikus dombocska...:) A rácskép nem ennyire tragikus, azaz reménykedem, mert sokkal rosszabb helyzetből is visszahoztam már a tükröt:)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.04.29. 13:44

Tedd fel a képet kepfeltoltes.hu-ra pl. és linkeld be ide, hogy lássuk. Kösz.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.04.29. 15:36

Remélem, jól csináltam:
http://kepfeltoltes.hu/140429/8120-2_ww ... es.hu_.jpg

Azért helyesbítenék az előző hozzászólásomon:
Sokkal rosszabb helyzetből is visszahoztam már tükröt, legalábbis én úgy láttam a rácsképeken - azaz ez egyáltalán nem biztos...:)
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: zozee » 2014.04.30. 11:20

Ne erőltessétek a kepfeltoltes.hu-t. Egy idő után törli a képeket. Nem jó úgy visszanézni a hozzászólást, hogy a kép már nincsen ott.
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2014.05.01. 09:28

Ingyen elviheto egy par optikai elem!

Pestig eltudom kuldeni az elkovetkezo napokban (ugy nez ki).
Amennyiben valaki igenyli jelezzen, de lehetoleg irja meg mire is alkalmazna.

A felvetelen lathatoak siktukrok, bikonvex lencsek (~f = 40 es 25 mm), optikai res, ketto darab fenykepezogep objektiv es ket skala vetito objektiv (baloldalt).

Kép Kép
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.05.02. 17:42

"pár optikai elem"

Az interferométeremben dolgozik az előző adagból síktükröd, lencséd, sőt az optika nélküli webkamera elé is valamelyik fényképező objektívedet ragasztottam :)
A Ramsden-okulárnak kis réz foglalatban összeszerelt apróságnak esztergáltam egy 31,7-es házat, aztán remélem nemsokára megnézem, milyen képet ad! :)
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2014.05.03. 11:40

TZ írta:"pár optikai elem"

Az interferométeremben dolgozik az előző adagból síktükröd, lencséd, sőt az optika nélküli webkamera elé is valamelyik fényképező objektívedet ragasztottam :)
A Ramsden-okulárnak kis réz ...


Sajnos mar nem emlekszem, hogy miket kuldtem, viszont a felvetelen lathato optikai elemeket elkuldom holnap. Amennyiben ha valakit erdekel, akkor privatban kap egy telefonszamot es alkalom adtan atveheti pesten.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Monokromátor

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2014.05.21. 13:19

Sziasztok!

Érdeklődöm, hogy nem bontott e esetleg valaki közületek olyan műszert amiben van monokromátor? Másképpen foglamazva, hogyan tudnék esetleg ilyet építeni?

Szükségem lenne olyan berendezésre, ami a fehér fényt színekre bontja és ebből ki tudok választani egy hullámhosszt. Elviekben ismerem a felépítését, a kérdés az gyakorlatban hogyan lehetne megvalósítani. 10-20nm-es felbontás szerintem elég lenne.

Ha bárkinek van használható ötlete szívesen meghallgatom.
Nem spektrofotométet akarok építeni, mert az van. Szétszedni, meg nem akarom, mert használom:)

Köszönöm!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”