Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: András » 2013.02.21. 21:09

Elnézést, hogy beleszólok laikusként, egy 10x10-es lap elé egy 15 centis szórólencsét teszünk. Biztos, hogy szórólencsét?

A másik problémám, hogy nem tudjuk, milyen optikai minőségi kritériumnak kell megfeleljen egy ilyen rásegítőoptika. Nyilván nem olyannak, mint amilyen egy csillagászati műszerhez kell, nem? Nade mégis akkor milyennek?
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.02.22. 08:54

sw2janos írta:...
-ilyen rendszerű napelemeket már vagy 4 évvel ezelőtt láttam Münchenben az InterSolar kiállításon
-egy asztal mérető rendszer 2-3kW-os volt és az egy családi házat ellátó méret
-a melegedés természetes, azt el kell vezetni a szilicium laptól, azt egy másik hőből áramtermelő eszközzel oldanám meg, ami újabb energia termelést jelentene
-a nap sugárzásának kitett napkollektor képes 180-190C-ra felmelegedni....


Eddig úgy tudtam, hogy az 1 négyzetméterre jutó Napból érkező sugárzási energia 1,3 - 1,5 kW óránként.
Egy asztal felülte, legyen mondjuk 2 négyzetméter. Ha 100% hatásfokkal ki tudnánk venni a teljes energiát, akkor ez 3 kW óra lenne, de sajnos nem tudjuk! A sugárzás egy része infravörös, azaz hő, egy része látható fény. Általában ezeket szokták hasznosítani. A fényelektromos átalakító cellák hatásfoka általában nem éri el a 20%-ot. Nagyon drága űreszközökbe készítenek ennél jobbat is, de az kereskedelmi forgalomba nem kerül, legfeljebb a körfelület levágott széléből összeállított körszelet mintázatú cellák, de ott a felület nincs kitöltve, és azért kisebb a felületre számított hatásfok. Ez a közvetlen áramfejlesztő átalakítás módszere.

A másik a hőkollektor, amely hatásfoka a maximális hőmérséklet K fokban, illetve a környezeti hőmérséklet K fokban értékek arányából számolható, tehát ha mondjuk 273 K a környezet hőmérséklete és a maximális kollektor hőmérséklet 373 K fok, akkor a hatásfok kb. 26% lehet csak, azaz 500 W óránként. (változás/maximális aránya 100/373)

Kevéssé hihető, hogy egy asztalnyi felülettel kinyerhető lenne a 3kW óránként! Ott valami nem stimmel.
Háztetőnyi felület kell egy lakóház ellátására. Kisegítésre persze elég a kisebb is, pl. csak melegvízhez.

Annyit még, hogy a sugárzást tükörrel lehet irányítottan egy fekete csőre fókuszálni, amelyben hűtőfolyadék szállítja el a felfogott hőenergiát, és adja át a melegvízet készítő eszköznek, avagy gőzt fejlesztve hajthat turbinát, amely áramot fejleszt. Vannak ilyen berendezések, de nem családi házba valók. Ezek hatásfoka sem éri el a 30%-ot. Egyelőre nincs nagy hatásfokú eszköz a Nap sugárzásának elektromos energiára történő átalakításához, és nincs olcsó, kisméretű eszköz a tárolására sem. Ezzel pedig érdemes lenne foglalkozni!

Bárnit teszek a sugárzás útjába, az hatásfokot csökkent, főleg ha szórja a sugarakat! Sajnos nem értem, hogy a szórólencsére mi szükség van, mert az csökkenti a felületegységre eső energiát! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
sw2janos
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2013.02.20. 18:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: sw2janos » 2013.02.22. 10:15

Bizonyára mind igaz amit leírtál.
Javaslom, rákeresni: Our Techical Reality filmre.
Itt magyar felirattal nézhető: http://www.amara.org/en/videos/fOlNRytI ... lity-full/
Ott mikro alkalmazásban látható, én mondjuk azt, hogy makro méretben láttam, talán ugyanazt a technológiát.
Nem könnyű ilyen esetben részletekre menő következtetést levonni, kinyilatkozni, de annyit mindenképpen ki lehet jelenteni, hogy ami egy kiállításon 4-5 évvel ezelőtt be lett mutatva, annak illene megjelenni a piacon, ha nem szándékosan tartják vissza.
Vannak kísérletek a fény különböző spektrumjainak hasznosítására és az mindenképpen növeli a hatásfokot.
De már festhető vagy nyomtatható napelemekről is bizonyára hallottatok.
Én, a magam szerény lehetőségei között keresgélek.
Biztos vagyok abban, hogy amit ma a hivatalos "tudomány" kijelent és megcáfolhatatlannak tart, az csak addig tartható, amíg valaki hitelesen meg nem cáfolja. Nem kell másra utalnom, mint a Vatikán 500 éves késedelemmel megtett módosítását.
A 70-es években hallgatott TIT ismeretterjesztő anyagát szívesen össze hasonlítanám ugyan abban a témában tartott mai előadás anyagával....
Az áram termelés mai módját az 1890-es években alakították ki, mi változott 100 év alatt????
A benzin/diesel motor működését 100 évvel ezelőtt alakították ki, mi változott az elmúlt 100 évben???
Nehogy a feleslegesen belerakott computerrel jöjjön elő valaki! Az másra jó, ott kell alkalmazni, hasznosítani, nem egy hajtókarral, dugattyúval, főtengellyel kialakított mechanikus eszköznél!
Tesla több, mint 100 évvel ezelőtt a villamos energia és az információ vezeték nélküli továbbításáról tartott számtalan előadást! 100 évvel ezelőtt! Energia továbbítás vezeték nélkül!
Hol van?
Én csak azt teszem, hogy a kereteim és az ismereteim kihasználásával próbálok lépni.
Ehhez, hogy akár igaz, akár nem, kell egy nagy átm. szóró lencse. Nem tudom, hogy hol keressem.
Az energia tárolás az egyik legnagyobb probléma, bár már arra utaló jeleket is látok, hogy van már több technológia és termék, ami ezt is meg tudná oldani, de még nem dobják piacra, majd ha aktuális lesz...
Azt is vallom, hogy mindenki egy "kerítés" mögött él és onnan nem könnyű kinézni.
Bekorlátozza a fantáziánkat a kerítés.
Amíg a házasságomban éltem, nem tudtam és nem is gondoltam, hogy van ennél jobb párkapcsolat is.
Na de ne kalandozzunk el ennyire.
Ki tud segíteni nekem egy 10-12-15cm átm. szóró lencsével?
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2013.02.22. 10:27

sw2janos írta:Ki tud segíteni nekem egy 10-12-15cm átm. szóró lencsével?


Kedves Juhász János!
A lomtáramban van egy nagyobb átmérőjű negatív lencse! Megkeresem, ide írom a mérhető adatait adatait!

Üdv.: Mátis
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: zozee » 2013.02.22. 10:32

Megvenni egy ekkora lencsét nem hiszem, hogy olcsó dolog, pláne úgy, hogy nem is biztos a siker.
Én első körben a régi írásvetítők homorú-domború lencséjére gondoltam. Sajnos általában azok is csak maximum 10 cm-esek voltak, nekem egy 9cm-es van.
Talán elsőnek kipróbálható lenne a dolog ilyen lencsékkel, hogy egyáltalán növeli-e a hatásfokot.
A lencsének megfelelő átmérőben leblendézni a napelem panelt, majd lencse nélkül és lencsével is megmérni a hatásfokot.
Aztán lehetne tovább érdeklődni, ha már biztosan működik a dolog. A bazárban is szoktak hirdetni, használt, bontott optikákat.
sw2janos
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2013.02.20. 18:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: sw2janos » 2013.02.22. 10:42

Köszönöm András és Zoltán!
Igen egy kísérlet be tudja bizonyítani, hogy növekszik vagy nem a teljesítmény.
Várom a jelzést.
üdv: János
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: zozee » 2013.02.22. 11:30

Mondjuk a már korábban felhozott környezeti szennyeződés minden képpen fennáll, mert a fénygyűjtéshez a lencsének - legyen szó bármelyik típusú szórólencséről - minden képpen a homorú oldala kell, hogy az ég felé nézzen. Ez esetben a por, a csapadék, stb. rövid idő alatt beszennyezi a felületet, tovább csökkentve a hasznosítható fénymennyiséget.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: András » 2013.02.22. 12:01

sw2janos írta:amit ma a hivatalos "tudomány" kijelent


Így legyen ötösöm a lottón...
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2013.02.22. 12:18

Előkerült a lomtárból!
Kétszer konkáv
Átmérő 150 mm
Vastagság 36,2 mm
Mélység mindkét oldalon kb. 12 mm (...sublerrel és átfektetett fémvonalzóval próbálkoztam...)
A paláston van egy kis kagylós csorbulás!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
sw2janos
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2013.02.20. 18:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: sw2janos » 2013.02.22. 12:20

Az általam látott 2-3kW-os készüléken nem szóró lencsék voltak, domború volt a látható rész....
A filmen is kis gömbök láthatóak....
Ki kell próbálni, csak utána lehet igazán véleményt mondani.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”