Tükör ezüstözés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.12.30. 21:55

tobe írta:Én is tájékozódtam már tavaly körül házilag kivitelezhető alumíniumozó berendezés készítése ügyében, de úgy olvastam a hűtő kompresszor édeskevés a művelethez, próbáltam is egy rosszal, de akkor nem jártam eredménnyel.


Az tényleg kevés.
Tegyél bele kettő rosszat akkor működni fog. :D
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.04.26. 04:19

Cseh Viktornak a Vénusz topic-ból, az ezüstözés miatt ...

Én is ezüstöztem már, még szerem is van valamennyi, de van akinek ez biztos jobban menne, mert nekem mindig van rajta egy kis homály is amit később nagyon óvatosan le lehet polírozgatni wattával meg polírporral vagy más módon lehet, de ezt másnak nem merném elvállalni, mert minőségileg nem lenne jó. Viszont ha az a tükör olyan jó, lehet érdemes lenne alumíniumoztatni, ahogy itt olvastam párszor nem olyan eget verő összegért kialakítják rajta azt a réteget, meg főleg, ha valaki a világ közepén, azaz Budapesten lakozik, nem is kell postázgatni gondolom.

Üdv. Béla.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.04.27. 05:27

tobe írta:Cseh Viktornak a Vénusz topic-ból, az ezüstözés miatt ...

Én is ezüstöztem már, még szerem is van valamennyi, de van akinek ez biztos jobban menne, mert nekem mindig van rajta egy kis homály is amit később nagyon óvatosan le lehet polírozgatni wattával meg polírporral vagy más módon lehet, de ezt másnak nem merném elvállalni, mert minőségileg nem lenne jó. Viszont ha az a tükör olyan jó, lehet érdemes lenne alumíniumoztatni, ahogy itt olvastam párszor nem olyan eget verő összegért kialakítják rajta azt a réteget, meg főleg, ha valaki a világ közepén, azaz Budapesten lakozik, nem is kell postázgatni gondolom.

Üdv. Béla.

Köszi az infót :) Akkor elkezdek majd érdeklődni az alumíniumoztatás felől. De egyébként egy ilyen 140-es tükörre sacc/kb mennyiért viszik fel a rétegeket?
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.04.27. 06:53

Szia!

Én beszéltem Almási Csabával kb. két hete. Az én 170-esemre azt mondta 5.000Ft, szerintem a 140-es is annyi. A nagyobb gond inkább azzal van, hogy egy darabbal nem indítja a kamrát, össze kell gyűlni néhánynak. Ez lehet, hogy pár nap, lehet, hogy pár hónap.
Én is tervezem, de majd kérek időpontot.
Ha valaki tud más helyet írjon.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.04.27. 08:33

zozee írta:Szia!

Én beszéltem Almási Csabával kb. két hete. Az én 170-esemre azt mondta 5.000Ft, szerintem a 140-es is annyi. A nagyobb gond inkább azzal van, hogy egy darabbal nem indítja a kamrát, össze kell gyűlni néhánynak. Ez lehet, hogy pár nap, lehet, hogy pár hónap.
Én is tervezem, de majd kérek időpontot.
Ha valaki tud más helyet írjon.


Ez jó hír én azt hittem drágább lesz! Hány db tükörnek kell összegyűlnie valamint hol tudom jelezni Almási Csabának az igényemet az alumíniumoztatásra?
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.04.27. 09:36

Az Unioptic oldalán van telefonos elérhetőség:
http://www.unioptik.t-online.hu/hun/index.html

Hogy hány darabnak kell összegyűlni, azt nem tudom, de gondolom ez méret függvénye is.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.04.28. 07:26

zozee írta:Az Unioptic oldalán van telefonos elérhetőség:
http://www.unioptik.t-online.hu/hun/index.html

Hogy hány darabnak kell összegyűlni, azt nem tudom, de gondolom ez méret függvénye is.


Köszönöm Zoltán! Akkor jövő héten fel is hívom őket (az ünnep után) és megkérdezem hogy hogy s mint lesz a dolog.
Egyébként a tükör felületének kopása inkább a részletek felbontásában vagy a távcső fénygyűjtő "hatásfokában" tesz kárt??? Na most ez eléggé hülye kérdés :D de azt hiszem értitek; pl egy matt de közel tökéletes felületi pontosságú tükör leképezése romlik-e lényegesen ha csak a fényvisszaverés hatásfoka csökken?
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2012.06.30. 16:01

robzon írta:Sziasztok!
Esetleg valaki le tudná írni a gőzölés lényegét és miértjét? Ez a vegyészkedés nem tűnik megbízható eredményű dolognak, és elég rizikós is ha jól vettem ki. Előre is köszönöm!


Vákuumpárologtatás bevonatolás, nagy-vákuumban történik. Biztosan nem elég hozzá egy hűtőgép kompresszor.
Nagyon összetett dolog. Lényeg, hogy a nagy-vákuumban az anyagok forráspontja alacsonyabb. Miután nagy a szabad úthossz(1x10-5 Torr környékén több méter), az elpárologtatott anyag atomjai nagy sebességgel akadálytalanul haladhatnak addig míg bele nem ütköznek valamilyen tárgyba. Mondjuk a tükör felületébe.
Az anyagokat el lehet párologtatni, ellenállás fűtésű wolfram csónakból( kis fesz, nagy áram).
El lehet párologtatni elektronsugárral(nagy fesz., kis áram), katódporlasztással, ionbombázással. Szóval elég bonyolult és drága berendezések kellenek hozzá. A rétegek vastagságát illik mérni és kontrollálni párologtatás közben.
A James Lerch oldalán található vákuumgőzölő berendezésen látható hűtőkompresszor nem vákuumot csinál, hanem lehűt egy réz tekercset a diffúziós szivattyú és a kamra közt. Ez azért jó, mert kifagyasztja a maradék vízmolekulákat így növelve a vákuumot. A baj csak az, hogy ahhoz, hogy ez jól működjön, 1x10-4 Torr vákuumnál, legalább 88 Kelvinre kellene hűteni a tekercset. Ahhoz meg a hűtőkompresszor édeskevés.
A vákuumszivattyúk amik előállítják a alugőzöléshez szükséges vákuumot. Két fokozatúak. ezt úgy értem, hogy van egy rotációs ami kb. 1x10-3Torr vákuumot tud. Ez sorba van kötve mondjuk egy olajdiffúzióssal ami lemegy akár 1x10-6 Torr nyomásig is. Egy olajdiffúziós szivattyú jellemzően 1000-3000 L/sec szívássebességgel rendelkezik egy olyan kicsi kamránál, mint például az enyém ami 50cm átmérőjű.

A lényeg, hogy ezt otthon csak úgy nem lehet kivitelezni. De nem lehetetlen.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Schneyolo 2012.06.30. 21:18-kor.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.06.30. 21:13

Tükör alumíniumozás témakör nincsen még, lehet ideje lenne létrehozni, nekem is ha beindulok, utána lesz négyzetméternyi bevonandóm. :)

Régebben találtam egy oldalt, ahol egy féle gépet ajánlott az egyik ilyen alu bevonással próbálkozó bátor fickó és valami 25 ezer Ft körül volt egy kínai kompresszor ami elégnek bizonyult egy kis alu fröcsögtetéshez legalábbis. Minden esetre, ha nem is csúcs minőség jött ki belőle, de pl. próbákra elegendő lehetne. Aztán ha OK a tükör, és vegyszert nem használva otthon kipróbálhatja a delikvens a munkája gyümölcsét, mit mutatna ha kész lenne.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2012.06.30. 21:34

tobe írta:Tükör alumíniumozás témakör nincsen még, lehet ideje lenne létrehozni, nekem is ha beindulok, utána lesz négyzetméternyi bevonandóm. :)

Régebben találtam egy oldalt, ahol egy féle gépet ajánlott az egyik ilyen alu bevonással próbálkozó bátor fickó és valami 25 ezer Ft körül volt egy kínai kompresszor ami elégnek bizonyult egy kis alu fröcsögtetéshez legalábbis. Minden esetre, ha nem is csúcs minőség jött ki belőle, de pl. próbákra elegendő lehetne. Aztán ha OK a tükör, és vegyszert nem használva otthon kipróbálhatja a delikvens a munkája gyümölcsét, mit mutatna ha kész lenne.


Szívesen beszélgetek az alumíniumozásról, de nem tudom van e akkora érdeklődés, hogy új témakört kellene nyitni neki.
Ha van egy kompresszorod(vákuumszivattyúd), és semmi másod(kamra, szelepek, tömítések, alaplap,egymillió más alkatrész amiből egy vákuumpárologtató berendezés áll), és aluzni akarsz. Körülbelül olyan, mintha lenne egy Toyota hybrid akkumlátorod, és építeni akarnál egy diesel-hybrid autót.
Szóval ,ha aluzni akarsz. első lépésként kell venni egy vákuumpárologtató berendezést, ez jó kezdésnek.
De ettől még nem garantált a siker.
Szerintem kipróbálni a tükröt az ég alatt is, az ezüstözés tökéletes megoldás.
De ha lesz négyzetméternyi bevonandód, keress meg nyugodtan :)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”