Tükör ezüstözés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.12.13. 21:04

berenteb írta:Arra ügyelj, hogy igazi deszt vizet használj, az ioncserélt víz nem mindig jó,


OFF
Ált. isk kémiatanaram az órák alatt a laborban állandóan vizet desztillált a kocsijuk számára. Jó voltam kémiából, olykor segítettem is neki egy-két bemutató kísérletnél (egyszer frankó, de szerencsére enyhe klógázbeszuszogást is elszenvedtem, de csak köhögtem egy kissé egy darabig). Ha tudtam volna, mi mindent el kellett volna csenni apránként a szertárból! (Sok elképzelésem volt, de olyasmiből, mint pl. salétromsav, eleve nagyon kevés volt raktáron. Pedig volt pár tippem, miféle mókákat lehetett volna csinálni ;)) Elszalasztott lehetőség... Megelégedtem némi magnéziumos és hasonló pirotechnikai effektussal az elhagyott mellékutcákban. Ma asszem az NBH vinne el :evil:
.
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.12.14. 12:16

Zs. Istvan írta:Ez az ábra azért elég meggyőző érv az aluzás mellett. (nem beszélve a mai legmodernebb bevonatokról)

Miért is? :) A ~ 400-800 nm közötti részt tekintve általában az ezüst tűnik a jobbnak -- mi pedig jellemzően ezeken a hullámhosszakon észlelünk ugyebár. Lehet nem ugyanazt az ábrát nézzük? :oops:
Amcsillüdv: Nyözö
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2009.12.15. 21:14

Mert sokkal egyenletesebben dolgozik minden hullámhosszon. Ha a kékből jóval kevesebbet hasznosít, akkor máris más lesz a fotón... ;)
Mondjuk az átalakított EOS kamerák meg a vörös felé tolódnak el... :roll:
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2009.12.15. 21:16

berenteb írta:Bízom abban, hogy sikerül beszerezned a vegyszereket és Te is felsorakozol az ezüstözni tudók
nem túl népes táborába.


Köszönöm, és igyekszem :D
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.12.19. 22:56

Eszembe jutott valami.
Egy riportot hallottam egy fotóművésszel, aki üveglapra dolgozik, kollódiummal, AgNO3- al, stb. dolgozik. Ő csak be tudja szerezni valahonnan az anyagokat. Kell lennie valami kiskapunak.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2009.12.20. 17:48

A kollódium nem más mint nitro-cellulóz talán etil-éterben oldva.
Önmagában is elég érdekes anyag.
Korábban írtam, hogy ezüstözés közben felrobbant egy műhely.
Rev. Ellison könyvében (1920) le van írva, hogy maga az ezüst-amino komplex
a robbanékony vegyület.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.12.20. 21:01

berenteb írta:A kollódium nem más mint nitro-cellulóz talán etil-éterben oldva.
Önmagában is elég érdekes anyag.


Pontosan. Rakétahajtóanyagnak vagy robbanóanyagnak is jó némi kiegészítéssel.
De a fotózásnál használt anyagok robbanékonyságáról sosem hallottam, az a nitrátok robbanékonyak lehetnek, az ezüst-nitrát nem. Magyarul (régi gyógyszertári nevén) pokolkő, "A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben Argenti nitras néven hivatalos" . Forrása tehát a gyógyszertár. Mi hiányzik még ezüstözéshez? (Nem néztem utána a folyamatnak. talán NaOH? Az nehezebb ügy.)
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2009.12.20. 22:04

Nekem van egy doboz NaOH kristályom eredeti csomagolásban! Kell? A József krt. és a Pál utca sarkán, a vegyszer boltban vettem pár éve, nyomtatott áramkör gyorsmaratás céljából.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.12.20. 23:09

>>> Az ezüst-nitrát (pokolkő) az ezüst salétromsavval alkotott sója. ... Az orvosi gyakorlatban (többnyire kálium-nitráttal összeolvasztva) rudacskák formájában edzőszerként és szemölcsök leégetésére használták. ... Redukáló hatású anyagok, például szőlőcukor, formaldehid a vegyület ammóniás oldatát redukálják, ezüstöt szabadítanak fel belőle, az ezüst ekkor az edényfalán válik ki tükörként.
<<<

Ez kell nekünk, nem? A Kulin-féle leírást át kell(ene) olvasni, talán elhagyható belőle valami. A fenti reakció beszerezhető anyagokkal működik!!!

a vegyület ammóniás oldatát - "szalmiákszesz " nemrég Azúrban még kapható volt.


Kiegészítés - noch dazu:

"ilyen Sziti nevű lefolyótisztítót, aminek az NaOH tartalma 70%. Ebből 600 gramm 500ft volt"
(http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_2595.html?pcount=15&pg=1&g=%3E%3E)
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2009.12.22. 21:39

Sajnos ki kell ábrándítsalak benneteket!
Ezüstözéshez kémiailag tiszta vegyszerek kellenek, legalább purissimum, de még jobb
a p.a. (pro analysi) minőség.
Tehát a lefolyótisztítót el lehet felejteni.
Régen nem volt NaOH-m, és anélkül is tudtam ezüstözni. Szalmiákszesz csöpögtetéssel beállítottam
az AgNO3 oldatot, majd ezt szőlőcukor oldattal kiredukáltam.
Valószínűleg nem annyira hatékony, mint a NaOH-s recept, de működött.
Szóval az NaOH-t elvileg el lehet hagyni.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”