Tükör ezüstözés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.09.15. 08:49

Sziasztok,

honnan szereztek KOH -ot, AgNo3 -ot, salétromsavat? A háztartási "szalmiákszesz" hány %-os?
(Épp nem aktuális, de már gondoltam ezüstözésre.)

Üdv,
Z
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.09.15. 10:30

SzZoli írta:Sziasztok,

honnan szereztek KOH -ot, AgNo3 -ot, salétromsavat? A háztartási "szalmiákszesz" hány %-os?
(Épp nem aktuális, de már gondoltam ezüstözésre.)

Üdv,
Z


Nyomdai lemezhívó az KOH, de szerintem működik NaOH-val is, az kapható mint erős lefolyótisztító szer.
A többi az nehéz ügy. (Nehezebb)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.09.15. 16:50

chip írta:Köszönöm a linkeket. De a te tavcsovedben ez allandoan benne van, vagy csak pl.bolygoeszleleskor, amire igazan valo? Illetve ez a fajta apodizacio nem okoz tul sok diffrakcios tusket?


Szívesen, nálam állandóan benne van, bolygókat szoktam leginkább nézni, igaz mostanában arra se nagyon volt időm, meg a kilátáson nem jó, nagyon alacsonyan vannak, nem gondolnak rám.

Tegnap a Holdat volt szerencsém egy kicsit nézegetni vele, rontani biztos nem ront a képen. Nem is túl nagy nagyításnál annyira nem is lehet észrevenni az Airy korongokat sem.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.09.15. 16:52

SzZoli írta:Sziasztok,

honnan szereztek KOH -ot, AgNo3 -ot, salétromsavat? A háztartási "szalmiákszesz" hány %-os?
(Épp nem aktuális, de már gondoltam ezüstözésre.)

Üdv,
Z



Vegyész ismerőstől pl. nekem szerencsére volt, magam is az szerettem volna lenni, aztán meggondoltam magam ... :)

Szalmiákszesz 10%-os.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.09.15. 16:55

mizar írta:Szia Tobe!
Nagyon szótlan vagy mostanában. Hogy állsz a tükörcsiszolással?
Valamit tehetnél fel a rovatba, legalább kapnék egy kis motivációt hozzá! :)

(Mástól is jól jönne a bíztatás)


Szia !

Várom a Mircea féle tükör anyagot egyelőre, eléggé el vagyok mostanában foglalva egyebekkel, de ha az megjön annyi időm lesz, hogy megcsiszoljam, polírozzam és építsek neki egy új tubust is.

Nemrég bontottam egy mosógépet, abból lesz motor is az új csiszológépre ...

Üdv Béla.
Sidius

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.09.15. 21:19

mizar írta:Valamit tehetnél fel a rovatba, legalább kapnék egy kis motivációt hozzá! :)

(Mástól is jól jönne a bíztatás)


Nemsokára lesznek képek a 202/600-as Newtonnal, már majdnem kész a tubusa.

Ezüstözés:
A vegyszerek nehezen, de beszerezhetők. A gyógyszertárban tudnak adni mindent az A és B folyadékhoz, de a salétromsav a tisztításhoz nagyon nehéz ügy.
Azt ajánlom, hogy mosogatószerrel mosd el az üveget, majd szalmiákszesszel pépsített krétával kend be, száradás után pedig dörzsöld át alaposan. Ehhez sokszor mosott pamutrongy nagyon jó, de papírtörlő is lehet, csak a kézzel érintett rész ne érjen a felülethez. Ezután azonnal végezd el a műveletet!
Egyébként az alumínium sokkal ésszerűbb megoldás, tekintve, hogy még védőréteg nélkül is 4-5 év a kihordási ideje az ezüst 0,5-2 évével szemben.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.09.16. 07:44

tobe_ írta:Nemrég bontottam egy mosógépet, abból lesz motor is az új csiszológépre ...

Üdv Béla.


Nekem is azzal működik, de szerintem hamar felmelegedik, és sokat fogyaszt. De te biztosan tudod ezekre a megoldást. :) Gondolom, valami vezérlést is csinálsz hozzá. Én csak sima áttételekkel tudok variálni, No elektronika.

Jani! Akkor működik a korrektor! Ha ez publikus téma lesz, akkor én is kíváncsi vagyok rá.
Sidius

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.09.16. 19:31

mizar írta:Ha ez publikus téma lesz, akkor én is kíváncsi vagyok rá.


Most is az, de amíg nincs kész a tubus, addig semmit sem mondhatok.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.09.16. 23:09

mizar írta:
tobe_ írta:Nemrég bontottam egy mosógépet, abból lesz motor is az új csiszológépre ...

Üdv Béla.


Nekem is azzal működik, de szerintem hamar felmelegedik, és sokat fogyaszt. De te biztosan tudod ezekre a megoldást. :) Gondolom, valami vezérlést is csinálsz hozzá. Én csak sima áttételekkel tudok variálni, No elektronika.

Jani! Akkor működik a korrektor! Ha ez publikus téma lesz, akkor én is kíváncsi vagyok rá.


3 olcsó megoldás javaslat:

- ventilátorral hűthető a motor
- 230V helyett kevesebb feszültséggel kell működtetni, akkor nem melegszik, igaz kissé gyengébb lesz, de áttétellel úgy is piszok erős, ehhez használható a néha MÉH telepeken fellelhető auto trafó, az a tekerős fajta, ha kilóra odaadják nem sok pénz, http://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?id=245377
- rossz mikrosütők trafójának felhasználásával szintén kapható kisebb feszültség megfelelő összeköttetéssel

Persze mióta milliomos lettem, azóta ezek már csak régi emlékek. :)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2016.09.17. 11:47

Ha van egy kisebb teljesítményű 25-30W-os 220V/ 2x12V-os, vagy 220V/2x15V-os, vagy hasonló bármilyen trafód, akkor a 220Vos tekercsével (primer) sorbakötöd a 2x24V (secunder) tekercset, (irányhelyesen!!) és ezt kapcsolod a hálózatra, akkor választhatsz két kb 10%-al kisebb feszültség között a motor részére. Amelyikkel még elég erős, és nem melegszik tartós üzemben, azt használjad. A motor teljesítménye a feszültség négyzetével arányos! azaz nem lineárisan csökken! Természetesen a fogyasztása is csökkenni fog. Ezt az autotrafós egyszerű megoldást javaslom, mert sokkal gazdaságosabb, mint egy fél KW-os thoroid használata.

O~~~~~~~~~~~~O-O~~~~~~~~~~~~O----O~~~~O-O~~~~O (Autotrafo)
==============================================
2x110V (primer) és a 2x 24V (secunder) sorbakötve ( irányhelyesen!)

Hálózat"O" és Motor Motor a leágazáson Hálózat fázis a végpont.

Ha véletlenül valakinek nagyobb feszültségre lenne szüksége, pl. azért, mert csúcsidőben erősen csökken a hálózat a terhelés miatt, az a O vezető és a leágazás közé, a 220V-ra kösse a hálózatot, és a secunder tekerccsel megtoldott végre a fogyasztót, amely lehet nagyobb teljesítnényű is, mint maga a terafó, hiszen csak a különbözeti teljesítményt kell átvinnie az autótrafónak. FIGYELEM! EZEK A MEGOLDÁSOK NEM JELENTENEK SZIGETELT LEVÁLASZTÁST, NEM ELVÁLASZTÓ TRANSZFORMÁTORKÉNT MŰKÖDNEK!!! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”