Optikai próbák

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Lovász András

Re: Optikai próbák

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.05.12. 15:39

Egyetértek Janival, jól csinálta. Örülj neki, hogy profi korrigálta a tükrödet.
Ha ez egy szakmai fórum szakmai topic-jában egy egzakt válasz a feltett kérdésemre, akkor köszönöm.
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.05.12. 16:23

mizar írta:
2020.05.12. 09:28
Lovász András írta:
2020.05.12. 09:24
Na, ehhez kell a nagy tudás! Nemcsak gépiesen gömb=>azután paraboloid, hanem visszamenni hiperboloidból, ha éppen az kell!
András, ne haragudj, össze-vissza halandzsázol!
Visszaolvasva a beszélgetést most esett le, hogy Sándor cinizmust érezhetett a hozzászólásomban! :o Ha mégsem így van, legfeljebb megcáfol.

Ezúton szeretném közölni, hogy egy fikarcnyi gúny sem volt István felé bennem, amikor a fentieket írtam, sőt!!! TÉNYLEG minden elismerésem azoké a tükörcsiszolóké, akik nemcsak a megszokott "séma" szerint képesek csiszolni és polírozni (és ha nem sikerül, akkor kukába dobni az üveget), hanem ha valamilyen komplikáció adódik, ki tudják javítani a hibát; ezért írtam, hogy ahhoz kell a nagy tudás!

Én javítok is, készítek is - igaz nem tükröt, hanem gitárt, de ez most mindegy - és tudom jól, mennyivel nehezebb helyreállítani valamit, mint nulláról indulni!

Éppen ezért külön gratulálok István ahhoz, hogy ennél a fényerőnél mindkét tükörnek - a nehézségek ellenére - ilyen penge lett a felülete!!!
Remélem, Te nem értettél félre; nagyon bántana!

Üdv, András
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.05.12. 16:58

Lovász András írta:
2020.05.12. 15:39
Egyetértek Janival, jól csinálta. Örülj neki, hogy profi korrigálta a tükrödet.
Ha ez egy szakmai fórum szakmai topic-jában egy egzakt válasz a feltett kérdésemre, akkor köszönöm.
Másfél hónappal ezelőtt linkeltem be nagyon egzakt módon erre a választ, igaz, hogy nem én írtam, meg nem magyarul van, de teljesen érthető. Sajnálom, ha nem olvastad, vagy ha olvastad akkor már nem emlékszel rá. Kétlem, hogy nem láttad, mert az általad sűrűn látogatott topikba tettem éppen. Keresd meg ha érdekel, de ha nem találod akkor neked, és csakis neked megint felteszem, mert szemrehányni azt látom, hogy tudsz, de figyelni dolgokat kevésbé.
Sokáig akarsz még írásban szájkaratézni?
tobe_

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2020.05.12. 17:22

Én kérnék egy Gibsonból, Fendert. :)

Egy kis ajándék, https://www.youtube.com/watch?v=fomb4YZC8x8, csillagnézés alatt, legyen mit hallgatni.
mizar

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.05.12. 17:43

Lovász András írta:
2020.05.12. 16:23

Én javítok is, készítek is - igaz nem tükröt, hanem gitárt, de ez most mindegy - és tudom jól, mennyivel nehezebb helyreállítani valamit, mint nulláról indulni!

Ez ugyan teljesen off, de a gitárosok ismerik egymást? Mert a "tükrösök" nagyjából igen, bár az nem egy szakma.
Nekem van egy nagyon jó ismerősöm, mondhatom hogy az alapokat én adtam neki valamikor, mert valahol ez is művészet.
https://www.gpdguitars.hu/

Ez a lap meg azt írja, hogy nagyjából ez a teljes lista a profi gitárkészítőkről. Te melyik vagy?
Ulpius Tamás

Hozzászólás Szerző: Ulpius Tamás » 2020.05.12. 18:22

Egy szakmai oldalon miért kell lemenni politikus szintre etiles Besenyő István stílusban? Az arrogáns önelégültség mennyire szakmai? Egyre ritkábban van jó érzésem amikor ide látogatok. Pedig milyen szép is amiről szólna valójában.
Lovász András

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.05.12. 18:40

mizar írta:
2020.05.12. 17:43
Lovász András írta:
2020.05.12. 16:23

Ez ugyan teljesen off, de a gitárosok ismerik egymást? Mert a "tükrösök" nagyjából igen, bár az nem egy szakma.
Nekem van egy nagyon jó ismerősöm, mondhatom hogy az alapokat én adtam neki valamikor, mert valahol ez is művészet.

Ez a lap meg azt írja, hogy nagyjából ez a teljes lista a profi gitárkészítőkről. Te melyik vagy?
Egyáltalán nem hirdetem magam sehol, itt sem tenném; a neten nem is lehet megtalálni engem. Hál' Istennek alig győzöm így is, az egész pécsi tankerület összes hangszerét én javítom. E-mailben megbeszélhetjük, de ne itt, jó?
254/1200 Dobson,
eq-platform
gyuri17

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.05.12. 22:07

Én nem értek félre semmit András...Nincs is baj...Csak a rendelkezésemre álló tesztek alapján próbáltam infórmácíót biztosítani a saját munkáim sikerességéről. Persze direk előrebocsájtottam, hogy ezek nem stabil lábakon álló értékek. Etekintetben Jánosbarátom már bölcsebb. De ha nem osztunk meg semmit és nem beszélgettünk róla, akkor ennek az oldalnak semmi értelme. Szóval beszélgessünk, fejtegessünk, agyaljunk azon, mitől lehetne még jobb vagy biztosabb mérésekkel hihetőbb eredményt elérni. :)
Gyuricza István
mizar

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.05.13. 07:52

István!
Elnézést, hogy éppen a te tükrödről esett a legkevesebb szó, pedig nagyon szép teljesítmény!
A magam részéről visszatérnék az optikai teszt témához.
Zónaméréshez a régi excel táblázatos módszert szoktam használni, amit még Bozsoki Jani terjesztett régen, biztosan ismered.
Érdekes lehet az eredményét összevetni a másik programmal, régebben csináltam, csak próbaképpen, hogy azonosak lesznek-e az eredmények.
Utána már csak a régi módszer szerint teszteltem.
Gondolom kipróbáltad már a nulltesztet is, nem tudom, neked mi a tapasztalatod róla, Janinak nagyon bejött, sokat beszélgettünk vele erről,
én valamit szerintem nagyon rosszul csinálok, mert nekem hol ezt, hol azt mutat eredményként, de vissza fogok térni rá, mert nagyon megkönnyítené a parabolizálást.
Lovász András

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.05.13. 08:18

gyuri17 írta:
2020.05.12. 22:07
Én nem értek félre semmit András...Nincs is baj...Csak a rendelkezésemre álló tesztek alapján próbáltam infórmácíót biztosítani a saját munkáim sikerességéről. Persze direk előrebocsájtottam, hogy ezek nem stabil lábakon álló értékek. Etekintetben Jánosbarátom már bölcsebb. De ha nem osztunk meg semmit és nem beszélgettünk róla, akkor ennek az oldalnak semmi értelme. Szóval beszélgessünk, fejtegessünk, agyaljunk azon, mitől lehetne még jobb vagy biztosabb mérésekkel hihetőbb eredményt elérni. :)
Köszönöm István, megnyugtattál! :)

Sajnos én ezt még csak a kíváncsiskodás szintjén tanulom, így érdemben hozzátenni nem tudok ehhez a topic-hoz. Régebben nem különösebben érdekelt a tükörcsiszolás, de amikor beszélgettem Janival és a tükröm javítása közben - kérésemre - minden lépésről tudósított (fotókkal illusztrálva), picit olyan volt, mintha én is benne lettem volna és ez nagyon izgalmas volt. Szóval azóta vagyok amolyan "lelkes érdeklődő".

A nulltesztről még annyit, hogy én nagyon gyorsnak és megbízhatónak tartom (a végeredményt látva). Olvastam Jani cikkét is erről egy régebbi Meteorban, de még sok a "fehér folt", ezért biztosan nem tudnám elkészíteni.

Amúgy szerintem nagy durranás lenne megvalósítani Sándor ötletét: a binokulárt! Abba én is nagyon szívesen belenéznék - engedelmeddel! :P
Szerintem nagy kihívás az elkészítése - főleg a párhuzamosítása (miközben állítható marad a személyre szabott pupillatáv mértéke). Lehet, hogy születne közben néhány találmány! :) Kompromisszumok nélkül (értem ezalatt a fényveszteséget, ami egy binobenéző használatával jár) élvezni 3D-ben 240 mm átmérővel az égbolt szépségeit - nagyon izgalmas! :shock: :o

Üdv, András
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”