Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.10.20. 01:54

A 20Ft-ot képletesen értettem...

Itt egy tíz éves árlista, amikor a technológia még viszonylag új volt: https://docs.google.com/viewer?hl=hu&ur ... _2009b.pdf
Akkor kb. 7eFt-ért vágtak volna ki egy 250mm átmérőjű és 25mm vastag korongot.

Mostani árat nem találtam, de mivel már sokkal járatosabb a technológia, több cégnek is van, szeritem sokat eshetett az ár 10 év alatt.
Kíváncsi vagyok, most mennyi lenne a fenti vágás, de szerintem nem valószínű, hogy több, mint 3-4eFt.

Biztos megéri a pincében kínlódni? (Persze minden relatív...)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2019.10.20. 06:40

Itt ahol élek ez pl. nem iparvidék, nincs minden sarkon ilyen lehetőség, de nagyjából egy éve utánaérdeklődtem két, 100 km-es körzeten belüli cégtől, akik minimum 10 E Ft/db vágási árat mondtak 15 mm-es táblára 200-as átmérővel. A szendvics szerkezetű helikopter üvegemmel meg konkrétan udvariasan elzavartak a fenébe. Nyilván a technológusuk átgondolta, hogy pl. könnyen karcolódik, ( ami esetünkben éppen teljesen lényegtelen, de nem jutottunk eddig a tárgyalással) valamint emberi erővel kell mozgatni, nem lehet úgy bánni vele, mint egy darab lemezzel. Ilyen nagyobb korongokhoz nekem is építeni kellett volna valami gépet, mert egyszerűen nem fér a fúrógép alá, ezért is érdeklődtem körbe. Ha megveszünk egy m2 üveget, majd elszállítjuk egy vállalathoz, utána pedig visszautazunk a korongokért, és kifizetjük a munkadíjat, már a kétszeresébe kerülne az üveg. Nyilván vízzel olyan vállat vág, aki ki is használja a gépét, bérmunkában is dolgozik, és elég szemtelenül magasnak is mondhatjuk az árat. De részint meg is lehet érteni, mert az üveggel bánni se könnyű, egy négyzetméter 25-ös meg már súlyra is nehéz, és esetleg egy nagyobb sorozat gyártása közben pedig az én üvegemmel is foglalkozni külön "öröm" lenne. Egyébként direkt üveggel foglakozó vállalatnál igencsak más a helyzet. Néhány éve kis szerencsével 2db 250-es korongot tudtunk vágatni egy nagy cégnél, egy törött tábla sarkából, de nem is volt több belőle, 10-15 mm fölött nemigen volt megrendelésük. Náluk 2 E Ft körül volt a vágás, és még megszabadultak az alaktalan üvegcserepüktől is. Tipikus eset: Már azt se tudom honnan került ide, kidobni sajnálom, de nem valószínű, hogy mostanság (vagy valaha) kell valahová, viszont a helyet foglalja. Nálam is van pár ilyen státuszú holmi. :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.10.20. 09:24

Megkérdezem majd Gyulai Palit; ő egy optikához három darab üveget kell, hogy kivágjon, és ma már "newton-nyi" méretben is gyártja, tucatszám...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.10.21. 08:18

Sajnos én is csak ezt tudom alátámasztástani, amit János leírt. Erre mifelénk sem tudok senki olyanró, aki vízvágóval, -vagy bármi mással-korongokat tudna kivágni. Másrészt, tényleg nem agyalok rajta hogy kivágassam valakivel. Évezetesebb valamit megalkotni-még ha kezdetleges is,-és azt használni-látni, hogy működik. Aztán ha már van egy ilyen gépem, és valaki a közelben ilyesfajta segitségre szorúl, akkor segíthetek rajta. Nyílván engem is az alkotás öröme hajt, ezért készítek: gépezeteket, műszereket, és most már optikai-tükröket is.
:)

Na most hogy mi éri meg, és mi nem, ez valóban átgondolás kérdése... Nem mindengy hogy honnan nézzük: egy db optikáért teljesen a semmiből, vagy egy meglévő műhely, egy ilyen céllra kialakítva a ki indulás alap. Az biztos, hogy egy kisebb tükör-ha venni kell mindent, -nem lesz olcsóbb egy eladótól beszerzetnél. Ezért törekszem az olcsón beszerezhető megmunkáló anyagok használatára: mint a zsákos bitumen felpuhítva, a festésre használható vasoxid,-stb. Nagyobb tükrök esetén, már egyértelműbb a nyereséges elkészítés értelme-csak hát odáig el kell jutni! -és kocsmába meg később is járhatok. :)
Gyuricza István
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.10.21. 08:49

gyuri17 írta:
2019.10.21. 08:18
... Évezetesebb valamit megalkotni-még ha kezdetleges is,-és azt használni-látni, hogy működik. ...
Ez nem vita tárgya, István... :D
Bárcsak minél többen így gondolkodnánk!

De arról se feledkezzünk meg, hogy ha valakinek pénze van, de ideje nincs, vagy nem ért az eszközök műszaki hátteréhez, viszont az eszközre szüksége van (nem csak az üvegkorongokra értve, mint ahogyan Te is, általánosságban fogalmaztad meg a véleményed). És persze nagyon nem mindegy, hogy hobbiból kell az üveget vágni, vagy az üzleti tevékenység része...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2019.10.21. 12:14

A képen az SZFSKLS, azaz a szupertitkos, függőpeckes, sugárgörbítéses kritikustömeg lekezelő sikítóhimba.
A csillagdám oldalára tegnap hirtelen ötlettel felhegesztett tartó, amelyhez egy láncszemmel csatlakozik és 2,5 m-es merev karon (2500 görbületi sugár) függ egy sarokcsiszoló, greslapvágó tárcsával. A 350-es korongokon darabonként Kb. 10 perc munkával meg is lett az 5 mm-es mélység, amit a durva csiszolópor követ és mélyít tovább majd. Ezzel a megoldással nagyjából az üveg 80 százalékától szabadultam meg, és pár nap durva csiszolástól. Éppen a hátára fordított földfúróra felapplikált tárcsa hozzávetőleges vízszintjét ellenőrzöm, a tengely pedig függőónnal lett a konzol alá állítva.
A másik kép munka közben készült. Nagyon sok porral jár ez a megoldás, olyan lett az udvar, mint a fehér homokos tengerpart. Éppen csak tenger nincs.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2019.10.21. 12:14

Köszörülök keményen!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.10.21. 13:11

Hú Jani, belendültél becsületesen! :D
Ez az "izéhimba" nagy ötlet!
Írtad, hogy mindkét tükörnek 1 m-es lesz a fókusza. Azért csináltad a himbát mégis 2,5 m-esre, mert a csiszolóporral való dörgölés közben még úgyis mélyül az üveg? Azaz "alulról" közelíted meg a végleges görbületet - gondolom. Jól gondolom?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 249
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2019.10.21. 13:17

Durva... van a házunk mellett egy kb 25-30 m magas kémény. Egyszer nagyonsok éve (még nem voltak ilyen fórumok) kitaláltam, hogy valami nagy ingát kéne ráerősíteni és az inga végén egy csiszolóalkalmatossággal üvegkorongot simogatni és így tükröt csiszolni... jelzem, sosem csiszoltam tükröt és nem is fogok.
140/890 GPU
150/930 newton
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.10.21. 15:07

Attila teljesen jól látod a dolgot, és tényleg nem vita tárgya. Valóba ketté kell választani, hogy ki milyen célla vág, vagy készít korongokat-tükröket. Ki hány esetre szeretne berendezkedni, vagy csak egy távcsövet szeretne. Azt sem mondanám, hogy mindenki aki nagyobb csövet szeretne, az csinálja azt, mint mi itt néhányan.-szükségtelen. Akkit csak a csillagászat mint konkrét tudomány érdekel, azoknak a készen kapható megoldás az kifizethető lehetőség. Sokkal kevesebb fejtörést okoz az egész műszer megszerzése-ez tény! Most minőségi meg egyébb más tényezők, nem kevernék ide! Tény az is, hogy nem minden esetben pézkérdésről kell beszélünk...Egyszerűen nem érdekli az illetőt ez a része, csak a műszert szeretné ehhez az ágazathoz használni.-miért is csiszolgasson? Úgy hogy ez is egy olyan dolog, amit nyagyon is meg kell fontólni,hogy mire adjuk a fejünket.


János! Abban a szájkendőben olyan vagy mint egy Muzulmán-szabadságharcos! :) Örülök, hogy bevált a tervezett ingás módszered, sok időt- anyagot megsporoltál ezzel a metódussal! Ha sikerül az agyikkel elkészülnöd, és jók a tapasztalataid ezzel azüveggel, akkor nekifogok én is. :)
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”