Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.08.08. 20:07

Az a baj, hogy akármiylen pontosan is csinálod meg az acél felületet géppel, simítva is, még mindig maradni fog mikrométernyi pontatlanság tegyük fel.

Onnantól kell még tovább finomítani.

Ha meg üvegből csinálsz gömböt indulásnak, ott már , ha nagy hülyeséget nem csináltál szint 100nm-re pontos, viszont az acélt meg polírozáskor is nehezebb megmunkálni, többszöröse idő kell, ugyanannyi felület ledolgozásához a végső fázisban, meg még vannak egyéb nehézségek, illetve anyagnak is nagyon homgénnak kell lenni, meg még ki tudja milyen buktatói vannak, ami nekem most nem jut eszembe.

Pl. egy kisméreten ki lehet próbálni, mondjuk fogsz egy 40-50 mm acélt azon meg lehet nézni, menniy idő is egy olyat megcsinálni, próbát megérne érdekességképpen. :)

Eleve az anyagból is mikrométer méretú szemcséket nem is lehet leválasztani, mert nagyobb kipattan, vagy semmi szerintem, bár nem tudom annyira nem vagyok ebben szakértő.
gordonflash
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2018.07.28. 08:14

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gordonflash » 2018.08.08. 20:24

tobe_ írta:
2018.08.08. 20:07
Az a baj, hogy akármiylen pontosan is csinálod meg az acél felületet géppel, simítva is, még mindig maradni fog mikrométernyi pontatlanság tegyük fel.

Onnantól kell még tovább finomítani.

Ha meg üvegből csinálsz gömböt indulásnak, ott már , ha nagy hülyeséget nem csináltál szint 100nm-re pontos, viszont az acélt meg polírozáskor is nehezebb megmunkálni, többszöröse idő kell, ugyanannyi felület ledolgozásához a végső fázisban, meg még vannak egyéb nehézségek, illetve anyagnak is nagyon homgénnak kell lenni, meg még ki tudja milyen buktatói vannak, ami nekem most nem jut eszembe.

Pl. egy kisméreten ki lehet próbálni, mondjuk fogsz egy 40-50 mm acélt azon meg lehet nézni, menniy idő is egy olyat megcsinálni, próbát megérne érdekességképpen. :)

Eleve az anyagból is mikrométer méretú szemcséket nem is lehet leválasztani, mert nagyobb kipattan, vagy semmi szerintem, bár nem tudom annyira nem vagyok ebben szakértő.
Azért kérdezek ilyeneket mert régebben csináltunk a háromkarikás márkának dslr víz tiszta polikarbonáthoz szerszámot, ott olyan tükrösre kellett polírozni, hogy ténylegesen tükör lett a felület, nem csak fényes. Alap kritérium, hogy nem lehet hullámos, karcos mert azonnal látszik a terméken. Egy oldal kb 3000mm2, kb 24 munkaóra alatt lettem kész egy felülettel a 4-ből. A tükör kvázi egyszerűbb felület lenne, viszont az is biztos, hogy ahhoz, hogy értékelhető képet adjon, sokkal többet kellene tökölni vele. Kérdés még az volna, hogy milyen mérettel érdemes foglalkozni hol kezdődik egy értelmes hobbi méret otthonra?
gordonflash
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2018.07.28. 08:14

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gordonflash » 2018.08.08. 20:27

Ez érdekelne, hogy mit csinál, milyen felület alakul ki itt ettől a mozgásviszonytól? Meg ez nagyolja csak a lencsét, vagy ez már szuperfinishelés?
https://www.youtube.com/watch?v=gbLNNQZC-ew
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.08.09. 00:35

gordonflash írta:
2018.08.08. 20:27
Ez érdekelne, hogy mit csinál, milyen felület alakul ki itt ettől a mozgásviszonytól? Meg ez nagyolja csak a lencsét, vagy ez már szuperfinishelés?
https://www.youtube.com/watch?v=gbLNNQZC-ew
Ez semmit sem csinál, csak bemutatja, hogy miylen mozgást végez.
gordonflash
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2018.07.28. 08:14

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gordonflash » 2018.08.09. 05:58

tobe_ írta:
2018.08.09. 00:35
gordonflash írta:
2018.08.08. 20:27
Ez érdekelne, hogy mit csinál, milyen felület alakul ki itt ettől a mozgásviszonytól? Meg ez nagyolja csak a lencsét, vagy ez már szuperfinishelés?
https://www.youtube.com/watch?v=gbLNNQZC-ew
Ez semmit sem csinál, csak bemutatja, hogy miylen mozgást végez.
És ha a gépbe odaképzeljük a munkadarabot is? Én úgy csináltam. Akkor mire szeretné használni a fényhajlító mester? Nagyol, simít, felület geometriát alakít ki? Vagy valami más történik?
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.08.09. 12:42

A beállítástól függően minden műveletet csinálhat.
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2018.08.09. 15:59

nem véletlenül nem fémből vannak a tükrök, gondolom annak idején valaki biztosan kiprobálta és nem vált be. a lakásban sem fémlemezek a tükrök.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.08.10. 09:54

Nekiláttam esztergálni egy tükörtartót, előzőleg 3 kiemelkedő ponton volt odanyomva a tubushoz és ettől nem csoda, ha 3 helyen megnyomódva eltorzult a kép így az eddigi felvételeim életlemnebbek lettek, mint amit a tükör elvileg tudna.

Remélhetőleg ezáltal - ez a hiba megszünve - jobb képet tudok látni is benne, meg felvenni kamerával.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.08.10. 20:29

Kész lettem a tükör tartóval, fel is szereltem a tubusra benne a tükörrel, be is lóttem optikai tengelyileg.

Kíváncsi leszek, így most mit fogok látni, csillagon is, meg bolygón, ha a torzulás megszűnne a felbontás kb. duplájára kellene, hogy nőjön. :)

El is ment vele a napom, de mindegy, főleg, ha eredménye is lesz, sőt nem mindegy, az nagy siker lenne részemről. :)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.08.10. 20:59

Első eredmény, a Szaturnuszra ráálltam, bele néztem az okulárba és csoda történt, gyönyörűen látszik a nagy (Cassini ?) rés, éles a kép, azt hiszem ilyen minőségben még nem mutatott semmit.

Készítek felvételt is, amit tudok, Marsról is megint.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”