Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
htamas.hun
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2017.03.30. 11:16

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: htamas.hun » 2019.08.08. 08:42

Sziasztok!

Ha valaki komolyabban gondolja a tükörkészítést, és akár több darabban, nagyobb méretben is gondolkodik, annak hasznos lehet az általam épített csiszológép.
Részleteke a hirdetésben: https://tavcso.hu/apro/5711

Tamás
Horváth Tamás - TMS-ASTRO
300/1200 Flex-Dobson, EQ-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.08. 09:47

htamas.hun írta:
2019.08.08. 08:42
... hasznos lehet az általam épített csiszológép. ...
Szia Tamás!

Azt lehet tudni, hogy konkrétan milyen - azaz mekkora, és milyen minőségű (pl. Strehl) - tükröket készítettél eddig vele?
Esetleg jó referencia lehet a gép "ajánlóleveleként" (bár tudom: a tükröt nem a gép készíti, hanem az ember; a gép csak nagy segítséget jelenthet ebben, de talán mégis mutathat valamit).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
htamas.hun
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2017.03.30. 11:16

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: htamas.hun » 2019.08.08. 10:58

Attila írta:
2019.08.08. 09:47

Szia Tamás!

Azt lehet tudni, hogy konkrétan milyen - azaz mekkora, és milyen minőségű (pl. Strehl) - tükröket készítettél eddig vele?
Esetleg jó referencia lehet a gép "ajánlóleveleként" (bár tudom: a tükröt nem a gép készíti, hanem az ember; a gép csak nagy segítséget jelenthet ebben, de talán mégis mutathat valamit).

MDA
Szia!

Jogos felvetés. Mindössze egy tükörnek álltam neki, de idő- és helyhiány miatt nem én, hanem észlelőtársam fogja befejezni.
A történet a következő: egy 300/1200-as tükröt kezdtem el készíteni, ehhez építettem a gépet is. Az üveget először kézi csiszolással mélyítettem ki, majd utána raktam fel gépre. Fogászati gipszbe ágyazott kerámia szerszámmal dolgoztam, a hirdetésben szereplő porokkal. A polírozást is géppel végeztem. Nagy segítség volt, kényelmesebb, gyorsabb vele a munka.
Eddig jutottam. Ebből látszik, hogy tükörkészítő tapasztalatom nem igazán van, de a gép nélkül még itt sem tartanék. Minden használati trükköt Gordon Waite-től lestem el.

Tamás
Horváth Tamás - TMS-ASTRO
300/1200 Flex-Dobson, EQ-platform
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2019.08.12. 15:28

Elég örvendetes, hogy van aki ilyesmire adja még a fejét, sokaknak követni kéne!
De aki kézzel nem tud csiszolni, az géppel se tud, ez egészen biztos. Minden esetre azért jó, hogy vannak akik foglalkoznak még ilyesmivel, és bár nagyon elnagyoltan gondolkodó világot élünk, természetesen tiszta szívből kívánok szerencsét ehhez a vállalkozáshoz! :) Kevés távcsőépítő van manapság már sajnos. A gép meg nagyon tetszik! :)
A jó tükörhöz -ahogy eddig tapasztaltam- két dolog kell. Egyik a felület ellenőrzésének valamilyen, legalább 90 százalékos biztonsággal működő módszere, amit használni is megtanulunk, de fontos, hogy csak az égnek hiszünk, mindegy hogy mit mond, még ha interferométer is! A másik a feladat felmérésének képessége, ami sok gyakorlat után kialakul, vagyis ugye maga a gyakorlat. De támadhatatlan az eredmény, ha a mm-ben vett átmérő legalább kétszeresének megfelelő nagyításon még szép, részletes képet kapunk. Ilyenkor lehet azt mondani, hogy megérte dörgölni! :-) Sajnos a tengeren túli honlapok információinak 80 százaléka blőd hülyeség, de vannak gyöngyszemek is közöttük. Javaslom Mike Lockwood, vagy Peter Ceravolo, illetve Dick Parker kevéssé hangzatos, de szakmailag jószerivel támadhatatlan honlapjait nézegetni, annak ellenére, hogy pl. Mel Bartels lesz az egyik első, akit kidob a gugli. Nyomtatott irodalom gyanánt Albert G. Ingalls "Amateur Telescope Making" illetve Jean Texereau "How To make a Telescope" c. könyveit ajánlom, de nagyon jó a Távcső Világa is, csak vagy sajtóhiba, esetleg fogalmazási hiba miatt figyelni kell, mert az alapjaiban jó leírás itt-ott félreérthető, és nagyon kevés a további információ, hogy ez időben kiderüljön. Texereau mérési módszerének magyarított változatát kissé megspékelve Bozsoky Jani is leírta, ami a Wiki oldalain is megtalálható. Végezetül külön ajánlom H.E. Stafford Dall ide vonatkozó cikkeit.
Avatar
htamas.hun
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2017.03.30. 11:16

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: htamas.hun » 2019.08.13. 09:17

Sidius írta:
2019.08.12. 15:28
De aki kézzel nem tud csiszolni, az géppel se tud...
Ezzel picit vitatkoznék. Saját magamon azt tapasztaltam, hogy géppel sokkal szebb eredményt lehet elérni csiszolásnál, sőt, polírozásnál is. Persze ez lehet csak az én tapasztalatlanságomból adódott.
A rácsképen azt láttam, hogy kézi polírozásnál (tudom, hogy itt még nem sok jelentősége van rácsképet nézni) a perem rohamosan romlott, majd felraktam gépre, és egyből csökkent a peremkopás, és még a teljes felület is szebben közelítette a gömböt. Mindehhez az kellett, hogy a Gordon által javasolt arányokat (szerszámátmérő, tengelyeltolás) pontosan betartsam.
Az említett könyvek közül a Texereau-féle volt a kezemben. Ebből néztem ki a tesztert is, bár jelentősen eltértem a konstrukciót tekintve, de tökéletesen működik.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Horváth Tamás - TMS-ASTRO
300/1200 Flex-Dobson, EQ-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.08.13. 09:51

htamas.hun írta:
2019.08.13. 09:17
Sidius írta:
2019.08.12. 15:28
De aki kézzel nem tud csiszolni, az géppel se tud...
Ezzel picit vitatkoznék. Saját magamon azt tapasztaltam, hogy géppel sokkal szebb eredményt lehet elérni csiszolásnál, sőt, polírozásnál is. Persze ez lehet csak az én tapasztalatlanságomból adódott.
A rácsképen azt láttam, hogy kézi polírozásnál (tudom, hogy itt még nem sok jelentősége van rácsképet nézni) a perem rohamosan romlott, majd felraktam gépre, és egyből csökkent a peremkopás, és még a teljes felület is szebben közelítette a gömböt. Mindehhez az kellett, hogy a Gordon által javasolt arányokat (szerszámátmérő, tengelyeltolás) pontosan betartsam.
Az említett könyvek közül a Texereau-féle volt a kezemben. Ebből néztem ki a tesztert is, bár jelentősen eltértem a konstrukciót tekintve, de tökéletesen működik.
Sok óra kézi és gépi polírozás, és F/2,4-F/23 nyílásviszony, valamint referencia sík csiszolása után nekem az a tapasztalatom, hogy a gépi polírozás az átlagos F/4-F/8 tükröknél működik a legjobban. Minél nagyobb a görbületi sugár, annál nehezebb géppel tartani a gömböt, síknál pedig nekem nem sikerült, csak kézzel. A 220-as F/4,5 tükrömet órákig tudtam szépen egyenletesen polírozni géppel. A Kutter főtükre azonnal mély lett, a sík pedig, azt inkább nem is minősítem. Valamint az sem mindegy, hogy mekkora az átmérő, és, hogy konvex vagy konkáv a tükör. Konklúzió: Janinak van igaza. :D
Avatar
htamas.hun
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2017.03.30. 11:16

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: htamas.hun » 2019.08.13. 10:10

mizar írta:
2019.08.13. 09:51
Konklúzió: Janinak van igaza. :D
Egyetértek! Én mindössze egyetlen egy tükörrel próbálkoztam, aminél a leírtakat tapasztaltam.
Horváth Tamás - TMS-ASTRO
300/1200 Flex-Dobson, EQ-platform
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.08.13. 11:16

Annak megy kézzel a géptől jobban, aki abban gyakorlott. :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.13. 11:39

mizar írta:
2019.08.13. 09:51
Sok óra kézi és gépi polírozás, és F/2,4-F/23 nyílásviszony, valamint referencia sík csiszolása után nekem az a tapasztalatom, hogy a gépi polírozás az átlagos F/4-F/8 tükröknél működik a legjobban. Minél nagyobb a görbületi sugár, annál nehezebb géppel tartani a gömböt, síknál pedig nekem nem sikerült, csak kézzel. A 220-as F/4,5 tükrömet órákig tudtam szépen egyenletesen polírozni géppel. A Kutter főtükre azonnal mély lett, a sík pedig, azt inkább nem is minősítem. Valamint az sem mindegy, hogy mekkora az átmérő, és, hogy konvex vagy konkáv a tükör. Konklúzió: Janinak van igaza. :D
Nem vitatkozni akarok, pláne nem, mivel még egyetlen egy, akár szar tükröt sem készítettem, és minden tiszteletem azon mágusoké, akik erre képesek, de kicsit elgondolkoztam (bocsi: elméláztam... :oops: ) a fentieken. :lol:

Az abrazív kopás-mechanizmus a mechanikában - nyilván sztochasztikus modellezéssel - ma már meglehetősen jól "kézben tartható" folyamat, és nem csak elméletben. Pl. a valóságot igen-igen jól közelítő élettartam számításokat lehet már végezni a mai anyagmodellek és ismert hatásmechanizmusok segítségével (pl. hogy hány km megtétele után essen ki a sebességváltó alólad... :mrgreen: ).

A fentiek fényében nem teljesen értem (bár elfogadom, hogy így van...), hogy miért nem lehet egy folyamatos mérés-visszacsatolt, adaptív CNC vezérléssel ellátott csiszoló és polírozó géppel "tökéletes" felületet csiszolni és polírozni, bármilyen görbületre, csak és kizárólag kézzel. Ilyen gépet készíteni ma már nem egy nagy technológiai durranás, mikor 50 éve már a Holdon is járt ember. Az óriás-tükröket is így készítik; nyilván nem a Szkájvacser (Szinta, Géeso, stb.) "high tech" cégek kis kínai rizstermelői térden csúszva a tükrön sikálják azt kézzel, vállból jól beledőlve. :mrgreen:

Biztosan megvan a maga oka, de egyelőre nem (azaz ezt sem...) értem.
(Az, hogy drága-e egy ilyen drága gépen készített, egyébként perfekt optika, csak a sorozatnagyságon múlik; ráadásul az emberi munka is igencsak drága - lásd a nagyobb apo-k árait...)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.08.13. 11:58

Lehet maga egy ilyen technika, ami működőképes, jóval nagyobb árból jön ki, mint az a kis tükör ára, ha akár több is készül belőle, tehát gazdaságilag nem éri meg.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”