Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.02.12. 17:20

Hát igaziból csak monologizálok...:)
A monitorüveg mögé öntöttem jó vastag gipszet, felcsiszoltam tükör felül és 1/3-os húzások, szép egyenletesen futott a korong. Utána políroztam néhány percet: a peremkopás nagyon szépen eltűnt, viszont az asztigmatikussága romlott...
A gipsz tuti jó ötlet volt, jól megtámasztotta az üveget, mert szerintem monitor üveget még nem tudtam peremkopás nélkül megcsiszolni, csak valahogy belekerült ismét ez a fránya asztigmia...
Talán még egyszer felcsiszolom, még óvatosabban, aztán ha nem lesz jobb, hagyom a fenébe...:)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.02.14. 13:03

Folytatom a monologizálást :)
Meglepődtem a történteken, ami jó példa arra, hogy a tükörcsiszolásban szinte nincs két egyforma eset, vagy előre borítékolt sikertörténet...
Felcsiszoltam még egyszer, most több csiszolóanyaggal, nehogy elkezdjen tapadni, mert talán az vitte bele az asztigmiát. Utána políroztam 15 percet és az lett, amit láttok a felső sorban: az asztigmia javult, de azért maradt még és a peremkopás kicsit rosszabb lett. De valahogy az összkép nem tetszett, ezért arra gondoltam, hogy veszíteni valóm nincs, így összejelölés után leszedtem a gipszről a tükröt, aztán ránéztem újból.
Na ekkor lepődtem meg, az alsó sorban látjátok, miért is: az asztigmia és a peremkopás helyzete is romlott, azaz a gipsz valamennyit alakított a tükrön.
Ezzel természetesen nem azt akarom mondani, hogy a gipszelés nem jó módszer, hiszen Bozsoky Janinak jól bevált, de itt és most valami nem stimmelt vele. Talán másféle a gipsz, gyorsabban kötött, jobban melegedett;mivel a tükörre öntöttem a gipszet, a tömege deformálta /a tükröt kellett volna "úsztatni" a gipszen?/, vagy tudja fene.
Az eredménytelenség ellenére örülök, hogy ez kiderült, hiszen rosszabb lett volna ezzel 40 óra polírozás után szembesülni:) Emellett tanulságos történet is...:)

Sanyi, Te hogy állsz azzal a naggyal? :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.02.14. 15:43

TZ írta:Ezzel természetesen nem azt akarom mondani, hogy a gipszelés nem jó módszer, hiszen Bozsoky Janinak jól bevált, de itt és most valami nem stimmelt vele.

Sanyi, Te hogy állsz azzal a naggyal? :)


Üdv!

Most éppen állok, mert állandóan közbe jön valami. (Mondjuk az influenza)

Én eddig minden üveghez amelyik TV üveg, öntöttem gipszet a hátsó részére.
De nem azért, hogy ne legyen asztigmatikus, hanem azért, hogy egyáltalán felfeküdjön a domború rész valamire, és meg lehessen fogni, tartani, vizsgálni, stb.
Semmi összefüggés nincs az asztigmia és a gipszágy között.
Minél laposabb, annál több az esély, hogy asztigmatikus lesz, minél domborúbb, annál stabilabb, így a vékony is esélyes lehet, hogy megússza.
Nem akarlak elkeseríteni, de most már tudod, hogy ez az üveged nem fog sikerülni.
Lesznek fázisok amikor egészen bíztató, aztán egyszer megint teljesen rossz.
Nekem az egyik 21 centis 8 mm vastag mindössze, de egyszer sem volt asztigmatikus.
Egy másikkal majd egy évig kínlódtam, az vastagabb de laposabb képcsőből van, az nem jött össze.
Ez a vastagság kevés az átmérőhöz amivel most dolgozol. Talán egy 180-as megfelelő lenne, de ha nagyon sík hátul akkor az sem.
A tapasztalataim alapján magamnak felállítottam pár szabályt ezekkel az üvegekkel kapcsolatban, hogy mit-mire érdemes használni.
Első szabály: Ne legyen a képcső sík. :D
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.02.15. 08:39

Nem keseredtem el :)
A stabilitásban biztos igazad van, de esetemben az asztigmiának köze volt a gipszhez: amikor levettem róla, változott a mértéke.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.02.15. 09:15

TZ írta:Nem keseredtem el :)
A stabilitásban biztos igazad van, de esetemben az asztigmiának köze volt a gipszhez: amikor levettem róla, változott a mértéke.


Nem jól fogalmaztam.
Azt akartam írni, hogy mindegy mit öntöttem az üvegre, és milyen vastagon, asztigmatikus lett így is, meg úgy is, ha nem öntöttem rá semmit.
Most nem a rossz és a még rosszabb között elmélkedtem.
Ha mindenféle trükkök nélkül asztigmatikus, akkor az is lesz, bármit trükközünk.
Néha tökéletes gömb volt. Egy másik alkalommal bármit csináltam S alak. Nem tudom az okát.
Így viselkedik az üveg, és kész.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2018.02.20. 18:59

Szia Zoli!

Írtam telefonról de ment a levesbe, valami miatt nem küldte el.

Újra.

Nézzük meg mi lehet és mi változott?

A vékony anyagokat mindenképpen jól meg kell támasztani, mert hajlanak. A szerszám és üveg forgatása, forgási sebessége ha túl lassú vagy túl nagy a rányomás egy oldalról. Az ad ilyen képet.

Összetapadt e az üveg és a gipsz öntés után? Ha igen az a baj.

A korong hátulját meg kell vékonyan gépzsírral filmrétegben kenni, hogy ne tapadjon össze, akkor nem húzhatja el.

A gipsz és üveg gyakorlatilag külön kell hogy álljon, semmi szívó, tapadó hatás nem lehet. Akkor nem feszül az üveg és nem is deformálódhat. A két felületnek pontosan kell illeszkednie és nem feszülhet sehol sem.

A gipszet és üveget szigetelő szalaggal szárazon finoman a peremnél össze kell fogni, hogy ne csússzon le a támasztásról.

Ha jó a húzáshossz a nyomás finom és nem túl lassú a korongok elforgatása egymáshoz képest, egyenletes forgástestet kapsz és peremkopásod sem lesz.

Kérdés?


A polírozó szerszámod átmérője mekkora is a tükörhöz képest?

A gondot nálad a túl vékony üveganyag eredetileg generálja.

Biztosan feszmentes a korongod?

Azt tudjuk, hogy például 25mm vastag üveganyagból lehet 30-35cm átmérőjű jó tükröt készíteni.

Nem lehetsz messze a megoldástól. :-)
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.02.23. 11:35

Szia Jani!

Bizony, a gipsz és az üveg érezhetően összetapadt, bár azért könnyedén lejött oldalirányú tolásra. De kétségtelenül létezett szívó hatás köztük. Ez nem jön létra akkor is, ha a gépzsírozott felületeket munka közben erősen összepréselem?
Szigetelő szalagot is használtam, az rendben volt.

A szurokszerszám 155 mm-es, azaz durván 70%-a az átmérőnek. Az üveg feszültségmentes.
Csak kézzel dolgozom, finoman lehetőleg.

Jelenleg ott tartok, hogy néhány napja még egyszer felcsiszoltam a gipszlevétel óta, csak önmagában, a gipsz nélkül. Egész jól sikerült asztigmia szempontjából, egy keveset látok benne, ha a tükörtartó függőleges oszlopához hasonlítom a sávokat.
Peremkopás lett sajnos, de javuló tendencia van, az Általad javasolt mozgáshoz hasonlót használok, de csak a ¼ átmérőnyit tolom ki oldalra, mert 1/3-nál a tükör széle már elkezdett túlmélyülni. Az ¼-del viszont nagyjából tudom tartani a gömböt. Közben a közepe néha púposodik, de az nem számít.
Az üveg vékony, nyilván hajlik is, ezt pillanatnyilag úgy igyekszem kompenzálni, hogy puha alátét nélkül a sík lapon fekszik.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2018.02.24. 10:13

Szia!

Az 1/3 átmérő alaktartó. Az 1/4-es laposító, azaz a perem zóna fog kopni. 230mm/3 = 78mm körülbelül. A 155mm-es szurokszerszámot a feléig kéne kitolnod, hogy a 230mm/3 ot elérd szabály szerint, ami azt eredményezné, hogy lecsúszik, elválik a szurokszerszám a tükörtől. Másrészt a hiba oka lehet még ha túl puha, vagy túl kemény a szurok és nem illeszkedik a két felület megfelelő hőmérsékleten.

Ha semmi sem feszül és nem hajlik el az üveg, akkor szükséges lenne neked egy 180mm-es polírozó szerszám, hogy biztonsággal végre tudd hajtani a műveletet és jó lehessen.

Magam is sajnos sokat dolgoztam bizonyos tükrökön és nem értettem, hogy miért nem sikerült. Rájöttem végül, hogy azért nem, mert súlyosan megszegem a fizika alapvető szabályait és nem veszek tudomást az anyagok hőtágulásáról és nem tartom be a gyakorlott, bevált metódusokat.

Akkor én félretettem azokat a tükröket és pihentem. Majd később elővettem és betartva a szabályokat (és megfogadva az "öregek"a instrukcióját) azonnal és elsőre sikerült. Mindezt tanulságként írtam le.

Ez a tükör lehet tanulságod/tanítód vagy megkeserítőd. Baráti meglátásom, hogy szerezz egy vastag 20cm-es jó korongot és készíts egy F/5,5- F/6-os jó tükröt. Ahhoz használhatnád ezt a 15 centis szerszámot és felülről kipolírozhatod és parabolizálhatod is. Én több F/6-ost políroztam ki mielőtt extra fényerős tükrökbe fogtam.....

Nem csodálkoznék, ha ennyi tapasztalattal azonnal sikerélményed lenne. Ezt követően egy 250/1200-as tükröt, lehet könnyebben kicsiszolnád vagy befejeznéd a mostanit. ;)
shrek41
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2016.10.01. 20:29

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: shrek41 » 2018.02.25. 15:23

Üdv csillagtársak!
Segítséget kérek tőletek főtükör bevonatolás kapcsán. Egy 200/800-as házilag csiszolt tükörről van szó, aminek a bevonata főleg a széleken eléggé homályos és van rajta mikro karc rendesen.
Amcs üdv Miklós.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2018.02.25. 16:46

Javasolnám, hogy keresd meg itt a fórumon Sidius-t. Szóba jöhet mint további lehetőségként a http://www.ebeamguns.com/hun.html ill. a http://www.unioptik.t-online.hu/hun/index.html oldalakon szereplő vállalkozások valamelyike.

üdv.-,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”