Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.07.30. 11:44

A nagyobb képcsövek egyben vastagabbak is. Egy nagyképernyős régi TV képcsövéből biztosan kijön a 250 mm-es átmérőjű kör. A sarkokból meg esetleg több kisebb is. Korábban írtam Tobe -nak a módszert, hogy hogyan tudja meghatározni az üvegvastagságot lézerfénnyel. Ha sikerül olyan monitort szerezni, amely elöl teljesen sík, annak a frontüvege belül homorú, szinte előgyártott. Az üveg vastagsága a közepén a legkisebb, ott kb. ~1/15 a kivágható legnagyobb kör átmérőjéhez képest, a széle vastagabb. A síküvegből csiszolt tükrök vastagsága a fényerő növekedésével igencsak változik, szemben a nagyképernyő kissé domború frontüvegéhez képest, amely egyenletes, és ezért is stabilabbnak tűnik a hőmérséklet okozta deformációkkal szemben, feltéve, ha nem nagyon változik a csiszolással! Végső soron van előnye a kissé domború nagyképcsőből kivágott körüvegnek is, hiszen eleve gomb alak, és van előnye a sík-homorú előlapú képcsőből vágottnak is, mert előre mélyített síküvegből készült tükörhöz hasonlít, de jobb, mert gyárilag készített, és biztosan nincs benne feszültség, amely esetleg a síküvegben a csiszoláskor felszabadulhat. Nyugodtan kivágható a képcső frontüvegéből a legnagyobb méretű körlap, amely kifér belőle. Ha nem lesz túlságosan az íve megváltoztatva, azaz legyengítve a gyárilag készített vastagság, akkor tökéletesen jó tükör is készíthető belőle. Az senkit ne zavarjon, hogy egy kicsit vékonyabb, mert annyival gyorsabban beáll a hőmérséklete, és ugyan olyan pontos, mint egy vastag. Az anyaga igen kemény, és ez jó, sőt ha egyenletes vastagságú, azaz domború képcsőből készült, akkor a hőmérsékletre is sokkal kisebb a relatív felületi változása, tehát szinte a teljes lehülés nálkül is már használható. Ennek feltétele, hogy minimális legyen a görbület megváltoztatása. A képcsövekből ezért általában fényerős tükröket lehet készíteni, F/3 körülieket! A vastagságmérést alább mutatom. A két fénypont közül a jobb oldali fényes, a belső felületet megvilágító, a bal oldali a külső felületé, a kettő távolsága függ az üveg vastagságától. A fénytörést is figyelembe véve a két pont közti távolságot 1,4-el szorozni kell, ha a fénysugár 45 fok alatt éri a képernyőt. Ennek az ernyőnek a vastagsága 14 mm körüli.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2012.07.31. 08:50

Látom, az elmúlt időszakban volt néhány érdekes téma.
Az úgy nem teljesen korrekt, hogy az f/10-es tükröket nem kell parabolizálni.
Nagyon számít az átmérő is!
Ha itt a foto albumomban (interferométer) megnézitek a TAL 150/1200-as tükör interferogramjait akkor láthatjátok, hogy az
99% Strehl értékre tökéletes gömb! De ha megnézitek a mellette levő parabolára való kiértékelést, akkor látni lehet, hogy ugyanaz a tükör parabolának már csak 75% Strehl értéknek felel meg!
Az igaz, hogy ez a tükör még fényerősebb f/10-nél -f/8-as, még is jó képet ad.
Van valahol egy képlet a gömb tükrök hullámfronthibájára, majd előkeresem.
Jani! Nézd meg a mellékelt képeket! Ehhez mit szólsz? :-)
Hát ez sem most volt!
68T_3.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2012.07.31. 09:19

Gömbtükörre képlet helyett beszédesebb ez a táblázat, amely megmutatja, hogy adott átmérő mellett
milyen fényerő felett kell parabolizálni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.07.31. 11:26

berenteb írta:Hát ez sem most volt!


Ez volt az a nagy üveg amelyik kicsúszott a kezedből?
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2012.07.31. 13:54

Igen, - sajnos.
A tükör 680/3000-es, van még rajta polírozni való, de már így is rengeteg fényt ver vissza.
Tavaly kigurítottam :-) a tükröt, letámasztottam egy kinti asztalhoz, no mondom megnézem a Napot vele.
Beirányoztam a lenyugvó Nap irányába és felraktam egy 1999-es napfogyis szemüveget, - gondoltam elég lesz.
Hát nem! A képek magukért beszélnek!
Jól látszik a tenyérnyi kagyós kitörés ami a leejtéskor keletkezett, mert addig egyedül raktam fel és le a kb. 60 kilós üveget, csak hát akkor megcsúszott a kezemben.
Ez a méret már más kategória!
A fény pillanat alatt átégette a szemüveg fóliáját! Szerencsére jók a reflexeim, és a nem vakultam meg./attachment]
IMGP3954.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.07.31. 14:18

berenteb írta:Gömbtükörre képlet helyett beszédesebb ez a táblázat, amely megmutatja, hogy adott átmérő mellett milyen fényerő felett kell parabolizálni.


Kedves Béla! Tökéletesen helyes a megállapításod! Az egyre nagyobb tükrök esetén a gömbtől való eltérés a széleken amikor meghaladja a fény hullámhosszának negyedét, akkor már erősítés helyett gyengíti a képalkotást, és ezen a fókusz további nyújtásával lehet úrrá lenni, hogy a negyed hullámnyi tartomány határesetben teljesüljön. A 60-70-es években, amikor többnyire még csak 10-15 cm-es tükröket csiszoltak az amatőrök, még helytálló volt amit az amatőrönkek leírt a könyvében Kulin György. Ma viszont inkább ezt a kis táblázatot kell követni, amit megadtál! Nagyon köszönjük, minden kezdő tükörcsiszoló amatőr nevében! Imre

Megnéztem a szemüveget! Gratulálok, jó őrangyalt választottál! Egy röpke számítás: - ha a visszavert fényt csak 4%-nak veszem, akkor a szemüvegre kb. annyi sugár gyűlt össze, amennyit egy 80 mm-es bevonatos tükör, vagy lencse juttatott volna a fényvédő fóliára! Természetes, hogy azonnal megolvad, hiszen nincs ami elvezessen annyi hőt, amennyi egy fadarab meggyújtására is bőven sok, még a nyugvó nap esetében is! Ebben az esetben semmi jelentősége a fényvédő, vagy nem fényvédő fóliának, mindegyik megolvad! Fóliát csakis a lencse, vagy a tükör felülete elé szabad tenni, ahol a hőterhelést el tudják viselni, tehát eszébe se jusson senkinek a gyújtópont közelében használni fóliát! Életveszélyes dolog, és minden Nappal kapcsolatos megfigyelés, vizsgálódás előtt kétszer is át kell gondolni a választott módszert, és elsőre soha nem szabad belenézni, hanem kívülről figyelni kell, hogy mi történik, pl. átég-e a szemüveg, vagy megolvad-e az okulár stb. Különösen a Nap kivetítésekor fontos, hogy számoljunk a hővel, amelyből ha csak pár %-ot nyel el a lencse attól is 100-200 fok fölé hevülhet, és veszélyes, ha mondjuk a követés hibája miatt az okulár fekete műanyagára esik a sugár, amely viszont a 96%-át elnyeli, tehát azonnal megolvad!!! Bedobtad a 100-ast Szent Antal perselyébe? - Mert most megúsztad, de vajon legközelebb... még gondolni is rosz rá!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.07.31. 14:25

jajjj!

Itt is látszik hogy a nap nem játék, és még az 5% is mennyire veszélyes!
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

nagy tükrök

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2012.07.31. 16:11

Üdv!

Ezeket a képeket elküldted nekem Béla, meg is vannak. Jó elnézni. Ami rögtön felvetődik az ekkora átmérőnél az a tömeg. Ezt a 63kg-ot csak könnyített tükrökkel lehet mellőzni. Ha jól emlékszem láttam valahol egy fószer honlapján a házi olvasztóját és leírta a cikkében, hogy kb 50%-kkal lett könnyebb a tükör könnyítve, ugyanakkor kellő 1/6-od-1/8-ad vastagságnál. Ez az egyetlen járható út. Nincs más. Egy 70centis tükröt kb ki kellene hozni 15-20kilóból vagy kevesebből, akkor érdekes lenne a móka.
Láttam, hogy hírdeted a 25centis Yolo-t. Egy biztos. Annál jobb leképezésű távcsövet készíteni ilyen optikai tudással/árnál, képtelenség. Optikai tengely mentén tökéletesnek mondható, alkudozás nélkül. Ha volna rá én elvinném. Mindíg az a felteendő kérdés, hogy mire is használjuk az elkészült tükröt? Csak van, vagy észlelünk is vele? Én mindíg meghatároztam egy célt, amiért csiszolok. És sok rajzot készítettem az elkészült tükrökkel. Egy jó 25-30 centissel pillanatnyilag beérném. :-) Szerintem minden lényeges látható ezekkel a tükrökkel, ha jól vannak parabolizálva.

Üdv:Jani
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.07.31. 22:21

Üdv mindenkinek!

Na én megjavítottam egy monitort. Most legalább szép képe van! :lol:

veg.jpg


Több mint egy centi vastag lehet. Egy 250-es tükröt tudna kiadni, az első durva mérés alapján 8 mm a mélység. Ez, ha jól számolom, akkor f/3,8 körüli. (Az f/4,5-höz is már csak a Nagler jó) :(
Minőségi anyag az biztos! De! A homorulat ahogy nézem, inkább egy henger mentén a hosszabbik oldalán (cilinderes) van benne ugyebár. Ha kivágom a kör alakot, akkor hogyan alakul ez a homorulat? Szerintem mindenképpen újra kell csiszolni gömbre. Akkor még rövidebb lesz a fókusz.
A túloldal domború, így külön élmény a csiszolás. :D
Mit gondoltok?
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.07.31. 22:45

mizar írta:Üdv mindenkinek!

Na én megjavítottam egy monitort. Most legalább szép képe van! :lol:

veg.jpg


Több mint egy centi vastag lehet. Egy 250-es tükröt tudna kiadni, az első durva mérés alapján 8 mm a mélység. Ez, ha jól számolom, akkor f/3,8 körüli. (Az f/4,5-höz is már csak a Nagler jó) :(
Minőségi anyag az biztos! De! A homorulat ahogy nézem, inkább egy henger mentén a hosszabbik oldalán (cilinderes) van benne ugyebár. Ha kivágom a kör alakot, akkor hogyan alakul ez a homorulat? Szerintem mindenképpen újra kell csiszolni gömbre. Akkor még rövidebb lesz a fókusz.
A túloldal domború, így külön élmény a csiszolás. :D
Mit gondoltok?


Szééép.

Én a napokban kapok egy bontásra ítélt 72cm-es síkképcsöves TV-t. Remélem elég vastag lesz. A sík felület miatt könnyebb csiszolni, és a széleknél is van miből lecsiszolni, így szerintem még növelhető is a fókusztávolsága. Jó lenne, mert én nem akarok belőle túlzottan fényerőset.
Egyébként mi a tapasztalat, a vékonyság kompenzálható megfelelő főtükörtartó alátámasztással, illetve hőmérséklet kiegyenlítéssel? Vagy inkább csak a csiszolás/parabolizálás során okoz gondot? Mert súlyban és aklimatizálódásban kifejezetten előnyös.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”