Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.07.28. 14:16

No, most kerültem képbe!
Nem voltam egy hétig, aztán most látom, kisebb össztűz volt ismét néhány topicban. :)
De Tobe! Neked ehhez mi közöd van? Vagy kicsit sokat ittál?
NEHOGY MÁ ELMENJ!
Legalább egy tükröt össze kell hoznod.
Utána mehetsz :lol:
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.07.28. 18:34

mizar írta:Sziasztok!
Több helyen olvastam, hogy a TV képcső üvegeket a belső felén lévő foszforszerű anyag miatt nem szeretik használni. Mennyire veszélyes ez? Hogyan célszerű eltávolítani, mert nekem is van pár darab bontott, kisebb munkákra jó lenne.

Szerintem túl nagy feneket kerítenek a dolognak, ugyanis az a fénypor bevonat, amit az elektronsugár gerjeszt világításra a vákuumban, az mikronnál is kisebb vastagságú, és a kezdő 90-es porral az első mozdulatra eltűnik a felületről. Aki viszont letörli elötte egy alig nedves rongydarabbal, az láthatja, hogy szinte maradék nélkül egy mozdulattal eltávolítható, nincs ragasztva! A rongyot a törlés után dobjuk ki a veszélyes anyagok gyűjtőjébe, vagy égessül el. Ne rázogassuk ha kiszárad, habár az egész fénypor mennyisége mg-ot sem ér el, de mégse kéne belélegezni, azért a kissé nedves rongyot ajánlom.

Ha van több képcső, akkor esetleg társulva egyszerre kellen a vízsugár vágást intézni, ugyanis akkor több darab esetén kedvezőbb lenne a vállalkozónak is hozzáfogni, mint egy-egy darab esetében. A képcsövek ballonját úgy lehet egyszerűen eltávolítani, ha üvegvágóval az acélpánt feletti kőrbekarcolás után apránként egy fadarabbal kocogtatva szépen kőrberepesztik. Előzetesen a keskeny végén a légtelenítő kis csücsköt, ami a csatlakozó foglalat közepén látható, azt egy jól irányzott koccantással le kell törni. Ekkor egy sistergő hangot hallani, amikor a levegő a ballont elárasztja. Csak a csücsök végére kell picit oldalra koppintani, és ha a hang megindul, akkor várni, ameddig megtelik levegővel. Védőszemüveget illik használni, és ha lehet, akkor hosszú újjú kabátot és vastagabb munkakesztyűt is, és a koccintáskor álljatok távol, csak a szerszám vége érje a kis csúcsot! A ballon, ha bereped, akkor is 99,9%-ban egyben marad, és semmi esetre sem robban szét, ugyanis minden négyzetcentiméterére a külső légnyomás hat, amely megakadályozza a széjjelvetődését! Az acélpántot nem kell levenni, felette néhány milliméterrel kell kőrbekarcolni és finoman fadarabbal, vagy kalapácsnyéllel kocogtatni! Hamarosan egy helyen kis berepedés látható, és onnantól szépen kőrbe lehet repeszteni, utána magától elválik, és a ballon egyben leemelhető a frontüvegről! Ha színes volt a képcső, akkor az árnyékmaszkot egyben ki lehet emelni, amely még tesztre is jó lehet, mert a diffrakciós képe igencsak érdekes! Ha valakinek van a környezetében kidobandó képcsöves monitor, főleg az egyik felén teljesen sík, a másikon, a belső felületén homorú, akkor ideális lehet egy 20-25 cm-es tükörnek. Szinte előre van gyártva, azaz kellően mélyített, tehát a kezdő 90-es porral alig kell igazítani, feltéve ha nem akarja valaki túlságosan laposítani! Lehet találni hozzá olyan ellendarabot, szintén monitor ernyőt, amely egyenletes falvastagságú és külső fele pontosan olyan domború, mint amilyen mély a másik. Ezért is jó lenne ha többen összeállnánk, mert könnyebben lehetne párosítani a darabokhoz az ellendarabokat görbületi és méret szempontból! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.07.28. 19:37

Pláne ha van valakinek több és adna el, én is vennék egy 20-25 cm -es tükörre valót.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

korongok-if

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2012.07.28. 20:23

Sziasztok!

Nekem vannak elfekvőben korongjaim. Vannak, amiket nem valószínű, hogy befejezek, ezektől megválnék, de körül kell néznem. Ezek mind válogatott korongok. Tervben vannak elkészítendő korongok, de hogy mennyire lesz időm, azt nem tudom. Egy 305/1100 körülit szeretnék magamnak, és egy 700/2400-asat is, de időm kevés. Talán hamarosan. Van 250/1000-es előcsoiszoltam is, ennek párja Sidiusznál van. Majd körülnézek. Akinek esetleg van igénye jó pyrex benézőre írjon privátban, mergnézem mi van, aztán vissza szólok, hogy mit lehetne vinni a táborba. Van egy 156/840-es készen elfekvőben is. Talán lesz időm komolyabb műszereket összehozni ismét. Amúgy meglepő módon érdeklődnék, hogy pontosan hol lehetne az if elkészítése után olvasni nézni, ami részletesen leírja, hogy mit, hogyan és miért. Linket tolhatnátok. Szívesen ötvözném az old and young technikát.

Üdv:Jani
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: korongok-if

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.07.28. 21:40

Bozsoky írta:Sziasztok!
Tervben vannak elkészítendő korongok, de hogy mennyire lesz időm, azt nem tudom. Egy 305/1100 körülit szeretnék magamnak, és egy 700/2400-asat is, de időm kevés. Talán hamarosan.
Üdv:Jani


Nem semmi terv egy f3,4 -es 700-as! Főleg 25mm-es korongból. Korábban linkeltem pár ilyen projektet, gyerekjáték az egész (merthogy az egyiket (860mm) gyerekek csiszolták sima floatüvegből :!: )
És hol fogják aluzni? A segédtükrét is Te csiszolnád hozzá?
Aztán a létra minősége sem mellékes! :D

Imrének köszönöm az infót!
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2012.07.29. 08:48

:-)

A 300/1100-hoz van egy finom 4cm vastag optikai üvegkorongom. Gyári. Az abból lenne. Talán nem hajlik meg...
A 700-as átmérőt eszem ágában se lenne 25mm-es üvegből csiszolni, mégha meg is lehet oldani. Az aluzást, inkább a Berente féle ezüstözéssel látom megoldani. Segédtükröt meg lehet venni hozzá. A tubusa az általam szabadalmaztatott mechanikába lenne szerelve, amihez nem kell létra. Ha jól emlékszem 2004-ben kaptam meg a végleges határozatot a bejegyzésre. A 45centis tükörhöz már ezt a technikát használtam, lényegesen kisebb zsámoly magassággal és a 2100-as fókusznál létra nélkül észleltünk, talán egy kis és stabil sámli az alacsonyabb embereknek kellett hozzá. Ekkora monstrumoknál szokott kelleni létra valóban. Lehet, hogy ésszerűbb lenne egy 500-600mm-es-ben gondolkodni, ki tudja? A tükröket ezen a szinten mérés és csillagteszt ellenőrzéssel látom korrektül megoldhatónak. Tehát, hogy lássam is kapapásból aluzás előtt, hogy pontosan mit látok a rendszerben. Mint a Cassegrainoknál, amikor a segédtükör jóságáról kell meggyőződni. Ott is az egész rendszert célszerű tesztelni és nincs meglepi aluzás előtt. Nem tudom milyen if-et kellene készíteni, ami befogja ekkora tükörnek minden fényét.

Az if cikkek linkjét azért még várom. :-)

Köszi.

Üdv:Jani
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.07.29. 13:22

Bozsoky írta:.... Az aluzást, inkább a Berente féle ezüstözéssel látom megoldani.

Hogyan?



...lesz az ezüstből aluminium? Ez olyas valami mint a műanyagüveg?
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.07.29. 14:17

Imre írta:
Bozsoky írta:.... Az aluzást, inkább a Berente féle ezüstözéssel látom megoldani.

Hogyan?



...lesz az ezüstből aluminium? Ez olyas valami mint a műanyagüveg?


Ez csak amolyan szakzsargon. :)

Érdekesek ezek a nagytükör projektek, rendszeresen olvasgatom más fórumokon. Ritka, hogy floatüvegből készítenék, jellemzően inkább pyrex szerű "schott" üveg, de mindenki megoldja 25 mm-esből. Ennyire fényerős nagy tükröket kizárólag flexszel mélyítenek elő bevált módszer szerint, majd folytatják cserépszerszámmal. A PDI interferométer alkalmas a korrekt mérésre, olcsó, egyszerű és igen megbízható.
Megépíthető 0 (nulla) forintból, de a gyári PDI lemez is csak 50 euro. Ennyi kell hozzá, nem több. Nekem már van működőképes példányom, a 22 centiset ezzel szeretném mérni. Rengeteg hasznos infó és link van hozzá.

http://www.astro-electronic.de/pdi.htm
http://www.astrotreff.de/topic.asp?TOPIC_ID=128683

Igaz, hogy a második linken a fickó Bath-al mér, de érdemes megnézni, hogy milyen könnyű azt is megcsinálni. A fórumon magyaráztak el neki mindent, hogy mit hogyan csináljon, hol vegye a prizmát, lencsét, tükröt stb.

(Bozsoky) " A tubusa az általam szabadalmaztatott mechanikába lenne szerelve, amihez nem kell létra."

Erről lehet valahol nézni egy képet?
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

tükör súly

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2012.07.30. 10:01

Sziasztok!

Természetesen a nagy tükör fényvisszaverő bevonatának a megoldására az ezüstözést házilag, tartom kivitelezhetőnek, ha nem akarom a gatyámat ráfizetni. Azt néztem, hogy 45- 50 centiset még idehaza is lehet gőzöltetni, ha jól gondolom. Lehetséges, sőt valószínűleg nem is érdemesebb idehaza nagyobba gondolkodni praktikussági okokból. De ha 70cm körüliben gondolkodunk és feltétlenül Newtonban, akkor a méretezés, súly igencsak meghatározza a használhatóságot. A nagyobb tükröket általában vastagabb korongból készítik sokan ismert indokból. Amit öntettünk gyárban 40centiset az is 23kg tömegű volt. A könnyített tükrök, kellő vastagságban jöhetnek szóba. Azonban a könnyű tükröknél nem lehet megcsinálni azt, amit a nehezeknél. Azaz: A nehéz optika jól hátrahúzza a tubust és a klasszikus rácsos szerelésnél alacsony tömegközéppontú Dobson állványt lehet kreálni, amire számtalan szép megoldást láttunk már. A könnyű tükörnél ez azt jelenti, hogy ha könnyű tubust is szeretnék gyártani, akkor a tubus kiegyensúlyozásánál a forgáspont a tubus közepe fele tolódik el. Vagy megint növeljük a tubus tömegét a tükör felöli oldalon.... Magától jön, hogy magasabb zsámolyt kell készíteni, feljebb kerül a tömegközéppont és a rezgések is kedvezőtlenebbül alakulnak. Ezt főként vastagabb lapszerkezettel oldják meg, de ez megint nagyobb súlyt ad. Olcsó kivitelezésnél egy 455/2100-as távcsőnél volt lehetőségem az általam tervezett rendszert kipróbálni. A zsámoly alacsony volt és 2 ember helyett 1 ember is tudta mozgatni. Mivel akkor még nem volt lehetőségem kevlár vagy üvegszálban gondolkodni, így is könnyebb, alacsonyabb lett a tubus a megoldás miatt és átlagosan létra nélkül észleltem vele. A Zenithez egy kis sámli kellett csak. A magas emberkének meg még az sem. A megoldásom lényege, hogy el kell nyeletni a tubus orrán keletkező tömeget a zsámolyban.

Fura, de az optikakészítés a távcsőtubus tervezés első lépcsője. Nem butaság könnyű és vékonyabb tükrökben gondolkodni. A 25mm vastag síküvegből készített 350/1400-as paraméter szerintem elegendő. Talán nagyobban nem is érdemes gondolkodni, mert ott meg a légköri hullámzás kellemetlen. Ugyanakkor ellentmondásosan mégis érdekes lehet egy 70 centiset összehozni. Csak meg ne fulladjon az ember a fotonoktól. :-)

Üdv:Jani
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.07.30. 10:25

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, ha valakinek van-e abban tapasztalata, hogy egy kb. 25 cm -es korongot TV képcső üvegből, mekkora vastagságban érdemes kikanyarítani?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”