Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2012.07.13. 18:08

Köszönöm a tanácsokat!
Már lassan a 35-40 %-a távozott a bevonatnak, de biztos, hogy csak egy része válik le. Alámar a lúg, és pici, flitterszerű darabkákban jön le, ugyanakkor ami lejön az továbbra is az oldószerben áll, nem oldódik.
Valami köztes réteget eszeget meg az anyag, gondolom egy sérülésnél kezdett közémászni... Türelmes vagyok :)


Az Attila által javasolt löttyöt mindenképpen kipróbálom, köszönöm a receptet!

Ha nem síkról lenne szó, már régen lecsiszoltam volna róla mindent, de mivel nincs messze a jó felülettől, így még próbálkozok. Arról nem beszélve, hogy csiszolva lehet, hogy csak jobban elrontanám.

Amúgy a rágőzölés pont ezért nem jöhet szóba, mivel nem jó a felületi pontossága.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

üvegek

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2012.07.19. 08:31

Sziasztok!

Felhoznék egy témát konkrétan a tükörcsiszolással kapcsolatban. Régebben és ma is sokan esküsznek a pyrex, suprax, optikai üvegekből készült tükrökre. (érthető) Tény, hogy megmunkálásuk (idő is) és hőtágulásuk lényegesen jobbak. Olyan csiszolókat kérdeznék, akik sík, táblaüvegből készítettek jó tükröket, hogy észleléseknél mik a tapasztalataik minőségileg a síküvegből készült tükrökkel kapcsolatban? Esetleg bemérve? Ugye if-el gyorsabb egzaktabb az összehasonlítás.

Én többet is szereltem tubusba, jók a tapasztalatok. A polírozásnál kényesebb igaz, de ha rááll az ember jó tükör lesz belőle. Most miből lehet kihozni egy 25mm-es 350-es tükröt szerintetek táblaüvegből saját részre? Valahol az ár/értékminőséget pedzegetem. Megéri, nem éri?

Ti mit gondoltok?
Tudna valaki gyártóktól kiírni átmérő/üvegkorong árakat ide a listára?

Jani
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.07.19. 08:33

Szia !

Nemrég találkoztam pl. ezzel:

Üveg ára: http://www.mindenuveg.hu/arak/sikuvegek.html

Típus Anyagvastagság Szabott ár nettó/m2 Szabott ár bruttó/m2
-------------------------------------------------------------------------
Float üveg 15mm 15mm 30 600 Ft 38 250 Ft
Float üveg 19mm 19mm 47 100 Ft 58 875 Ft
Float üveg 25mm 25mm 72 000 Ft 90 000 Ft
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.07.19. 14:51

Egy kis szösszenet, hogy hol hagytam abba a tükör készítését, azt hiszem jobb, ha újra kezdem polírozni igencsak, illetve előbb finom fokozattal megcsiszolni még, próbálom összeszedni magam, megnéztem a feljegyzéseimet, íme tanulságképpen:

" A laposítás felül tárcsával nem jött össze ezért bemérgesedtem és a mérés alapján a szuroktárcsa közepét kivágtam,
meg a szélét is úgy, hogy a közepétől 4 centitől és 6.5 centiig levő sávot hagyva meg azt majd oly1n 1 centis
kilengéssel mozgatva a középpont körül, azt a sávot ami a mérés szerint kidomborodik, lapítsa lefele.

Először 15 percet adok neki, majd megnézem méréssel mit halad, vagy lehet 20 perc elsőnek, annak már látható
mérési eredményt kellene talán produkálnia ??


2011.05.02

11:28 kor elkezdtem polírozni a sávos tárcsával. Nem pont a közepén van olyan 2 centis kilengéssel a közepétől meg olyan fél centire kijjebb van.

Ha óránként 1 mikront dolgoz le a tárcsa, akkor félóra alatt 500nm-t. tehát most nekem van 250nm, akkor annak kell kb. 15perc.

11:45-kor meg kell nézni a felületet mit változott.

22:40 perckor elkezdtem 8-as fordulattal ugyanannyi kilengéssel króm oxiddal polírozni tovább a sávot,
23:20 kor meg leveszem és megmérem, mit csinált , valami változásnak csak kellene lennie, vagy a szurok
tárcsát még vékonyabbra kéne vágni belőle ?

Kis pár centis szurkokkal pedig még kisebb gyűrűkön lehetne dolgozni is.

23:30 kor levettem megmértem, de nem tudom mintha még jobban domborodna a széle és a közepe közt
vagy fordítva lenne ? holnap a króm oxiddal folytatom ugyanezt, de valami súlyt is tenni kellene rá,
hátha gyorsabban dolgozna, és akkor kiderül, hogy milyen irányba dolgozik.

0:40 perc: kiderült mi a helyzet. Nemhogy parabola volt, hanem a gömbtől laposabb, és a további szélen való dolgozás azt eredményezte, hogy még jobban kidomborult a mérés szerint, holott laposodni kellett volna, ugyanis a mérést is rosszul végeztem, fordítva valahogy az irányt ami mozgatja, és ezért hittem parabolának a látottakat. Aztán úgy derült ki, hogy bedugtam egy vékony drótot, hogy mit látnék ráccsal és fókuszon belül befele hajlik a szál, nem kifele, és ha jól látom ez pont a lapos verzió, nem pedig a parabola. Így már értem is, hogy miért nem elfele tűnt a dombnak hitt alak, hanem még nőtt, pedig azt a területet políroztam, és azt is megállapítottam, hogy olyan 1 óra alatt kb. 100 nm-t haladtam, csak pont a rossz irányba, most már ez annyira érdekes lett, hogy holnap megpróbálom az ellenkezőjét, mélyíteni és akkor csökkenni kellene a különbségnek. Ez jó kísérleti terep és azt is látom, mire hogy reagál és milyen gyorsan az adott feltételek mellett.

Íme rácskép csak egy szállal fókuszon belül:

capture_03052011_003415.png



Á, és most esett le, hogy persze hogy lapos lett, hiszen a barázdálást is azért készítettem a közepén sűrűbbre a Kulin könyv szerint 1980, 2. bővített kiadás, 675. oldal, ha valakinek megvan. Csak annyira jól sikerült hogy a közepe nem mélyült eléggé emiatt. Ott írja is, hogy a fényezés kezdetekor, de én meg végig ezzel csináltam 10 órát kb. Most már értem az egészet, hogy mitől lett ilyen, megvan a magyarázat. Ha egyenletes tárcsával csinálom lehet pont jó gömb keletkezett volna. De sebaj, ebből jó nagyot tanultam, hátha nem fogom elfeledni.

Lehet ennek is csinálok inkább egy kisebb tárcsát, egy olyan 10 centist és azzal fogom megint polírozni, mint a 20 centist, ami a sávozás hibát leszámítva szép gömb lett, csak még várakozik az is egyelőre.

Ezzel a tárcsával még parabolizálni is tudom, mert nem túl nagy mélység kell, szinte éppen hogy csak valami, ilyen fókusznál, 1:9 körüli fényerőnél.

"
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.07.19. 15:19

Elnézést a kérdésért, de ez tényleg ilyen kráteres?
robzon
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2011.03.26. 13:39

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: robzon » 2012.07.19. 15:30

Sziasztok! Nem olyan régen beszéltem a "Horák" üvegessel, Annyit kell tudni az üveg szabásról, hogy 0.1 nm alatt nem vállal vágást! A korong kivágását vállalja de a befoglaló méretet kell kifizetni, és a vágás minősége nem a legjobb, tehát érdemesebb otthon szerszámmal, vagy vízvágóval kivágatni. Azt hiszem ennyit érdemes tudni róluk. :)
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.07.19. 15:57

SzZoli írta:Elnézést a kérdésért, de ez tényleg ilyen kráteres?


Nem, a kráterecskék csak valami porszemek, amik a kamera lencséjére kerülhettek. Meg is nézem vissza, mert van pár képem, amit régen lehet nem mutattam akkor, mert nem is akartam persze lehet.
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2012.07.22. 14:59

Szia Jani!

Vágattam még tavaly 30 és 35 cm-es korongokat Float-üvegből.
Eddig egy 300/1300-as korong készült el belőle, egy 300/1200-as meg egy 350/1400-as félkészen pihen idő híján.

Ami a megmunkálását illeti, annyiban tér el az alacsonyabb hőtágulású üvegtől, hogy többet pihentetem mérés előtt, illetve óvatosabban kezdek vele dolgozni ha melegíteni kellett a szurkot.

Szerintem nagyon jó tükröt lehet készíteni belőle, főleg hogy vékony, 25 mm-es anyag, jó gyorsan áthűl.
A 30-as korong azóta egy Dobsonban dolgozik, nem kis megelégedésére egy barátomnak. Én is nagyon szeretek vele észlelni, semmi hátrányát nem látom egy Pyrex-tükörhöz képest.
Gyakorlatilag ha a tükör felületén lévő turbulens meleg levegő (ami a Pyrex képalkotását is ugyanúgy rontja míg ki nem hűl) lenyugszik, akkor diffrakciós képe van a nagy lavórnak jó ég alatt :)

Sajnos a beszerzési forrás két hónapja megszűnt. A hazai kereslet csökkenése, és az egyéb, kisvállalkozásokat sújtó tényezők arra kényszerítették a tulajt, hogy a műhelyét Németországba telepítse...
Nagyon szépen kivágott korongokat szereztem tőle, akik Tarjánban csiszoltak szintén onnan származó üveget használtak, és fognak használni idén is.

Most szerettem volna pár 25 cm-es korongot rendelni, de már késő.

Üdv: István
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.07.22. 15:52

Hihetetlen, hogy mennyire nehéz jó üveganyagot szerezni. Én is szeretnék majd egy nagyobb átmérőjű tükröt csiszolni, de már most érdeklődök, hátha addig összejön.
(István küldtem üzenetet.)

És akkor már ide is kirakom, ha valakinek van, vagy tud szerezni 20-30 cm között üveganyagot, kérem szóljon.
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.07.22. 16:18

Sajnos az az elgondolásom, hogy ablaktörlő motorra szerelt kivágószerszámmal vágom ki az üveget nehezen kivitelezhető, ezért az alacsony fordulaton használt fúrógép-állványon megoldásnál maradok.
A kivágó szerszám egy rétegelt lemez körre "esztergálva és az oldalára csőbiliccsel felfogatott trapéz alakú horganyzott lemezek. A sarkokat lekerekítettem, egyedül egy dolgot hagytam figyelmen kívül: a fém lemezek kopását. Mennyit kophatnak egy 19mm-es üveg kivágása során? Mert jelenlegi állapot szerint maximum 1-2mm a megengedett, de szerintem ez túl kevés.
Tapasztaltabbak segítsége jó lenne a témában, hogy mennyit kophat a 0.6mm vastag horganyzott vaslemez?!

zozee írta:És akkor már ide is kirakom, ha valakinek van, vagy tud szerezni 20-30 cm között üveganyagot, kérem szóljon.


A korong 20-30 cm-es legyen vagy 20-30mm-es üveganyag kellene?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”