Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.04.16. 12:58

János!

Írj még ilyen közvetlen tapasztalatot! Minden egyes hozzászólásodat élvezettel olvasom! Mesélhetnél például a polirozáshoz való szurkokról, pl. hol szerzed be? ( a keménység ellenőrzése nem kérdés, ezt már leírtad azt hiszem.) De pl. érdekelne hogy a fényerőtől hogy függ a szurok keménysége? Szerintem ez az egyik legsarkalatosabb, és kritikusabb pontja a készítés folyamatának! Vagy tévedek?
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.04.16. 13:19

A mélység flex koronggal való kialakítását próbáltátok már ? Secc perc alatt megvan, ahogy a videót nézem a youtube-on pl. :

http://www.youtube.com/watch?v=nhuxQc3iRSQ&feature=related
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tobe 2011.04.16. 14:47-kor.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.04.16. 14:23

tobe írta:A mélység flex koronggal való kialakítását próbáltátok már ? Secc perc alatt megvan, ahogy a videót nézem a youtube-on pl.


Hm.. Ha erre a videóra gondolsz: http://www.youtube.com/watch?v=ZnEw0tBOy7M

Nem tudom, én pl. tartanék attól, hogy a víz meg az elektromosság kombó "megrázó" élményt okozhat.. Esetleg pneumatikus szerszámmal lehet létjogosultsága! Persze csak nagyobb átmérőnél, és fényerőnél!
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.04.16. 14:52

attila dezső írta:Nem tudom, én pl. tartanék attól, hogy a víz meg az elektromosság kombó "megrázó" élményt okozhat.. Esetleg pneumatikus szerszámmal lehet létjogosultsága! Persze csak nagyobb átmérőnél, és fényerőnél!


Igen ez is egy példa, és nem is rossz, hogy ráfektetve pl. Valahogy úgy is persze, hogy valamire felszerelni, ami egyenletesen meg is döntheti a görbületnek megfelelően stb. Lehet a technikán fejleszteni, meg van több megközelítési lehetősége, mindenesetre pár napja egy üveg darabon megnéztem, elég jól viszi vizesen, meg szabályzóval flexxel nem olyan iszonyú gyors fordulattal, lehet leválasztó trafóval, normálisan lefedve a készüléket is, hogy víz ne érje.

Most attól, hogy hobbi meg amatőr nem kell napokig csinálni valamit, ha gyorsabban is lehet, meg akkor jut idő más hobbira is, vagy nem hobbira, ki mivel tölti el ezt a kis földi idejét. :)

Itt egy másik jó példa is, ez a fazon is áldoz rá egy kis időt a dolgokra:

http://www.youtube.com/watch?v=x9ZP3YRAsso&feature=related
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: janwar » 2011.04.16. 15:10

Ezek eléggé elrettentő példák itt a videókon, szó szerint életveszélyes az eljárás! :(
Tükröt nem szabad gyorsan elkészíteni, az első tükrök esetében kifejezetten hasznos a kissé hosszas nagyolás, van mód ismerkedni az üveggel, a fogásokkal. Ha már most az elején azon gondolkodsz miként lehetne gyorsítani az eljárást, mi lesz később a precíziós munkánál a végén, ami aztán tényleg időigényes. A tükörkészítés türelmes embereknek ajánlott elfoglaltság! :)
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.04.16. 15:15

janwar írta:Ezek eléggé elrettentő példák itt a videókon, szó szerint életveszélyes az eljárás!


Ezzel egyetértek, de szerencsére nekem van egy kis ismeretségem az elektromossággal, úgyhogy én nem félek tőle, de aki nem ért ilyesmihez meg ne próbálja !!!
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.04.16. 15:39

Szia Tobe!
Egyetértek Varga Jánossal, a tükörkészítés végsőkig próbára teszi a türelmet, lehet, hogy néha még a nagyon tapasztaltakét is. Jó ha mindenki átrágja magát rajta.
Régebben olvastam róla, hogy egy a tükör sugaránál kicsit nagyobb átmérőjű csődarabbal elég gyorsan lehet mélyíteni kézzel is a tükröt. (Mondjuk szerintem ennek csak akkor van értelme, ha már van egy visszamaradt csiszolókorongja az embernek.) Én sosem próbáltam ezt a módszert, de valószínűleg elég "haladós" eljárás.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.04.16. 15:59

Szia !

Közben úgy néz ki lesz csiszolóporom is a hét közepe táján megérkezik. Akkor folytatom tovább a súrolást. Birka türelmem van, még mindig. :)

Üdv Béla.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.04.16. 16:52

janwar írta:... A tükörkészítés türelmes embereknek ajánlott elfoglaltság! :)....


Bizony, másrészt szerintem pont nem a "nagyolásnál" fogsz időt spórolni, mert elég egy két rossz húzás parabolizálásnál, vagy makacsabb üveganyag, esetleg nem megfelelő keménységű szurok, és máris több időt vesztesz, mint amit megspóroltál! Másrészt, ha több, vagy sok tükröt csinálsz akkor inkább egy hagyományos tükörcsiszoló gépet építs! De csak akkor ha már benne van pár tükör a kezedben!
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.04.16. 19:01

Nemrég a tükörkészítés egy nagy "öregje" azt írta nekem, hiába minden tanács, csak csinálni kell, akkor idővel minden kialakul. Ez nagyrészt valóban igaz, mégis arra gondoltam, mi lenne, ha nyitnánk olyan topikot is, ahol mindenki aki valaha tükröt csinált -és van kedve hozzá- elmesélhetné a legelső optikája történetét. Arra egészen biztosan úgyis mindenki emlékszik. :)
A topic mondjuk viselhetné az "Így kezdődött" címet.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”