Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.07.31. 18:28

fscharek írta:
2020.07.31. 17:16
Kedves tobe!
Köszönöm a kérdéseket! Némelyiknek utána kell nézzek.
A Jupiter esetében a bolygó egy fehér pötty, a holdjai kis fókuszálatlan fénypontok.
A jusztírozást a könyv szerint megcsináltam.
A Holdat nézve homályos a kép. Felismerhetők az alakzatok, de nem tisztulnak ki a fókuszban sem.
A távcső Newton. A segédtükör új beszerzés a régi prizma helyett. Szépnek látszik. Igaz a főtükör is szép képet ad közelről.
Üdv
Ferenc
Ideiglenesen tedd vissza a prizmát és nézd meg úgy , hogy milyen a kép . Lehet , hogy a segéd pocsék , vagy torzult a rögzítéstől/ragasztástól .
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.07.31. 19:02

Hiába f/8 a tükör, ha feszültség volt benne, ami könnyen előfordulhat, az pár évtized alatt megszűnt, de a felület eltorzult. Több régi üvegem van, még most is feszültséggel teli egyik másik.
fscharek
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2013.05.10. 10:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: fscharek » 2020.07.31. 21:27

Köszönöm az érdemi javaslatokat! Kipróbálom, amit mondtatok azután beszámolok az eredményről.
Üdv
Ferenc
fscharek
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2013.05.10. 10:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: fscharek » 2020.08.01. 20:50

Kedves Távcsőbarátok!
A kérdések és javaslatok mentén eljutottam oda, hogy sajnos a főtükörrel van a gond.
Egy javasolt elérhetőségen összejöttem valakivel, aki megnézi a tükröt és talán helyrehozza.
Köszönöm a figyelmet és a baráti hozzáállást! Ha a végére érek jelentkezem az eredménnyel!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.08.12. 21:27

Itt egy érdekesség a jövő/jelen távcsőtükrének készítéséről.
Talán egyszer mi is találkozunk vele.
3D nyomtatóval is nyomtatható.

https://www.researchgate.net/figure/Fin ... _237292916
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2020.08.18. 12:20

Visszatértem!

Szóval egy, másfél éve ott tartottam, hogy csiszolok egy 200-as fényerős tükröt. Amit olyan F4 körülire terveztem. Aztán "kicsit" túlszaladtam, olyan f3.3-ig. Kipoliroztam, majd parabolizálgattam, de nem lettem kész vele a magyarországi útig. MErt anno úgy terveztem Schné Attila fogja felgőzőlni. Szóval nem lett kész, és bekerült a fiók aljába. Közben elkezdtem asztrófotózni, egy ED80-al, és egy 150-es Makszutov newtonnal. Egyre inkább beindult a hangya, hogy kéne egy 200-as newton, akkor legyen saját építés. Itt viszont jött a probléma, ugye F3.3-hoz azért már penge korrektor kell(ene) No meg a kollimáció. És hát a parabolizálás... A másik oldalon, hogy már benne volt 30 óra polirozás.. Rágódtam hetekig, aztán egy napon nagy levegő, és durr neki az elejétől talán 40-es portol... Bele is tellett két napomba, míg visszalapítottam 800mm körülire. (lett is izomlázam rendesen). Most már kb 6-7 óra polirozánál tartok, és a fókuszom olyan 760 körüli.. Nincs az az isten, hogy mégegyszer. átcsiszoljan.. :D Szóval ilyen lesz! Meg akartam kérdezni az itteni "szakiktól", hogy mennyi az optimális idő a polirozásra. Valaki írta, hogy egy 200-as körüli géppel 10-12 óra, kézzel 30.. Ezt én egy kicsit soknak tartottam. Mert "szemre" elég jónak tűnt. Meg ugye maga a polirozás, kézzel, forgó asztal nélkül elég unalmas.. 2-3 tükörért meg nem épít az ember.. Szóval, inkább guggliztam, és találtam egy "ököl" szabályt 2 óra per hüvelyk. Hát ez így nagyjából stimmel. Majd találtam a lézeres reflexios tesztet. Bizony az megmutatta, hogy a tükrör külső 10-15mm-es része még nem teljesen polirozott, hiába tűnt annak súroló fényben. Aztán rájöttem, hogy van egy sztereo mikroszkópom is, 40X es nagyitással. Ezzel is ugyanez az eredmény.. Szóval bárhogy is próbálom megúszni, kell bele 15-20 óra. Most kb 1.5-2 órás etapokkal csinálom, egy etapban legalább 2x ránézve ráccsal, hogy milyen. Az öröm az ürömben, hogy a felületem tök jó gömb, faltól-falig, 125 és 200/inch-es ráccsal nézve. A zónaméréssel viszont bajban voltam, mert van egy mérőeszközöm, de nem valami stabil.. Szóval majdhogynem lehetetlen vele mérni. Viszont közben lett egy 3D nyomtatóm, és kitaláltam, hogy azt alakitom majd át optikai mérőpaddá (ideiglenesen) annak az asztala elég pontosan mozog...
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2020.11.16. 17:56

Sajnos Attila már nem is fogja felgőzölni, mert minden cuccát eladta ami optikai vonatkozású volt. Ez elég sajnálatos, mert ez annyit is jelent, hogy itthon senki nem tudta annyira értékelni, hogy érdemes legyen csinálni. Persze kritikusok mindig vannak, de nekik most 450 mm fölött csak külföldön van reális esélyük bármit is legőzöltetni. A másik lehetőség, hogy készítenek egy nagyob gőzölőt. Arra viszont befizetek...
Senki nem lesz próféta a saját hazájában, ahogy előttem kétezer évvel már valaki ezt pontosan megmondta...

Én itt küzdök egy 350/1200-as tükörrel, egy másik meg még a polcon van. Új technika lesz nekem is. Egy éve fogtam hozzá, de csak most jutok előrébb, remélem nem hiába dolgozom. Ha mégis hiába, akkor legalább lesz még több tapasztalatom, ami érték (nekem), nem a mindenttudó, de smmit nem készítő "hozzáértőknek".
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.11.16. 18:02

Nekem Schnée Attila gőzölte újra a 200-as tükrömet pár éve, jó is lett.
Mi a 350-es tükör üveganyaga, Jani?
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2020.11.16. 19:25

Táblaüveg az anyaga, két okból is. Egyik, hogy jó szerencsével meg kapcsolattal itthon is beszerezhető. A másik, meg hogy jobb üveg csak az optikai lenne amit ismerek, de az nagyon ritka, és arany árban mérik. Hihetelennek tűnhet, de teljesen fesztültségmentes és homogén táblák vannak manapság, és emellett a jónéhány gyári tükör közül ami megfordult nálam javításra, pár darab egyszerűen az anyaga miatt reménytelen eset. Nekem egy kivételével táblaüveg minden optikám. Ha alkalmas alapanyagot veszünk, akkor annak minden egyedi tulajdonsága csiszoláskor -vagyis inkább a felület véglegesítésekor- fontos igazán. Az ég alatt már csaknem mindegy, hogy mire van felgőzölve az a leheletnyi fém. (Feltéve, ha a tubus meg minden egyéb a hatékony működésre van kihegyezve.)
A tábla simán helytáll Cssegrain rendszerben is, de több síkot is készítettem már belőle. Egy 200/600-as főtükör, vagy akár egy 150/300-as is nagyon jó tud lenni táblából, bár főleg ez utóbbi inkább fotóobjektív (meg csiszoló gyakorlat) gyanánt érdekes. :)
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.11.17. 07:51

Sidius írta:
2020.11.16. 17:56
...Új technika lesz nekem is. Egy éve fogtam hozzá, de csak most jutok előrébb, remélem nem hiába dolgozom...
Jani, publikus, hogy mit fog tudni?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”