Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2019.10.17. 21:17

Bízhatsz benne hogy beszámolok! :) Azért két 350/1000-es elkészítésével elleszek egy darabig azt hiszem. Főleg azzal amelyikből a D-K főtükör lesz, mert annak nem sok hibája maradhat. De már így is nagyon előre vagyok, mert ha nem vágnád ki, akkor csinálhatnék előbb kivágó szerszámot, ugyanis ekkora koronghoz nekem sincs momentán felszerelésem legfeljebb csak alapanyagban.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.10.17. 21:39

350-es DK már hallásra is egyedűlálló lesz az országban amatőr kivitelezésben. Maga a tubus is kihívás lesz de a tükőr felülete..Azért ez nekedvaló kaland lesz barátom! Legalább így biztos hogy elkészűl, mert én még kisebb összetett rendszernek sem mernék nekiálni. :) A segédhez milyen anyagod lesz?
Gyuricza István
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.10.18. 07:47

Ha páran összedolgoznánk, lealáznánk a Zeiss-t is. :)

Én is most szerelkezek fel gépekkel, vasakkal, vízzel vágó stb. :)
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2019.10.18. 07:58

Kis korongom sok van itthon, egészen 40-120 mm-es méretben. Van tábla, öntött, bórszilikát, optikai flint, és szerintem még ősrégi pyrex is. Ha lesz megfelelő közöttük, akkor abból készítem. Ha nem jó egyik mérete sem, akkor fúrógéppel vágok ki 15 mm-es táblából. Én szeretem a táblaüveget, és nemcsak azért mert ahhoz jutok hozzá. Ezek a mai gyártmányok teljesen tiszták, feszültségmentesek, és kb. kétszer gyorsabban polírozhatók, mint a keményebb üvegfajták. Ennek egyetlen hátulütője, hogy hamarabb lehet mély karcot kapni a felületbe. A hőtágulásuk inkább elméleti probléma, bár vitathatatlanul nagyobb, mint a legtöbb üvegtípusé, de ez sosem okozott még problémát, elméletileg is csak közel a hőegyensúly beálltáig okozhatna. A hőmérsékleti probléma 202/600-as (19-es táblaüveg) tubusomon sem érzékelhető 10-15 percnél tovább télen sem, ha kiviszem az udvarra. Ez viszont nem egy ki-be hurcolós cucc lesz, ha összejön. :) Érdekes lesz. Működő tükör biztosan lesz belőle, ami legalább Newtonnak használható, így a munka semmiképpen nem vész kárba. De hogy nyújtott rendszerhez is összejön-e, az egy nagy kérdés.
Még a pontos fókusz is kérdés, ugyanis ha Cassegrain rendszer lesz, a tubus legfeljebb egy méteres lehet, különben nem fér be a csillagdába. A tervezett 5 méter eredő fókusszal a főtüköré így legalább 1000-es, legfeljebb 1200-1300-as körüli lehet, és ha csak esetleg Newtonig jutok, ezzel még elég jól "elbír" a Nagler is és marad méteres körüli tubushossz. szükségtelenül nem akarom nehezíteni a helyzetemet sem, úgyhogy még egy párszor ezt átrágom majd.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.10.18. 08:46

tobe_ írta:
2019.10.18. 07:47
Ha páran összedolgoznánk, lealáznánk a Zeiss-t is. :)

Én is most szerelkezek fel gépekkel, vasakkal, vízzel vágó stb. :)
Tartok tőle, hogy ez túl ambiciózus célkitűzés tíz forintból a konyhaasztal sarkán, de hajrá!!! ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.10.18. 17:26

DSC_0330.JPG
Lassan növekszik a készlet. A képen a háttérben, Kurucz János két 350-es korongjai. Szinte az előtte lévő 250-esek eltörpűlnek. Egy ilyen 350-es korong kivágása 4 óra géppel, és kb 150g 80-as por. Az zaj iszonyatos... vagy 130DB. Még ki kell vágnom 4db 300-ast, és ebből 2db egy másik versenyző rendelése. Szóval ha nem is Zeiss művek, de van lendület itthon is! Vonzó alternatíva a nagyobb tükrök elkészítése vékonyabb üvegből, és ha az alátámasztást valki egyszer sikeressen megoldja, és egy használható tervel áll elő, akkor valószínűleg tovább növelhető lenne egy 25mm anyag kihasználása átmérőre vonatkozóan.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.10.18. 23:39

gyuri17 írta:
2019.10.18. 17:26
DSC_0330.JPGLassan növekszik a készlet. A képen a háttérben, Kurucz János két 350-es korongjai. Szinte az előtte lévő 250-esek eltörpűlnek. Egy ilyen 350-es korong kivágása 4 óra géppel, és kb 150g 80-as por. Az zaj iszonyatos... vagy 130DB. Még ki kell vágnom 4db 300-ast, és ebből 2db egy másik versenyző rendelése. Szóval ha nem is Zeiss művek, de van lendület itthon is! Vonzó alternatíva a nagyobb tükrök elkészítése vékonyabb üvegből, és ha az alátámasztást valki egyszer sikeressen megoldja, és egy használható tervel áll elő, akkor valószínűleg tovább növelhető lenne egy 25mm anyag kihasználása átmérőre vonatkozóan.

Mivel vágsz ? Vízsugarassal ?
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.10.19. 09:56

Egy oldallal előrébb ott az erre a célra eszközölt masinám! Sima fazéktárcsás kivágó gépezet... kis víz és 80_as por kell a kivágáshoz. Vízvágót meghagyom azoknak, akiknek sok a pénzük az ipari felhasználásnak megfelelő stabil gép megépítéséhez. :)
Gyuricza István
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.10.19. 20:55

Ezt nem értem.
Ha meg akarsz inni egy pohár tejet, mi a fenének megvenni az egész tehenet??? :shock:

Kábé húsz forintért kivágnak egy üvegdarabot bármelyik vízvágó géppel.
Nagyon sok tükörüveget kell vágni és eladni ahhoz, hogy megtérüljön egy gép.
Vagy mit gondolok rosszul?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.10.19. 22:34

Attila sajnos 20ft-ért nem vágnak ki semmit. Azt kell mondjam, baromi drága a korong kivágása 25mm anyagból. Ha sokat vágatnék, akkor lehetne engedmény kapni, de a minimálisan megvehető 1nm üveg árára még pluszba rárakódna. Ezért gondoltam, hogy ne kézzel keljen kivágnom, akkor jobb lenne, ha erre a célra építenék egy egyszerű kisgépet. Lassan már 2,5nm felületetnyi üveggel birkózik ami meglehetősen nagy segítség, szóval mindenképp értelme volt a megépítésnek. Ráadásúl az optika készítés része az is, hogy a nyersanyagot ki kell vágni. Szóval nem valami bonyolúlt gépezetre kell itt gondolni!-inkább csak egy egyszerű vázra ráépített áttétellel ellátott 48W-os motor egy lineáris csapágyra felszerelve, hogy a fűgőleges szabadon mozoghasson. Gyakorlatilag ennyi. Az hogy az ára visszajön vagy sem, azt nem igazán veszem számításba.Valamennyi azért idővel visszajön az árából.
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”