Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.21. 19:15

géza írta: Olyan ötletbörzeféle dolog.


De mi az ötlet?
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.21. 19:15

Ezt lefordítaná valaki?

Biztos bennem van a hiba, de nekem nem megy.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.21. 19:27

Sidius írta:
Ezt lefordítaná valaki?

Biztos bennem van a hiba, de nekem nem megy.


Pedig arra gondoltam, (az ötletet a mechanika tartó oszlop topicból loptam),
hogy ezt nekünk kellene megtervezni. :lol:
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.01.26. 08:46

Fránya monitorüveg:)
Legutóbb emberes peremkopást próbáltam visszahozni, de minden általam ismert polírozásos módszer/szurokkal/ túl lassú volt és borzasztó sok erőt igényelt.
Ezért nekiálltam kísérletezni: papír szerszám, ragasztópisztoly műanyagja, filc, durvábbnak ítélt polírpaszták, 3 mikronos gyémánt paszta.
A papír normális felületet adott, de a szélén egy idő után meggyűrődött és elszakadt. Mivel szárazon ment, nyomhattam rendesen, lehetett vele dolgozni a túlmelegedés veszélye nélkül, de nem igazán haladtam ezzel sem.
A műanyag szerszám is jó felületet csinált, de nem volt elég hatékony a vágyaimhoz képest:)
A filcet is lehetett nyomni rendesen, forró volt az üveg, de ezzel sem haladtam igazán és a felület minőségét nagyon elrontotta.
A gyémánt paszta volt még mindig a leghatékonyabb, pedig elég finom volt. Nyomtam /a műanyag szerszámmal, ami azért deformálódik/ rendesen, mondanám, hogy haladtam is vele, viszont a már meglévő karcokat kiszélesítette olyan árkokká, hogy szabad szemmel is zavaró volt. Néhány perces munkával úgy elbarmoltam a felületet, hogy rossz volt ránézni, ezért végül is felcsiszoltam. Talán valami kemény ellendarabon jól működne, de ilyenem nem volt megfelelő görbületű. /Ha jól tudom, ilyen célból acél öntvénnyel használják./
A csiszolás majdnem jól sikerült, egész szép gömb /utána kb 15 percet políroztam/, viszont asztigmatikus…
Annyit még megpróbálok, hogy 800-1000-es szemcsével nagyon finoman átsimogatom, hátha kijön belőle. Ha nem, akkor úgy érzem, felesleges vele küzdenem…
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.26. 14:45

TZ írta: viszont asztigmatikus…


Ez bizony az.
Mekkora üveget csinálsz most?
Milyen vastag és menyire domború a hátoldal?
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.01.29. 09:43

Szia Sanyi,

ez 230 mm átmérőjű és 14 mm vastag. Eredetileg f4,8 volt, de a peremkopás miatt felcsiszoltam egy 150 mm-es ellendarabbal, aminek nagyjából ugyanilyen görbülete volt.
Na most már nem, mert f3,6 lett belőle a csiszolás végére. Valahol mindegy, bár nem akartam fényerőset, inkább könnyebbet terveztem most, de így alakult.
A hétvégén még 2x felcsiszoltam, utána kis polírozás, ellenőrzés, de ennek ellenére nem jött ki az asztigmia.
Azért ennek ellenére igyekszem befejezni, kisebb nagyítással talán jó lesz. /Vannak 50 mm-es akromátjaim, amikből pvc távcsöveket csináltam. Kis nagyítással jók, de már 50x-essel sem lehet használni őket, annyira asztigmatikusak. Ennyit talán a monitor is tudni fog majd/
Szurkot eleve csak a peremen elvékonyított barázdákkal fogok használni hozzá, le ne kopjon nekem még egyszer!:)

Zoli
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.29. 22:05

TZ írta:
Szurkot eleve csak a peremen elvékonyított barázdákkal fogok használni hozzá, le ne kopjon nekem még egyszer!:)

Zoli


Szia!

Mi az a peremen elvékonyított barázda?
Nekem a széle kopik nehezen minden TV képcső üvegnél.
Monitornak az üvegét még nem használtam egyszer sem.

Sajnos, ezekhez a rácsképekhez nem tudok hozzászólni.
Mert elég kicsike. ;)
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.01.31. 08:08

Szia Sanyi!
Ilyen szurokra gondoltam. Az mázli, ha az üvegeid széle nincs lekopva, bár az sem egyszerű eset, ha azt kell óvatosan lemunkálni...
A rácsképből nagyon kevés látszik, a fényképezőm valahogy ennyit tud, de majd egy másikkal lekapom.
A kép csak arra jó, hogy jobbra látszik egy szék lába, így ha a fényképezőt el is mozdítottam közben, a rácsvonalak dőlését ahhoz tudod hasonlítani.
Zoli
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.31. 21:27

TZ írta:Ilyen szurokra gondoltam.


Köszönöm, így már értem.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2018.02.01. 10:52

Szia Zoli!

Ha a 230mm-hez 14mm-ed van az vékony, de nem reménytelen. A domború oldalra rá kell önteni gipszet, (70mm vastagot) hogy eléggé vastag legyen, így lesz alátámasztásod. Megköt, rendesen megszárad. A szélére tekersz szigetelő szalagot, hogy ne csússzon szét az üveg és a gipsz.

(Az üveg vékonysága miatt asztigmád marad és a peremkopás nem fog eltűnni.)

Készítesz mozaikos kerámiaszerszámot és azzal szépen felcsiszolod újra. (Szerszám alul-gipszestükör felül. Kerámiaszerszám 5-10 fordulat/perc forgatva lassan alul. Üveget nem nyomjuk csak a kéz kellemes súlyával csiszolunk, tükör felül. 1/3 kilengés szigorúan. És a tükröt ellentétes irányokba 10-15 fokot elcsavarjuk kb 10W húzásonként.

Készítesz egy 70-75%-os szurokszerszámot, ha felcsiszoltad 800-1000-ig becsületesen. Az alátámasztás gipszet rajt hagyni vagy újat ráönteni később ha eltöröd szétszeded valami miatt. A gipszet egyébként a teljes kiszáradás után célszerű lelakkozni így nem törik szét és nem szívja be a nedvességet.

A tükör alul, felülete felfelé az ég felé néz. Alufóliát teszel a felületre és erre öntöd a szurkot, persze a fóliát célszerű bevizezni előtte. Vagy a vizezett, poliritosan elkeverve. Szurok meleg és ráteszed a kb 170 mm átmérőjű szerszámot belenyomva a szurokra. Kicsit a szurok hűl letolod a felületről vagy leszeded finoman.

Készítesz szabályos berácsozott szép szuroktárcsát jó mélyet és széleset (5-6mm széles) vályatokkal. Célszerű közép vagy közép feletti kemény szurokkal dolgozni, puha ne legyen.

És felülről Dupla (W) alakban a 230mm/ 1/3 lengéssel mész ki a tükör peremétől. (Szerszám ugye felül) Tehát a szuroktárcsa a tükör peremétől maximum ki fog érni (lelóg) 75-80mm-t.

5 perc finom polírozás után ha jól felcsiszoltad gömbre úgy, ahogy írtam egy peremig kiérő tökéletes gömböt fogsz kapni. Sírni fog az üveg úgy fogja polírozni! És tapadni mint a büdösrosseb. Kb:10-15 óra polírozás után készítesz egy 50% és egy 30% kis tárcsát ezzel kell majd parabolizálni. (szuroktárcsa felül, tükör gipszes alátámasztással alul.

Van egy "megérzésem", hogy biztosan jó lesz. ;)

Ha készen van a teljes polírozás gömbig és türelmes maradsz a többit megírom, hogyan parabolizálj így.

Remélem sikerült adnom egy kis lelkesítést. :-)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”