Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2011.04.12. 18:53

Tudomásom szerint Budapesten van egy csiszolópor szaküzlet a nevét nem tudom. Sok évvel ezelőtt tőlük vásároltam kilókban anyagot. Ami a leggyorsabban elfogyott az a 60-80-as por volt. Mindenképpen érdemes gyári a célnak megfelelő minőségű csiszolóporokkal dolgozni.
Amennyiben megvan a rádiusz a csiszolási idők a fokozatok között a következőképpen kell, hogy alakuljanak általánosságban. (saját tapasztalat)

átmérő 20cm- f/6

80-as por 30-35 perc alapos átdolgozással
150-es porral kb 30 perc alaposan max 2-3 új por. Az utolsót alaposan és optimális vízzel.
300-as por 40 perc 8max 2-3 új porral.
500-as por 20-25 perc
600-as por 20 perc
800-as por 20 perc
1000-es por 20 perc

mellékidők kb 60 perc

Ha mindent tiszta anyaggal, kellően tartva a sebességet betartunk fel lehet csiszolni polírozást előkészítve a felületet. Ezen múlik a polírozás minősége. Ha nem jó a csiszolás irreálisan megnő a polírozási idő.

Görbület kicsiszolása kb 2 óra (ellenőrzések miatt)
Az igényes felcsiszolás körülbelül 5 munkaóra (ezért izzadsz!)
Az előkészítést a 0-ról, kellően jól felszerelt műhelyben kézzel (komoly gép nélkül) 8 munkaóra alatt elvégezhető karcmentesen.

A polírozási ideje egy ilyen tükörnek, úgy , hogy csillogjon a felület és az RMS nagyon jó legyen, kézzel tisztán kb 10-15 óra maximum + a parabolizálás, ami kb egy rutinos csiszolónak 30 perc + sok ellenőrzés (időtlen)

Ha nem jön közbe semmi és nem lep meg bennünket az anyag a körülmények és egyéb tényezők egy ilyen tükröt kellően igényes minőségben el lehet készíteni a fent nevezett idő alatt. Ami kb 4 nap. 4*8 munkaóra =32óra összesen.
Az munkaórák száma a gyakorlattal csökkenthető egy adott szintig, ami nem megy a minőség rovására.

Gépi csiszolások, nagyolások esetén lényegesen rövidebb idő (rutinnal) És ha igazat akar mondani bármely csiszoló, akkor elmondja, hogy bizony az amúgy jó üveganyag nem a szokásos módon akart valamiért alakulni, vannak kirívó esetek. Meglátásom szerint a legtöbb időt a parabolizálás, mérések fogják kitenni.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.04.12. 19:04

Köszönet az értékes tapasztalati beszámolódért.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.04.12. 19:29

Hm..

Akkor én kicsit túlteljesítettem! Kb 1,5-2 órákat szántam egy fokozatra! No de ebből nem lett baj! :D A polírozás is is szerintem 20+ óra volt.. És csak megerősíteni tudom, a parabolizálás elsőre eltart egy "kis" ideig! De mindenképpen megéri, mert sokat tanul az ember! No majd a 2. jóval gyorsabban elkészül! (vagy nam :D )
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.04.12. 20:16

Bozsoky írta:És ha igazat akar mondani bármely csiszoló, akkor elmondja, hogy bizony az amúgy jó üveganyag nem a szokásos módon akart valamiért alakulni, vannak kirívó esetek.


Ez biz' igaz! Az utolsó szóig!
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: janwar » 2011.04.12. 20:35

Bozsoky írta:Gépi csiszolások, nagyolások esetén lényegesen rövidebb idő (rutinnal)

Ez valamikor az Urániában CNC-vel görbületre esztergált fémtárcsákkal történt, forgó alsó-szerszámmal kb. 1,5-2 óra alatt polírozásra készen állt 800-as fokozatig. A nem fényerős tükröket a legtöbbször a 8 órás munkaidő alatt készre illett elkészíteni az elvárások szerint, elvileg meglehetett csinálni amennyiben szépen és egyenletesen fogott a fényezőtárcsa.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.04.12. 21:22

Itt az én (még egyetlen) fémszerszámom, gyanítom ilyesmi lehetett az Urániában is. M30x1.5-ös menettel csatlakozik a főorsóhoz.
A késztermék képét is feltettem, stílusos "háttérrel".
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.04.12. 21:25

A tükör:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.04.12. 22:17

janwar írta: A nem fényerős tükröket a legtöbbször a 8 órás munkaidő alatt készre illett elkészíteni az elvárások szerint, elvileg meglehetett csinálni amennyiben szépen és egyenletesen fogott a fényezőtárcsa.


Az elkészült tükröt már csak aluztatni kell, és kész.
Meg lehet tudni janwar, hogyan döntöttél a mostanival?
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: janwar » 2011.04.13. 08:18

mizar írta:Az elkészült tükröt már csak aluztatni kell, és kész.
Meg lehet tudni janwar, hogyan döntöttél a mostanival?

Úgy tűnt már sínen van a gőzölés, 2 hét után telefonos érdeklődésre azt a választ kaptam, hogy másnap mehetek érte, a hozzám képest "világvégén" lévő út megtétele után, az a hír fogadott, hogy még nincs kész, elromlott a gép. Ha nem hallom mástól is azt, hogy járt már így, akkor simán elhiszem, de így elhoztam a tükröt. Mérhetetlenül csalódott voltam, hogy ebben a témában valamikor odaszánt létemre, pont velem játssza ezt el valaki. Köszönet Ivánnak az azonnali segítségnyújtásért, Ő intézet el nekem egy másik lehetőséget, ahol ha nem is ennyire olcsón, de legalább profi minőségben elvégzik a gőzölést. Így kissé eltolódik az asztrográf főpróbája, pedig szinte minden készen várta a főtükör behelyezését. Nyilvánvalóan vannak olyan emberek akiknek nem számít, hogy a másik félnek mit okoz a mulasztásával, akár anyagi, akár erkölcsi értelemben. Az a véleményem, hogy aki a kicsit nem becsüli meg, az a nagyot sem érdemli, nem azt a világot éljük ahol válogatni lehet a csak nekem tetsző munkák között, a vevőt meg kell tudni fogni, és nem elriasztani a nem megfelelő hozzáállással. Sajnos ez van, nem vagyunk egyformák.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2011.04.13. 08:25

Ha már előjött a téma. :-) De tényleg így van. A csiszológépek között van egy nagyológép nevezetű, ami gyorsan forog és csak a nagyolás a funkciója. A 20 centis optikák görbületét, ahogy Janwar írta kb 10 perc alatt bele lehet nyomni. Én egy lágyabb üvegből 250/1000-hez 36centis R=2000-es cnc szerszámmal 30ford/min-el síkról 100 perc alatt nyomtam bele a rádiuszt. Gyorsabban a nagy átmérő és kerületi sebesség miatt nem akartam, mert drága a csiszolópor. :-) Megkérdeztem az egyik Bélát, hogy mit saccol kézzel mennyi idő egy 25centis F/4-es görbületet üveggel belenyomni? Azt mondta, hogy kb 4 óra biztosan. Az erős másfél óra jó érték és persze csak úgy fogyott az üvegből a 60-as por. :-)
Azt is meglehet csinálni, hogy az azonos méretű cnc szerszámra pár helyre fúrni kell egy kis lyukat, hogy a tapadást és az esetleges csiszolópor torlódást kiküszöböljük. Sok mindent Almási Csaba mondott el nekem ezzel kapcsolatban. És vannak ilyen gépjei. Sokat tanultam abból, hogy munka közben megfigyeltem a mozgásokat, felületjavításokat stb.

Ha valaki nem üzemileg csiszol és az alsó tál fordulata 5-6 ford/perc akkor az említett idők teljesen jók. A fontos, hogy egyenes húzásokkal dolgozzunk és ne forgatgassuk sűrün vagy folyamatosan a tükröt. Ez roppant fontos! A polírozásnál gyűrűs felületi hiba fog látszani.

Sok múlik a szurok minőségén, barázdáltságán, nyomósúlyon, fordulatokon, egyenes tolómozgások sebességén. Ez nagyban meghatározza a polírozási időt. A jól előkészített felületet tudomásom szerint 3-4 óra alatt ki lehet gyönyörűre polírozni. Persze nem amatőr anyagokkal sajnos. Ezért van ez a 3x-os szorzószám a 12 órára.
Kézzel a legrövidebb idő nálam egy 25 centisre volt az 7 óra alatt sikerült, persze gyönyörűen előkészítettem az anyagot. Amúgy a legfontosabb szerintem a végeredmény és meg lehet állapodni egy elfogadható munkaóraszámmal. Persze felmerül a kérdés, hogy ha egy gyakorlott csiszoló pár nap alatt elkészít egy egy jó tükröt miért kér munkadíjban érte 40-50 ezret is akár? (sokszor feltett kérdés volt vásárlói oldalról, amikor megvettek egy tükröt egy hazai csiszolótól)
Azért mert, hogy ameddig eljutott, ami szerszámot időt rádolgozott a témára sokba került neki a gyorsaság. Arról nem beszélve, hogy kontrollálni tudja 20-30 nanométeres tűréshatárokkal, hogy jó vagy nem a történet. Ért hozzá! Ezt csak azért írtam meg, mert a fórumon írók közül többen belevágtak a témába és a visszajelzésekből, írásokból kitűnik, hogy elkezdték tisztelni a csizolást és tudják mit jelent a gyakorlatban az 1 munkaóra. És ennek sokunk nevében örülünk. A szakmunka, hozzáértés a legnagyobb kincs a világon ugyanis ez vitte értelmes szinten! előre a világot. A csillagászok, optikusok, mérnökök és a többi szakinak köszönhető, hogy ma ilyen sokféle technikai találmány létezhet a világon. Aztán, hogy ezt mire használjuk az már egy másik fórum témája.
Mi csak gyűrjük tovább az üveget srácok! :-)

Üdv:Jani
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”