Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.11.26. 18:21

Szia Sándor!

A fehér cement tulajdonságait nem ismerem, használni még nem használtam mostanáig. De most már ideje lesz vele is megismerkednem. Legkorábban hétfőn veszek egy 5 kg-os kiszereléssel és ezt követően elkészítem az ellen darabokat. Az ellendarab elkészítéséhez a gallért lemezből hajtottad vagy más anyagot használtál? A kis tükör párhuzamos síkra történő felcsiszolása lesz az első feladat, mivel ez nem egyenlő vastagságú. 7 mm vastagságbeli eltérést mértem tolómérővel a legvastagabb és a legvékonyabb magassága közt. :cry:

DSC_2323.JPG


Egy szó mind száz, lesz mit ledörzsölnöm. Borszilikát mind két korong, benézőüvegnek készültek annak idején, de sosem lettek beépítve.

DSC_2324.JPG


Köszönettel veszem, ha rakol fel képeket, legalább más is ismerkedik ezekkel a dolgokkal ha csak egy tükre van és szeretné azt megcsiszolni. Bár nem igazán pezseg ez a rovat... A képi információ, további lendületet ad a megvalósításhoz.

A kisebbikből egy hosszú fókuszú tükröt szeretnék kicsiszolni napozáshoz, melynek felülete nem lenne védő rétegezve. F/15-ben gondolkodom mint első tükör (104/1560mm). A nagyobb tükör lenne a második tükröm, amit 1200 mm körülire gondoltam majd elkészíteni. De legelső a 100-as tükör lesz, szeretnék jövő nyárára egy működő naptükröt. Tisztában vagyok vele, hogy dióverő méret amit tervezek :)

űdvözlettel:
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.11.26. 18:51

Gábor!
Ha ez már készen van, akkor miért nem próbálod ki, hogy milyen képet ad?
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.11.26. 19:11

mizar írta:Gábor!
Ha ez már készen van, akkor miért nem próbálod ki, hogy milyen képet ad?


Az még nagyon mesze van, hogy napot nézzek vele. Addig még sok időt elvesz a kis tükör megcsiszolása, mérése. Ki tudja hányszor csiszolom vissza a felületet, mert összeég vagy valami közbe jön. Ha készen lesz, rá érek majd ezen is gondolkozni, de most még ez nem aktuális.Bárcsak már ott tartanánk... :-)

üdvözlettel:
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.11.26. 19:22

Félreértettél, vagy nem fogalmaztam jól. Azt írtad, hogy a kisebbik üveg már f/5 re van elkészítve. Erre gondoltam, hogy próbáld ki.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.11.27. 08:37

mizar írta:Félreértettél, vagy nem fogalmaztam jól. Azt írtad, hogy a kisebbik üveg már f/5 re van elkészítve. Erre gondoltam, hogy próbáld ki.


Elbeszéltünk egymás mellett... én a leendő új fókuszú, kész optikára gondoltam, mikor írtam. Kora du. megnéztem ráccsal a kis tükörnek a mostani rácsképét. Közepe mélyebb, ill súrlódó fényben jobban megnézve, látszik, hogy még kívánna polírozást, ha a mostani fókusz megmaradna.

A mellékelt képen a saját mérőpadom látható, melyet korábban egy régi kedves barátomtól kaptam. Ő is annak idején mérésekre használta, azóta némi átalakításon esett át.

Optikai mérőpad 2016.11.25.JPG


üdvözlettel:
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.11.27. 09:12

Üdv!
Ez a mérőkészülék nem is igen kell a 100/1500-hoz, mert ott már gömb is lehet a felület, a zónák maximális fókuszeltérése 0,4 mm körül alakul. Csak laposabb ne legyen a gömbnél. Teljesen hozzá nem "élesedett" szem alig veszi észre az árnyékképen, ha egy ilyen hosszú fókuszú ideális paraboloidot vizsgál.
Sok sikert és kitartást! :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.11.27. 14:45

Sidius írta:Üdv!
Ez a mérőkészülék nem is igen kell a 100/1500-hoz, mert ott már gömb is lehet a felület, a zónák maximális fókuszeltérése 0,4 mm körül alakul.


Elméletileg egy ilyen optika bőven eléri az L/4 minőséget akkor is, ha gömb.

mérés.jpg


Viszont ahogy nézem, egy 10mm-es segédtükör kell majd hozzá.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.11.27. 16:09

mizar írta: Viszont ahogy nézem, egy 10mm-es segédtükör kell majd hozzá.


Ennek a beszerzése nem lesz könnyű feladat ilyen kis méret mellett. Mekkora átmérőjű tubushoz számoltad a fenti segédtükör méretet?

Más: a párhuzamosra történő csiszolásnál a tükör van alól, ugyan úgy mintha a felületet laposítanám? Közepes nagyságú húzásokkal végezhetem a műveletek első részét?

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.11.27. 16:23

Egy 76/700-asnak a segédtükre az jó ahhoz, nekem van is olyanom.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.11.27. 16:42

Ehhez már prizmát is érdemes használni. Valamikor az Urániában készültek 8 cm körüli Newtonok, azokhoz prizmát használtak. Az Urániás prizmák -amit eddig láttam, illetve ami van- nagyon jók!
Különben ha szerzel valami hibás nagyobb síktükröt, ki lehet fúrni belőle ekkorát, és kis szerencsével sokkal jobb lesz, mint az eredeti felület.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”