Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.10.19. 14:23

Zoli űzenetét nézve találtam: https://www.youtube.com/results?search_ ... g+machines , ( grinding and polishing machines for astronomy mirror ) You Tube keresésre még tőbb
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.10.19. 19:08

Sidius írta:Lesz hát!
Milyen optikát csinálsz éppen?


Szia!
Egy viszonylag kis tükröt, látszatra semmi extra, 160/1320-as paraméterekkel. Egy kis F/8,2-es.
Ami különleges, az az üveg. Először azért, mert Bélától kaptam. :) Másodszor meg azért, mert egy MIG vadászrepülő üvege volt (ő mondta) Vízzel lett kivágva, 2,5 cm vastag, és nem gagyi nyersnyag, az biztos. Nagy reményeket fűzök hozzá, extra sima felületre tudom polírozni, éppen ezt nézegetem különféle políranyagokkal Lyot teszttel. Szeretnék egy kivételesen jó bolygózó és kettős csillag néző műszert készíteni belőle. A segédtükör már adott, a Mizar segédtükre éppen akkora, ami kell. Remélem, az oroszok jó munkát végeztek. A központi kitakarás azt hiszem, jócskán 20% alatti lesz, bár még nem számoltam ki, csak szemre saccolom. (25mm-es segéd) De Tarjánba nem ezt készülök vinni, az egy másik lenne, ha addigra készen lesz. :?:
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.10.19. 19:50

Sok sikert hozzá, bár ez szerintem már szinte borítékolva van. :)
Na és mit szeretnél hozni Tarjánba? :?:
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.19. 19:57

mizar írta:... Másodszor meg azért, mert egy MIG vadászrepülő üvege volt (ő mondta) Vízzel lett kivágva, 2,5 cm vastag, és nem gagyi nyersnyag, az biztos. ...


Lehet, hogy valóban MIG-üveg, de én kissé szkeptikus vagyok...
A 2,5cm-es vastagság egyszer s mint igen jelentős súlyt is jelent; a repülőgépeknél ezt pedig nagyon kerülik a konstruktőrök (főleg vadászrepülőknél).
Ráadásul értelmét sem nagyon látom; ha eltalálja egy rakéta, tök mindegy az üveg vastagsága...

De nem kizárt, hogy tévedek.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.10.19. 20:36

Ebből a fajta üvegből készítette Béla annak idején az akkori yolóját is :D

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.10.19. 22:39

Attila írta:
mizar írta:... Másodszor meg azért, mert egy MIG vadászrepülő üvege volt (ő mondta) Vízzel lett kivágva, 2,5 cm vastag, és nem gagyi nyersnyag, az biztos. ...


Lehet, hogy valóban MIG-üveg, de én kissé szkeptikus vagyok...


Attila! Ezt már megszoktuk. :lol:
Egyébként tök jó, mert csupán felteszel egy kérdést, és felkavarod vele az állóvizet. Mint a polírozásnál. Ebben az üveg dologban nem fogok vitázni, mert csak ennyit tudok, ha Béla olvassa a rovatot, majd reagál, ha akar. Valóban, kiváló Yolókat csiszolt ebből az üvegből, ha repült, ha nem, szuper alapanyag. Nem tudom, mit kotyvasztottak össze a ruszkik.
De visszatérnék a polírozás vitára egy kép erejéig.
Pár oldallal korábban ezt írtad hivatkozással.
"A Folysav a hidrogén-fluorid (HF) vizes oldatának köznapi megnevezése. Erős sav, az egyetlen, amely még az üveget is megmarja. Erősen mérgező."
A szuroktárcsa alapját képező üveget amivel a repülő-nem repülő tükröt polírozom Tarjánban vettem. Kiderült, hogy szülővárosomból, Szerencsről származik, a cukorgyárból. (Ez biztos, Varga János onnan hozta) Szerintem láttam is a gyárban anno. Mutatom azt a mélyen szétroncsolódott oldalát, amelyik a lében volt. (A szurok a másik oldalon van) Csak nem kicsiszolta a répa?

veg.jpg
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.10.19. 22:53

Sidius írta:Sok sikert hozzá, bár ez szerintem már szinte borítékolva van. :)
Na és mit szeretnél hozni Tarjánba? :?:


Ó, dehogy van borítékolva! Polírozni kell tovább, mert még nem tetszik. Aztán valamennyi parabola is kellene bele, de ilyen lapos tükröt még nem készítettem. Imádkozom, hogy ne legyen benne karc, mert az életben nem szedem ki, olyan kemény üveg. Bár a szakirodalom szerint a polírozás sebessége nem függvénye az anyag keménységének, de most én mondom azt, hogy szkeptikus vagyok ezzel kapcsolatban. :D
A nyári táborba szánt távcsőről inkább akkor, ha úgy látom, hogy lesz is belőle valami. Az üveg ki van csiszolva 800-as porig és polírozásra vár. De ahhoz kell még egy segédtükör is. A napi munka mellett nem tudom, hogyan alakul majd a ráfordítható szabadidőm.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2016.10.22. 08:51

MIG_üveg1.jpg
19-én említve volt a MIG üveg, meg, hogy talán nem is az.

A mellékelt képen ha jól tudom MIG 15-ös ablaka volt. Egészben én vittem el vízsugaras vágásra.
Az egész csepp alakú volt a szűkebb végén egyenesre hagyva.
Volt MIG 21-es üvegem is, az a fentiektől annyival tér el, hogy a vatag üveg alatt volt egy ugyanolyan vastag plexi réteg is.
Felül a MI-4 üveg, alatta MIG-es korongok.
Attila! Remélem a kétségeidet sikerült eloszlatnom!!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.10.22. 21:27

Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.10.22. 21:54

Amilyen szép ára van, lehet az árából egy nagyobb tükör is kijött volna. :)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”