Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.04. 10:14

Egy tapasztalatot hadd osszak meg a védőréteg nélküli alumínium bevonatról.

Talán 15 évvel ezelőtt, amikor a 158-as newtonomat felújítottam, elküldtem egy aluzásra a főtükröt (már nem emlékszem, hogy kihez). Visszaérkezéskor megdöbbenve tapasztaltam, hogy millió mikrokarc éktelenkedett a teljes felületen, mintha durva vattával megdörzsölték volna szárazon. Akkoriban még nem tudtam, hogy létezik-e kvarcréteg, de ez biztosan "pucér" alumínium volt. A sok karc rettenetesen szórta a fényt, el is vette a kedvemet az észleléstől. Nem küldtem vissza, mivel feltételeztem, hogy első ízben is a legjobb tudása szerint cselekedett a "gőzölő".

3 éve, amikor a távcsőcseréről döntöttem, éreztem, valamit muszáj kezdenem ezzel a felülettel, mert nem volt pofám így eladni.
A gitárfényezéshez használt polírkészletem legfinomabb pasztájából (Boll B200-as, amellyel a maximális magasfényt (100 gloss) érem el a lakkon), tettem a tükörre és puha wc-papírral épphogy érintve elkezdtem simogatni a felületet ügyelve arra, hogy szárazon soha ne érintsem. Fél órán belül ezzel az eljárással minden mikrokarc eltűnt! Gyönyörű, makulátlan lett a felület!

Amikor Kurucz Janinak ezt elmeséltem, arra számítottam, hogy kiröhög, vagy egyszerűen nem hiszi el (a neten olvasva esélytelennek tartják a pucér alubevonat tisztítását), ehelyett simán működőképesnek tartotta a dolgot. Próbáltam nála az ujjammal ledörzsölni a gőzölőbúra belső felületére tapadt alumíniumot, hát nem sikerült! Akkor megnyugodtam, hogy a kvarcréteg nélküli bevonat mellett döntöttem. Bár a reflexióképességet tekintve vizuálisan nem érzékelek különbséget az kvarcréteggel ellátott és a védtelen aluréteg között.

Kérdeztem Janit, akkor mégis miért tett kvarcréteget a kis 152/1800-as D-K távcsövére? "Mert Tarjánban hárman is összetapizták a tükröt" - jött a válasz... :lol:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.06.04. 11:10

Igen András, én is tapasztaltam a réteg ellenállóságát... De mint mondottam, a fizikai tények az alap... Ebben az esetben az aluminiuoxid keménysége vitathatatlan, hiszen az oxidját csiszoló örleményként is használjuk az üvegek megmunkálásában. A keménységi skálán is érdemes megnézni hogy hova sorolják... A hátránya, hogy fél év kell a kikeményedésig. :) Szóval én nem is ajánlom olyannak, aki olyan helyen kényszerül észlelni, ahol száll a földpora vagy csak egy távcsöve van a kivárásra. De itt nálam fű és betonos felületek vannak így nekem nincs jelentősége a kvarcnak. A tisztítás az nyílván egy sarkalatos pont egy optika életében... Jómagam nem tőrlöm az optikát, hanem "Clin"-aklaktisztitó és zuhanyrózsával veretem a felülete felváltva. Ezt addig csinálom még a víz leszalad a felületről csak néhány vízcsepp marad, amit maj egy puha papir hegyével leitatok.
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.04. 12:18

gyuri17 írta:
2020.06.04. 11:10
Igen András, én is tapasztaltam a réteg ellenállóságát... De mint mondottam, a fizikai tények az alap... Ebben az esetben az aluminiuoxid keménysége vitathatatlan, hiszen az oxidját csiszoló örleményként is használjuk az üvegek megmunkálásában.
Ez a keménység jelen esetben relatív. Megvédi a tükröt a további oxidációtól.
Külső behatásra sérülékeny, érzékeny a tisztítószerekre, a kvarcréteg viszont nem.
Véleményem szerint a biztonság kedvéért aki aluztatja a tükrét az kérjen kvarcréteget, mert bennünket olvasva azt gondolhatja, hogy az alumínium-oxid mint kőkemény elpusztíthatatlan védőréteg minden körülmények között jó lesz. De úgy van, ahogyan mondod, kertben, fűben, vigyázva rá sokáig ép marad, tisztításkor nem kell macerálni és órákig áztatni csapvízben.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.04. 13:03

mizar írta:
2020.06.04. 12:18
Ez a keménység jelen esetben relatív. Megvédi a tükröt a további oxidációtól.
Külső behatásra sérülékeny, érzékeny a tisztítószerekre, a kvarcréteg viszont nem.
Véleményem szerint a biztonság kedvéért aki aluztatja a tükrét az kérjen kvarcréteget, mert bennünket olvasva azt gondolhatja, hogy az alumínium-oxid mint kőkemény elpusztíthatatlan védőréteg minden körülmények között jó lesz. De úgy van, ahogyan mondod, kertben, fűben, vigyázva rá sokáig ép marad, tisztításkor nem kell macerálni és órákig áztatni csapvízben.
Így van, így teljes a kép. Én sem biztatok arra senkit, hogy essen neki polírpasztával, csak éppen ott, akkor, abban a helyzetben jobb nem jutott eszembe... De bejött.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.04. 14:57

Lovász András írta:
2020.06.04. 13:03

Én sem biztatok arra senkit, hogy essen neki polírpasztával, csak éppen ott, akkor, abban a helyzetben jobb nem jutott eszembe... De bejött.
A frissen ezüstözött (galvanikus úton) tükör gyakran matt lesz kisebb nagyobb foltokban.
Cérium-oxiddal vattával szokták eltüntetni a matt foltokat. Azt hiszem, Kulin is említi az ezüstöző részben.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.06.05. 09:09

Olvasva a diskurzusokat az optikai felületekre felvitt bevonatok hatásairól elég vegyes érzelmeim támadtak.
Nem értek hozzá, csak a netről tájékozódom.
Egy biztos, hogy a két tükrös távcsövem UHTC bevonatát nem fogom lekaparni, már csak azért sem, mert elég kemény felárat kértek érte.
Gondolom akkor nem ártott meg az optikának.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.05. 09:35

D.Laci írta:
2020.06.05. 09:09

Nem értek hozzá, csak a netről tájékozódom.

D.Laci
Mi sem értünk hozzá! Csak ilyenkor némi ellentmondásba ütközünk a neten fellelhető nem egyértelmű információk miatt.
Ha értenénk hozzá, tudnánk a választ.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.06.05. 09:49

Egy biztos, hogy a két tükrös távcsövem UHTC bevonatát nem fogom lekaparni, már csak azért sem, mert elég kemény felárat kértek érte.

D.Laci
[/quote]

Laci nem is kell hogy lekapard, és nem is a felár miatt! Az a réteg biztos nagyon kiváló. De tudtommal az UHTC már hasonlít a dielektrikus interferenciális erősítő eljáráshoz... Szóval a bonyolultsága miatt lehet ilyen drága és a tartóssága is erről árulkodik, hogy nem az egyrétegű alumínium lehet. De sajnos errefelé nem terem az ilyen réteg, és végtére az egyréteg alumínium is kiváló. Az a lényeg, hogy itthon is elérhető, és a tükör tulajdonosok sem kell kidobják tükreiket egy idő után. :)
Gyuricza István
laszlo.gyihor
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2017.03.20. 22:29

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: laszlo.gyihor » 2020.06.12. 17:50

Sziasztok,
Olvasgatva a legutóbbi hozzászólásokat a tükör bevonatokról, már már kezd olyan érzésem lenni mintha hitéleti vitát hallgatnék, mi szerint ki miket olvasott az interneten, bezzeg ez meg ez gyártó ezt meg ezt tudja...
Konkrétan vékonyréteg-fizikával meg annak méréstechnikájával foglalkozok napi néhány órát hétfőtől péntekig, így megosztanám a gondolataimat ezzel kapcsolatban, mert nem sok magyar irodalma van, mindenféle miszticizmus nélkül, ami sajnos nem mondható el a gyártók brossúráiról...

Először is tegyük fel a kérdést, amit Horváth Ilona is föltesz a szakácskönyvében: Ki vagyok, mire van szükségem? :)
Átlagos amatőr viszonyok között egy 10-30 centis üvegkorong csücsül a csővégben, amit az esetek 90%ban látható színképtartományban azaz 380-780 nm-en használunk, azaz olyan reflektív bevonattal kell ellátni hogy visszaverje a fényt ebben a tartományban, ez általában alu- vagy ezüstréteg.
Az ezüst UV tartományban jobban elnyel, látható tartományban jobban reflektál mint az alumínium. @500 nm: R_Al=80% R_Ag=90 %
- Vizuális megfigyeléssel használjuk a távcsövet. Melyik a jobb bevonat? Az alumíniumtükör képe hidegebb, az ezüst melegebb tónusú. Az emberi szem mint detektor logaritmikus karakterisztikájú, azaz 2szeres intenzitásnövekedést nem látja a 2-szer fényességnövekedésnek. Ebben a vonatkozásban nem hoz számottevő növekedést a jobb reflexiójú bevonat, hogy a a tükör 85% vagy 92%...
- Fotografikus észlelésnél már más a helyzet, mert a CCD lineáris, néhány 10 % reflektancia-változás már érzékelhető változást okoz a mért jelben.

Mechanikai stabilizálás:
- Precíziós optikák esetén néhány tíz nanométeres krómréteget gőzölnek fel a hordozóra a reflektív réteg felvitele előtt, hogy növeljék a annak tapadását
- Minél nagyobb a vákuum és nagyobb a párologtatás sebessége, annál tömörebb a kialakuló filmréteg, és ez összefügg a magasabb visszaverőképességgel
- védőréteget gőzölnek fel, praktikusan SiO2 azaz kvarc réteget, ami passziválja az alumínium vagy ezüst bevonatot, azaz nem engedi reakcióba lépni a környezettel. (ezek általában a protected coating-ok)

Aztán innen kezdődnek a finomságok és szállnak el az árak:
A gőzölt réteg tömbi anyagként viselkedik, adott reflexiós spektrummal (azaz a visszaverőképesség a hullámhossz függvényében). Átlátszó vékonyréteget felvíve rá (pl. SiO2), amennyiben a fény hullámhosszával összemérhető a rétegvastagság, interferencia okok miatt a visszaverőképesség spektrumában megjelenik egy hullámzás, a csúcsok pozíciója és nagysága a rétegvastagság változtatásával hangolható. (Itt példaként gondolhatunk a vízfelszínen úszó oljfilm esetére, ahol az olajfilm vastagsága határozza meg hogy milyen színű fény verődik vissza jelentősen)
Több, különböző törésmutatójú réteget felvíve (ez általában egy alacsonyabb (pl. kvarc) és egy magasabb (titán-oxid) törésmutatójú anyag) tág határok között manipulálható a visszavert spektrum, bizonyos tartományok kiemelhetők (erre példa az UV enhanced coating), mások elnyomhatók. Ez már a vékonyréteg-tervezés tárgykörre, így készülnek az interferenciaszűrők, dielektrikumtükrök, amikkel egy adott lézervonalra akár 5kilences reflexió is elérhető... (na ezek szoktak a brossúrákban a sokbetűs rövidítéses bevonatok lenni)
Ha valakit mélyebben érdekel a fizikája a dolognak, ajánlom az Ábrahám-féle Optika c. és a Nussbaum: Modern optika mérnököknek és kutatóknak c. könyveket.

Gyakorlati oldalról úgy néz ki a dolog hogy piszokul jól le kell pucolni a hordozót (gőzölés előtt akár ionbombázással is) jól leszívni a vákuumkamrát (kb. 0.00001 torr!) utána minél gyorsabban felgőzölni a réteget, aztán a reflexiós rétegeket felgőzölni, lehetőleg homogén módon a hordozó felületén, a tervezett rétegvastagságokat tartva, így már érthető miért fog vastagon a ceruza ha ilyet akar az ember a tükrére.

Ezek fényében a rétegelt lemezből tákolt fa távcsövemben a zöld floatüvegből konyhaasztalon "csuszolt" 10 centis tükörrömre az egyik ismerőssel alu-t gőzöltettem, arra meg kb 170 nm kvarc került, reflexióra kb. 85% os reflexiót mértem.
UV-ban nem mérek, spektroszkópiát nem csinálok, lézer nem lövi hogy a nagy veszteség miatt megégjen.
Ne hólyagosodjon föl a réteg, meg lehessen pucolni. Szerintem nem azon 5-6%-on múlik a boldogság, jobban örülök ha végre lekapcsolja a szomszéd a reflektorát (biztos fél a kutyája a sötétben) és nyugodt a légkör. Egy amatőrnek szerintem ennyi elég.

Üdv.: Laci
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.12. 19:28

laszlo.gyihor írta:
2020.06.12. 17:50

Ezek fényében a rétegelt lemezből tákolt fa távcsövemben a zöld floatüvegből konyhaasztalon "csuszolt" 10 centis tükörrömre az egyik ismerőssel alu-t gőzöltettem, arra meg kb 170 nm kvarc került, reflexióra kb. 85% os reflexiót mértem.
UV-ban nem mérek, spektroszkópiát nem csinálok, lézer nem lövi hogy a nagy veszteség miatt megégjen.
Ne hólyagosodjon föl a réteg, meg lehessen pucolni. Szerintem nem azon 5-6%-on múlik a boldogság, jobban örülök ha végre lekapcsolja a szomszéd a reflektorát (biztos fél a kutyája a sötétben) és nyugodt a légkör. Egy amatőrnek szerintem ennyi elég.

Üdv.: Laci
A magam részéről köszönöm, hogy leírtad a szakszerű tapasztalataidat erről a témáról. De továbbra is azt gondolom, hogy a lehetőségekhez mérten hozzuk ki azt a teljesítmény- maximumot amit lehet. Newton távcső esetén kettő tükör van, mindkét felületen ha 85% a reflexió, az már rontja a rendszer teljesítményét. Legalább a segédtükör legyen jobb bevonatú. Több tükrös rendszerek esetén, (mert ilyen is létezik) vagy Cassegrain és hasonló távcsövek, már gyakori a három visszaverő felület, mert általában zenittükör is kell. Standard 85%-os bevonatokkal nagyon szerény lesz már ez a távcső, meglátszik a képen vizuálisan. Ma egy átlag amatőrnek sem elég ennyi, ha van jobb lehetősége és pénze, akkor azt kell választani. Ha van módod csak aluréteget mérni védőbevonat nélkül, és feltennéd az eredményt, az nem lenne rossz.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”