Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.10.23. 08:01

Sidius írta:
2019.10.23. 06:50
gyuri17 írta: Ezeknek az összetett rendszereknek azért annyira nehéz az elkészítettés, mert nem ugya az érvényes mint egy Newtora.
Ez igaz. :)
Lovász András írta:
2019.10.22. 11:48
Ez így teljesen igaz azt feltételezve, hogy a newtont kis nagyításokra találták ki.
Ez is igaz. :lol:

De gyakorlati különbség mégis van. A hibák ugyan mindkét típusnál ugyanolyan hatással vannak a képre, csak egyik nyújtott rendszerből se lehet kivenni a segédet, vagyis azok nagyrészt eleve nagy nagyításra készülnek, és semmire nem jók, ha valahol hiba van. A Newton ettől még lehet jó pl. a tejútban "bóklászni", lásd a nagyobb, de általánosságban nem túl pontos felületű Dobsonokat.
Másrészt a kombókban gyakran összetartozó optikák működnek együtt, ezek egymás "korrektorai". A klasszikus Cassegarin kivételével a többi teljesen használhatatlan a saját nyújtótagja nélkül.
Ez is igaz! :lol:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.10.23. 09:21

Lovász András írta:
2019.10.22. 11:48
Ez így teljesen igaz azt feltételezve, hogy a newtont kis nagyításokra találták ki. Viszont én pl. igénylem a nagy nagyításokat is és ez az a pont, amikor egy newton hátrányból indul egy cass. rendszerhez képest, ugyanis a fő- és segédtükör összes "szemete", azaz szebben kifejezve hibája összeadódik, amit adott esetben egy barlow-val megspékelünk, tehát egy plusz optikai elem van a rendszerben nagy nagyítás esetén. Ha így nézzük, egy newton különösen igényli a pontosságot és ezt valóban csak kevesen tudják elérni.

Igazán szerencsésnek mondhatom magam, hogy egy pontos műszer tulajdonosa lehetek :)

Üdv, András

Hát akárhogy is nézzük kell a minimum két cső ;) newtonnál a nagy nagyításokat egyszerűbb egy hosszú fókuszú tükörből kihozni , mint egy rövid fókuszúból barlowval kikényszeríteni . Szóval kell egy fényerős és egy hosszú fókuszú tükör és minden meg van oldva :lol: .... nem is értem , hogy miért mentek ki a divatból kis hazánkban az F10 körüli newtonok ...
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2019.10.23. 09:34

Így néz ki most a két 350-es korong, balra már két óra durva csiszolás, jobbra a nyers köszörülés után. A durvázás még körülbelül egy óra lesz, és látszik, hogy az egyébként részemről lezser figyelmetlenséggel "megkapatott" perem most megbosszulja magát... A jobb oldali a jó kivitel, a peremet nem érintheti a korong.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.10.23. 09:43

Sidius írta:
2019.10.23. 09:34
Így néz ki most a két 350-es korong...
Nem akarsz egy jó "kis" binokulárt csinálni belőlük? :D
Mephi biztosan meglátogatna, aki a sört is 3D-ben issza... :lol:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.10.23. 09:59

Látom nagyon elkapott Janikám az ihlet! Haladás van ott rendesen hogy már mind a két korongodat kinagyoltad és az egyiket már durvacsiszolod is. Kézzel csiszolod, vagy fel tudtad tenni a gépre? Bár szerintem, kézzel is megleszel időben... Neked max két nap lesz a porokkal való munka. A polír az valamivel tovább fog tartani kézzel, ha esetleg nem tudod feltenni gépre.-alkarod meg olyan lesz mint Popeye-nek! :)
Gyuricza István
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.10.23. 10:16

Senki sem használ koronamarót gömbfelület durva kimunkálására? :shock:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.10.23. 10:36

Végh Zoli írta:
2019.10.23. 09:21
Lovász András írta:
2019.10.22. 11:48
Hát akárhogy is nézzük kell a minimum két cső ;) newtonnál a nagy nagyításokat egyszerűbb egy hosszú fókuszú tükörből kihozni , mint egy rövid fókuszúból barlowval kikényszeríteni . Szóval kell egy fényerős és egy hosszú fókuszú tükör és minden meg van oldva :lol: .... nem is értem , hogy miért mentek ki a divatból kis hazánkban az F10 körüli newtonok ...

Sajos a divat az egyik oka... Azt még ott a monumetális kinézet, és néhányunk élőhelye sem engedi meg az ekkora műszer használatát. Egybként nem a rendszer határozza meg, hogy mi szemét, vagy mi nem való erre vagy arra... Ez pontosság kérdése! A Newton az a egyik rendszer, ami áldozatául eset a kereskedelmi cikekkek minőség csapongásának. Gyakorlatilag szó szerint, valahogy működni fog mindig! Mizár dobta fel azt a gondolatot, hogy kategorizálni kellene már azt, hogy mikortól számít távcsőnek egy cső...Hogy megvédve legyen a távcsövek minősége, és hogy ne történhessen meg az, hogy így lesűlyedjen mint a Newton.-amit mára már L1 felületi pontossággal is műszernek neveznek. :)
Külömben, az akromátok a másik ilyen termék, ami ugyan ezt a gúnyt kell elviselje. Gyakorlatilag ez a műszeri is, mindig működik valahogy.
Gyuricza István
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2019.10.23. 10:43

gyuri17 írta:
2019.10.23. 09:59
Kézzel csiszolod, vagy fel tudtad tenni a gépre?
Géppel megy a csiszolás, amúgy nem tartanék még itt. :)
Ez meg egy 93-as Strehl-re "bemért" 250/1500-as tükör nulltesztje. Azon kívül, hogy peremnél beégett a rácskép, a vonalak közép felé eső oldala nagyjából reális képet mutat. A helyzet tehát még a képen láthatónál is rosszabb, 93 százaléknak 60 százaléka ha megvan, ráadásul túlmélyítve, ami a legrosszabb eshetőség, úgyhogy lehetne R-Ct építeni :) . Még a d. határoltság is Makó-Jeruzsálem távolságban van.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.10.23. 14:08

Mondom én, hogy úgytünik kétfajta felületi pontosság mérce van használatban. Van egyszer a gyakorlatban elterjedt, -ammi kitudja mihez van kalibrálva-és volna még a matematikailag számolt-kalibrált rendszer. Megjegyzem, hogy a neten található ábrák egyazon L-értékre is más kinézetűek a defókuszált képre nézve. Az én olvasotságomnak megfelelően állítólag, L 20-as felületnél is látható eltérés a defókuszált képbe, és ha csak saját tükreimet nézem és összevetem a méréseimmel, akkor valóban látok én is valamenyi külömbséget. Viszont nem láttam még optikai labor által hitelesített optikát még soha, ami hasonló L 20-as felületre vonatkozna. Így csak beszélek egy értékről, amiről azt sem tudom, hogy igaz vagy hamis. Akkor mondható innentől bármi:különböző mérések, becslések, programok általi kiértékelések, stb. A lényeg, hogy működnek ezek optikák lyen olyan minőségben.-a jó optika meg méregdrága. Csak hogy végül is legyen kis viszonyításunk, fellapoztam az Edmund Optcs katalógusát, hogy mit igér mennyiért.
DSC_0370.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2019.11.08. 17:31

Majd beszámolok még a 35 centisek készítéséről, de közben két napja parabolizálok egy 202/600-as főtükröt. Akik jelen voltak, és még érdekelte is őket, (volt talán vagy 10 fő) Tarjánban jót mélyegeztünk az elég jól sikerült testvérével. Ez a most mű alá vett példány már három éve felpolírozott gömb volt a fiókban.
A 35 centis projekt folytatódik, de egyelőre brutálisan meglegeltettem magam velük, 1200 helyett sikerült 1350-es fókuszt csinálni. (Egyik lehet, hogy marad, a Newtonnál mindegy, de a másik, kifúrt nem lehet 1200-nál hosszabb.) Ezt úgy hívják, hogy lezserség, (lustaság) és most további szerszámok készítésére kényszerülök.
A napokban számomra eddig ismeretlen polírozó vegyülethez is jutottam, és ez a mostani kitűnő alaklom, hogy megismerjem azt is, mire a nagyobb korongok sorra kerülnek.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”