Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: pisza » 2021.02.18. 11:11

Szia!
A papírral több gond is van, saját tapasztalat.
1. Nem lesz egyenletes a felület, olyan mintha apró hullámok lennének benne. Azért mert a nedves papír finoman gyűrődik, a szurok meg tartja az alakját. (Ez relatív , mert polírozás közben többször is érdemes hidegen újrapréselni a szurokszerszámot, mert egy hangyányit az is nyúlik)
2. Rásimítva a domború szerszámra kb. 0.1 mm-el nagyobb lesz a rádiusza mint a tukörnek, és az már gond. A szuroktárcsa meg ugyanaz az ív mint a tükör.
3. mire kipolírozod el fog szakadni vagy 100 X



Szerintem van itt a városban olyan távcsőtükördörgölő, aki szívesen kisegít vagy 30 deka szurokkal.

Csaba
Kanre11
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2021.02.18. 00:01

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Kanre11 » 2021.02.18. 13:22

Nedvesen nekem is rossz volt, szárazon viszont meglepően jól teljesített (az előzőt azzal políroztam), persze viszonyítási alapom nincs.
Előbb-utóbb mindenképp áttérek a szurokra, de egyelőre nem találtam senkit, akitől kérhetnék (ha valakinek van, aki ezt olvassa Pécs környékén és adna, örülnék neki ;) ), addig pedig kísérletezni ez is jó. Komoly szándékom nincs egyelőre a tükörrel amúgysem, csak "játszok" vele, legalább elhasználom valamire a vastagabb üvegeimet.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.02.18. 13:59

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2022.05.01. 11:55-kor.
Kanre11
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2021.02.18. 00:01

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Kanre11 » 2021.03.10. 11:19

Köszönöm a segítséget, némi kihagyás után (nehéz volt szurkot szerezni, illetve kolofóniumot) újból nekiálltam és lényegében már látom a végét :D
Arra jöttem rá, hogy azok a nyomok, amiket mutattam, az 1000-es portól vannak. Ugyanis, mikor még Pesten beszereztem őket, valószínűleg olyan kanállal vehették ki a vödörből, amivel más, durvább por volt merve. Először nagy bosszúságot okozott, hogy a gyönyörű 600-as felületet szétkarcolta, gyakorlatilag tönkretette az addigi munkámat. Ezt végül úgy oldottam meg, hogy vízzel felszuszpendáltam és zsebkendőn átszűrtem, így csak a jó méret ment át a papír pórusain. Azonban nem mertem beszárítani, nehogy valami belehulljon, így a híg vizes szuszpenzióval egyből nekiálltam csiszolni, ez volt a baj. A 600-as felület jó volt, surló fényben sem láttam semmit. Utána azonban egyszercsak megjelentek ezek a karcok, gondolom felbuborékosodott a híg 1000-es por és a buborékok kezdték ki, vagy valami hasonló. Lényeg, hogy miután hagytam leülepedni a szuszpenziót és a sűrűjéből vettem, ez nem ismétlődött meg, polírozás után sem látszódott semmi a peremen.
Sokat szenvedtem még az optikai próbákkal, ui mindenáron követni akartam a T.V. által leírt lyukas doboz fényforrást, de sem a Ronchi, sem az okulárpórba nem volt valami informatív (a Foucault volt egyedül használható), mígnem egy angol honlapon nem olvastam, hogy egy kipreparált lézer-dióda a legjobb erre. Szerencsére volt itthon pár filléres lézer-modulom, amiket ki tudtam belezni. Nagyon meglepett, mennyivel jobb, főleg a Ronchi-teszt. Külön meglepett, hogy mivel nagyon erős fénye van, a Ronchit és a Foucault-t ki lehet vetíteni egy lapra, egyszerűen a fénysugárkúpba téve, tetszőleges méretű "képet" kaphatunk, amit még a béna telefonos kamerával is le lehet fotózni, vagy mm-papírra vetítve megmérni pl. a peremkopást.
Valószínűleg a profi tükörcsiszolók mind tudják már ezeket, de hátha idetéved egyszer egy hozzám hasonló műkedvelő és fel tudja használni az itt leírtakat.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.03.10. 19:55

Én is gyúrom már egy jóidelye a 240/1000-es üvegemet, és hát a peremkopás, a karc, mondhatni megkeseríti az én életem is; ha jó az egyik, akkor tuti a másik nem. :) Most itt tartok, és annyit políroztam, hogy a 80-as portól is kész lenne. :lol:
_20210310_195744.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.03.11. 07:35

gyuri17 írta:
2021.03.10. 19:55
Én is gyúrom már egy jóidelye a 240/1000-es üvegemet, és hát a peremkopás, a karc, mondhatni megkeseríti az én életem is; ha jó az egyik, akkor tuti a másik nem. :) Most itt tartok, és annyit políroztam, hogy a 80-as portól is kész lenne. :lol:
Ez látszik is, nagyon szép a felület!
A hibákat meg egyszer majd csak sikerül kijavítani.
A jó tükör olyan mint a jó bor. Érni kell neki. :D
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.03.11. 08:20

Uuu Sándor... de ennyit? Még a végén megromlik... :lol: Mondjuk az igaz, hogy a karcok főként a helyzetem miatt van; a műhely ahol dolgozom nem a legsterilebb, és a mennyezeti rész is hát na. Gondolkoztam azon is, hogy polirozásra ki kellene alakítsak egy erre megfelelőbb szektort - sok bosszúságtól mentene meg.
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.03.11. 08:40

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2022.05.01. 11:55-kor.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2021.03.11. 17:34

gyuri17 írta:
2021.03.11. 08:20
Uuu Sándor... de ennyit? Még a végén megromlik... :lol: Mondjuk az igaz, hogy a karcok főként a helyzetem miatt van; a műhely ahol dolgozom nem a legsterilebb, és a mennyezeti rész is hát na. Gondolkoztam azon is, hogy polirozásra ki kellene alakítsak egy erre megfelelőbb szektort - sok bosszúságtól mentene meg.

Egy kis belső fóliasátor megoldaná ezt a gondodat ;) Régebben , amikor még maszekoltam az egész műhelyt kifóliáztam belülről , amikor a kényesebb munkafázishoz értem ( autófényező vagyok) . Pár kifeszített dróthoz ragasztottam ragasztószalaggal a lépésálló nylonfóliát , olyan tiszta lett a garázs , hogy műteni lehetett volna benne :lol:
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.03.11. 18:32

Mindenkép nagy előrelépés lenne többszempontból egy másik tisztább hely, mivel akkor ott egy tesztelőpadot is fentarthatnék fixen. A kérdés számomra az, hogy meddig akarok ezzel foglalkozni, mert észrevettem magamon, hogy emiatt kissé háttérbe szorúl az észlelés.
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”