Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.08.06. 23:04

Savállóból kell csinálni, örökélet meg egy hét. :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.08.07. 02:06

gordonflash írta:
2018.08.06. 19:54
... Elég pontosan meg lehetne munkálni a parabola felületet cnc gépen, ...
Nono, csak óvatosan az ilyen kinyilatkoztatásokkal... Inkább számoljunk egy kicsit; az segíteni szokott. :lol:
A zöld fény hullámhossza 500-510nm, a diffrakcióhatároltság kritériuma a min. lambda/4-es pontosságú felület, azaz kb. 125nm-en belül kell megmunkálni a felületet.
Ez 0,000125mm-t jelent, azaz 125 milliomod mm; ilyen CNC-ről még nem hallottam. :oops:
Valaki más esetleg??? :mrgreen:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.08.07. 10:04

gordonflash írta:
2018.08.06. 19:54
Köszönöm a videókat, érdekes volt látni, viszont engem az érdekel, hogy miért nem csinálják tükrösíthető acélból, vagy alumíniumból a tükröt?
Elég pontosan meg lehetne munkálni a parabola felületet cnc gépen, és csak polírozni kellene, és nem okoz problémát, ha fémgőzölés után nem tökéletes, mert anyagában lehet a finomításokat elvégezni.
A hőtágulás jut csak eszembe, ami ellenérv, de olyan kicsi a hőingadozás, nem hinném, hogy ez elrontja a tükröt, bár ebben nem vagyok biztos.
Ahogy fentebb Attila is írta, nincs olyan technológiánk, ami a legalább 125 nanométeres pontosságot tudja. Másrészt a hőingadozás jelentős: legyártod a tükröt mondjuk +10 C-fokon és használod +30 - -15 között...
Harmadrészt nem csak a felület pontossága, hanem a "hullámossága" vagy "barázdáltsága" is alapvetően fontos, azaz legyen minél simább. Ezt sem tudjuk a mai technológiákkal. Komoly kísérletezgetés folyt az üveg kiváltására a profi tükörgyártók között, de még mindig a jó öreg Pyrex-üveg és társai az egyedüli megoldások.
gordonflash
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2018.07.28. 08:14

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gordonflash » 2018.08.08. 18:06

popey37 írta:
2018.08.06. 22:51
gordonflash írta:
2018.08.06. 19:54
Köszönöm a videókat, érdekes volt látni, viszont engem az érdekel, hogy miért nem csinálják tükrösíthető acélból, vagy alumíniumból a tükröt?
Elég pontosan meg lehetne munkálni a parabola felületet cnc gépen, és csak polírozni kellene, és nem okoz problémát, ha fémgőzölés után nem tökéletes, mert anyagában lehet a finomításokat elvégezni.
A hőtágulás jut csak eszembe, ami ellenérv, de olyan kicsi a hőingadozás, nem hinném, hogy ez elrontja a tükröt, bár ebben nem vagyok biztos.
csak az oxidációra gondolj: az acél rozsdásodik elég gyorsan, bevonni meg nem lehet semmivel. és a fémből készült tükör kérdés már ki is esett. :))
Természetesen nem 1.2312 acélról lenne szó, van kifejezetten tükrösíthető esu többször átolvasztott nagy tisztaságú szerszámacél kifejezetten a zárványmentes polírozásra kitalálva. Korrózió álló is, így ez nem probléma.
gordonflash
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2018.07.28. 08:14

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gordonflash » 2018.08.08. 18:20

Attila írta:
2018.08.07. 02:06
gordonflash írta:
2018.08.06. 19:54
... Elég pontosan meg lehetne munkálni a parabola felületet cnc gépen, ...
Nono, csak óvatosan az ilyen kinyilatkoztatásokkal... Inkább számoljunk egy kicsit; az segíteni szokott. :lol:
A zöld fény hullámhossza 500-510nm, a diffrakcióhatároltság kritériuma a min. lambda/4-es pontosságú felület, azaz kb. 125nm-en belül kell megmunkálni a felületet.
Ez 0,000125mm-t jelent, azaz 125 milliomod mm; ilyen CNC-ről még nem hallottam. :oops:
Valaki más esetleg??? :mrgreen:


MDA
Félreértetted amit írtam, nem azt gondoltam, hogy készre esztergálják a tükröt, és csak be kell rakni a helyére.
Én arra gondoltam, hogy nem kézzel egy közelítő gömb felületből indulnak ki az adjusztírozásnál, hanem a végső parabolához sokkal jobban közelítő parabola felületet lehet kialakítani. A kézi csiszolásnál sem gondolnám, hogy a parabola alak elérése előtti pontosság a polírozást megelőzően 0,000125 pontosságot érne el.
Úgy gondolkoztam, hogy egy jó esztergán kb 0,005alaktűréssel hőkezelt anyagból meg lehet csinálni a kiinduló felületet, amit aztán a maszkolásos és a rácsos ellenőrzéssel lehet tökéletesíteni.
Gondolnám, hogy egy pontos gömböt egy közelítő gömbből lehet pontosra előállítani, nem egy kockából. Hasonlóan a parabolát egy közelítő parabolából, és nem egy gömbből. Természetesen értem azt is, hogy az üveget körülményes esztergálni :), meg ha nincs lehetőség, akkor a kézi csiszolás kézenfekvő.

"Ez 0,000125mm-t jelent, azaz 125 milliomod mm; ilyen CNC-ről még nem hallottam. :oops:
Valaki más esetleg??? :mrgreen: " Én ilyet kézzel sem nagyon hallottam még!

Gépiparban mérőlaborban ügyködöm, ezeknek a tapasztalatoknak a tudatában elmélkedek csak ezen a dolgon, aztán majd meggyőztök, hogy teljesen elvetélt ötlet.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.08.08. 18:24

Optikánál a mikrométer jelenthet a nanométernek, ott az az Úr. :)
gordonflash
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2018.07.28. 08:14

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gordonflash » 2018.08.08. 18:47

Vizi Péter írta:
2018.08.07. 10:04
gordonflash írta:
2018.08.06. 19:54
Köszönöm a videókat, érdekes volt látni, viszont engem az érdekel, hogy miért nem csinálják tükrösíthető acélból, vagy alumíniumból a tükröt?
Elég pontosan meg lehetne munkálni a parabola felületet cnc gépen, és csak polírozni kellene, és nem okoz problémát, ha fémgőzölés után nem tökéletes, mert anyagában lehet a finomításokat elvégezni.
A hőtágulás jut csak eszembe, ami ellenérv, de olyan kicsi a hőingadozás, nem hinném, hogy ez elrontja a tükröt, bár ebben nem vagyok biztos.
Ahogy fentebb Attila is írta, nincs olyan technológiánk, ami a legalább 125 nanométeres pontosságot tudja. Másrészt a hőingadozás jelentős: legyártod a tükröt mondjuk +10 C-fokon és használod +30 - -15 között...
Harmadrészt nem csak a felület pontossága, hanem a "hullámossága" vagy "barázdáltsága" is alapvetően fontos, azaz legyen minél simább. Ezt sem tudjuk a mai technológiákkal. Komoly kísérletezgetés folyt az üveg kiváltására a profi tükörgyártók között, de még mindig a jó öreg Pyrex-üveg és társai az egyedüli megoldások.
A pontosságra írtam az előző hozzászólásban, az nem alapanyag kérdése, hanem technológia.
A megmunkálást műszaki területen 20°C-on képzelem el, és szélsőségesnek érzem a delta T 45°C példát, biztos van ilyen, de hogy én nem megyek ki éjjszaka -15-ban nézelődni, az biztos :lol: Az acélnak a hőtágulása nagyjából minden irányban egyforma, tehát ha nincs lokálisan melegítve egy ponton, akkor minden irányban egyformán fog tágulni, így nem vetemedik, csak nő vagy csökken a térfogata. A felület arányok megmaradnak, ez a fókusz távolságát befolyásolhatja, de én kb csak 20°C ingadozással kalkulálnék. 10-30°C este.
Ne egy késsel forgácsolt felületre gondoljatok, a végső simítás ugyanúgy történne, tehát a felületi érdesség és a hullámosság az üvegéhez hasonló lenne.
Azt elfogadom ellenérvnek, hogy nem lesz olyan, mint egy speciális üveg tükör, amit erre kísérleteztek ki, viszont a gyártóknál gondolom, hogy szempont a gazdaságos gyárthatóság is, ami miatt számos anyag kieseik a rostán, annak ellenére, hogy műszakilag akár jó is lehetne. Olvastam otthoni csiszolók írásait, a gipsztől kezdve a műgyantán át, és volt aki használható tükröt tudott produkálni, ha lehet hinni az írásoknak.
A tükrösíthető acél azért ezeknél kifinomultabb megoldásnak tűnik. Ami miatt engem ez mozgat, az az, hogy nem kell foncsorozni, és gyakorlatilag az anyagvastagság szab határt a javítgatási lehetőségnek, a műcsillagos méréssel annyiszor lehet kézi anyagelvétel után visszapolírozni, ahányszor csak akarom.
Nem teljesen világos még ez a maszkolásos módszer, csak elképzelésem van, hogy mit lát hiba ként az okulárban a szemlélő, de a rácsos módszer lényegét értem, és úgy gondolom, hogy finom 0,002mm-es polírpasztával egy edzett felületet nagyon finoman, célzottan lehetne polírozni a látott hiba javítására.
gordonflash
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2018.07.28. 08:14

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gordonflash » 2018.08.08. 18:51

tobe_ írta:
2018.08.08. 18:24
Optikánál a mikrométer jelenthet a nanométernek, ott az az Úr. :)
Ez világos, nem ez az alapvető az elmélkedésemben, mert a felület minőséget, meg az alakhűséget az üvegnél is és az acélnál is tartani kell, vagy hamutartó lesz az egészből! ;) .
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.08.08. 19:01

gordonflash írta:
2018.08.08. 18:20
Gépiparban mérőlaborban ügyködöm, ezeknek a tapasztalatoknak a tudatában elmélkedek csak ezen a dolgon, aztán majd meggyőztök, hogy teljesen elvetélt ötlet.
Én sem jogász vagyok...
De szerintem ess neki, ha biztos vagy a dolgodban.
Aztán meglátjuk, mire jutsz; hátha neked lesz igazad. :D

Azon azért töprengj el egy kicsit, hogy eddig vajon miért nem készítettek így tükröt. ;)
De újítók és feltalálók mindig is voltak és lesznek; talán Te is közéjük tartozol.
Próbáld ki.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
gordonflash
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2018.07.28. 08:14

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gordonflash » 2018.08.08. 19:41

Attila írta:
2018.08.08. 19:01
gordonflash írta:
2018.08.08. 18:20
Gépiparban mérőlaborban ügyködöm, ezeknek a tapasztalatoknak a tudatában elmélkedek csak ezen a dolgon, aztán majd meggyőztök, hogy teljesen elvetélt ötlet.
Én sem jogász vagyok...
De szerintem ess neki, ha biztos vagy a dolgodban.
Aztán meglátjuk, mire jutsz; hátha neked lesz igazad. :D

Azon azért töprengj el egy kicsit, hogy eddig vajon miért nem készítettek így tükröt. ;)
De újítók és feltalálók mindig is voltak és lesznek; talán Te is közéjük tartozol.
Próbáld ki.


MDA
Ez csak elméleti eszmefuttatás, érdekel a hozzáértők ellenjavallata, ha biztos lennék abban, hogy ez működik a valóságban, nem fárasztanék itt senkit vele.
Meg hát azért én még csak most kezdem olvasgatni a témával kapcsolatos alapfogalmak sokaságát.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”