Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.03. 13:22

Attila írta:
2020.06.03. 10:48

Ilyenre (konkrét mérési pontokkal, és nem kézzel húzva egy vonalat...):

Reflexiós értékek.JPG


Forrás (nem kiskegyed!!!):
https://www.researchgate.net/figure/Ref ... _225100525

Remélem, egy (illetve több...) mérési görbe Sanyinak sem "kiskegyed-féle locsogás..."
Továbbá egy kis olvasnivaló, hogy javítható-e a csupasz, önmagában 90% körüli reflexiós képességű fém alumínium reflexiója: https://www.spectrum-coatings.com/coatings


Reflexiós értékek II.JPG


MDA
Annyira nem értem most, hogy mi a vita tárgya. ;)
Nyilvánvaló, hogy az ezüst lenne a legjobb. Lenne, ha megoldott lenne az oxidáció elleni védelem elérhető áron.
Az is köztudott, hogy lehet javítani a visszaverő képességet az alumíniumon, (Hilux bevonat)
Aztán mégis kiderül, hogy a legtöbb javító szándékú művelet időnként mégis inkább árt, mint használ.
Rossz tapadás, egyenetlen rétegek, szitaszerűen lyukas felület. Amatőr viszonylatban már egy 30 centis tükör bevonása is bizonytalan lesz, a nagyobbakról ne is beszéljünk. Ez több nemzetközi fórumon is téma. Tehát az, hogy kis méretekben (síktükrök) viszonylag hatékonyan lehet ezeket az eljárásokat még megfizethető módon alkalmazni, az nekünk amatőröknek nem vigasz.
A natúr alumínium véleményem szerint kiváló komromisszum lehet. A fényvisszaverődés 90% fölötti lesz az biztos.
Idővel tartós hosszú életű, a technológia kiforrott megbízható. A 30+ éves Uránia tükrömről alig akart lekopni az alumínium réteg még 800-as porral is.
Természetesen van hátránya, de semmi nem tökéletes. (Tudom, az APO az az) :lol:

Egyéb vonatkozásban értem a célzást, de nem kell kettős mércével látnod a dolgokat, és akkor tényleg jók ezek a viták.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.03. 14:16

mizar írta:
2020.06.03. 13:22
Annyira nem értem most, hogy mi a vita tárgya. ;)
Persze, hogy nem érted, mivel nincs vita... Csak írásban beszélgetünk, "diskurálunk".

mizar írta:
2020.06.03. 13:22
Nyilvánvaló, hogy az ezüst lenne a legjobb. Lenne, ha megoldott lenne az oxidáció elleni védelem elérhető áron.
Az is köztudott, hogy lehet javítani a visszaverő képességet az alumíniumon, (Hilux bevonat)
Ha "köztudott" lenne, akkor nem írta volna István az ellenkezőjét...
Lásd: "Viszont több görbe is megadja a fémek reflexióját és mindig, a csupas bevonat a max %..." Itt a Hilux, hol a Hilux??? ;) :lol:

mizar írta:
2020.06.03. 13:22
Aztán mégis kiderül, hogy a legtöbb javító szándékú művelet időnként mégis inkább árt, mint használ.
Rossz tapadás, egyenetlen rétegek, szitaszerűen lyukas felület.
Ezek a kérdés tárgyalásakor nem releváns szempontok. Ha egy alapvetően "jó valamit" rosszul alkalmaznak, attól még nem a "valami" rossz, hanem aki rosszul alkalmazza.
Még ha "amatőrök" alkalmazzák, akkor is.

mizar írta:
2020.06.03. 13:22
A natúr alumínium véleményem szerint kiváló komromisszum lehet. A fényvisszaverődés 90% fölötti lesz az biztos.
Ezt honnan tudod? Kimérted személyesen? Mert a netes források egyike sem ezt igazolja (csupasz alumínium esetén!!!). Max. 91-92% körül, egy rövid tartományban, a hullámhossz függvényében; ámbár ez ott valóban 90% fölött van, ebben igazad van... ;)

mizar írta:
2020.06.03. 13:22
Természetesen van hátránya, de semmi nem tökéletes. (Tudom, az APO az az) :lol:

Egyéb vonatkozásban értem a célzást, de nem kell kettős mércével látnod a dolgokat, és akkor tényleg jók ezek a viták.

Abbahagyhatnád már végre ezt az "apozást", még vigyori pofával is...
Nem vagyok elfogult az APO-k irányában, nincs kettős mércém, egy jó tükröst is (egy nagyobbacskát) nagyon szeretnék magamnak már régóta.
De a tények, mérési eredmények szigorú szempontok; vágy-vezérelt vélemények nem befolyásolják őket.


MDA
A hozzászólást 4 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2020.06.03. 14:24-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.03. 14:18

gyuri17 írta:
2020.06.03. 12:25
Igen, más eset egy szerény akromát"haslövésű"... :lol: Nyílván jó lencse esetében mindenkinek megérné megújítani egy antireflexiós felületet. Egyáltalán van lehetőség még itt Magyarban az antireflexiós réteg készítésére? Schné Attila oldalát már nem is találom.
Gyulai Pali is itthon gőzölteti a lencséit; ha gondolod, megkérdezhetem tőle, hogy hol.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.06.03. 17:52

Köszi Attila infót, de egyenlőre nincs mit bevonassak...De ezekszerint, valaki még foglalkozik antireflexiós rétegek gőzölésével. Ez is legalább egy hasznos infórmácíó.

Másrészt azon agyaltam, hogy gyakorlatilag egyikünk sem tud többet a reflektáló rétegekről, mint ami olvasható, vagy a neten fellelhető...Hiszen gyakorlati kimutatás vagy számszerűsített mérést nem csinálunk. Az én feltett diagrammom, az Edmund optics katalógusából van ami laborok számámára készít kalibrált és pontos adatokkal ellátott optikákat.-na most ez mért másabb? Mert ha ezek az adatok valótlanok, akkor mindent amit ezekből optikákból épült és általuk mértek-(nek), akkor az is hamissak lennének. Amúgy végül is nem ez határozza meg mitől jó vagy rossz az a műszer, de legalább az idetévejgő olvashat róla.
Gyuricza István
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.06.03. 19:02

Schnée Attila pár éve előadott az általa is alkalmazott IBAD-technológiáról, ott volt egy ábra, amit emlékeim szerint ő mért ki. Az ábrán az volt látható, hogy a látható fény tartományában majdnem végig megvan a 96%, de legalább asszem 92%. És ez mérés.
Az Orion UK HiLux bevonatáról is mindenki elfogadja a 96%-ot.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.03. 20:53

Attila írta:
2020.06.03. 13:22
A natúr alumínium véleményem szerint kiváló komromisszum lehet. A fényvisszaverődés 90% fölötti lesz az biztos.
Ezt honnan tudod? Kimérted személyesen? Mert a netes források egyike sem ezt igazolja (csupasz alumínium esetén!!!). Max. 91-92% körül, egy rövid tartományban, a hullámhossz függvényében; ámbár ez ott valóban 90% fölött van, ebben igazad van... ;)

[/quote]


MDA
[/quote]

Nem mértem ki, mert megtette helyettem más:
https://www.cloudynights.com/topic/2502 ... try3171551

Igazad van, valóban van sokkal jobb megoldás is:
https://patents.google.com/patent/US6078425

Talán egyszer elérhető lesz nekünk is a hibrid ezüst technológia.
Én elégedett vagyok a natúr alumínium képességeivel, számomra ez a megoldás bizonyított legjobban a gyakorlatban kint a mezőn, vagy a kertben, valós körülmények között az ég alatt, füstös szmogos városi levegőn vagy éppen mínuszban.
Csoroghat a nyálam a legjobb technológiákért ha az elérhetetlen számomra, a többi elérhető bevonat pedig valós körülmények között semmivel nem jobb mint ez. Ehhez mérni sem kell, csak kinyitni a szemünket.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.03. 21:16

Az mindenesetre elgondolkodtató, ha ennyire szórtnak a mérési eredmények.
Nyilván mindenki másképp mérte (Schné Attila is - ha jól értem - bevonatos alut mért, valószínűleg azért ment 90% fölé); a mérési technológiák, mérőrendszerek "normalizálása" mindig is kulcskérdés volt. (Pl. a változós fotometriában is...)

A magam részéről csupán azért "csavarodtam fel" erre a témára, hogy helyére kerüljön:
1. az állítással ellentétben NEM a tiszta fémfelület a legjobb visszaverő,
2. a védőbevonat megléte - szerintem - fontosabb, mint 2% fénynyereség (bár ez szubjektív), ráadásul egy jó bevonat nemcsak védi a felületet, de még - az állítással szemben, fényveszteség helyett - fénynyereséget (értsd: veszteség-csökkenést) is hoz, végül
3. az ezüst jobb vizuális célra, mint az alu. (UV-ben az ezüst "meghal"...)

A fentieket sok-sok mérés támasztja alá.
De nem akarok tovább fentieken "izmózni"...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.03. 22:54

Attila írta:
2020.06.03. 21:16

A magam részéről csupán azért "csavarodtam fel" erre a témára, hogy helyére kerüljön:
1. az állítással ellentétben NEM a tiszta fémfelület a legjobb visszaverő,
2. a védőbevonat megléte - szerintem - fontosabb, mint 2% fénynyereség (bár ez szubjektív), ráadásul egy jó bevonat nemcsak védi a felületet, de még - az állítással szemben, fényveszteség helyett - fénynyereséget (értsd: veszteség-csökkenést) is hoz, végül
3. az ezüst jobb vizuális célra, mint az alu. (UV-ben az ezüst "meghal"...)

MDA
Tényleg nem akarok kötekedni, csak pontosítom az állításaidat.
1. A tiszta ezüst visszaverődése 98% Ez valóban nem a legjobb, de ez általánosan elfogadott
a többi meg olyan mint az interferométeres mérések. Minden gyártónak a saját bevonata lesz a best.
2. A sima kvarcréteg önmagában csökkenti a fényvisszaverődést. A jó bevonat nem csupán kvarc bevonat.
3. Az ezüst átlagban 1-6 hónapig versenyképes az aluval szemben, de nem a kémiai úton felvitt ezüst.
Az lehet, hogy jobban visszaveri a fényt, de durvább a bevonat, ezért szórja is. Fél év elteltével látványosan romlik az ezüst fényvisszaverő képessége védelem nélkül. Egyszerű megoldás az ezüst védelmére még nincs.

Csak azért gondoltam a pontosítást, nehogy valaki az átlag aluzott kvarcréteggel bevont tükréről azt gondolja, hogy
megütötte vele a főnyereményt, valamint ezüstözni se rohanjon egy foncsorozó kisipari műhelybe.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.06.04. 00:35

Én is pontosítanám az alláspontom mert közel 3 ótát keresgéltem a neten. Naszóval a nálunk beszerezhető tükörbevonatok: ibad97, védőréteges alumínium, csupasz aluminium. Ezenfelül a világban számos elterjedt réteg található, de ezeket mivel itt nem készíti senki, így kár foglakozni ezekkel. Megjegyze, hogy két egyforma mérést nem is találni a neten ami kissé érdekes. Több helyen a csupasz aluminiumra, és a kvarcal védet aluminiumra, 90-92% adnak meg 0,60mikron vastagságal, de érdekes módon egyformán. Csak néhány oldalon tűnik fel, hogy a védőréteges alu 85-90%... Továbbá a hagyományos alumíniumréteg reflexióját a réteg vastagságával még növelhető, egésszen 98%-ig. Mellélelek néhány érdekességet: az esetünkbe a Bare Aluminum és a Protected Alumínium az érdekes...
DSC_5204.JPG
pro_metal45.gif
_20200604_002456.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gyuri17 2020.06.04. 00:45-kor.
Gyuricza István
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.06.04. 00:42

Screenshot_20200603-233556.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”