Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.17. 11:45

Sidius írta:... Én most teszteltem csillagon az F/2-t végre tiszta égen. Most már tényleg kész van. 80x-nál sem látok már hibát a fókuszban, (persze az elfókuszált képekben igen, de az életben nem lesz vizuális távcső belőle) úgyhogy neki lehet állni a mechanikai részeknek. Ha meglesz, majd teszek fel Plejádok képet, csak úgy gőzölés nélkül. Kizártnak tartom, hogy a hiba ami van még, kilógjon a pixelről, de a próba az próba, az a teljesen biztos.


Csak két kérdés:

Mekkora a kómamentes LM átmérője primer fókuszban?
Milyen kóma-korrektort használsz majd hozzá?


Kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.17. 19:35

Kb. Szaturnusz korongnyi lehet, de nem számoltam utána még pontosan.
A korrektor egy háromtagú 4.0-ás fejlesztés lesz. (már ha összejön)
Érdekes egy elfoglaltság ez a "minden házi legyen" célkitűzés, de pont ezért csinálom. :D A 600-as fókuszhoz képest pont négyszeres képterületre kéne jó képet csinálni jóval nagyobb kómahiba mellett, úgyhogy majd meglátjuk...
Némi segítség viszont, hogy a digitális felbontás közel sem éri el a tükörét, úgyhogy még az is lehet, hogy a 600-as korrekciója komolyabb feladat, de még azt is finomítgatom. Kb. tisztában vagyok a várható nehézségekkel, de még majd mostanában kezdek számolni, mert azt is kell néha...
A lényeg, hogy egyik kellékben se legyen egyetlen máshol készült alkatrész sem, (kivéve a szabványosak, amik mindenkinek elérhetők) ahogy eddig se volt. Azzal fotózom, amit sikerül összehoznom.
Ha meglesznek az adatok, majd megírom itt. Én mindent papíron számolok, ezért lassú vagyok, de szükségem van rá, hogy biztosan értsem mit csinálok. Ráadásul tuti, hogy elrontok valamit, úgyhogy mindent háromszor számolok végig. A minap sikerült átrágni magam az akromát tervezésen is. Nem tudnám egyedül megcsinálni, de már értem a dolgot, meg a példa után tudok számolni. (Különben Ferenczi Imre tett fel valahová nemrég egy Spot diagrammot elrettentésül :lol: .)

(Ez most kicsit off lesz itt, de legalább rövid. :) )

Vannak sikerek, meg részeredmények:
-20 mm-es Silver Plössl -50 fok- F/3-al csaknem teljesen hibátlan látómező. (Némileg olcsóbban, mint a Tele Vue Plössl :) )
-A kamerához kb. negyedére sikerült csökkenteni a kómát, és ez még jelentősen javulni fog.
-Egy hete vásároltam 20 mm-es SWA-t, azonnal szét is bombáztam az egészet. Most ezen is dolgozom, tegnap hevenyészett összeszerelt állapotban próbáltam, és kb. harmadára csökkent a kóma.

mizar írta:Ezért szeretném elkészíteni ezt a nagyobb tükröt.

Nekem semmilyen igazi fényerős nem volt eddig, de ez is tetszik vizuálisan is. (Nagyobb az biztos még jobban tetszene) :lol: De máris azon kapom magam, hogy jobbára fényképezni próbálgatok. Nem tudom, de a DSLR-es, vagy a nagyon komoly kamerás megoldást nem hiszem, hogy erőltetni fogom, nekem ez amolyan bolygós uborkaszezoni elfoglaltság, és még tanulok is vele. Hogy mást ne mondjak, már vagy 30 mélyeget tudok megint fejből. Gyönyörű elfoglaltság is, de a szemmel látható napi változások kötnek le erősebben.
Sok idő ment el a távcső mellett kuporogva a hidegben, vagy a szúnyogokat hajtva, amíg azokra a percekre vártam, hogy érdemben tudjak jó felbontással bolygózni, vagy Holdazni. Most majd addig ezt csinálom.

Tegnap pl. az M1 és M42 volt terítéken. Pont négy órát töltöttem el velük úgy, hogy észre se vettem. Még a hideg is elkerülte a figyelmemet. :D Van egy határ a kameránál, amikor már látszik az adott objektum, de tovább kell exponálni, mert nem elég a jel a zajszinthez képest- nem lehet jól feldolgozni a képet. Nem érzem még azt a határt, mert a másik végletben a háttér is erősen fényesedik. Persze ez nem az a profi kamera, amit százezrekért lehet megvenni, de többre jó, mint amit én jelenleg ki tudok belőle hozni. Majd gyakorlok még egy kicsit...
Hasznos lenne talán másnak is az az ötletem, hogy olyan fotót is készítenék minden elérhető mélyégről, ami minél jobban megközelíti egy jó átlátszóságú éjszakán 200-as objektívvel vizuálisan észlelhető látványt egy adott nagyításon. Lehet, hogy még a teljesen kezdőknek is segítene, de látom, hogy nagyon nehéz megcsinálni.
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2017.12.17. 22:25

Sziasztok,

Akad némi gondom a feszültségmentesítésekkel. Mostanában úgy szoktam ellenőrizni, hogy max fényerővel beállítok a laptop képernyőén valami fehér hátteret, elé az üvegkorong, majd polárszűrővel nézem, illetve néha fényképezem. Eddig erre annyira nagy hangsúlyt nem fektettem, mert más problémákat kellett megoldani, így kevés a tapasztalatom. Tudom, hogy ha feszültséges, akkor "szép" színes. A kérdésem arra vonatkozna, hogy ha egy feszültségmező a fenti eljárással nézve kékes volt, hőkezelés után meg barna, akkor javult valamit, vagy sem, vagy éppenséggel romlott?

Misi
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.18. 10:26

Én eddig a feszültség puszta jelenlétét kerestem, hogy öljek-e egyáltalán a korongba munkát, de sosem foglalkoztam annak mértékével. Logikai alapon a következőket gondolom: (Aztán legfeljebb felvilágosít, aki tudja, nemcsak gondolja. :) )
Enyhe feszültség a peremek mentén körben, színes, kb. koncentrikus vonalakként látszik, de egyébként a korong tiszta. Ilyenből már csiszoltam kényszerűségből, egy F/5-ös 200-as Cassegrain főtükröt. Megmunkálásnál ez nem akadályozott, és évek óta a távcsőben is helytáll.
Súlyosabb esetben kereszt alakban szelik át sötét sávok a korongot, illetve az egész felület foltos, de gyakran a kereszt közepére koncentrálódik a legsötétebb folt. Ilyenből nem tudtam normális tükröt csinálni, de első ránézésre megfelelő képet adott a szintén F/5-ös. Szerintem a kék színeződés azt jelenti, hogy azon a hullámhosszon polarizálódik inkább a fény. A teljes spektrumban polarizált fény -sötét folt- az én logikámban erősebb feszültséget jelent. Arra alapozom ezt, hogy enyhe esetben -a peremen- inkább kék és sárga uralkodik a képben, és ugye a növekvő hullámhosszra (vörös) egyre kisebb hatása van az üvegnek. Hogy az is megjelenjen, ahhoz már erősebb feszültség kell. A teljesen sötét felület már minden hulámhosszra jelentős hatással van, vagyis a feszültség nagy.

Emiatt használok táblaüveget. A mai példányok polarizációval gyakorlatilag érzékelhetetlen feszültséget mutatnak. Van feszültséges korongom is. Mivel nem sietek vele, kitettem a garázs tetejére. Néhány év múlva az is jó lesz. :)

Lehet, hogy meg kéne próbálni olajban -sejtekkel felfelé, az edény aljától elemelve- pár órát forralni a korongot, aztán edényestül bebugyolálni. A folyadékban mindenképpen egyenletesebben veszít hőt, mint gáz környezetben. Legrosszabb esetben nem lesz jobb, de rosszabb se szerintem.
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2017.12.18. 20:10

Csatoltam pár képet. Mind polárszűrőn át fotózva. A felső sor a polárszűrő elforgatásával készült képeket mutatja.
Alul a bal szélső a hőkezelés előtt, a jobb oldali 2 pedig utána, különböző polárszűrő szögeknél. A képek készítése közben igyekeztem ügyelni, hogy a képernyő, az üveg és a polárszűrő párhuzamosan álljanak. A képen annyira nem jön át, de a peremhez közel átvált erős ibolya színbe.

Ez a korong nem az, amit dec. 6-án feltöltöttem. Ez még tavaly készült (mármint az üveg. A képek frissek), 26 cm-es átmérőjű és 29 mm vastag. Mivel maradt benne némi buborék, és voltak a formával is gondok, tükör nem lesz belőle így most kísérletezésre használom.

Nem tudom eldönteni egyelőre, hogy ez már elfogadható feszültség, vagy sem. Az is kérdés, hogy mennyi lehet tényleges feszültség. A korong táblaüvegből készült, és csiszolási kísérleteket is végeztem rajta 80-as porral.

Érdekes kérdés, hogyan lehet kiszedni belőle. Ha az üvegbe "hidegen" került bele a feszültség helytelen megfogással, megszorítással, ragasztással, stb., azt házi praktikákkal végzett hőkezeléssel ki lehet szedni. Ha az olvasztás során került bele nem megfelelő hűtés során, ott már csak az 500°C-os tartomány játszik a hőkezelésnél. Ha az üveganyag inhomogén, sosem jön ki belőle.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.18. 20:37

A 90 fokos képen az már nagyon sok. Ennél kisebb feszültséggel nem lett jó az F/5. Ott a kereszt, csak rajta van a folt koncentrikusan, szinte egész felülettel.
Hogy mennyi a még használható kategória? Fényerő függvénye is. De a perem feszültsége koncentrikusan jóval kevésbé veszélyes, mint a felületi foltok, ezt tapasztaltam. Biztos, hogy van egy határ, amíg megcsiszolható. De idővel az üveg lassan elengedi a feszültséget. Változni fog a tükör alakja, és fényerőtől is függ, hogy mennyire romlik el a leképezés.
Nekem vannak fóbiáim, ezért jó lenne, ha más is megszólalna. Én a túl vékony, vagy a feszültséges üveget ma már nem próbálom meg csiszolni. Ez lehet, hogy nem bölcs dolog, de egyszer szeretek mindent megcsinálni.
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2017.12.18. 20:45

Van egy Pyrex korongom is, amit úgy kaptam, hogy "régen cukorgyári reaktor nézőüveg volt, évtizedek alatt biztosan kijött belőle a feszültség". Korábban eszembe sem jutott megnézni. Na ez sem teljesen feszültségmentes. Csatoltam egy pár képet erről is (átmérő 159 mm, vastagság 18 mm, görbület van benne, hátlapja 400-as porral mattított).

Polárszűrővel ez sem teljesen homogén (alsó sor szűrő nélkül és szűrővel), és ugyanúgy barnás a peremnél (és egy kis ibolya) koncentrikusan, mint a méhsejt korongnál (ha forgatom, a barnás folt ugyanabba a pozícióba vándorol).

Érdekes. Mivel ez nézőüveg, feltételezem ipari kemencében készült, de nem is homogén. A Pyrexet elméletben sokkal könnyebb feszültségmentesíteni. Nézegetve egész érdekes struktúrája van polárszűrővel, ami anélkül nem is látszik és szép átlátszó.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2017.12.18. 20:59

Sidius írta:A 90 fokos képen az már nagyon sok. Ennél kisebb feszültséggel nem lett jó az F/5. Ott a kereszt, csak rajta van a folt koncentrikusan, szinte egész felülettel.


Megnéztem, amit értem (üveglap, poharak is). Engem a kisebb méhsejt korongnál a kereszt alak, illetve hogy pontosabb legyek a rombusz zavar. 90°-nál egyébként elsötétül a laptop képernyője is üveg nélkül is, ráadásul nem is homogén (foltos). Ha ez látszik át az üvegen, nem segíti a tisztánlátást. :(

Ma már nem lesz rá idő, de meg fogom nézni, hogy ha elforgatom a korongot, a rombusz is forog-e vele.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.12.18. 21:06

Sidius írta: Ott a kereszt, csak rajta van a folt koncentrikusan, szinte egész felülettel.


Üdv!
Szerintem is ez a lényeg. Készítettem gyorsan két képet. Az egyik egy 40 éves Urániás üveg.
Tele van különféle egyenetlen feszültséggel amint látható, de nincs kereszt.
A másik egy nagyító lencse brutális kereszttel.
Az Urániás üvegből bármilyen tükröt lehet készíteni, garantálom. A lencse mehet a kukába.

IMG_2114 copy.jpg


IMG_2116.JPG


Egyébként a TV képcsövekből kivágott üvegek feszültsége 0
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.12.18. 23:13

Ezt a varázs szemüveget hol lehet kapni, én is megnézném miket is akarok súrolgatni. :)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”