Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2017.12.07. 10:34

Attila írta:Neked van ekkora kemencéd???


Van, de azért nem olyan nagy az a kemence. Fizikailag még valamivel nagyobb üveg is befér, de még nem teszteltem (majd jövöre, ha minden jól megy). Az egyenletes hömérséklet eloszlás ugyanis nagyon fontos.

TZ írta:Öntöttél bele homorulatot?

Nem, a hátoldalra koncentráltam, és sajnos amúgy sem forgatható a kemence. A táblaüveg nem szereti az újraolvasztást, így kell némi csiszolási pótlékot ráhagyni. Ezért lett 5 kg fölötti a nyers tömeg.
Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2017.12.07. 13:21

Kedves Misi!

Nem akarsz az üveg öntésről írni akár itt a fórumon, vagy egy cikket a meteorban? Szerintem rajtam kívül mást is érdekel.
Ehyébként kiváncsian várom a végeredményt, jó munkát és sok kitartást kívánok hozzá!

Üdv:
Gergő
Üdv:
Gergő (RKM)
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.12.07. 14:09

Izgalmas dolog lenne. Nem hétköznapi. Feszülségmentesitést már láttam labor körülmények közt, már az is komoly figyelemmel járt. Üveget önteni? Már a próba is fantasztikus lenne. Ahogy értem, hűtőbordaszerüen. A nagyon megszállottakban szokott lenni zsenialitás. Sikerüljön, kivánom. Egyszer egy centis vastag üvegbotot próbáltam meghajlítani, nekem az sem sikerült. Görcsös vacak lett. Mulattak az üvegtechnikusok. Jók lennének fotók, szeretem, a nem nagyon értők jobban felfogják miről van szó. Ezért szeretem..
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.07. 14:54

rgeri írta:Nem akarsz az üveg öntésről írni akár itt a fórumon, vagy egy cikket a meteorban?

géza írta:Izgalmas dolog lenne.

Magam se fogalmazhattam volna meg szebben! :)

Én majd egy 35 centi körüli korongot akarok még, amihez én is kemencét akartam építeni. De időközben egy volt osztálytársam keramikus lett itt helyben, és hűtőszekrény nagyságú kemencéje van. Már tárgyaltunk is a kooperációról. :D De én csak sima 30 mm vastag korongban gondolkodom, abból is egy elég lesz.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.12.07. 18:18

Megyek ma a városban és találkoztam egy kemencével az utcán, igaz nem üveget öntöttek benne, hanem tököt sütnek, tök jó ötlet. :)
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2017.12.07. 18:22

rgeri írta:Nem akarsz az üveg öntésről írni akár itt a fórumon, vagy egy cikket a meteorban? Szerintem rajtam kívül mást is érdekel.


Szia,

Igen, jó lenne egy cikket írni a témáról. Az év elején Kurucz Janival beszéltünk is ilyesmiről, csak akkor még nem tartott itt a projekt. Szerintem akkor lesz hiteles a dolog, ha elkészül az ellendarab is, és eljutok vele a gömb felületig, tehát lesz vele csiszolási tapasztalat is. Ha minden jól megy, talán április-május. Parabola valószínűleg sosem lesz, mert Dall-Kirkham rendszer főtükrének szánom. De majd meglátjuk.

Hány karakternek kell lennie egy meteor cikknek?

Misi
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.07. 19:17

kincsesm írta:Anyaga: float üveg (tábla üvegnek is hívják).


Annak milyen a hőtágulása pl. a boroszilikáthoz (Pyrex) képest?
(A Zerodurtól biztosan nagyobb...)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.07. 19:53

kincsesm írta:Hány karakternek kell lennie egy meteor cikknek?

Nincs kikötés. Ha hosszúnak bizonyul, több részben kerül közlésre.

Annak milyen a hőtágulása pl. a boroszilikáthoz (Pyrex) képest?


A tábla hőtágulása összetételtől függően kb. két-háromszorosan haladja meg a Pyrexét, ha jól emlékszem. De ez leginkább a tükör készítőjének fontos adat, mert ő fog birkózni a hő hatásaival csiszoláskor. A távcsőben nem mondom, hogy mellékes, de nem lényegi paraméter, ha a foglalatok jók.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.12.07. 20:21

kincsesm írta:Alakul az új korong. Bár akad még megoldandó műszaki feladat és nem biztos, hogy ebből a példányból lesz végül tükör, de az esélye több, mint 50%. :) Néhány probléma már megoldva. A többin dolgozom, csak kell még idő.


Ez valami brutálisan jól néz ki! Hazai viszonylatban ilyet még nem láttam.
Minden elismerésem a tiéd!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.07. 20:31

Sidius írta:... A távcsőben nem mondom, hogy mellékes, de nem lényegi paraméter, ha a foglalatok jók.


Miért is?

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”